forum down

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Ρε συ βαρέθηκα να γράφω συνέχεια τα ίδια, όλα όσα αναφέρεις έχουν ήδη απαντηθεί... Και το ουσιαστικό πρόβλημα του φορουμ με τις @@@ εδώ μέσα δεν το εντόπισες καν. Λέγαμε για meeting και έλεγες ότι είναι άσκοπο. Τελικά δεν είναι τόσο άσκοπο όσο φαινόταν...
Το θέμα πήρε το δρόμο του, πάμε μπροστά λέμε 8)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τον πήρε χωρίς meeting?Άρα άσκοπο το meeting..το πρόβλημα του forum δε το εντόπισα καν για το μέλλον του για να τελιώνουμε με το θέμα..και για την port 800?Είναι και αλλού?

Α ναι ξέχασα..μας το κλείνει κ όποιος καλοθελητής θέλει ανα πάσα ώρα και στιγμή..μιας και έρχεται σε ρίξη με τον κανονισμό του Π.Π...ελπίζω να το εντόπισα..

Πλάκα μας κάνεις ρε tweety?Δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω απ το δάχτυλό μου..και κάνει μπαμ ότι δε κολάτε στα προβλήματα..αλλά στο να μην αλλάξει χέρια το host..χέρια το host..όχι η διαχείριση..και αυτό το επεσήμανα απ την αρχή και συμφωνήσε και ο mp..απλά κάποιοι δε θέλαν να το δουν..η να το εφαρμόσουν..για το κοινό μας καλό..

Το θέμα πήρε το δρόμο του χωρίς meeting και θα μπορούσε να τον πάρει επίσης χωρίς meeting και χωρίς γκρίνια..με λίγη καλή θέληση και λίγη εμπιστοσύνη παραπάνω..και σε επαγγελματίες και σε μέλη..και σε σεβασμό στ οτι και εγώ και ο mp μόνο το καλό του δικτύου σκεφτήκαμε..και γι αυτό είμαι σίγουρος και για τους 2..οκ?

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

sf1n4k1 wrote: Του jnk του tbl του ianou του trv..οι πρωτοβουλίες που έλυναν και λύνουν το πρόβλημα είδες πως αντιμετοπίστηκαν?


Αν καταλαβα καλα οι πρωτοβουλίες των jnk tbl ianou trv, που έλυναν και λύνουν το πρόβλημα ειναι οι εξης:

mp wrote: Μίλησα με tbl, είναι σύμφωνος να μπει το hosting στον dedicated server που έχει στην Αγγλία (77.74.195.155 , ping time 70ms από ΟΤΕΝΕΤ). Αν συμφωνούμε όλοι, να προχωρήσουμε.
sf1n4k1 wrote: αν δεν πάρουμε πρωτοβουλία και να αναλάβει κάποιος το θέμα δε πρόκειται ν αλλάξει κάτι..μπορείς να μιλήσεις με jnk να βγει ένα account που να το ξέρουν 2-3-4ς..μπορείς ν αναλάβεις τη μεταφορά?
tlb wrote: Εγώ πάντως μπορώ να προσφέρω και υπηρεσίες επι πληρωμή, αν αυτό ζητηθεί, για να μην υπάρχει κάποιο θέμα λόγω της δωρεάν προσφοράς.

Επειδή αναφέρθεικε το θέμα του παλίου site, θα ήθελα να αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν οτι η τοποθέτηση του banner εγινε κατοπιν συνεννόησης με τους τότε διαχειριστές του site, για να καλυφθούν τα έξοδα από την κατοχύρωση του domain, και του Hosting.
ianos wrote: Μια και με κάνατε να γράψω μετά από καιρό και καθώς δεν σας κάνουν οι προσφορές που έχετε για hosting μπορώ να το φιλοξενήσω και εγώ στο server μου στην Αμερική.

Αρκεί φυσικά να υπάρχει διάθεση να αλλάξει κάτι και να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας...

