Αναβάθμιση phpBB

Γενικές Ανακοινώσεις του PWMN
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:Στο παλιό φόρουμ, όταν έκανε expire το session (ή έκανες logout), τα μηνύματα που δεν είχες διαβάσει στο προηγούμενο session θεωρούνταν διαβασμένα, και αδιάβαστα φαίνονταν μόνο τα νέα μηνύματα που ήρθαν από το τελευταίο session. Τώρα αν ένα μήνυμα δε το διαβάσεις, είναι μόνιμα αδιάβαστο. Νομίζω η προηγούμενη λειτουργία ήταν πιο καλή.

mp
Eγώ προτιμώ όταν δεν έχω διαβάσει ένα session να παραμένει αδιάβαστο για εμένα μέχρι να το διαβάσω :P Επίσης το θεωρώ απόλυτα λογικό.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:
mp wrote:Στο παλιό φόρουμ, όταν έκανε expire το session (ή έκανες logout), τα μηνύματα που δεν είχες διαβάσει στο προηγούμενο session θεωρούνταν διαβασμένα, και αδιάβαστα φαίνονταν μόνο τα νέα μηνύματα που ήρθαν από το τελευταίο session. Τώρα αν ένα μήνυμα δε το διαβάσεις, είναι μόνιμα αδιάβαστο. Νομίζω η προηγούμενη λειτουργία ήταν πιο καλή.

mp
Eγώ προτιμώ όταν δεν έχω διαβάσει ένα session να παραμένει αδιάβαστο για εμένα μέχρι να το διαβάσω :P Επίσης το θεωρώ απόλυτα λογικό.
Το "λογικό" είναι σχετικό. Θες να διαβάζεις όλα τα threads; Εγώ αρκετά δε τα διαβάζω, δε με ενδιαφέρουν. Ο προηγούμενος τρόπος λειτουργίας με βόλευε, και όλα τα φόρα που μπαίνω έτσι λειτουργούν. Τώρα πρέπει οπωσδήποτε να τα διαβάσω, αλλιώς μου εμφανίζονται συνέχεια.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by sf1n4k1 »

Εγώ απλά κολάω σε πιο ουσιώδη πράγματα..ούτε εγώ τα διαβάζω όλα αλλά δε σκάω κ όλας αν μου εμφανίζονται σε απλά άλλο χρωματάκι όσα δεν έχω διαβάσει.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by korkakak »

mp wrote: Το "λογικό" είναι σχετικό. Θες να διαβάζεις όλα τα threads; Εγώ αρκετά δε τα διαβάζω, δε με ενδιαφέρουν. Ο προηγούμενος τρόπος λειτουργίας με βόλευε, και όλα τα φόρα που μπαίνω έτσι λειτουργούν. Τώρα πρέπει οπωσδήποτε να τα διαβάσω, αλλιώς μου εμφανίζονται συνέχεια.

mp
Δεν θα μπορούσα παρα να συμφωνήσω στην αξιωματική πρόταση οτι το "λογικό" είναι σχετικό.
Πόσο μάλλον όταν τουλάχιστον 4 χρήστες είχαν διαμαρτυρηθεί γιατί το παλιό σχήμα εφάρμοζε την προβληματική πολιτική (συμφωνα με τα λεγόμενά σου) και όχι την νέα.
Υπάρχει και υπερσύνδεσμός (aka link) που γράφει "σημείωσε όλες τις συζητήσεις ως διαβασμένες" ( mark all forums read ) και κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς :roll:


Φιλικά

Νίκος
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by mp »

ΟΚ, θα πατάω το "Mark forums read" πριν κλείσω το session μου, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Δεν ήξερα πως η προηγούμενη λειτουργικότητα ενοχλούσε κάποιους χρήστες. Σε όσα φόρα μπαίνω πάντως η συμπεριφορά είναι όπως ήταν πριν.

mp

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by panoulix »

sf1n4k1 wrote:Eγώ προτιμώ όταν δεν έχω διαβάσει ένα session να παραμένει αδιάβαστο για εμένα μέχρι να το διαβάσω :P Επίσης το θεωρώ απόλυτα λογικό.
Ναι είναι πιο βολικό έτσι θεωρώ. Ασύρματο δίκτυο είμαστε, δεν είναι το δίκτυο της κυρα-κατίνας, θεωρώ πως όλα τα sections αφορούν λίγο-πολύ όλους, καλό είναι να παίρνουμε μια γεύση από όλα και να ενημερωνόμαστε ή να λέμε και τη δική μας άποψη σε αυτά.
Your mind is twisted. How can I resist it?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by trv »

Στο http://www.myprotia.gr το οποιο διαχειριζομαι εχω αντιμετωπισει το ζητημα ως εξης:

Δινω στον χρηστη την επιλογη μεσω του προφιλ του.

