sf1n-pf-aroi

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Εγώ δεν θα προσθέσω κάτι άλλο ακόμα. Θα αφήσουμε το thread να τρέχει και να περιμένουμε την θέση του pf που είναι ο μοναδικός που έχει σημασία η γνώμη του. Όλα τα άσχετα θα μείνουν ως έχουν ωστε να μπορεί να παρακολουθήσει ο επισκέπτης τις συμπεριφορές όλων μας και να μας κρίνει όλους.

Σε ενα θα μείνω όμως mp στο οποίο ποιείς την νησσαν: Γιατί το OSPF δεν γύρισε προς spy και να κανει bypass το πρόβλημα του pf;


PS ένα hint : Το OSPF είναι interdomain routing protocol.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Σε ενα θα μείνω όμως mp στο οποίο ποιείς την νησσαν: Γιατί το OSPF δεν γύρισε προς spy και να κανει bypass το πρόβλημα του pf;
PS ένα hint : Το OSPF είναι interdomain routing protocol.
Γιατί το link spy - eco ήταν down, νομίζω είναι προφανές.

mp

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

mp wrote:
thekeymaster wrote:Ενώ εσύ έχεις το δικαίωμα να πεις στον korki πως σου πέφτει λόγος? Από πότε το απέκτησες αυτό το δικαίωμα και δεν το θυμάμαι? Δεν είδα πουθενά να σου δίνεται αυτό το δικαίωμα. Άρα δε σου πέφτει λόγος, μέχρι να στον δώσει ο pf μιας και από αυτόν περιμένεις το chmod.
Μου πέφτει λόγος στο βαθμό που αλλαγές σε ένα διασυνδεδεμένο κόμβο με το δικό μου δύναται να με επηρεάσουν (όπως έγινε ήδη μια φορά). Δεν είπα ποτέ ότι μου πέφτει λόγος γενικά. Αν θες και κάτι παραπάνω, μου πέφτει λόγος στο βαθμό και στη σχέση καλής συνεργασίας που έχω με τον pf και του χρόνου που έχω δαπανήσει για να τον βοηθήσω όποτε χρειάστηκε.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως εσένα δε σου πέφτει λόγος για το αν εμένα μου πέφτει λόγος. Έχεις κάτι άλλο να συμπληρώσεις επί της ουσίας του προβλήματος; Ή απλώς αναλώνεσαι σε προσωπικές επιθέσεις; Εγώ άρχισα να γράφω σε αυτό το thread γιατί είδα το τελείως λάθος αρχικό post του sf1n4k1 και για να βοηθήσω να δώσουμε λύση. Εσύ θέλεις απλώς να μου την πεις; Ε;

mp
Και προφανώς εσένα δε σου πέφτει λόγος για το αν εμένα μου πέφτει λόγος για το αν εσένα σου πέφτει λόγος. Πολύ παιδικό τον έκανες τον διάλογο. Επι της ουσίας τώρα. Το θέμα εδώ είναι να δωθεί λύση. Ε κάντε το πράξη και αφήστε τους χαρακτηρισμούς απ'έξω.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:
korkakak wrote:Σε ενα θα μείνω όμως mp στο οποίο ποιείς την νησσαν: Γιατί το OSPF δεν γύρισε προς spy και να κανει bypass το πρόβλημα του pf;
PS ένα hint : Το OSPF είναι interdomain routing protocol.
Γιατί το link spy - eco ήταν down, νομίζω είναι προφανές.

mp
I rest my case. Άρα μην ρίχνεις το φταίξιμο μόνο στο Θάνο.

TheKeyMaster : Κολοκυθιά λέγετε :-)

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

mp wrote:Εγώ άρχισα να γράφω σε αυτό το thread γιατί είδα το τελείως λάθος αρχικό post του sf1n4k1 και για να βοηθήσω να δώσουμε λύση
pf wrote:as to psaxume ligo to thema hrema kai orea. an auto pu proteinei o mp dulepsei tote lithike to problima.
Τελικά δοκιμάστικε κάτι από τις λύσεις που προτάθηκαν?
Και αν ναι δούλεψε? Μου φαίνεται οτι αναλωνόμαστε σε αλλα πράγματα αντι σε κάτι πιο επικοδομητικό.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

pf
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Thu Mar 08, 2007 11:15 am