Από όλες τις παραπάνω προτάσεις μόνο οι 2 πρώτες γράφτηκαν πριν το προκλητικό σχόλιο του mp(όπου μετά από αυτό κανείς δεν νομίζω οτι περίμενε να "αντιμετωπισθούν" τα λοιπά ποστ με γόνιμες απαντήσεις).
Και για αυτές(τις 2 πρώτες) μπορώ να ΔΩ ότι είχε δοθεί μια απάντηση τουλάχιστο για το πρώτο από τον κορκι με τις απόψεις του και μια επιφύλαξη στο τέλος που καλούσε σε περαιτέρω γόνιμες απαντήσεις και κουβέντα.
sf1n4k1 wrote: ..υπήρχε ενημέρωση για την λύση του προβλήματος και είπε κανείς όχι?
Ναι νομίζω οτι γράφονται εδω.
sf1n4k1 wrote: 1-2 ακόμα downtime ήταν η αφορμή μετά απο 3-4ς μήνες στο σκοτάδι για το θέμα...και ξεδιπλώθηκαν αιτήσεις και λύσεις
Λογικο δεν ειναι οταν ο υπευθηνος του φορουμ ποσταρει για το downtime και τους λογους αυτου και δεν κλειδώνει το thread(ως μια τηλεγραφικη ενημέρωση) να περιμένει προτάσεις/απαντήσεις?
Δεν νομίζω οτι το θέμα ηταν στο σκοτάδι γιατι αν σε κάποιον οι λογοι των προβληματων δεν ήταν γνωστοι μπορουσε να τους μάθει, και αν εννοείς ότι κάποιοι ειχαν ξεχασει/δεν ασχολούνταν/δεν εβρισκαν λυση/ κλπ τοτε εχω 2 να πω(που είχα πει και πριν), το πρωτο ειναι οτι τα ουσιαστικα προβλήματα που θα μας ωθούσαν ολους να βρουμε μια αλλη λυση(απο το να περιμένουμε την λυση των γραφειοκρατικων προβλημάτων) δεν υφήσταντο(ποσοι δεν μπορούσαν να μπουνε λογο firewall/proxy?), το δε θέμα της "εικόνας" το έχω απαντησει σε προηγούμενο ποστ μου.

sf1n4k1 wrote: και και και..και κανείς δεν είπε ευχαριστώ σ αυτούς που πρόσφεραν τη λύση καιρό τώρα..γιατί να πεί κάποιος ευχαριστώ στον korki ειδικά απ τη στιγμή που παρέμεινε το πρόβλημα της 800 εθελημένα και στο σκοτάδι??
Δεν νομίζω οτι κανεις προσφέρει για να ακούσει ευχαριστώ, οτι κάνουμε γίνεται σε βάρος του ελευθέρου χρόνου μας και της τσέπης μας χρόνια τώρα, με αντικρισμα κατι πολυ μεγαλύτερο απο ενα ευχαριστώ, την χαρα και ικανοποίηση απο το αποτέλεσμα της δουλείας μας και αυτο το υπέροχο συναίσθημα που έρχεται οταν συνεργάζεσαι με άξια ατομα. Και μιλάω για ολους εδω μεσα με τους οποιους εχω συνεργαστεί και αλλους που εχω δει την δουλεία τους(korki keymaster tweety sf1n itmy klp).


Ήθελα να αποφύγω να πω παραδείγματα για να μην νομίζετε οτι ξεχνω καποιους αλλά σας θυμίσω μερικά και απολογούμαι για οσους δεν αναφέρω,
Να σας θυμίσω λοιπόν τις ατελείωτες ώρες (και χρήματα) του sf1n4k1 στην αρόη και στην βοήθεια για την επέκταση του δικτύου μέχρι ακράτα μαζι με τους itmy και tweety,και οσους τρέχουνε για την ταράτσα τους και για ταράτσες αλλων.
Οσους τρέχανε για το dns,ospf διαβάζοντας foroum/tutorial και προσπαθούσαν ατελείωτες ώρες να τα ρυθμίσουν να δουλεύουν σωστά.
Και τελος να σας θυμίσω μερικα απο τα αρχικα πραγματικά προβλήματα του φορουμ που ρυθμίσθηκαν απο τις προσπάθειες itmy και korki όπως το θέμα με την κωδικοποίηση των ελληνικών χαρακτήρων το θέμα του port που μέρχι να ερχόταν η μόνιμη λύση φτιάξανε μια προσορίνη(και δυστυχώς δεν λύθήκε συντομα όσο ελπίζαμε), και μην ξεχνάμε οτι οταν δεν είχαμε καθόλου φόρουμ ποιος το έστησε σε 1-2 μερες, και ποιος έτρεχε κάθε φορα που φορουμ ήταν down.

