Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Γενικές Ανακοινώσεις του PWMN
User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by tweety »

Παρατίθεται σχέδιο καταστατικού για τον σύλλογό μας βασισμένο στο καταστατικό του AWMN.
Τα bold είναι οι διάφορες αλλαγές/προσθήκες και τα strikethrough οι διαγραφές των αντίστοιχων κομματιών του καταστατικού του AWMN.

Ιδέες, προτάσεις,προσθήκες, αλλαγές, σχόλια...
Θα παρακαλούσα σε περίπτωση που αναφέρεστε σε τροποποίηση συγκεκριμένου άρθρου να είστε σαφείς στην πρότασή σας.

Το παρόν thread θα κλειδώσει μεθαύριο την Κυριακή 18/5, ώρα 21:00. Είναι Σ/Κ, όλοι μας μπορούμε να βρούμε λίγο χρόνο αν ενδιαφερόμαστε και η όλη ιστορία πρέπει να πάρει το δρόμο της. Οι διάφορες ιδέες που θα κατατεθούν εδώ θα δημιουργήσουν το καταστατικό που θα πάει στο δικηγόρο και στη συνέχεια το τελικό καταστατικό πριν σταλεί για έγκριση θα αναρτηθεί εδώ για επιβεβαίωση και τυχόν αλλαγές.

Να έχετε υπόψιν ότι το καταστατικό σε ένα σύλλογο παίζει το ρόλο του συντάγματος για το σύλλογο. Υπόκειται προφανώς στην ελληνική νομοθεσία (ένας από τους λόγους που χρειάζεται ο δικηγόρος) και πάνω του βασίζεται η λειτουργία του συλλόγου. Όλες οι επιμέρους διατάξεις - νόμοι του κράτους αντίστοιχα, προκύπτουν από το Δ.Σ.- βουλή αντίστοιχα, ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες. Απλά, μην ξεφύγουμε στους νόμους και χάσουμε το σύνταγμα.
PWMN_KATASTATIKO_PROSXEDIO_1.zip
(23.23 KiB) Downloaded 456 times
Image

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by korkakak »

Θα ηθελα να συμπληρωσω οτι αν και δεν αναφερεται πουθενα και ειναι και ψιλοασχετο με τα παραπανω, δεσμευομαι οτι οι υπηρεσιες που αφορουν την κοινοτητα που ειναι διαχειριζομενες απο την γνωστη ομαδα PWMN (και οχι SPN οπως χλευαστικα αναφερουν καποιοι) και μου ανηκουν θα παραχωρηθουν στον συλλογο για καθε νομιμη χρηση, και οπως θα κρινουν τα αρμοδια οργανα του συλλογου.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by sf1n4k1 »

Θα παρακαλούσα τον admin να γίνει και άρση όλων των ban προσωρινά μέχρι την κυριακή το βράδυ. Όλοι έχουν δικαίομα άποψης η πρότασης.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by tweety »

Done - mp unbanned for a while...
Image

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by mp »

Σε γενικές γραμμές με βρίσκει σύμφωνο το κείμενο.
Καλό θα είναι να γίνει προσπάθεια στα ιδρυτικά μέλη να είναι όσο περισσότεροι διαχειριστές backbone κόμβων γίνεται.
Έχω κάποιες ενστάσεις για το κατά πόσο θα πρέπει να συμμετέχουν στο σύλλογο "Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πάτρας" (μήπως καλύτερα Πάτρας/Αχαϊας) άτομα που δεν διαμένουν μόνιμα στην Πάτρα ή στην Αχαϊα και θα ήθελα να συζητηθεί.

Δεσμεύομαι για την εκχώρηση του domain pwn.gr στο σύλλογο, αν αυτός το θέλει. Επίσης δεσμεύομαι να εκχωρήσω στην περιουσία του συλλόγου ότι παλιό "κοινόχρηστο" εξοπλισμό έχω στην κατοχή μου.

Ενδιαφέρομαι να είμαι ιδρυτικό μέλος, ενώ έχω τη διάθεση να βοηθήσω σε ότι θέμα κρίνει ο σύλλογος πως μπορώ να βοηθήσω.

mp (aka Βασίλης Λεβέντης)

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by supernova »

!!!!


