έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
aviator
Intel 80286
Posts: 121
Joined: Tue May 20, 2008 7:29 am
PWMN Wind Node ID: 358

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by aviator »

Εγώ πάντως βλέπω την Δυτική Πάτρα αρκετά καλά. Μπορώ να βοηθήσω με ενα link προς τα εκεί. Αύριο παραλαμβάνω πιάτο, εχω feeder από grigoris και καλώδια. Μια κάρτα μου λείπει και βγαίνει το link προς Δυτικά.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...Άλλωστε και ο εξοπλισμός που εχω τώρα δεν ειναι δικός μου.... ειναι κοινόχρηστος...
I am a proud member of PWMN

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by mp »

aviator wrote:Άλλωστε και ο εξοπλισμός που εχω τώρα δεν ειναι δικός μου.... ειναι κοινόχρηστος...
offtopic, αλλά δεν είναι κοινόχρηστος. Είναι δικός σου.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Θα συμφωνήσω με mp..δεν υπάρχει κοινόχρηστος εξοπλισμός :-)

Με tweety, grigori μήπως έχεις οπτική?Θα ήταν ένα καλό ring για δύση..επίσης με zion..αν και θα προτιμούσα τους 2 πρώτους για να είναι κάτι 100% μόνιμο.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by tweety »

Αυτά είναι !! :shock:

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε στα critical λινκς είναι ναναι ποιοτικά, επειδή ακριβώς υπάρχει η τάση να σαπίζουν :P , ξεκινάνε από 30-35MBps και καταλήγουν 10, μαζί με το γεγονός ότι rfιάζουν τρελααααάααααάάάά. πχ στη σειρά Jester - Tweety - Under, tweety-jester και tweety-under ->20Μbps, jester-under 14mbps, ta 6mbps χάνονται από ρφιασμα (και όχι λόγω cpu) μιας και στο tweety τα 2 πάνελς είναι στο ΙΔΙΟ ύψος. :shock: Οπότε αυτό που θα κάνω άμεσα είναι να βάλω 80αρι πιατάκι στη βάση του ιστού προς under οπότε το πρόβλημα θα λυθεί.

ΠΡΕΠΕΙ όπου είναι δυνατόν να μπαίνει πιάτο, όχι μόνο είναι στα μισά και παραπάνω χρήματα από τις υπόλοιπες λύσεις, αλλά και η ποιοτικότερη για λινκς. Το πιάτο πρέπει να μας έρχεται ως 1η λύση παντού και το πόσο "αδύνατο" είναι να βάζουμε πιάτα, απλά κοιτάξτε πόσες nova υπάρχουν στις ταράτσες 8)

Καλή λύση για λινκς με δυτική Πάτρα είναι
1) απευθείας λινκ με δυτική Πάτρα
πχ μεθαύριο θα πάμε στον Πάνο, ιδιόκτητη ταράτσα ( http://wind.pwmn.net/?page=nodes&node=307 gypako ακούς?? ), βλέπει το σύμπαν (aviator ετοιμάσου), εξοπλισμό για αρχή έχουμε του πανάχα και πιστεύω θα προχωρήσει καλά το θέμα
2) αντίριο (boukis, virlas) και λινκς εκατέρωθεν

Το tweety είναι αρκετά χωμένο, γιαυτό έχει πάνελς :oops: , οποτε δεν ενδείκνυται για ποιοτικά λινκς (αναμείνατε νεώτερα από πιάτο προς under :twisted: )

Άντε και καλά (ποιοτικά) λινκς :)
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Εγώ διαφωνώ με το πιάτο..και απορώ που κανείς δεν μιλάει για grid..παίζουν στο χιλιοστό μια χαρά απο στόχευση.

Το πιάτο ΘΕΛΕΙ σοβαρά μελετημένη ταράτσα..έχει ΟΓΚΟ..σε μια αρκετά καλή καταιγίδα θα στραβώσει..αν είναι φτηνιάρικο γιατί για φτηνιάρικα μιλάτε...επίσης πέραν των gibertini δεν δίνει πολύ μεγάλη κλίση προς τα κάτω..

Ο πύργος του solar (400Ε κατασκευή) με τα βίας να σηκώσει 2 πιάτα αξίας 40-50Ε το ένα για να έχουν την κλίση που θες..

Ο κόμβος του pf..6 links...τι πιάτα και σε τι κατασκευή θα μπορούσε να παίξει?Πόσο θα έκανε?

you want quality?grid is the answer..