Ολοι αυτοι δεν το κανανε για το ευχαριστω αλλα για όλους εμας...
sf1n4k1 wrote: Εκεί δεν ενοχλείται κανείς?Νομίζω πως πολύ σωστά αναφέρω για κατάλοιπα SPN + PWN vs PWMN..και σκέφτείτε το λίγο..
Πιστεύω πως τετοιες νοοτροποίες (SPN + PWN vs PWMN) ανήκουν στο παρελθον αλιως δεν θα βρισκόμασταν εδω που είμαστε θα είχαμε διαλυθει απο καιρό πριν...
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Πω πω under..το ευχαριστώ που είπα για τους παραπάνω ήταν απάντηση στην "αχαριστία" που είπε ο tweety για τον korki..σαφώς και κανένας δε περιμένει ευχαριστώ απο κανέναν..αλλά σαφώς και οποιοσδήποτε ζητάει κάτι λογικό στα πλαίσια ενός Χ μεγάλου χρονικού διαστήματος δεν είναι και αχάριστος..η θίγει κάποιον άλλον..

Τώρα για τις προτάσεις πριν το σχόλιο..δεν είναι 2 αλλά 3ς...jnk trv tbl..εκ των οποίων ο korki αναφέρει ενδιασμούς για τον tbl και δεν ξεκαθαρίζει και ακριβώς..και εγώ την άποψή μου για τον trv..τον jnk?Που δώθηκε σαφής απάντηση?Και να σου πω και ευθέως..για τα meeting?Έχουν όλοι το χρόνο να χάσουν 2 ώρες απ τη ζωή τους για να μιλήσουν για το ουσιαστικό κομμάτι για 5 λεπτά και τη υπόλοιπη ώρα να τικι τάκα + να σκάσουν και οι όλοι άκυροι που δεν τους ενδιαφέρει τ οτιδήποτε μην αφήνοντας του υπόλοιπους ούτε να μιλήσουν?Όπως px έγινε στο τελευταίο μεγάλο meeting που ήταν και όλοι εκεί?Και που τελικά τα ζητήματα που το αφορούσαν λύθηκαν εδώ πάλι με γκρίνιες κτλ αλλά λύθηκαν?

Δε νομίζω οτι το θέμα χρειαζόταν meeting..και δε νομίζω οτι κάτι που θα πούμε στο meeting δε θα το πούμε εδώ..αν πραγματικά θέλουμε να πούμε κάτι και όχι "Υπάρχουν λόγοι που μπορώ να γράψω και άλλοι που δεν μπορώ δυστυχώς " ...Αυτά είναι παπάτζες..και στις παπάτζες δυστηχώς και εγώ και ο mp αντιδράμε σαν μλκς χάνοντας το δίκιο μας..επίσης γιατί ν αλαχτεί το θέμα..και να τεθεί θέμα γενίκότερης αντιμετόπισης για το δίκτυο τι άλλο έχουμε να πούμε?Για δώστε προτάσεις..εγώ το 2ωρο του meeting το προτιμώ στις ταράτσες μας..

Επίσης γιατί η επόμενη κίνηση απο όσους αναφέρετε το meeting..δεν ήταν την τάδε του μηνός τάδε ώρα θα μαζευτούμε να σηζητήσουμε το θέμα..όσοι πιστοί προσέλθετε..?

Επιμένω οτι ζητήθηκε-σηζητήθηκε πολάκις το θέμα..και δεν δώθηκε καμία σαφής απάντηση..επιμένω επίσης οτι δημοκρατικά με poll πια θα πρέπει να λύνονται τέτοια θέματα απο εδώ..και όχι απο meetings..μεθάυριο μπορεί να είμαστε 100..θα κλείνουμε στάδιο για να μιλήσουμε και που θα βγαίνει άκρη?

