sf1n-pf-aroi

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

sf1n-pf-aroi

Post by sf1n4k1 »

Μετά τα πρόσφατα γεγονότα το link της Αρόης προς την μερία της Αγυιάς έχει ο beat με μόνο 1.2Mb/s σε αντίθεση με τον pf που είχαμε 2.5Μb/s. Υπάρχει κάποια λύση στο routing ώστε να σηζητήσουμε για ν ανοίξει και πάλι αυτό το link χωρίς να μπερδευτούμε με ένα δίκτυο που εγώ προσωπικά δε θέλω πια(PWN)?. Στο mikrotik του pf τρέχει ospf με PWN_eco που έχει link ο pf. To SPN_sf1n βγαίνει με static, ενώ το link της Αρόης είναι disabled.

Μια λύση είναι να γίνει static το link του pf με eco και να τρέξει ospf με αρόη και sf1n?Αυτό το ρυθμίζω και εγώ πια?Μας κάνει?Απ τον pf δε νομίζω να μην έχουμε το ok καθώς το link του περιμένει.

Ακούω προτάσεις.

Υ.Γ pf join :-P

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Ο pf έχει 2 backbone links με το PWN σε 802.11a, ένα με eco και ένα με aguia. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να υπάρχει ένα στοιχειώδες επίπεδο συννενόησης, πράγμα που η μεριά σας δεν επέδειξε στα πρόσφατα "γεγονότα".

mp

ΥΓ: Καλορίζικο το νέο φόρουμ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

..καλώς σε βρήκαμε..θα δούμε πως θα γίνει σε συννενόηση με τον pf και όχι σε συνεννόηση μαζί σου :-)

Η αναφορά του προβλήματος δε σε αφορά και δεν είσαι η λύση.
Last edited by sf1n4k1 on Sat Mar 10, 2007 2:00 pm, edited 1 time in total.

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

Βασικά καλο θα ηταν μια αναλυτική περιγραφή του πως και τι ειναι στημένο αυτην την στιγμη στον pf. Επειτα καλο ειναι να ακούσουμε και την γνώμη του pf γιατι ολο τριτοι μιλουν για την ταρατσα του, ενω ολοι έχουμε την φιλοσοφία οτι κάθε ap-holder έχει καποιες ελευθερίες.
Το πρόβλημα του routing μπορει να λυθει χρησιμοποιώντας διαφορετικα areas στο OSPF.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:..καλώς σε βρήκαμε..θα δούμε πως θα γίνει σε συννενόηση με τον pf και όχι σε συνεννόηση μαζί σου :-)

Η αναφορά του προβλήματος δε σε αφορά και δεν είσαι η λύση.
Καλώς ή κακώς με αφορά μιας και είμαι διαχειριστής ενός εκ των κόμβων του PWN που διασυνδέεται ο pf. Το αν θα αλλάξει area, αν θα βάλει bgp ή rip, αν θα κάνουμε κάποιο bridging των interfaces ή ότι άλλο εξαρτάται και από μένα. Δες πόσο συνεργάσιμα μου απαντάει ο undertaker και πάρε μαθήματα για την επόμενη φορά.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

undertaker wrote:Το πρόβλημα του routing μπορει να λυθει χρησιμοποιώντας διαφορετικα areas στο OSPF.
Αυτό το πρότεινα και εγώ στον pf αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα εμποδίσει το redistribution των areas. Δεν έχω και τόσο μεγάλη εμπειρία στο ospf. Πρότεινα και κάποια άλλα εναλλακτικά σενάρια στον pf, όπως πχ το layer2 bridging των 2 interfaces που έχει, ώστε να μη χρειάζεται να τρέχει ο ίδιος ospf. Νομίζω σε πνεύμα συνεργασίας θα βρούμε σίγουρα μία λύση που να δουλεύει και να μη δημιουργεί προβλήματα σε κανέναν.

mp

pf
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Thu Mar 08, 2007 11:15 am

Post by pf »

as to psaxume ligo to thema hrema kai orea. an auto pu proteinei o mp dulepsei tote lithike to problima.
"The car's on fire with no driver at the wheel. The sewers are muddied with thousands lonely suicides. A dark wind blows. The government is corrupt and we're on so many drugs with the radio on and the curtains drawn. We're trapped in the belly of this horrible machine and the machine is bleeding to death
The skyline was beautiful on fire all twisted metal stretching upwards. Everything washed in a thin orange haze. I said, "Kiss me, you're beautiful.. These are truly the last days"