Αλλά με την εμμονή κάποιων..ο νέος που στήνει τώρα, ακούει πιάτο φτηνό..κομπλέ ψωνίζει και feeder και έχει την εντύπωση οτι όλα αυτά θα μπουν στον ιστό της TV..ή αν μπουν σ έναν ιστό πιο δυνατό..αυτός δε θα λυγίσει..η στην χειρότερη δε θα πέσει..

Για βάλτε έναν ιστό σ ένα δώμα στο κέντρο του..ότι ιστό θέλετε..χωρίς να πιάνει όπως του grigori σε τοίχο..βάλτε του όσες αντιρήδες θέλετε και 4 πιάτα..και ελάτε να σηζητήσουμε πάλι σε κανα μήνα..

Εδώ τρελοκατασκευές ιστών στο awmn με πάνω απο 3 πιάτα...και έπεσαν σαν καρυδότσουφλα..ο itmy με 1 πιάτο και κόπηκε στα 2..ο yian παλαιότερα τα βρήκε στην Αρόη..σταθερότητα το αποκαλούν κάποιοι αυτό?Γιατί κανείς απ όσους συστήνουν πιάτα δε μιλάει για την ΣΟΒΑΡΗ μελέτη που θέλει ένας κόμβος με πιάτα?

Τι ηλίθια εμμονή είναι αυτή του πιάτου?Σας χαλάει η grid στα links 1-6km?Γιατί δε μιλάμε για παραπάνω μέσα στην πόλη..άσε το κόστος που καταλήγει το ίδιο και πιο αξιόπιστο..Τη δουλέψατε ποτέ?ΟΧΙ

ΑΡΑ?

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by neoplan »

Αν έχεις δώμα το βιδώνεις πανω το πιάτο χωρίς τρελές κατασκευές. Με μια γωνιά 12ευρώ και 4 ούπα απλά και δεν πρόκειται να πάει πουθενά.

Αν θες περισσότερα τοτε τα βάζεις χαμηλά όπως εδώ http://mswn.homelinux.com/album/main.php?g2_itemId=73
Το συγκεκριμένο το κουναγα και δεν ένιωθε χριστό. (οι αντιρίδες είναι μπουγαδοσπάγκος, σαν να μην υπάρχουν)

Αν θες ψηλά τότε grid. Ίδια τιμή με τα panelakia και +4db κέρδος
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

+4db κέρδος - τη σαβούρα που μαζέυει το panel σε άνοιγμα 60 και βάλε μοιρών.. εξού και η ποιότητα. Και δε μιλάμε για ένα πιάτο..αλλά για έναν κόμβο..τι να λέει να έχεις ένα ποιοτικό link και 2 panel?Δεν είναι καλύτερα 3ς grid και τέλος?Αυτό λεω..για να μη μπερδέυουμε ανθρώπους που τώρα μπαίνουν στο κλίμα και σκέφτονται να κάνουν αγορές (βλέπε aviator).

Η φώτο που δείχνεις είναι 3 μέτρα χαμηλότερη απo εκεί που θα μπορούσε να στηθεί ένα panel/grid..και αυτό ειδικά μέσα στην πόλη..παίζει μεγάλο ρόλο στο "ποιοτικότερο link" (το έχουμε δει και στον beat). Γι αυτό λέω για στήστε πάνω στο δώμα 3-4 πιάτα..πάνω, όχι στο πλάι..πάνω..

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by tweety »

sf1n4k1, ρε μπας και ο hotbird είναι στο δασύλλιο???

ΥΓ: Τα πιάτα καλή βάση θέλουν, ιστό 1-1,5μ, 2 βάσεις τοίχου και είναι κομπλέ. Εξάλλου, δεν μίλησε κανείς για καφροκατασκευές με τα πιάτα, τα στήνεις σοβαρά (δεν σημαίνει ακριβά) μία φορά και δεν χρειάζεται να ξαναασχοληθείς μαζί τους. Και δεν μιλάμε πιάτα για τους clients που τώρα πρωτοέμαθαν τι είναι κεραία και ιστός. Στο πιάτο μην κοιτάς μόνο τα db, έχουν πολύ καλύτερη απολαβή από οτιδήποτε άλλο. Δοκίμασε να βάλεις 80αρι πιάτο στη θέση grid (για 24αρια πάνελ απλά είναι η μέρα με τη νύχτα), μην προδικάζεις τα πιάτα χωρίς να έχεις 1 λινκ μ' αυτά. Και προφανώς δεν σε υποχρεώνει κανένας να βάλεις 10 πιάτα σε 1 ιστό, για 2 πιάτα μιλάμε για bb και άνετα μπαίνουν σε 2 διαφορετικούς μικρούς ιστούς με βάσεις στο πλάι.