ΑΡΘΡΟ 2
Σκοπός του Ασυρμάτου Μητροπολιτικού Δικτύου Πατρών είναι:
α) Η κατάρτιση, ανάπτυξη και χρήση δικτύου ασυρμάτου ψηφιακής τηλεπικοινωνίας στην μητροπολιτική περιοχή των Αθηνών.
Last edited by supernova on Sun May 18, 2008 12:23 am, edited 1 time in total.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by korkakak »

mp wrote: Έχω κάποιες ενστάσεις για το κατά πόσο θα πρέπει να συμμετέχουν στο σύλλογο "Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πάτρας" (μήπως καλύτερα Πάτρας/Αχαϊας) άτομα που δεν διαμένουν μόνιμα στην Πάτρα ή στην Αχαϊα και θα ήθελα να συζητηθεί.
Διαφωνώ. Στον σύλλογο δεν χρειάζεται να υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός των μελών του αλλιώς θα επιστρέψουμε σε μίζερες εποχές. Άλλωστε άτομα που ασχολήθηκαν στο παρελθόν με το ασύρματο δίκτυο Πάτρας και βρίσκονται εκτός σήμερα αποκλείονται με την παραπάνω πρόταση, όπως και αποκλείονται άνθρωποι που κατοικούν στην Αιτωλοακαρνανία και αποτελούν μέλη της ασύρματης κοινότητας.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
astrapogiannos
Motorola 6502
Posts: 51
Joined: Sat Sep 08, 2007 9:58 pm
PWMN Wind Node ID: 157
Location: N A F P A K T O S

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by astrapogiannos »

mp wrote: Έχω κάποιες ενστάσεις για το κατά πόσο θα πρέπει να συμμετέχουν στο σύλλογο "Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πάτρας" (μήπως καλύτερα Πάτρας/Αχαϊας) άτομα που δεν διαμένουν μόνιμα στην Πάτρα ή στην Αχαϊα και θα ήθελα να συζητηθεί.
Τι είναι αυτό τώρα;
Εγώ σαν απάντηση στην πολύ ωραία πρόταση του mp, προτείνω να μην συμμετέχουν στο σύλλογο όσων το επίθετο ξεκινάει από Μαλακ και τελειώνει σε ούδης.
Και θα ήθελα να συζητηθεί.
NTAKS LEME!

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by korkakak »

astrapogiannos wrote: Εγώ σαν απάντηση στην πολύ ωραία πρόταση του mp, προτείνω να μην συμμετέχουν στο σύλλογο όσων το επίθετο ξεκινάει από Μαλακ και τελειώνει σε ούδης.
Και θα ήθελα να συζητηθεί.
Πιστεύω ότι ένα τέτοιο ζήτημα όπως το θέτει ο Γιώργος με βρίσκει 100% σύμφωνο :lol:

+1 από εμένα 8)
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by panoulix »

Το παρατραβάμε το σκοινί μου φένεται...

Ειπώθηκε στο meeting ότι ο σύλλογος θα περιλαμβάνει άτομα που ενδέχεται να μη διαμένουν στα γεωγραφικά σύνορα της Πάτρας.
Αυτό με βρίσκει σύμφωνο διότι ήδη έχουμε παιδιά που διαμένουν σε Ναύπακτο, Αντίρριο κλπ που έχουν αξιόλογη ενεργό δράση και είναι αναφέραιτο δικαίωμά τους το να είναι στο σύλλογο αν κι εφόσον το θελήσουν.

Είπε τη γνώμη του ο MP επ'αυτού, απορρίφθηκε, τέλος! Τί το παρατραβάτε κι εσείς? Έλα για να συνέλθουμε!
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by Hwoarang »

Τώρα αρχίζετε τις μαλακίες παλι. Προκαλείτε τον άνθρωπο και μετα θα τον κράζετε. Λοιπον το ξεκαθαρίζω. Αν υποπέσει στην αντίληψη μου οποιοδήποτε χλευαστικό μήνυμα απο οποιαδήποτε πλευρα θα σβηστεί πάραυτα. Αν δεν σας αρεσει βγάλτε με απο mod :evil:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by tweety »

Hwoarang, μαζί σου...
Κανενός η γνώμη δεν έχει απορριφθεί, συζήτηση κάνουμε, όχι δικαστήριο.
Panoulix, korki, astrapogiannos πιστεύω ζήτησα σαφείς τοποθετήσεις πάνω στο θέμα και σοβαρότητα. Άκυρα posts από εδώ και πέρα τρώνε φούντο.

Συμφωνώ με Panoulix και korkakak όσον αφορά τη γεωγραφική κάλυψη του δικτύου. Υπάρχει το σκεπτικό το δίκτυο να ονομαστεί Ασύρματο δίκτυο Δυτικής Ελλάδος ή κάτι παρεμφερές ούτως ώστε τύποις να φαίνεται στο όνομα ότι καλύπτει ευρύτερη περιοχή και όχι μόνο την Πάτρα.
Γεγονός αδιαμφισβήτητο είναι ότι το δίκτυο καλύπτει πολλούς γειτονικούς νομούς με σημαντική δραστηριότητα από τα άτομα εκεί. Οπότε αυστηρή προσήλωση στο "Πατρών" σημαίνει απόρριψή τους από τον σύλλογο, που είναι εντελώς απαράδεκτο. Οπότε λύση είναι η αλλαγή ονόματος, εύρεση νέου "nick", domains, themes, κτλ κτλ. (Προφανώς το όνομα του συλλόγου πρέπει να υποδηλώνει το δίκτυο που εκπροσωπεί). Προσωπικά έχω βαρεθεί από αυτές τις αλλαγές και το βρίσκω εξαιρετικά άτοπο - άκυρο.