Keep unread topics Yes / No

:arrow: Περιπτωση Yes
Τα unread παραμενουν unread μεχρι ειτε να τα διαβασει ο χρηστης, είτε να πατησει το κουμπι mark all forums read.
Στο σχετικο μηνυμα/link εμφανιζεται "Μη διαβασμενα topics (αριθμος) "

:arrow: Περιπτωση No
Τα unread 'ξεχνιουνται' καθε φορα που ο χρηστης κανει log out.
Ετσι σε καθε login εμφανιζονται μονο οσα εχουν γραφτει απο το τελευταιο log out και μετα (ειτε αυτοματο -session timeout- ειτε χειροκινητο).
Στο σχετικο μηνυμα/link εμφανιζεται "Μη διαβασμενα topics απο την τελευταια σας επισκεψη (αριθμος)"

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by sf1n4k1 »

Ωραίο αυτό..αν είναι εύκολο και ψήνονται οι διαχειριστές ας το κάνουν. Αλλιώς mark mark και πάλι mark..

Edit : Rules Lists Extras δε δουλεύουν στο myprotia. Σύμφωνα με τον mp αυτό είναι κακό..trv μιας και το διαχειρίζεσαι τσεκαρέ το..

keraia
Site Admin
Posts: 49
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:06 pm

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by keraia »

sf1n4k1 wrote:Ωραίο αυτό..αν είναι εύκολο και ψήνονται οι διαχειριστές ας το κάνουν. Αλλιώς mark mark και πάλι mark..
Θεωρώ οτι στην παρούσα φάση αυτά είναι μικρολεπτομέρειες (που στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως), και πρωτεύουν άλλα ζητήματα. Αργότερα όταν ξεμπλέξομε με το migration το κοιτάμε 8)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by sf1n4k1 »

keraia wrote:
sf1n4k1 wrote:Ωραίο αυτό..αν είναι εύκολο και ψήνονται οι διαχειριστές ας το κάνουν. Αλλιώς mark mark και πάλι mark..
Θεωρώ οτι στην παρούσα φάση αυτά είναι μικρολεπτομέρειες (που στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως), και πρωτεύουν άλλα ζητήματα. Αργότερα όταν ξεμπλέξομε με το migration το κοιτάμε 8)
Εννοείται μικρή μου pacific.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Edit : Rules Lists Extras δε δουλεύουν στο myprotia. Σύμφωνα με τον mp αυτό είναι κακό..trv μιας και το διαχειρίζεσαι τσεκαρέ το..
Μια χαρα δουλευουν!!!

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by sf1n4k1 »

Εμένα με explorer 6 τα συγκεκριμένα 3 links πάνω πάνω δε δουλέυουν. Τα υπόλοιπα ναι.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Εμένα με explorer 6 τα συγκεκριμένα 3 links πάνω πάνω δε δουλέυουν. Τα υπόλοιπα ναι.
αυτα τα 3 ανοιγουν ενα javascript μενου που εχω φτιαξει απο κατω τους... μηπως εχεις disabled την javascript?? (γιατι?)

keraia
Site Admin
Posts: 49
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:06 pm

Re: Αναβάθμιση phpBB

Post by keraia »

Έγινε αναβάθμηση του forum σε τελευταία έκδοση του PhPBB. Παρακαλώ να αναφέρετε εδώ οποιεσδήποτε δυσλειτουργίες ώστε να τις διορθώσουμε.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Αυτό το εικονίδιο που φαίνεται όταν κάποιος είναι offline, δε θα ήταν καλό να φαίνεται τουλάχιστον σωστά?


EDIT: Ξέχασα να αναφέρω πως αυτό γίνεται στο style 'prosilver'.
Attachments
icon_user_offline.gif
icon_user_offline.gif (1.26 KiB) Viewed 13811 times

Post Reply