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:
undertaker wrote:Το πρόβλημα του routing μπορει να λυθει χρησιμοποιώντας διαφορετικα areas στο OSPF.
Αυτό το πρότεινα και εγώ στον pf αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα εμποδίσει το redistribution των areas. Δεν έχω και τόσο μεγάλη εμπειρία στο ospf. Πρότεινα και κάποια άλλα εναλλακτικά σενάρια στον pf, όπως πχ το layer2 bridging των 2 interfaces που έχει, ώστε να μη χρειάζεται να τρέχει ο ίδιος ospf. Νομίζω σε πνεύμα συνεργασίας θα βρούμε σίγουρα μία λύση που να δουλεύει και να μη δημιουργεί προβλήματα σε κανέναν.

mp
Όχι αυτό θα οδηγεί το OSPF να προσπαθεί να κάνει summurize τα routes ανάμεσα στα διαφορετικά areas.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν επιθυμούμε σύνδεση αν δεν μιλάμε για ενιαίο δίκτυο.

Σχετικά με το πως θα βγάλουμε το link αροής μέσω pf ίσως και να μην είναι απαραίτητο αν βελτιώσουμε το link του beat. Αν αυτό δεν βγεί έχουμε άπειρους τρόπους για να modaroume το router του pf από IPoverIP μέχρι οτιδήποτε άλλο μπορέι κανείς να φανταστεί :-)
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote: Καλώς ή κακώς με αφορά μιας και είμαι διαχειριστής ενός εκ των κόμβων του PWN που διασυνδέεται ο pf. Το αν θα αλλάξει area, αν θα βάλει bgp ή rip, αν θα κάνουμε κάποιο bridging των interfaces ή ότι άλλο εξαρτάται και από μένα.
Sorry που θα μιλήσω λίγο άσχημα αλλά.

Από την στιγμή που έχουμε κάνει peering με τον pf και οχι με το pwn, πραγματικά πάνο λόγος δεν σου πέφτει όπως δεν πέφτει λόγος και εμένα για τα εσωτερικά του pwn. Δεσμευόμαι οτι οτι και αν κάνουμε και αν αποφασίσουμε με τον pf θα αφήσουμε το pwn routing ανέπαφο και ενιαίο
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Korki κακώς μιλάς άσχημα! :P και πινω μπύυρες πινω μπύυυρες πινω μπύυρες... 8) 8)

Το θέμα λύθηκε νομίζω.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Εάν θέλει κάποιος να προσθέσει κάτι το thread θα είναι ανοικτό μέχρι τις 23:59 σήμερα. Μετά locked!
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Όχι αυτό θα οδηγεί το OSPF να προσπαθεί να κάνει summurize τα routes ανάμεσα στα διαφορετικά areas.
Και εγώ αυτό πιστεύω ότι θα γίνει. Έτσι τουλάχιστο δε γίνεται "polluted" το routing table και μπορεί να κοπεί το forwarding από το ένα δίκτυο στο άλλο στο router του pf.
korkakak wrote: Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν επιθυμούμε σύνδεση αν δεν μιλάμε για ενιαίο δίκτυο.
Αυτό τώρα από που σου ήρθε; Δεν τίθεται τέτοιο θέμα στο συγκεκριμένο thread, μιλάμε για τη διευθέτηση του "προβλήματος" που έχει ο router του pf να ρουτάρει δυναμικά δύο διαφορετικά δίκτυα, χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο.
korkakak wrote:Sorry που θα μιλήσω λίγο άσχημα αλλά.
Από την στιγμή που έχουμε κάνει peering με τον pf και οχι με το pwn, πραγματικά πάνο λόγος δεν σου πέφτει όπως δεν πέφτει λόγος και εμένα για τα εσωτερικά του pwn. Δεσμευόμαι οτι οτι και αν κάνουμε και αν αποφασίσουμε με τον pf θα αφήσουμε το pwn routing ανέπαφο και ενιαίο
Μίλα όσο άσχημα θες, δεν έχω πρόβλημα εγώ. Λόγος μου πέφτει στο βαθμό που επηρεάζεται το PWN και συγκεκριμένα ο κόμβος που διαχειρίζομαι. Καλή η δέσμευσή σου αλλά επέτρεψέ με να ανησυχώ, γιατί στην προηγούμενη μεσολάβηση δικών σας admins, καταφέρατε να κόψετε το PWN στα δύο.

mp

PS: @sf1n4k1: Ευτυχώς είχες τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να διορθώσεις αυτό που έγραψες στο αρχικό σου post. Μαθαίνεις σιγά σιγά ...