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

Πρωτα απο όλα να πω οτι δεν καταλαβα μερικα πραγματα απο την απαντηση σου ισως για η γραφη σου ειναι πιο πολυ σαν προφορικου λογου(το λεω με καλη πρόθεση, αλλα πραγματικα δυσκολεύμαι σε μερικα σημεια να κανανοήσω τι θες να πεις).
sf1n4k1 wrote: Τώρα για τις προτάσεις πριν το σχόλιο..δεν είναι 2 αλλά 3ς...jnk trv tbl..
Εχεις δίκαιο έκανα λάθος ήταν και του trv.
sf1n4k1 wrote: ..εκ των οποίων ο korki αναφέρει ενδιασμούς για τον tbl και δεν ξεκαθαρίζει και ακριβώς..και εγώ την άποψή μου για τον trv..τον jnk?Που δώθηκε σαφής απάντηση?
Ναι λεει τους ενδιασμούς του και απο ότι καταλαβα στο πλαισο της σηζητησης ακουλόθησε απαντηση απο τον tlb για το θέμα για να ξεκαθαρίσουν αυτα που ρώταγε ο κορκι.Δεν γίνεται οταν έχεις απορίες να εισαι ξεκαθαρος.
Νομίζω οτι απαντησεις έχουν δώθει στο 99% αυτων που εχουν νοημα να δοθουν απαντησεις.
sf1n4k1 wrote: Και να σου πω και ευθέως..για τα meeting?Έχουν όλοι το χρόνο να χάσουν 2 ώρες απ τη ζωή τους για να μιλήσουν για το ουσιαστικό κομμάτι για 5 λεπτά και τη υπόλοιπη ώρα να τικι τάκα + να σκάσουν και οι όλοι άκυροι που δεν τους ενδιαφέρει τ οτιδήποτε μην αφήνοντας του υπόλοιπους ούτε να μιλήσουν?Όπως px έγινε στο τελευταίο μεγάλο meeting που ήταν και όλοι εκεί?Και που τελικά τα ζητήματα που το αφορούσαν λύθηκαν εδώ πάλι με γκρίνιες κτλ αλλά λύθηκαν?

Δεν ξερω αν εχουν 2 ώρες χρονο να χάσουν αλλα σε όλες τις άλλες φορες που εγιναν τα meeting προφανως είχαν, και το αποτέλεσμα ηταν θετικό.
(δεν πιστεύω να το μετανοησε κανεις)
sf1n4k1 wrote: Δε νομίζω οτι το θέμα χρειαζόταν meeting..και δε νομίζω οτι κάτι που θα πούμε στο meeting δε θα το πούμε εδώ..αν πραγματικά θέλουμε να πούμε κάτι και όχι "Υπάρχουν λόγοι που μπορώ να γράψω και άλλοι που δεν μπορώ δυστυχώς " ...Αυτά είναι παπάτζες..και στις παπάτζες δυστηχώς και εγώ και ο mp αντιδράμε σαν μλκς χάνοντας το δίκιο μας..επίσης γιατί ν αλαχτεί το θέμα..και να τεθεί θέμα γενίκότερης αντιμετόπισης για το δίκτυο τι άλλο έχουμε να πούμε?Για δώστε προτάσεις..εγώ το 2ωρο του meeting το προτιμώ στις ταράτσες μας..

Επίσης γιατί η επόμενη κίνηση απο όσους αναφέρετε το meeting..δεν ήταν την τάδε του μηνός τάδε ώρα θα μαζευτούμε να σηζητήσουμε το θέμα..όσοι πιστοί προσέλθετε..?
Το αν χρειαζοταν meeting(σωστος ο παρελθον χρονος), είναι κατι που προτάθηκε για συζητηση και προφανως λογο και της εποχης των γιορτων δεν μπορεις να θέσεις ημερομηνία σηνάντησης αλλα να περιμένεις και απο αλλους να στηρίξουν την αποψη και να πού ποτε μπορουν.
Είμαι όμως σίγουρος οτι σε μια σηνάντηση θα λεγαμε διαφορετικα πραγματα απο οτι λεμε εδω ή εστω με διαφορετικο τροπο.
sf1n4k1 wrote: Επιμένω οτι ζητήθηκε-σηζητήθηκε πολάκις το θέμα..και δεν δώθηκε καμία σαφής απάντηση..επιμένω επίσης οτι δημοκρατικά με poll πια θα πρέπει να λύνονται τέτοια θέματα απο εδώ..και όχι απο meetings..μεθάυριο μπορεί να είμαστε 100..θα κλείνουμε στάδιο για να μιλήσουμε και που θα βγαίνει άκρη?
Γενικά έχεις δίκαιο αλλα υπάρχουν καποια πρακτικά ζητήματα που αν δεν λυθούν δεν πρόκειται να δουλέψει το καθεστώς των poll και αυτη η δημοκρατία.Αν θέλουμε δημοκρατία πρεπει να μπουν κανόνες στο φορουμ (και μαλλον θα μπουν) γιατι ο σεβασμος και δικαιώματα των χρηστών και η σωστή χρηση του φόρουμ καταπατούνται και δεν διασφαλίζονται πια απο την "καλη θέληση" στην οποια βασιζόμασταν οταν ξεκίνησε(και παλι δυστυχώς).
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