Post by pf »

ayto pu me stenaxorei einai oti oi prosopikes epitheseis/antepitheseis den epapsan. apla allaxe to gypedo.
kapioi mu paraponethikan oti den exw parei thesh s'ayto to thema. na to xekatharisume loipon.
katarxas gia oti afora thn taratsa mu einai aytonoito pios kanei kumanto.

dialexa na exw links me 2 diaforetika diktia. efoson ayta ta diktia den exun kamia sxesh, to pos tha xeiristo ta bb mu afora emena kai thn apenanti pleyra. ayto simenei oti me ton mp kai eco apofasizw ti tha kanw me ta links ths agyias kai tu eco. antistoixa sta bb mu me ton sfinaki kai thn aroi logo exun o sfinaki, oi katoxoi ths arois(sfinaki, spn, whoever) kai gw. Oles oi parapanw apofaseis omos einai aytonoito oti den prepei na epireasun ta 2 diktia.

tora epi ths ousias. sto probima tu routing pu anekipse. o mp edixe thelisi na lythei proteinontas kapioiu eidus bridging sta bb me pwn. xanaeipa se allo post pos an dulepsei tha mporuse na iothetithei kai sto spn. profanos exei logo (o mp) ti tha ginei sto bb me agyia afu einai diaxeirisths ths. opos kai o sfinaki exei logo (kai me mena tha milaei gia to link mas).

korki: h erotisi su gia to link spy-eco einai astoxh giati ayto einai ena thema tu pwn. exalou kai na duleue to link pali den tha eixame problima? afu exw link kai me agyia. den prepei na routaristun ta links ayta?

apo kei kai epeita re pedia ti ginete? tha papsun epitelus oi prosopikes kontres? as akolouthisume mia grammh kai as dume pos mporei na lythei to problima.

pali meta apo ayto kapioi tha pun oti pali den pernw thesh h oti pali pezw to rolo tu pirosbesth. Den thelw na gefyrwsw kanena xasma.
1)na sas pw oti prosopika den exw xrono na kathomai stimenos sto pc kai na kanw refresh to forum gia na apanto se kathe neo post (xekinisa na grafw otan eixame hdh 2 sellides kai tora mpikame sthn 3h-eleos) . ayto pu ginete einai faylos kyklos.
2) den goustarw kai den eimai alloste typos pu psaxnw aformh gia na plakonomai me to paramikro. exw alles kaliteres asxolies.

apo ola ta post sto thread ayto 4-5 mono exun ousia kai logo iparxhs.
mporei kapios na boithisei na lythei to problima ayto? as grapsei kati. an oxi tote plz mh petageste apo to puthena atoma kai lete oti sas katebei mono kai mono epeidh exete kontres me sfinaki, korki klp.

ayta exw na pw
"The car's on fire with no driver at the wheel. The sewers are muddied with thousands lonely suicides. A dark wind blows. The government is corrupt and we're on so many drugs with the radio on and the curtains drawn. We're trapped in the belly of this horrible machine and the machine is bleeding to death
The skyline was beautiful on fire all twisted metal stretching upwards. Everything washed in a thin orange haze. I said, "Kiss me, you're beautiful.. These are truly the last days"

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Σε ευχαριστώ Αντρέα που διευκρίνησες το προφανές.

Εγώ όπως είπα και σε προηγούμενο post, θα φροντισω και δεσμεύομαι εγώ από την μεριά μου όπως και ο Χρήστος φαντάζομαι αλλά και οποιοσδήποτε άλλος ασχοληθεί να μην προκαλέσει προβλήματα σε τρίτους.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

Ρε ξεκολλήστε both sides :twisted:

Θέλετε ένωση των 2 δικτύων, λέτε το ok και προχωράτε.
Δεν θέλετε, λέτε όχι και σταματάει η κουβέντα.