Εξ' άλλου, δεν είναι δυνατόν να απορρίπτεις άτομα που θέλουν να συμμετάσχουν στο σύλλογο μόνο και μόνο επειδή δεν είναι κάτοικοι Πατρών. Αμέσως αμέσως αποστασιοποιείται ο σύλλογος από το δίκτυο, πράγμα ανεπιθύμητο. Ο σύλλογος κόσμο θέλει, για να έχει μεγαλύτερη δύναμη και αυτό προφανώς δεν πρόκειται να το επιτύχει διώχνοντας τα μέλη του δικτύου.
Το αρμόδιο όργανο που θα απευθύνεται ο σύλλογος για τα περίχωρα είανι η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος και κατα τόπους δήμοι και αρμόδιοι.

supernova: Έχουν ξεφύγει κάτι τέτοια όπως και ότι στην σφραγίδα θα είναι έμβλημα η Ακρόπολη (thanks trv) :lol: , αφού το αρχικό doc ήταν αυτούσιο το καταστατικό του awmn.
Image

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by mp »

Δε θα μπω στη διαδικασία να απαντώ σε κακεντρεχή σχόλια, άλλωστε δεν είναι αυτός ο λόγος που μου δώθηκε το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου εδώ. Δεν έχω φίλε astrapogiannos κανένα λόγο να μην είσαι στο σύλλογο, κι εσύ, και ο virlas και όλοι. Ένας σύλλογος που λέγεται "Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πατρών" όμως, που έχει σκοπό την ανάπτυξη της ασύρματης ευριζωνικότητας στην Πάτρα, είναι λίγο άκυρο να έχει μέλη που δεν κατοικούν στην Πάτρα και στην ευρύτερη περιοχή. Από κει και πέρα, μπορεί αυτή η "ευρύτερη περιοχή" να οριστεί ως ο νομός Αχαϊας και οι γείτονες με αυτόν νομοί, οπότε καλύπτονται και τα παραπάνω άτομα. Θεωρώ λάθος όμως άτομα που δε θα είναι στην περιοχή, πχ μόνιμοι κάτοικοι Αθηνών ή ακόμα και εξωτερικού να είναι μέλη του συλλόγου, ή ακόμα χειρότερα, μέλη του Δ.Σ. Αυτό που προσωπικά θέλω να αποφευχθεί είναι να βρεθούμε κάποια στιγμή ο σύλλογος της Πάτρας και της ευρύτερης περιοχής να διοικείται από άτομα που δε θα έχουν καμία σχέση με την Πάτρα ή την ευρύτερη περιοχή. Αν δεν μπει γεωγραφικός φραγμός στα μέλη, μπορεί να μπει διάταξη που να εκπίπτει από μέλος κάποιος αν δεν παρευρεθεί σε τουλάχιστον χ αριθμό συνελεύσεων.
Αυτή είναι η ουσία της γνώμης μου. Μπορείτε όσοι δεν έχετε τίποτε άλλο να πείτε παρά να χλευάζετε, να συνεχίσετε να κάνετε το ίδιο. Από τους υπόλοιπους θα περίμενα μία τοποθέτηση επί της ουσίας.

mp (aka Βασίλης Λεβέντης)

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by panoulix »

mp wrote:Αν δεν μπει γεωγραφικός φραγμός στα μέλη, μπορεί να μπει διάταξη που να εκπίπτει από μέλος κάποιος αν δεν παρευρεθεί σε τουλάχιστον χ αριθμό συνελεύσεων.
Αυτή είναι η ουσία της γνώμης μου.
Σε αυτό το κομμάτι με βρίσκεις σύμφωνο. Αυτό όμως θα αφορά όλα τα μέλη, όχι μόνο τα "εκτός συνόρων Πατρών".
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Σχέδιο καταστατικού συλλόγου

Post by panoulix »

Θα πρότεινα η θητεία των μελών του Δ.Σ. του συλλόγου να είναι 6μηνιαία και ΟΧΙ 2 ετής και να καθορίζεται κατόπιν εκλογών μεταξύ των μελών του κι όχι αυτόβουλα και δημοσιοϋπαλληλικά, ώστε να αποφεύγονται τυχόν κρούσματα που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο το σύλλογο και την εικόνα του τόσο εσωτερικά, όσο και εξωτερικά...
Your mind is twisted. How can I resist it?

Locked