under είμαστε πλέον πολλοί..είμασταν λίγοι σε 2 δίκτυα..και πολλοί πια σε ένα τεράστιο δίκτυο..εγώ κουφάθηκα στα 62 άτομα online..ούτε το awmn τόσο (που λέει ο λόγος:P)..είμαστε μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Δεν είναι ούτε όλοι φοιτητές ούτε όλοι επιστήμονες..αλλά όλοι έχουν άποψη και πρέπει να είναι σεβαστή. Όλοι επίσης έχουν το δικαίομα της απόφασης για κάτι κοινόχρηστο όπως το forum. Δυστηχώς μόνο δημοκρατικά μπορούμε να έχουμε σωστή εικόνα σαν forum/δίκτυο. Και όπως είπες η δημοκρατία απαιτεί κανόνες που να σέβονται όλοι. Δεν βλέπω όμως συμμετοχή εκεί..στην δημιουργία κανόνων..στο ξεκατίνιασμα είδα μόνο τρελλή συμμετοχή.

Αν δε ξεκινήσουμε απο κάπου δε θα ξεκινήσουμε ποτέ. Αυτό είπα και στα αρχικά μου post..και ο mp τα έβαλε μαζί μου ίσως γιατί ήξερε τι θα συμβεί. Σημασία έχει πως η συμμετοχή πρέπει να υπάρχει στα θέματα που μπορούν και λύνονται απ το forum, όχι μόνο απο κοντά γιατί είναι ανέφικτο για κάθε τι που παρουσιάζεται να τους συνδυάζεις όλους..και αντιδημοκρατικό γι αυτούς που δε μπορούν για τον έναν η τον άλλον λογο να είναι παρόντες.

Απο κοντά μπορούμε να διοργανώσουμε μια κοπή πίτας με το νέο έτος..:-)

Y.Γ Ναι γράφω όπως θα μίλαγα :P sorry :P

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Αν θέλετε την προσωπική μου γνώμη και χωρίς να θέλω να επαναλάβω ή να αναμασήσω τα ήδη προαναφερθέντα, θα θεωρήσω πολύ σωστό αυτό που ανέφερε ο under περί meeting λόγω του ότι έχουμε τον άλλον κατά πρόσωπο και σίγουρα τα πνεύματα ειναι πολύ πιο ειρηνικά και πιο θετικά από ό,τι σε ψυχρά posts που λέμε πίσω από μια οθόνη.

Αυτή είναι η γνώμη μου, ίσως για άλλους σεβαστή ίσως για άλλους ανούσια, όμως για τα συγκεκριμένα θέματα θεωρώ ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο και ούτε να αναμασήσω λόγια ήδη ειπωμένα (προς Θεού δεν υποννοώ ότι κάποιος έκανε κάτι τέτοιο, μη παρεξηγηθώ κιόλας από κάποιους)...

Οι αποφάσεις καλό είναι να παρθούν σύμφωνα με το σύνολο και κυρίως σύμφωνα με τους όσους συμμετέχουν ενεργά στο μέλλον του δικτύου, στο να παίρνουν θέσεις και να διατυπώνουν τις απόψεις τους (λανθασμένες ή μη, δεν έχει σημασία, δε γίνεται οι πάντες να συμφωνούν σε όλα).