Είναι ελλεινότατο αυτό που συμβαίνει. Άντε..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αντρέα δυστηχώς η ταράτσα σου και το peering μας η το peering με την Αρόη πια έχει να κάνει και με τον mp απ τη στιγμή που τη ρυθμίζει για το PWN..όπως καταλαβαίνεις δε θα πάψει ποτέ να ασχολείται με αυτά που θεωρεί περιουσία του και με ανθρώπους που έδιωξε και τώρα του λείπουν..πάντα με λάθος τρόπο προσέγγισης του κάθε ανθρώπου που βάζει στο μάτι, πάντα με pm και όχι public..πάντα με διάφορους τρόπους και προφάσεις για να κάνει την τρίχα τριχιά θα υπάρχει μέσα στα πόδια μας και θα διχάζει άτομα και ταράτσες..δυστηχώς όπως προανέφερες κανείς πια δεν έχει χρόνο ν ασχολήτε στα post του εξού και τραγουδάω..πόσο μάλλον στα flame posts του blacky..που σχολιάζει χωρίς γνώση πάνω στα στοιχειώδη..40 χρονών άνθρωπος με παιδιά και οικογένεια..

Τέτοιο peering ζήτησε και στον sv3eaz περιμένοντας απάντηση θετική?Και καπάκια τον κράζει?Μπα ο θέμης και όλοι μας τον φάγανε στη μάπα τον Πάνο πια..τον ξέρουν καλά..και είναι λάθος του PWN που τον αφήνει να μιλάει ως εκπρόσωπός του..

Η μια λύση είναι αυτή που ήδη υπάρχει..να καταφέρει ο mp να έχει ορίσει το τι θα γίνει στην ταράτσα σου..στην ταράτσα του θύμιου, του κλεάνθη και πολλών άλλων που κρέμοντε απ τα δήθεν 3ωρα που σπαταλάει εκεί καθήμενος στην καρέκλα του..και πίνοντας την πίνα κολάτα του..άλλοι τρέχουν γι αυτόν στο κρύο και στα πάνω κάτω..αυτός μόνο νομοθετεί και βάζει τα όρια..αυτός χάνει 3ωρα για να μη δώσει το αποτέλεσμα..αυτός που προχτες έλεγε "άσχετος ο καθένας"..χτες δηλώνει να μην έχει μεγάλη εμπειρία στο ospf.

Καταλαβαίνω οτι γίνομαι προσβλητικός απέναντι σε αρκετούς τώρα..αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί ο κύριος ορίζει και βάζει 5-10 άτομα κάθε φορά να του δίνουν αξία..σημασία και να χάνουν τον χρόνο του όπως λες.

Δήθεν ανώτερος, δήθεν φιλελέυθερος, φώναζε ν αφήσουμε τα του PWN και ν ασχοληθούμε με τα δικά μας..ποιος ασχολήτε με τα του PWN και ποιος ασχολήτε με τα των άλλων σήμερα?Ποιος τον αφήνει Ανδρέα?

Πως πρέπει ν αντιδράσουμε?Περιμένοντας να μας δώσει λύση αυτός που κατέστρεψε το πιο όμορφο όνειρο του 2001 και συνεχίζει να καταστρέφει το 2007?

Πως δε θα διχαστούμε αφού ήδη ο κύριος μας έχει διχάσει στην ταράτσα σου Ανδρέα και στην επόμενη που θα βρεθεί με peering?Μόνο με τον sf1n4k1 βλέπεις κόντρες?Πως γίνεται να μην έχουμε link με Αρόη ? Ποιός είναι ο φταίχτης και ποια η τιμωρία του?

Ξέρουμε όλοι ποιος είναι ο φταίχτης λοιπόν..κρυβόμαστε πίσω απ το δαχτυλό μας και όχι απλά δε τον τιμωρούμε αλλά τον επιβραβέυουμε μην έχοντας τώρα link ούτε με αρόη ούτε με πουθενά..και με το ρίσκο να πέσουν και άλλα links όπως παλιά..χωρίς να υπάρχει ούτε κόντρα ούτε ουσιαστικός λόγος..απλά 1ς και 5 που αναγκαστικά η μη τον ακολουθούν..!

Ο χρόνος έχει δείξει πολλά και θα δείξει και άλλα..ελπίζω να πάρετε μπρος οι έχοντες τη δύναμη της ελευθερίας στα χέρια σας..και να δείτε οτι 1+1=2 και 1/1=1. To δευτερο έχει καταφέρει ο mp ως ώρας στο PWN.

Εδώ στο SPN αυτό δε θα το καταφέρει να ξέρεις..προσπάθησε να σκεφτείς την θέση μου και την θέση όλων στην ταράτσα σου. To link σου με αρόη μας ενδιαφέρει..το αν θα γίνει ένα λάθος και θα βρίζει ο mp δεν μας ενδιαφέρει..και είσαι ο μόνος που μπορεί να του κόψει αυτό το δικαίομα.

