Ερωτησούλα

Συζήτηση γύρω από θέματα υλικού
Post Reply
giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Ερωτησούλα

Post by giorgos197 »

Εχω RouterBoard 532 με 2 καρτούλες πάνω για τα bb links, μια cm9 και μια απλή της Μικροτικ.
έχω MikroTik Routerboard Expansion και πάνω του έχω μια ambit για το ap.
Τροφοδοσία έχω με poe.

Θέλω να αντικαταστήσω την ambit με http://www.aerial.net/shop/product_info ... ucts_id=48

Γίνεται? Θα έχω πρόβλημα?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Ερωτησούλα

Post by panoulix »

giorgos197 wrote:Εχω RouterBoard 532 με 2 καρτούλες πάνω για τα bb links, μια cm9 και μια απλή της Μικροτικ.
έχω MikroTik Routerboard Expansion και πάνω του έχω μια ambit για το ap.
Τροφοδοσία έχω με poe.

Θέλω να αντικαταστήσω την ambit με http://www.aerial.net/shop/product_info ... ucts_id=48

Γίνεται? Θα έχω πρόβλημα?
Όπως σου είπα, επειδή πρόκειται να χρησιμοποιήσεις High Power κάρτα (που σημαίνει ότι τραβάει και πιο πολλά ρεύματα), τότε ενδέχεται να γονατίσεις to RB σου, λόγω χαμηλής παροχής τροφοδοσίας στους mpci διαύλους.

Μπορεί να κάνω και λάθος, νομίζω όμως ότι είναι έτσι με όλες τις High Power κάρτες και για τον ίδιο λόγω δεν ενδείκνυται η χρήση τους σε multiport mpci to PCI adaptors για παράδειγμα...
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Γινεται, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος ισως πρεπει να την βαλεις απευθειας πανω στο RB (καπου το εχω διαβασει, δε 8υμαμαι πως,που,τι)

Το θεμα ειναι αν θα παρεις αυτο που περιμενεις να παρεις!
(ποιος εχει sr για ΑΡ? astrapo?)

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Έχω την ίδια εντύπωση με τον γρηγόρη, πάνω στο rb πρέπει να μπεί και όχι στην daughterboard. Για να τσεκάρουμε αν μπαίνουν high power κάρτες πάνω στο 532, έχω μία XR5 που κάθεται. Αν θες να τσεκάρεις και b, κοίτα μήπως βρεις καμία να κάθεται, αλλιώς ξηλώνω το ΑΡ μου για ένα απόγευμα και το δοκιμάζουμε.
Image

Post Reply