Τέλος οι όσοι "συμμετέχουν" απλά loggάροντας στο forum για να δουν το κάθε είδους ξεκατίνιασμα, χωρίς να πάρουν θέση ή να διατυπώσουν έστω και μια στοιχειώδη άποψη να δείξουν ότι ενδιαφέρονται ή ότι ξέρουν που βρίσκονται και που βαδίζουν, οι "ματάκηδες" λοιπόν αυτοί, εμένα προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Κι αυτό το λέω γιατί από τους 62 προχτεσινούς online χρήστες, εγώ βλεπω 10 διαφορετικους (αν είναι 10, σίγουρα όμως είναι μετρημένοι στα δάχτυλα) να ποστάρουν και τους υπόλοιπους 52 (!?) να παίρνουν απλά μάτι...

Αυτά τα ολίγα και για την ώρα θεωρώ ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο από μεριάς μου, αν κάποιος θέλει κάποια διευκρίνιση και μπορώ να την απαντήσω, πολύ ευχαρίστως να το κάνω.

ΥΓ: Τα posts μπορώ να τα κοιτάω και να απαντώ, αλλά με αραιότερη συχνότητα για λίγες μέρες λόγω του ότι οι ώρες πρόσβασης στο PC έχουν μειωθεί σημαντικά λόγω οικογενειακών, φιλικών, και τα συναφί στιγμών...
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

mp wrote:Το θέμα λύθηκε; Πως και από ποιον; Αποφασίζετε και διατάσετε; Δε ρωτάτε κανέναν; Για συνέλθετε λίγο ...
Σου απάντησα ήδη εγώ στο ερώτημά σου με αυτό:
Οι αποφάσεις καλό είναι να παρθούν σύμφωνα με το σύνολο και κυρίως σύμφωνα με τους όσους συμμετέχουν ενεργά στο μέλλον του δικτύου, στο να παίρνουν θέσεις και να διατυπώνουν τις απόψεις τους (λανθασμένες ή μη, δεν έχει σημασία, δε γίνεται οι πάντες να συμφωνούν σε όλα).
Καλές γιορτές να έχεις και καλά να περάσεις.
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

mp wrote:
undertaker wrote:@mp
Το θέμα έχει λυθεί καθώς από την καινούργια εβδομάδα το φόρουμ θα σηκωθεί σε webhoster επι πληρωμή.
Αν θες για εγκυκλοπαιδικούς λόγους η απο απλή περιέργεια να μάθεις ποιο ήταν το γραφειοκρατικό πρόβλημα (χωρις quote's) θα σου πω οτι περιμέναμε να μας δώσουν ip/dns για έναν server στο cοmputer room.
Το θέμα λύθηκε; Πως και από ποιον; Αποφασίζετε και διατάσετε; Δε ρωτάτε κανέναν; Για συνέλθετε λίγο ...
Ναι.
Βρίσκοντας webhoster (το είχα γραψει δεν ξερω γιατι δεν το είδες είναι στο quote που εχεις βαλει πιο πανω....) απο itmy και korki.
Οχι αποφασίζουμε και λύνουμε προβλήματα.
Να ρωτήσουμε τους διαχειρηστές, για αυτα που πρέπει και απαιτούνται να λυθούν αμεσα απο τους διαχειρηστές?
Ναι πρέπει κάποιοι ίσως να συνέλθουν γιατί εν το μέσω διακοπών, προετοιμασιών για μετακινήσεις(μεγάλων αποστάσεων) και ύβρεων, ακόμα τρέχουν για να δώσουν ολοκληρωμένες λυσεις και να διορθώσουν προβλήματα.
mp wrote:
undertaker wrote:
mp wrote:Ποιο θα είναι το status του hosting όταν ο porki ή άλλος θα σταματήσει να είναι στο πανεπιστήμιο
Όταν θες να με ρωτήσεις κάτι έτσι το κάνεις? Προσβάλλοντας ένα φίλο μου? Ωραίος ...
Για την ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι θα γίνει ότι έγινε και οταν έφυγε ο itmy (αν δεν γνωρίζεις οταν έφυγε ο itmy το φορουμ το πηρε αλλος(ΚΟΡΚΙ)).
Απαντάω στο φιλαράκο σου όπως μου απαντάει. Δεν είδα να σε ενοχλεί εσένα το Μαλακο-υδης, το porki όμως σε πείραξε, ε;

