KrAiBoW-Loggos (#1026)

Ένα forum για τους νέους χρήστες
sakic
Motorola 6502
Posts: 76
Joined: Wed Sep 19, 2012 4:28 pm
PWMN Wind Node ID: 258

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by sakic »

στο ταρατσοπισι ειναι απαραιτητη η χρηση μετατροπεα pci σε mpci?
Δεν μπορω να χρησιμοποιησω wirelless cards pci?

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by grigoris »

δεν υπαρχει η παραμικρη σχεση στην αξιοπιστια αναμεσα σε pc και σε ταρατσοpc. Εχουμε χρησιμοποιησει εκατονταδες routerboard, ολα παιζουν ακομα νομιζω. Το ταρατσοpc απλα δεν αντεχει στην outdoor χρηση, οσο καλη δουλεια και να κανεις.
Τελος, αν θελεις να βαλεις ενα μηχανημα στην ταρατσα χωρις να το χανεις καθε λιγο, χωρις να εχεις ιδεα για την αιτια, τοτε το routerboard ειναι μονοδρομος

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by tsatasos »

Είδα τη λίστα με τα υλικά και έχω μερικές παρατηρήσεις.

1. Η R52Hn είναι high power κάτι που δεν χρειάζεται αφού παίζουμε με τη χαμηλότερη δυνατή ισχύ. Κοίτα την R52nM ή την DNMA92. Η πρώτη έχει το πλεονέκτημα ότι δέχεται mmcx connector που είναι καλύτερος από το UFL της DNMA92. Από την άλλη η DNMA λένε ότι έχει λίγο καλύτερη ευαισθησία.

2. Δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλη omni. 12dBi είναι πολλά, πάρε την αντίστοιχη 9dBi.

3. Το πιάτο είναι πολύ καλύτερο από την grid γι' αυτό προτίμησέ το.

Δώσε πολύ μεγάλη βάση στο θέμα στήριξης του ιστού. Στο παρακάτω θέμα τα έχω γράψει όσο πιο αναλυτικά μπορώ:
http://www.awmn.net/showthread.php?t=37552

Τέλος, επειδή σας βλέπω και τους 2 ζεστούς, θα έλεγα να γίνεται κατευθείαν κόμβοι. Για μένα το να είσαι client δεν έχει ενδιαφέρον. Αν ασχολείστε κιόλας με το αντικείμενο θα μάθετε πολλά. Αγοράστε τα υλικά, στήστε τον κόμβο και θα βρεθούν άτομα για links.

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by freelan »

sakic wrote:στο ταρατσοπισι ειναι απαραιτητη η χρηση μετατροπεα pci σε mpci?
Δεν μπορω να χρησιμοποιησω wirelless cards pci?
Οχι ειναι θεμα drivers του MT υποστιριζει ορισμενα chips καρτων.Οτι προτεινουμε ειναι ΟΚ αν ηταν διαφορετικα θα το αναφεραμε.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by freelan »

grigoris wrote:δεν υπαρχει η παραμικρη σχεση στην αξιοπιστια αναμεσα σε pc και σε ταρατσοpc. Εχουμε χρησιμοποιησει εκατονταδες routerboard, ολα παιζουν ακομα νομιζω. Το ταρατσοpc απλα δεν αντεχει στην outdoor χρηση, οσο καλη δουλεια και να κανεις.
Τελος, αν θελεις να βαλεις ενα μηχανημα στην ταρατσα χωρις να το χανεις καθε λιγο, χωρις να εχεις ιδεα για την αιτια, τοτε το routerboard ειναι μονοδρομος
Ετσι οπως εχουν εξελιχθει πλεον τα rb ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση.
Οσον αφορα τα ταρατσοpc θα σου οτι εχω σε κομβο ενα, πληρως εκτεθιμενο πανω στον ιστο, τρια χρονια τωρα χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
Φυσικα θελει τακτικη συντηριση εννοοντας καθαρισμα συχνα στα φιλτρα εξαερισμου και ξεσκονισμα μεσα της m/b - καρτων μετα το καλοκαιρι πριν αρχισουν οι υγρασιες.
Το μυστικο με αυτα ειναι η τροφοδοσια(pico psu) και ο θερμαστατικος ελεγχος των fan ωστε να αποφευγετε ασκοπη λειτουργια ειδικα απο φθινοπωρο και μετα ωστε η παραγωμενη θερμοκρασια να μενει μεσα και να αφαιρει την υγρασια.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by grigoris »