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Το ξέρω είσαι μοοόνη εισαι μοόονη είσαιιιι μόοονη.. κ αυτό σε πληγώωνει σε πληγώωνει σε πληγώωωνει...

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

mp wrote:Λόγος μου πέφτει στο βαθμό που επηρεάζεται το PWN και συγκεκριμένα ο κόμβος που διαχειρίζομαι.
Ο pf έχει το κάθε δικαίωμα πιστεύω να κάνει οτιδήποτε γουστάρει στην ταράτσα του. Το πόσα links και με ποιον θα τα έχει είναι δικό του θέμα. Από τη στιγμή που οι όποιες κινήσεις γίνουν στον pf δεν επηρεάζουν το κομμάτι 'PWN', συγνώμη Πάνο αν θα σου φανεί άσχημο, αλλά λόγος δε σου πέφτει στο τι θα κάνει.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:
korkakak wrote: Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν επιθυμούμε σύνδεση αν δεν μιλάμε για ενιαίο δίκτυο.
Αυτό τώρα από που σου ήρθε; Δεν τίθεται τέτοιο θέμα στο συγκεκριμένο thread, μιλάμε για τη διευθέτηση του "προβλήματος" που έχει ο router του pf να ρουτάρει δυναμικά δύο διαφορετικά δίκτυα, χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο.
Ωραία αν είναι έτσι δεν σου πέφτει λόγος βλέπε προηγούμενα μου post. Aν σου πέφτει λόγος τότε σημαίνει οτι κάπως οτι το ένα δίκτυο βλέπει το άλλο που είναι κάτι που εγώ και κάποιοι άλλοι δεν επιθυμούν. Εκφράζω την διαφωνία μου στο 2. Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις?

mp wrote:
korkakak wrote:Sorry που θα μιλήσω λίγο άσχημα αλλά.
Από την στιγμή που έχουμε κάνει peering με τον pf και οχι με το pwn, πραγματικά πάνο λόγος δεν σου πέφτει όπως δεν πέφτει λόγος και εμένα για τα εσωτερικά του pwn. Δεσμευόμαι οτι οτι και αν κάνουμε και αν αποφασίσουμε με τον pf θα αφήσουμε το pwn routing ανέπαφο και ενιαίο
Μίλα όσο άσχημα θες, δεν έχω πρόβλημα εγώ. Λόγος μου πέφτει στο βαθμό που επηρεάζεται το PWN και συγκεκριμένα ο κόμβος που διαχειρίζομαι. Καλή η δέσμευσή σου αλλά επέτρεψέ με να ανησυχώ, γιατί στην προηγούμενη μεσολάβηση δικών σας admins, καταφέρατε να κόψετε το PWN στα δύο.
Το δίκτυό σας αν δεν κάνω λάθος κόπηκε προς eco. Αλλά επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εναλλακτικό route μέσω spy [πηγή wind σας]. Από εκεί και πέρα τι γκρινίαζεις? Όλα έπεσαν μαζί? Γιατι δεν γύριζε το ospf τον eco μέσω spy αλλά σας άφησε κομμένους? Μήπως το OSPF σας δεν είναι σωστά σετταρισμένο?

Στην τελική το να γυρίζες το OSPF αρκούσε να πει κάποιος παιδιά το routing χάλασε και φτιαχτε το όχι να μας σκοτίζεις 10 χρόνια. 3 λεπτά δουλειά είναι. Από εκεί και πέρα ΑΝ λέω ΑΝ επιθυμεί ο Αντρέας οτιδήποτε θα μιλάμε αποκλειστικά με αυτόνκαι με κανένα άλλο. Δεν σου πέφτει λόγος, έτσι απλά. Προσωπικά εγώ και κάθε άλλος από το SPN που θα ασχοληθεί μιλάει με Αντρέα. Όχι με τον mp ούτε με το συμβούλιο των PWN admins .-



mp wrote: PS: @sf1n4k1: Ευτυχώς είχες τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να διορθώσεις αυτό που έγραψες στο αρχικό σου post. Μαθαίνεις σιγά σιγά ...
Μερικοί άνθρωποι πάλι δεν μαθαίνουν ποτέ

PS Το thread θα το αφήσω ανοικτό και θα απαντήσω μόνο αν υπάρξει σοβαρός αντίλογος με επιχειρήματα. Επιθέσεις στο ήθος μου ή στο ήθος κάποιου άλλου, προσπάθεια προσβολής κτλ απλά θα σταλούν εκεί που τους αξίζει: Στο /dev/null
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

Post Reply