mp
Δεν είναι απάντηση προς τον korki, είναι ερώτηση προς εμένα.
Μέχρι να να μπουν κανόνες στο φορουμ αφου ο σεβασμός και δικαιώματα των χρηστών του φόρουμ καταπατούνται και δεν διασφαλίζονται πια απο την "καλή θέληση" αυτων που γράφουν ο κάθε ένας υπερασπίζετε τον αυτό του όποτε σε προσωπικά σχόλια μεταξύ τρίτων δεν συμμετέχω, αλλά εδω ξανάλεω κάνεις μια ερώτηση προς εμένα με προφανή έλλειψη σεβασμού.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ρε μόνο αντιπαράθεση ρε?Με το forum που είναι και το θέμα τι θα γίνει?Κλείνει 31/12. Θα μας βρει ο νέος χρόνος χωρίς forum..προτείνω να πάμε προσωρινά σ ένα απ τα δωρεάν host μέχρι να μαζευτούν τα χρήματα και ν αποφασιστεί ποιο host θέλουμε ν αγοράσουμε. Επίσης υπάρχει κάποιος που θέλει και μπορεί ν αναλάβει το administration μιας και ο korki αποχωρεί?Επίσης θα οριστούν mods που θ αναλάβουν να "καθαρίσουν" το forum και να το προσέχουν απο μπινελίκια κτλ?

Αντί να σας ενδιαφέρουν τα παραπάνω..εξακολουθείτε να μου δείχνετε οτι θέλετε να με φτάσετε σε posts?ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΛΕΜΕ είμαι έτη φωτός μπροστά.

Είστε όλοι ΓΤΠΚ ρε αυτό έχω να πω..μοσχάρια.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

sfin wrote:Ρε μόνο αντιπαράθεση ρε?Με το forum που είναι και το θέμα τι θα γίνει?Κλείνει 31/12. Θα μας βρει ο νέος χρόνος χωρίς forum..προτείνω να πάμε προσωρινά σ ένα απ τα δωρεάν host μέχρι να μαζευτούν τα χρήματα και ν αποφασιστεί ποιο host θέλουμε ν αγοράσουμε. Επίσης υπάρχει κάποιος που θέλει και μπορεί ν αναλάβει το administration μιας και ο korki αποχωρεί?Επίσης θα οριστούν mods που θ αναλάβουν να "καθαρίσουν" το forum και να το προσέχουν απο μπινελίκια κτλ?
Νομίζω σε αυτό σε κάλυψε πλήρως ή μερικώς ο Under. Από κάτω μέρος του post του:
undertaker wrote:@mp
Το θέμα έχει λυθεί καθώς από την καινούργια εβδομάδα το φόρουμ θα σηκωθεί σε webhoster επι πληρωμή.
Αν θες για εγκυκλοπαιδικούς λόγους η απο απλή περιέργεια να μάθεις ποιο ήταν το γραφειοκρατικό πρόβλημα (χωρις quote's) θα σου πω οτι περιμέναμε να μας δώσουν ip/dns για έναν server στο cοmputer room.
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Καλά panoulix..ένα πράγμα δεν έχεις μάθει, οτι εδώ μένουμε στα λόγια..εδώ απ το καλοκαίρι δεν είχε λυθεί το prob θα λυθεί σε μια βδομάδα και με τέτοιες αλαγές?ΧΑ!Εδώ θα είσαι και εδώ θα είμαι..αν κατεβάσει 31/12 το forum ο korki υπολόγισε 15-20/1/2008 να ξανασηκωθεί και μάλιστα σε δωρεάν host. Γιατί φράγκο για hosting μη περιμένεις να λάβεις απο πολλούς..και σ αυτούς βάλε και εμένα μέσα.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

sf1n4k1 wrote:Καλά panoulix..ένα πράγμα δεν έχεις μάθει, οτι εδώ μένουμε στα λόγια..εδώ απ το καλοκαίρι δεν είχε λυθεί το prob θα λυθεί σε μια βδομάδα και με τέτοιες αλαγές?ΧΑ!Εδώ θα είσαι και εδώ θα είμαι..αν κατεβάσει 31/12 το forum ο korki υπολόγισε 15-20/1/2008 να ξανασηκωθεί και μάλιστα σε δωρεάν host. Γιατί φράγκο για hosting μη περιμένεις να λάβεις απο πολλούς..και σ αυτούς βάλε και εμένα μέσα.
Δε ξέρω για τις μέρες θα δείξει η νεκροψία, δε μπορώ να αποφανθώ προκαταβολικά για κάτι του οποίου δε γνωρίζω την έκβαση.

