Περί pwmn.org-iologias.

Γενικές Ανακοινώσεις του PWMN
Post Reply
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Περί pwmn.org-iologias.

Post by sf1n4k1 »

3/2/2008 Έγινε register το pwmn.org

4/2/2008 Γράφτηκε απο τον iano το παρακάτω:
ianos wrote:
Για το λόγο αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένά άλλο φόρουμ που "σιγουρα" δεν είναι το επίσημο φορουμ της κοινότητας ( που το λέει αυτό άραγε το παρόν φορουμ ώστε να μην μπερδεύει κάποιον που το βρίσκει τυχαία?) ώστε να υπάρχει ένα εναλλακτικό βήμα έκφρασης για όλους όσους δε τους αρέσει η ιδέα να ποστάρουν στο φόρουμ 3 ατόμων (κάτι που είχε πει και εσύ μεταξύ άλλων).
Eλπίζω μια μέρα μετά να αναφέρεται σε άλλο forum ο ιανός (αν και δύσκολο) στο παραπάνω post του (δηλαδή 3ο forum) και όχι στο pwmn.org..αλλιώς mp σε καθιστώ υπεύθυνο για την ψευδή mp-ologia των τελευταίων ημερών καθώς και για το μπέρδεμα της κοινής γνώμης οτι ΘΑ ΘΑ ΘΑ (φωνή του pwmn) ενώ ουσιαστικά παροτρύνεις να φύγουμε απο εδώ για να πάμε στο forum του ianou που μάλιστα έχει αντιπρόσωπο/διαφημιστή/ψευτολόγο εσένα ΕΛΕΟΣ. Στην περίπτωση που το scripta manent λες;κάνει λάθος, θα περιμένω 1 forum απο τον iano και 1 forum που έχεις τάξει για το pwmn στο pwmn.org στο οποίο θα συμμετέχω και εγώ και όλοι και θα μπορώ να ζητήσω εξηγήσεις και θα απαιτώ απαντήσεις ΑΜΜΕΣΑ:

1) για το ποιανού είναι (μιας και είναι private το registration name/admin/all)
2) που hostaretai
3) γιατί έχει αυτό το logo
4) γιατί δεν ερωτήθηκα και πως διασφαλίζομαι οτι τα παραπάνω θα είναι του pwmn.

Μέχρι να δωθούν ΞΕΚΑΘΑΡΑ αυτές οι απαντήσεις σου απαγορεύω την αναφορά στο συγκεκριμένο domain και μάλιστα σαν "φωνή του pwmn" ή επίσιμη εικόνα του μπερδεύοντας και κοροιδεύοντας τον κόσμο με την ανοχή του ianou και του οποιουδήποτε, στο forum αυτό. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Thanks mp_x10 rulez mode on!

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

Πολλά μπορεί να θές και να απαιτέις θανάση αλλά δεν είναι απαραίτητο και ότι θα τα πάρεις (κάπου έλεγες κάτι για Ρωσίδες σήμερα..). Φαντάζομαι ότι το post αυτό απευθύνεται στον mp αλλά μια που το ξεκινάς με δικά μου λόγια να σου πώ μερικά πράγματα:

1. Δε με απασχολεί τη λέει ο mp, πάψε να θεωρείς ότι μιλάει εξ ονόματος "όλων" η τουλάχιστον εξ ονόματος μου. Ότι θέλω να πώ εγώ μια χαρά το λέω μόνος μου και πάντα ενυπόγραφα.
2. Για το pwmn.org τώρα: Το domain το έχω εγώ στην κυριότητα μου και το φιλοξενό σε δικό μου server. To logo είναι αυτό γιατί αυτό μου αρέσει και δεν έχω κανένα λόγο να σε ρωτήσω για τίποτε. Εγώ το φτιάχνω και εγώ επιλέγω πως θα είναι. Αν δε σου αρέσει το look & feel, o κάτοχος ή δε θα συμφωνείς με τους όρους χρήσης του είσαι ελεύθερος να μη το χρησιμοποιήσεις όπως και οποισδήποτε άλλος.
3. Οι όποιες άλλες απορίες σου για το domain αυτό θα απαντηθούν εν καιρώ όταν το site active.

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Με κάλυψες απόλυτα Γιώργο.

Υ.Γ Να πιστέψω τώρα λοιπόν φιλε pf .. οτι και μετα τη δημιουργία του pwmn.org θα επιμείνεις στη θέση οτι το pwmn δεν έχει forum αν ρωτηθείς. Μιας και το org είναι του ιανού.

