Sf1n VS Hwoarang

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

trv δε νομίζω ότι βγαίνουν links εύκολα. Το λινκ π.χ. Αγυια-Beat η Αγυια-Παναχα θα βγεί ποτε?. Γεγονός είναι πάντως ότι με το να κλείνεστε στο "καβούκι" που σας επιβάλλει το καταστατικό λειτουργίας του pwn, περιορίζετε τις ελευθερείες των κατόχων κόμβων να βγάλουν links με τρίτους. Τι σας ενδιαφέρει τέλος πάντων περισσότερο, να φροντίζετε να διατηρείται η ιδεολογία του δικτύου περί κοινών αποφάσεων και δημοκρατικών διεργασιών ή να δημιουργήσετε ένα μεγάλο δίκτυο χωρίς φραγμούς και περιορισμούς τέτοιου είδους. Οι κανόνες υπάρχουν για να διευκολύνουν τους ανθρώπους όχι για να τους κανουν τη ζωή δύσκολη.
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Περιεργαψε μου που ακριβως στο πλαισιο εμποδιζεται καποιος να βγαλει link με το spn απο οποιοδηποτε ap?

Δε νομιζω οτι κλειστηκε κανενας σε κανενος ειδους καβουκι, προτεινω να ξαναδιαβασεις το πλαισιο και θα το καταλαβεις![/u]

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

14 wrote:Κάθε κόμβος του PWN έχει την ευχέρεια να διασυνδεθεί με άλλα ασύρματα δίκτυα, αρκεί να εξασφαλίζει πως δε λαμβάνει χώρα καμία επικοινωνία (άμεση ή έμμεση) μεταξύ των άλλων δικτύων και του PWN. Αν υπάρχει επιθυμία να λάβει χώρα μία τέτοια επικοινωνία, θα πρέπει:

1. Να υποβάλλεται αίτημα διασύνδεσης του άλλου δικτύου με το PWN, και αν συμφωνεί κατά απόλυτη πλειοψηφία με αυτή η ομάδα διαχείρισης του PWN, να ενεργοποιείται.
2. Η διασύνδεση να γίνεται με τέτοιο τρόπο που να εξασφαλίζεται ότι καμία εσωτερική κίνηση άλλων δικτύων δε μεταφέρεται μέσα από το PWN.
3. Η ανακοίνωση των δικτύων αυτών στον πίνακα δρομολόγησης του PWN θα πρέπει να γίνεται με συνοπτικό τρόπο και θα πρέπει να αποφεύγεται η ανακοίνωση πολλών μικρών δικτύων.
To 2 μου αρέσει πολύ. Δηλαδή φτιάχνουμε το λινκ αλλά κινηση δε θα περνάει.
Last edited by Itmy on Thu May 31, 2007 5:54 pm, edited 2 times in total.
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Το 2 δε λεει οτι κινηση δε θα υπαρχει φυσικα!

Λεει οτι δε θα πρεπει να εμφανιστει το παρακατω σεναριο


{ 1: κομβοι δικτυου Χ } <-> { 2: κομβοι pwn } <-> { 3: κομβοι δικτυου Χ }

Αυτο που δε πρεπει να υπαρχει, συμφωνα με το 2, ειναι traffic απο το 1 στο 3 και απο το 3 στο 1.

Ολα τα υπολοιπα μπορουν να γινουν :)


--edit φυσικα οτιδηποτε στο πλαισιο μπορει να αλλαξει, ειτε σε τακτα διαστηματα ειτε αμμεσα, και περιγραφεται ακριβως ο τροπος που μπορει να γινει αυτο.
Last edited by trv on Thu May 31, 2007 5:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ωραία το λύσαμε δηλαδή το πρόβλημα. Με το παρόν πλαίσιο το PWN δε γίνεται να αναπτυχθεί και να συνδεθεί με άλλα δίκτυα παρά μόνο αν αυτά ενσωματωθούν στο PWN. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι έχετε κλειστεί στο καβούκι του κανονισμού.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Εγώ πιστέυω οτι το πλαίσιο λειτουργίας βγήκε για περιπτώσεις σαν εμένα..

Περιορίζει "ψυχολογικά" τα links και όχι ουσιαστικά αν τα θέλει κάποιος..

Δεσμέυει λίγο τις δημοκρατικές διαδικασίες και τις κάνει γραφειοκρατικές..

Περιορίζει λίγο τους υπάρχοντες κομβούχους (6μηνα κτλ) και αυτούς που σκέφτοντε να γίνουν..(που να μπλέκω με αιτήσεις κτλ..2 κεραίες κ ενα pc στην ταράτσα θέλω να βάλω)..

Απ την άλλη είναι ένας υποτιθέμενος μπούσουλας για να μην επικρατεί μπάχαλο..που μακάρι να βγω ψέυτης το ίδιο μπάχαλο θα επικρατήσει στην 1η διαφωνία, αποχώρηση ή αν προσπαθήσει να μπει κάποιος, με άλλα μυαλά/απόψεις απο αυτούς που συμφώνησαν αυτό το πλαίσιο...

Αυτά είναι απλά αποψή μου..

Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό καθώς όπως είπα μόνο ψυχολογικά βαραίνει τους χρήστες..(δεν πήρε και κανενός το κεφάλι το πλαίσιο ακόμα, εκτός αν μπώ εγώ στo PWN px) ..το θέμα μας είναι ν αρχίσει ν ανοίγει διάλογος και συνεργασία ουσιαστική των 2 δικτύων..(ειδικά τώρα που η αναβάθμιση του PWN..είναι αρμόζουσα με το παλιό καλό όνομά του)

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

{ 1: κομβοι δικτυου Χ1 } <-> { 2: κομβοι SPN } <-> { 3: κομβοι δικτυου Χ2 }
gia auto to ssenario ti lete efoson X1=X2=PWN?

gia to allo X1!=X2 me X1 = PWN?