Όσον αφορά τη νοοτροπία που έιχε παλιά μια διαφήμιση της KIA (ΔΕΝ πληρώνω :lol: ), εσύ γιατί θες να την ακολουθήσεις ενώ μου έλεγες άλλα προχτές στο IRC?
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τι άλλα δλδ σου έλεγα..?Άλλο ν αποφασιστεί τ οτιδήποτε δημοκρατικά..άλλο να πληρώσω για μια λανθασμένη νοοτροπία εράνου και κολήματος ενώ μπορούμε να το έχουμε δωρεάν. Αυτά δε δούλεψαν στο παρελθόν και δε θα δουλέψουν και στο μέλλον. Θα το καταλάβεις όταν θα πληρώνεις εσύ και άλλοι 5 και όταν θα ζητάς (και θα νιώθεις σαν επέτης) χρήματα. Επίσης μόλις βαρεθείς να πληρώνεις, θα καταλάβεις οτι η απόφαση σου αυτή θα έχει κρεμάσει και το forum για άλλη μια φορά. Μιλάω στο 1ο πρόσωπο αλλά αφορά και άλλους αυτό που λέω. Δεν είναι θέμα να δώσω 5Ε δλδ..όπως και άλλοι που δε θα δώσουν. Είναι θέμα λανθασμένης αντίληψης της προσφοράς και του ελέυθερου δικτύου.

Αν νομίζεις οτι θα γίνουν αλλιώς τα πράγματα η αν δε μπορείς να διακρίνεις τι θα συμβεί μπορώ να σου πω οτι δε χρειάζεται να είσαι στο μαντείο των δελφών αλλα να έχεις απλά δει τι γινόταν παλιά..και πόσο δύσκολα σταμάτησε.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Αν θες την προσωπική μου γνώμη και άποψη, καταλαβαίνω απόλυτα και σέβομαι τα όσα λες, όμως δεν είναι λογική παραδειγματισμού αυτή για τους υπόλοιπους ρε Θανάση. Ένας ο οποίος δε θέλει να πληρώσει είτε γιατί είναι καρμίρης, είτε γιατί γιατί γιατί, μπορεί να σκαρφιστεί 1002 δικαιολογίες για να το κάνει. Φυσικά και δε σε κατατάσσω σε αυτή την κατηγορία, όμως θέλω να πώ ότι με τα λεγόμενά σου δίνεις ένα έναυσμα σε αυτή την κατηγορία χρηστών να συνεχίσει, παρασύροντας και όλες τις υπόλοιπες έτσι άθελά σου.

Ο server τώρα μπορεί να μην είναι 100% επί πληρωμή, όμως το θέμα είναι η όλη νοοτροπία που έχει ή αποκτά ο καθένας στα κοινά (και πάλι δε το λέω προσωπικά για σένα, έχεις αποδείξει το που και πως κινείσαι και το τι προσφέρεις). Είτε έιναι είτε δεν είναι επί πληρωμή, πάλι οι ίδιοι κανόνες θα πρέπει να μπούν και πάλι θα πρέπει να κοπούν οι όποιες ασυδοσίες ή ευκαιρίες που δίνουν πρόσφορο έδαφος για έριδες, διαμάχες και γενικά ανούσιες κινήσεις και πράξεις.

Αν λοιπόν υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που γουστάρουνε να κάθονται χωρίς να παίρνουν θέση, χωρίς να συμμετέχουν στα κοινά, εθελοτυφλώντας, ή απλά παίρνοντας μάτι, τότε φυσικά και από αυτούς προσωπικά πάντα μιλώντας, δεν περιμένω ανταπόκριση από κάτι τέτοιους, αλλά ούτε είμαι και πρόθυμος να παράσχω υπηρεσίες σε κάτι τέτοιους. Μιλάω για μένα αυτή τη στιγμή και όχι εκ μέρους κάποιων, αν κι έχω τη γνώμη ότι πολλοί ίσως να είχαν την ίδια άποψη.
Your mind is twisted. How can I resist it?

Post Reply