Υ.Γ2 Να πιστέψω τώρα φίλε Ιανέ πως εσύ δε θες να είναι στη διαχείριση των korki/tweety/under/itmy το forum, και θες να είναι στη δική σου έτσι φτιάχνεις κάτι άλλο, δε θα ρωτήσω γιατί απλά θα πω: Σε ευχαριστούμε και γι αυτό..προσφορά είναι. Η αντιπαλότητα εις βάρος της κοινότητας, εις βάρος της άγνοιας με την αλλαγή ssid στους νέους χρήστες, εις βάρος των ανθρώπων με την προσφορά του pf που κάποιοι mp προφασιζόμενοι ελευθερίες και forum όλων και στο όνομα άλλων και και και με κάτι που ανήκει σε εσένα τους έκαναν να φτάνουν στο σημείο ν αλλάζουν ssid και σε ερώτηση αν υπάρχει forum να απαντάνε όχι..Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥ WIRELESS. Και με τη δική σου ανοχή φίλε ιανέ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΜΑΣ αυτοί οι αλητήριοι του wireless συνεχίζουν να προπαγανδίζουν αυτή την κοινότητα και τα forum της με αποτέλεσμα όλο και περισσότερος κόσμος ν ακολουθεί το δρόμο του pf.

Υ.Γ3 Θα πάψω ν απαντάω λοιπόν πια σε τέτοια γελοία υποκείμενα του wireless γιατί:

1ον δεν ήταν και δεν θα είναι ποτε ξεκάθαροι.

2ον πάντα με πλάγιους τρόπους,πολιτική και προπαγάνδα θα δρουν εις βάρος της κοινότητας και θα "παίρνουν" τα "κλειδιά" της εξουσίας.

3ον πάντα μιλάνε εξ ονόματος 3ων βάζοντάς "σχέδια" , "οράματα" και "φωνές του pwmn" τα οποία διαψέυδονται την επόμενη στιγμή αν οι 3οι ρωτηθούν και απαντήσουν.

4ον πάντα θα είναι στην έυκολη λύση της καταστροφής και όχι της δημιουργίας.

5ον Πάντα έχουν σκοπό το μπέρδεμα της κοινής γνώμης. Διέρει και βασίλευε.


Υ.Γ4 Το παρών θα παραμείνει announced και θα κλειδωθεί για να μαθαίνει ο κόσμος την ιστορία που συνεχίζει να γράφεται. Τα υποκείμενα να μου απαντήσουν off-topic αν δε μπορούν να κρυφτούν. Off topic για να σβήνουν κ όλας και να μη βρομίζουν άλλο αυτό το forum αλληλοβοήθειας και μεταφοράς γνώσης.

Υ.Γ5 οκ κ.mp?Με κ μικρό ακόμα και για πάντα δυστηχώς. Σε περιμένω off-topic εκεί που θα είσαι πάντα. Off-topic στο wireless και στην πραγματική προσφορά σε αυτό..ντροπή.

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

Και μερικά σχόλεια με αφορμή τα λόγια του Θανάση τα παραπάνω:

1. Το .org είναι στο όνομα γιατί δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει διαφορετικά. Όταν δημιουργηθεί στην Πάτρα κάποιο νομικό πρόσωπο που θα αχολείτε με την ανάπτυξη του ασύρματο δικτύου θα παραχωρήσω στο πρόσωπο αυτό το domain να το διαχειρίζεται σύμφωνα με το καταστατικό του.

2. Δεν βλέπω προσωπικά κάποια αντιπαλότητα με την κοινότητα όπως είχα πει και παλαιότερα, βλέπω διαφορετικές απόψεις (βλέπε "δεν ταιριάζουμε" στα παλιά posts περι ένωσησ pwn-spn) με κάποια μέλη της κοινότητας και διαφορετική φιλοσοφία η οποία δε με προδιαθέτει να συνεργαστώ μαζί τους. Αντιπαλότητα θα ήταν κόψιμο routes, mac blocks σε χρήστες και άλλα "ωραία" τέτοια που καλά γνωρίζεις ότι έχουν γίνει στην ασύρματη κοινότητα της Πάτρας στο παρελθόν.