Ti problepei to katastatiko?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

korkakak wrote:{ 1: κομβοι δικτυου Χ1 } <-> { 2: κομβοι SPN } <-> { 3: κομβοι δικτυου Χ2 }
gia auto to ssenario ti lete efoson X1=X2=PWN?

gia to allo X1!=X2 me X1 = PWN?

Ti problepei to katastatiko?
Το πλαισιο προβλεπει αυτα που βλεπεις να προβλεπει, τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο :)

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Τουλάχιστον πείτε το ξεκάθαρα ότι θέλετε ή να γίνουν όλα PWN ή διαφορετικά τα links με τους υπόλοιπους θα παραμένουν εντελώς τυπικά. Να μη χάνουμε και εμείς το χρόνο μας προσπαθόντας να σας πείσουμε για κάτι που δεν επιτρέπει ο κανονισμός λειτουργίας του pwn.
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Itmy wrote:Τουλάχιστον πείτε το ξεκάθαρα ότι θέλετε ή να γίνουν όλα PWN ή διαφορετικά τα links με τους υπόλοιπους θα παραμένουν εντελώς τυπικά. Να μη χάνουμε και εμείς το χρόνο μας προσπαθόντας να σας πείσουμε για κάτι που δεν επιτρέπει ο κανονισμός λειτουργίας του pwn.
Στο πλαισιο δεν αναφερεται κατι για το τι 'θελουμε', κανω λαθος?
Οποτε και εγω δε μπορω να πω κατι εκ μερους ολων των admin του δικτυου, θα πρεπει να ακολουθηθει καποια διαδικασια για να βγει το τι 'θελει' το pwn σαν συνολο.

Προσωπικά, αυτό που θέλω εγώ, είναι κάποτε να υπάρχει ένα μεγάλο δίκτυο στην πάτρα, και το όνομα αυτου, ανεξάρτητα απο τα ατομα που θα το απαρτίζουν, να είναι Patras Wireless Network, καθως αυτο το όνομα, κατα την άποψη μου και πάλι, είναι το σωστότερο για το δίκτυο της Πάτρας, είναι "ιστορικό", κοινά αποδεκτό, και ειμαι συναισθηματικά δεμενος με αυτό σαν όνομα και σαν ιδεα :)

But that's just me :wink:

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Εφόσον δέχεστε αυτά που γράφει το πλαίσιο λειτουργίας, συμφωνείτε με όσα γράφει και επομένως αυτό που θέλετε δε μπορεί να απέχει πολυ από αυτά που περιγράφονται στο πλαίσιο, το οποίο ΔΕΝ επιτρέπει τη δημιουργία εννιαίου δικτύου εκτός αν οι κόμβοι του ενσωματοθούν στο pwn - υπακούουν στους κανονισμούς δηλαδή του πλαισίου.
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Aν υπαρξουν και αλλοι admins, τοτε η ψηφος τους θα επηρρεασει εξισου το αποτελεσμα, και ετσι μπορει να αλλαξει πιο ευκολα κατι το οποιο θα συζητηθει.

Σχετικά με το πλαισιο τωρα, δε πιστευω οτι κάποιο απο τα αρθρα του ειναι τοσο εκτος πραγματικοτήτας για οποιονδηποτε, ωστε να μην υπάρχει περίπτωση να το δεχθει και να διαφωνεί τόσο κάθετα.
Αλλα ακομη και να υπάρχει τετοιο αρθρο, το θεμα ειναι η πλειοψηφια τι λεει :) Ας το προτεινει για αλλαγη..

---------
Σχετικα με την προσωπική μου άποψη που εγραψα παραπάνω, να ξεκαθαρίσω οτι δεν μιλησα ουτε για ενσωματωση ουτε για αφομοιωση στο pwn (οπως το ξερουμε τωρα). Ειπα για ενα θεωρητικο μελλοντικο κοινο δικτυο με αυτο το ονομα, οπως και αν προκυψει αυτο, ακομα και με διαλυση ολων και στησιμο απο την αρχη.

Τελος παντων, οπως αποδεικνυεται απο τη συζητηση, ειναι μαλλον ακομη ανωριμες οι καταστασεις, οπως ειπα και αρχικά, για τετοια σχεδια και προσεγγισεις.. :(
Last edited by trv on Fri Jun 01, 2007 8:26 am, edited 1 time in total.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Διαφωνώ οτι είναι ανώριμες οι καταστάσεις για κάτι τέτοιο..και το ονειρό σου δε νομίζω να μην είναι και όλων σχεδόν.

Μας προτείνεις να σηκώσουμε APs η να κάνουμε τα AP μας PWN_APs και να γίνουν οι 11, 23ς και να καταργήσουν το πλαίσιο..?:P

post 1999 (κορκι θα βάζουμε και νούμερα σε όλα πια?)
Last edited by sf1n4k1 on Thu May 31, 2007 7:10 pm, edited 1 time in total.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

POST #2000!!!
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Πώς το εννοείς το ανώριμες, μπορείς να το διευκρινίσεις λιγο? Το να αποδεικνύουμε ότι το πλαίσιο μπάζει απο δέκα μεριές και δεν διευκολύνει τη δημιουργία του εννιαίου δικτύου που και εσύ και εμείς θέλουμε θεωρείς ότι δεν είναι ώριμη συζήτηση?
Death to all Fanatics

Post Reply