θελει καλη συντηρηση, οπως ειπες, αλλα περα απο αυτο οπως ξερεις ειναι και θεμα τυχης.. πως θα σου κατσει.
Στηνεις ενα ταρατσατο και βγαζει χρονια και στα καπακια στηνεις ενα αλλο που βαζεις ολη τη σοφία σου μεσα, και γαμ@#$%^ απο την πρωτη μερα! Κολλαει καθε βδομαδα, καιει τροφοδοτικα, σκαλωνει χωρις να εχεις ιδεα τί φταιει, κοκ...

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by george »

Πόσα χιλιόμετρα είπες ότι έχεις οπτική :) :shock:

Λοιπόν θέλω να πω μια γνώμη που μου είχαν πει και μένα είναι να πάρεις ένα groove για αρχή αν και δεν ξέρω καλά της αντοχές του πολύ καλά οπός είπε και ο freelan ο καλός μου ο φίλος :)
freelan wrote:Μην βιαστείς να παραγγείλεις γιατί οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ και μεταφορικά και θα ανεβούν πολύ.
Ψάξε καλά για της τιμές και για τα υπόλοιπα προσοχή επιδίδει είναι μεγάλη η απόσταση καλά θα ήταν αν ξερό καλά να βάλεις πιάτο και οχι grid αν κάνω λάθος πεδία διορθώστε.

Έχεις πολλές λύσις και έχεις πολύ καλή απόσταση με τον sakic για να κάνετε λινκ το θέμα είναι ο εξοπλισμός για ταρατσοpc από ότι ξέρω και βλέπω και εγώ ΔΕΝ είναι καλύτερη λύση θα χαλάσει εγώ λέω από υγρασία καλά θα ταν να έβαζες ένα Mt δηλαδή Mikrotik ώστε να μπορείς να κάνεις την δουλεία σου δίχως προβλήματα και ποιο εύκολα θέμα καταλανικούς ρεύματος πιστεύω είναι ελάχιστη και δεν θα έχεις προβλήματα σε ΔΕΗ 8) .

Λοιπόν αυτά από μένα εάν έκανα κάτι λάθος σε αυτά που είπα διορθώστεμε Σε καλωσορίζω και πάλι βλέποντας την θέληση σου και την αποφασιστικότητα σου για την σύνδεση στην ασύρματη κοινότητα μας :)

Άντε και σύντομα δικτυωμένος και να ξέρεις ;) αξίζει τον κόπο

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by grigoris »

george wrote:Ψάξε καλά για της τιμές και για τα υπόλοιπα προσοχή επιδίδει είναι μεγάλη η απόσταση καλά θα ήταν αν ξερό καλά να βάλεις πιάτο και οχι grid αν κάνω λάθος πεδία διορθώστε.

Έχεις πολλές λύσις και έχεις πολύ καλή απόσταση με τον sakic για να κάνετε λινκ το θέμα είναι ο εξοπλισμός για ταρατσοpc από ότι ξέρω και βλέπω και εγώ ΔΕΝ είναι καλύτερη λύση θα χαλάσει εγώ λέω από υγρασία καλά θα ταν να έβαζες ένα Mt δηλαδή Mikrotik ώστε να μπορείς να κάνεις την δουλεία σου δίχως προβλήματα και ποιο εύκολα θέμα καταλανικούς ρεύματος πιστεύω είναι ελάχιστη και δεν θα έχεις προβλήματα σε ΔΕΗ 8) .
εγραψες παλι γιωωωρ΄!

και ΟΧΙ, το groove δεν ειναι καλη λυση!

(καταλανικό ρεύμα??! barcelona ειναι?)

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: KrAiBoW-Loggos (#1026)

Post by freelan »

Πραγματι το groove δεν ειναι η καλυτερη λυση για δημιουργια αρχικου κομβο.Σε εσενα το προτειναμε για λογους οικονομιας αν θυμασαι.
Το χρησιμοποιουμε συνηθως σε τερματικους ή για επεκταση των interface προυπαρχοντος κομβου οπως και τα 711 και 411 αλλα και σε περιπτωσεις που ειναι αναγκαια η διασπορα των κεραιων σε μια ταρατσα για λογους οπτικης.

george μας στραβωσες παλι :twisted:
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

Post Reply