Από την πλευρά μου δεν υπάρχει καμία διάθεση να γίνουν τέτοια πράγματα, αντίθετα πολύ θέλω (και πίστεψε με και αρκετοί άλλοι που δεν γράφουν πλέον εδώ) το δίκτυο να γίνει μεγαλύτερο και καλύτερο. Απλά πιστεύω ότι ο τρόπος που αναπτύσεται τώρα δεν είναι ο σωστός, και γιαυτό θέλω να δοκιμάσω έναν άλλο διαφορετικό τρόπο για την ανάπτυξη του. Μπορεί να φανεί ότι δεν είναι ο σωστός τελικά και ίσως να προκύψουν πορβλήματα που δεν έχω σκεφτεί ακόμα αλλά αν δε γίνει αυτό πως θα το ξέρουμε ?

Ελπίζω τώρα να βλέπεις λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα ή τουλαχιστον το τι σκοπεύω να κάνω εγώ.

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1:
Ο ianos σου απαντάει όπως πρέπει να σου απαντήσει από την πλευρά του, από τη στιγμή που όσοι ενδιαφερόμαστε για ένα άλλοι φόρουμ από αυτό δεν έχουμε οριστικοποιήσει την εικόνα, τη μορφή, τις διαδικασίες διαχείρισης, το ιδιοκτησιακό καθεστώς και όλα αυτά που ρωτάς. Το μόνο σίγουρο που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι πως το domain pwmn.org ανήκει στον iano, όπως το pwn.gr ανήκει σε μένα, και πως και οι δύο ενώπιων άλλων μελών του pwmn σε συνάντηση που είχαμε έχουμε δεσμευτεί πως τα δύο αυτά domain θα παραχωρηθούν στο νομικό πρόσωπο της κοινότητας, αν και όταν αυτό ιδρυθεί.

Από κει και πέρα, προσωπικά δεσμεύομαι για όσα έχω πει. Θα το δεις στην πράξη, όταν η όποια άλλη προσπάθεια συσταθεί και ολοκληρωθεί. Ως τότε, δε μπορείς να με εγκαλείς πως δε τηρώ αυτά που έχω γράψει, γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα κανένα έργο. Θα σου συνιστούσα υπομονή. Φάγαμε έξι μήνες, ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ, ένα αυταρχικό και ιδιωτικό φόρουμ στο κεφάλι. Λίγος καιρός ακόμα υπομονή για να έχει η κοινότητα αυτό που της αρμόζει.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τα έχω δει ξεκάθαρα τα πράγματα Γιώργο και σ ευχαρίστησα γι αυτό, όπως θα ευχαριστήσω και τον οποιονδήποτε προσφέρει.

Ξεκάθαρη και αντίπαλη ήταν η στάση του mp τόσο καιρό που μιλούσε και έταζε χωρίς τον ξενοδόχο. "Αν δε δούμε πως θα ξέρουμε" ισχύει..αν έχουμε δει όμως πρέπει να ξέρουμε που πάλι ισχύει.

Αντιπαλότητα υπάρχει ακόμα και στο address space, οι 10.143 απ τη μια vs τους 10.140 απ την άλλη. Στα ssid με τους pwmn.net απ τη μία vs τους pwmn.σκέτοηοτιδήποτε απ την άλλη. Στα forum με μια κακή εικόνα σε οποιοδήποτε forum απο άτομα που απλά διαφέρουν και δε μπορούν να συννενοηθούν..αν εννοείς οτι η αντιπαλότητα δεν έχει κόψει το δίκτυο στα 3 όπως παλιά σε θέμα routes θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν εννοείς όμως οτι η αντιπαλότητα δεν υπάρχει, δε μπερδεύει το νεο χρήστη και δε του δημιουργεί ερωτηματικά εις βάρος της κοινότητας τότε θα διαφωνήσω μαζί σου.

Θα προτιμούσα παλιά να είχες τη θέση λοιπόν του admin εδώ και του host admin όπως σου είχα προτείνει και δε θ αντιδρούσε κανείς (να συνεργαστείς δηλαδή και εσύ) παρά να φτιάχνεις κάτι απ το μηδέν πάλι και να έρθω εγώ να στο χαλάσω πολύ εύκολα όπως κάνει ο mp..παντού εις βάρος όλων.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Υ.Γ Αν μεναμε στο ΘΑ του νομικού προσώπου θα έιχαμε μείνει και στο PWN με το νομικό πρόσωπο κάποια χρόνια πριν. Δε μπορούμε να κρίνουμε ανθρώπους προσφορά και καταστάσεις vs το νομικό ΘΑ "μας" και τις ανυπόστατες (νομικά) δεσμεύσεις μας. Προσπαθήστε και οι 2 να μείνετε στην ουσία που έχει το τώρα και αυτό είναι παράκληση.

Post Reply