Δεν έχει δοκιμαστεί τίποτα και ούτε θα δοκιμαστεί με το ρίσκο του να χαθεί για καμια ώρα κανα routing και να έρθει ιανός και mp στο κεντρικό κανάλι του δικτύου μας να σχολιάζουν ή να βάζουν 5-6 όσους βρούν να μιλάνε για ξένους αχυρώνες.

btw ειρωνικότατο..καλορίζικο το bb που σπευσανε να σου βγάλουν μετά απο 1.5 χρόνο..που οι clients σου και όλο το traffic σου περίμενε..

Πιστέυω να μη ξαναχρειαστεί να γράψω τ αυτονόητα. Και να δώσεις ένα τέλος η μια αρχή εσύ Ανδρέα στον ν αρχίσουμε να το ψάχνουμε στην πράξη και στην ταράτσα σου το πως θα γίνει..αν θα γίνει.

Απο εδώ και κάτω μηδενός εξαιρουμένου πλην του ανδρέα όλα τα posts θα μεταφέροντε off topic. Το αρχικό post αφορά sf1n-pf-aroi και μόνο άτομα του SPN και του pf έχουν λόγο στη λύση του. Roger?

3s σελίδες flame είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του "PWN" όχι του SPN. Εδώ links και λύσεις είναι άμμεσες και ουσιαστικές.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Από την πλευρά των συνδέσεων του router του pf με το PWN, το πρόβλημα λύθηκε.
Η λύση που δοκιμάστηκε και λειτούργησε είναι το bridging των δύο wifi interfaces. FYI, αυτό δουλεύει στο mikrotik μόνο όταν τα 802.11a/b/g interfaces βρίσκονται σε AP Bridge Mode. Το subnet του pf για το PWN γίνεται statically announced στο γράφο του ospf του PWN από το PWN_Aguia.

mp
Patras Wireless Network
The 1st Ever Community Wireless Network in Greece

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

sf1n4k1 wrote:πόσο μάλλον στα flame posts του blacky..που σχολιάζει χωρίς γνώση πάνω στα στοιχειώδη..40 χρονών άνθρωπος με παιδιά και οικογένεια..
Katarxin den eimai 40 akou 40 ...35 eimai min mas dei kai h Iwanna kai mas perasei gia papoudes

Kai kata deuteron ego den exo gnoseis routing to leo.... alimono se sena pou to pezeis se ola kserolas.... Aaaa kai pou eisai etimase mou mia Ip giati exo ena link kai kathete leo na mpo sto koukos gia na doume ti eleutero diktio eisaste mias kai sinexia gaugizete (den pisteuo na exeis provlima?)

Kai kata triton tha prepei na metafereis kai to diko sou poio pano post sta off-topic mias kai asxolise mono me to sigekrimeno post kai oxi me mena an theleis na legese magas....(akou magas xaxaxaxaxa)
Blacky

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Μάγκας

Άνδρας των λαϊκών αστικών στρωμάτων που χαρακτηρίζεται από υπερβολική
αυτοπεποίθηση ή έπαρση καθώς και από εμφάνιση ή συμπεριφορά (ντύσιμο,
κινήσεις, λεξιλόγιο, τόνος φωνής κτλ.) διαφορετική από τη συνηθισμένη.
Κατ επέκταση, τύπος λαϊκού κυρίως ανθρώπου που παριστάνει τον παλικαρά
και που συχνά κάνει επίδειξη δύναμης και συμπεριφέρεται με προκλητική
επιθετικότητα (τα πίσω απο κεραία κτλ που τυχερός είσαι που έσβησαν).

Στο irc όποτε θες για κούκο πέρνα, να σου ετοιμάσουμε μια ip, ήδη έχω αρχίσει να τη ζυμώνω, μόλις φουσκώσει θα τη βάλω φούρνο πέρνα μεσημέρι να την πάρεις που θα στην έχω τυλίξει..

Άντε να δούμε και τη κεραία που κάθεται τι λέει..κουβαρντά μου εσύ με τα άπειρα ifs.

Υ.Γ Τα "άντα" τα έπιασες τεσπά..τι 30 τι 40 τι 50.. ;-)

δωροθέτες..απο εδώ και κάτω..

topic locked moderator sf1n4k1 reason solved :oops:

Post Reply