Εξ' 'αλλου στο awmn μόνο πάνελς έχουν, σωστά ? 8)
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Ένα πράγμα δε λέτε να καταλάβετε ρε..δεν είπα εγώ οτι τα πιάτα δεν έχουν λίγο..όχι άπειρο..λίγο καλύτερη απολαβή (απ ότι η grid συγκρινόμενη με 80ρι) ΕΧΟΥΝ, ΟΚ? Πάμε τώρα στα ίδια σας τα λόγια..μιλάμε για δώμα..και επιμένετε στην βάση τοίχου..αφού επιμένετε..

80ρι λοιπόν συγκρινόμενο με grid η οποία βρίσκεται 4 μέτρα πιο πάνω γιατί μπορεί να κάτσει σε καφροιστό απο TV στον αέρα..Συγρίνατε?ΟΧΙ

Tweety έχω καιρό nvak feeder και απο πιάτα στη συλλογή μου 60ρι 80ρι και 1.2μ..

Επίσης στον κόμβο της Ναυπάκτου αν δεις τις φώτος πες μου που θα πάει το πιάτο..

Αν το πρώτο πράγμα που λές σαν συμβουλή σ έναν νέο είναι πιάτο+feeder (φτηνό και καλό) δεν είναι λογικό ο aviator να έχει την εντύπωση οτι θα στηθεί στον ιστό της TV?(που αυτή την εντύπωση είχε χτες?)

Οι "έμπειροι" του awmn και του pwmn..πώς την πάτησαν?

2 db κάτω σε ισχύ + 4 μέτρα πάνω σε ύψος χωρίς φόβο και πάθος ή πιάτο?Για δούλεψε καμια grid..στημένη..και μετά στον ίδιο κόμβο δούλεψε πιάτο στημένο..δηλαδή βιδωμένα έτοιμα να μείνουν εκεί...και μετά έλα πές μου..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by grigoris »

καλα sf1n4k1 εξισωνεις την grid με το πιατο τωρα.. αμφοτερα ειναι πολυ καλυτερα απο τα κ***panel, αλλα εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους. Και δε μιλαω για το κερδος.. Πολυ λιγα τα db της διαφορας. H grid εξακολουθει να "ακουει" αρκετα σε θορυβο! Εχω μια grid την οποια την κατεβασα πολυ νωρις, πολυ μεγαλες διαφορες σε snr! Επισης κανοντας scan με grid τα ασχετα links τα ακους πολυ πιο δυνατα απο ο,τι με πιατο!
Εγω δε λεω να βαζουμε πιατα για οικονομικο οφελος. Να βαζουμε πιατα και τα χρηματα που περισσευουν (σε σχεση με τα panels) να τα δινει καποιος για να φτιαξει εναν σοβαρο ιστο.
Οι περιπτωσεις απο awmn με τους ξαπλωμενους ιστους ειναι απλα γραφικες και καραγκιοζιλικια. Εχω δει μερικες φωτο απο αυτες.

Το θεμα ειναι οτι οι νεοι για να δουν εναν ιστο που μπορει να παρει πιατα πανω πρεπει να μπουν στο awmn για εδω δεν εχουμε τπτ..
και παντα μιλαω για τις ιδιοκτητες ταρατσες.. Απο κανεναν φοιτητη δεν περιμενω να φτιαξει σοβαρο ιστο σε νοικιαρικη ταρατσα πλην του neoplan. Και εμεις γι'αυτο ειμαστε εδω για να τους βοηθησουμε και να τους συμβουλευσουμε με οσα γνωριζουμε.
Ο ιστος για πιατα δεν μπορει να μπει ουτε σε καγκελα, ουτε σε ιστο τηλεορασης, ουτε σε σωληνα στηριγμενο μονο σε επιδαπεδια βαση.. ουτε στο solar δεν μπορουν να μπουν πιατα σε μεγαλο υψος.
Διαφορετικα θα πρεπει να τους συμβουλευουμε να παιρνουν routerboards. Οπως ειμαστε τωρα δεν υπαρχει αναγκη για ταρατσοpcια.. 10-20mbit ανα link μια χαρα τα βγαζει το 433 το απλο.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Για link μες την πόλη και απλό ιστό..συμφωνούμε για μια grid που κανει 33+φπα ότι είναι και καλύτερη απο πάνελ και κοντά στο πιάτο και φτηνότερη κ απο panel/πιάτο και με πιστοποίηση CE που δεν έχουν τα nvak και πιο ψηλά/απλά στημένη απ το πιάτο?:P

Post Reply