forum down

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

--[offtopic posts moved by PanouliX to a more appropriate section]--


PS: Παραθέτω απόσπασμα από το Post του sfinaki το οποίο αρμόζει εδώ και είναι πρέπον να παραμείνει εδώ:
Στο θέμα μας τώρα που βαραίνει και σοβαραίνει το δίκτυο μας..korki tweety πάμε μερικές απαντησούλες..
mp wrote:

- Σε ποια σχολή, ποιο τμήμα, ποιο καθηγητή και ποιο εξοπλισμό γίνεται το hosting
- Ποιος έχει δώσει την εξουσιοδότηση για τη χρήση πανεπιστημιακών πόρων από το PWMN
- Ποιος και με ποια εξουσία αποφασίζει για το που θα στεγάζονται οι υπηρεσίες web του PWMN
- Τι θα συμβεί αν το PWMN αποκτήσει χορηγούς; Θα μπορούν να διαφημίζονται σε Πανεπιστημιακό hosting;


η μήπως να πάμε σε meeting korki?
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

korkakak wrote:Αν και η ώρα είναι προχωρημένη μόλις είδα τις χυδαιότητες που εξέφρασε ο μαλακο-ύδης προς το πρόσωπο μου.

Επειδή δεν δύναται (δεν μπορεί) να ανακαλέσει αλλά απλά προτιμά να καταφεύγει απλά σε ύβρεις και προσβολές απλά θα αγνοώ τέτοιου είδους λεγόμενα και θα αρκεστώ στην φράση κλισέ "ο καθένας προσδιορίζεται μέσα από τα λόγια του".

[αν δεν καταλαβαίνεις πως με προσβάλλεις να παραφράσω τα λεγόμενα σου λέγοντας σε μάλακα όχι κυριολεκτικά αλλά μεταφορικά (παραφορά λόγου προφανώς δεν εννοώ την διαδικασία της αυτοικανοποιήσης ελλείψει ερωτικού συντρόφου) υπονοώντας δηλαδή την γενικότερη κατάσταση παλιμπαιδισμού και ανοησίας στην οποία υποπίπτεις για άγνωστους ψυχαναγκαστικούς λόγους. Ω ναι οι ψυχολόγοι έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά προ πολλού :twisted: ]

Ο κύριος λόγος που με ενόχλησαν τα λόγια (αλλά και όσων εκφράστηκαν εδώ πέρα) είναι η απουσία έστω και μιας μικρής αναγνώρισης του ελάχιστου έργου που προσφέραμε (βάζω πληθυντικό αριθμό γιατί δεν αναφέρομαι μονάχα στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους όπως ο Itmy ο tweety και ο under) στο στήσιμο και την συντήρηση των διαδικτυακών υπηρεσιών. Απεναντίας το μόνο που λάβαμε για κάθε τι το οποίο θα εξυπηρετούσε και θα βελτίωνε τα πράγματα είναι η κατακραυγή, για υπηρεσίες που σε καμία περίπτωση δεν πληρωνόμαστε για να προσφέρουμε και παρ'ολα αυτά τις υποστηρίζαμε 24/7 ανεξαρτήτου προσωπικού φόρτου εργασίας, και χωρίς να λογαριάζουμε τις εργατοώρες που δαπανούσαμε σε αυτό.

Θεωρώ προσωπικά λοιπόν οτι είναι καιρός για αλλαγή είτε στην νοοτροπία μας-σας ως προς την αντιμετώπιση των υπηρεσιών, είτε στην αλλαγή διεύθυνσης.

Τα ζητούμενα στοιχεία και ο τρόπος που αυτά ζητούνται , υπό την μορφή λαΙκού δικαστηριου , είναι απαράδεκτος αν και όσοι ζήτησαν τις πληροφορίες αυτές τις γνωρίζουν, αρα το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι για άλλη μια φορά γίνεται προσπάθεια "εντυπωσιασμού" (για ποιον λόγο άραγε;)).

Κύριοι το μόνο που μπορώ να σας ευχηθώ εν'οψει των χαρούμενων ημερών που ακολουθούν είναι καλές γιορτές, και ίσως με ένα click περισσότερο νου και άλλο ένα click λιγότερη αχαριστία.

JOY
Δεν εξέφρασε κανείς άποψη για σενα korki...κανείς μας επίσης δεν σας κράζει σαφώς και αναγνωρίζουμε την προσφορά..κανείς επίσης δεν ζητάει οτιδήποτε με τη μορφή λαικού δικαστηρίου...το μόνο που γίνεται είναι να μην έχεις απαντήσει και ν αποφευγεις την μεταφορά του forum/site σ ενα δικό μας account σε port 80 και νόμιμα όλα..σα τον διάολο το λιβάνι..αν θες απαντησέ μας και το γιατί..μιας και κούρασε το θέμα και δε θα το συνεχίσω..

Αν δεν θες μην απαντάς...

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

sf1n4k1
forum/site σ ενα δικό μας account σε port 80 και νόμιμα όλα..



:!: :?:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:@korki: Δε θα συμμετάσχω στο παραλήρημά σου. Έκανα μια γενική αναφορά ότι προτιμώ να έχω ένα banner από το να γλύφω κώλους καθηγητάδων. Ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι έχεις κάνει κάτι τέτοιο. Το διευκρινίζω σαφώς πως δε σε αποκάλεσα κωλογλύφτη. ΟΚ; Τα περί Μαλακο-ύδη τα αφήνω ασχολίαστα, όπως είπες κι εσύ "ο καθένας προσδιορίζεται μέσα από τα λόγια του".

Επί της ουσίας δε βλέπω να απαντάς σε κανένα από τα ερωτήματα. Κανείς δε παραγνώρισε την προσφορά κανενός, αλλά αυτό δε θα μας εμποδίσει να συνεχίσουμε να διαμαρτυρόμαστε για κάτι που εκρεμμεί μήνες τώρα και δε φαίνεται καμμία εξέλιξη στον ορίζοντα.

Σε παρακαλώ πολύ να απαντήσεις ΑΜΕΣΑ σε όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν, ειδικά δε το που/πως/γιατί στεγαζόμαστε στο Πανεπιστήμιο, να αποσαφηνίσεις τους ΛΟΓΟΥΣ που ΔΕΝ έχουμε port 80. Και να απαντήσεις εδώ, ΔΗΜΟΣΙΑ, όχι σε "κρυφές" συναντήσεις. Τι έχεις να κρύψεις; Μήπως δε πρέπει να μαθευτεί ποιος καθηγητής παραβιάζει την χρήση των υπολογιστικών συστημάτων δίνοντας στο PWMN πρόσβαση; ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΟΛΑ ΕΔΩ!!!

Αν ενοχλείσαι από την κριτική, κατά πρώτον ξύδι. Κατά δεύτερο, να παραχωρήσεις forum,wind database και php files σε κάποιον άλλο για να κάνει τη μεταφορά και να πάψεις να ασχολείσαι, αφού τόσο πολύ σε θίγει το θέμα.

Άντε και καλά Χριστούγεννα!!!

@sf1n4k1: Χαίρομαι που συμφωνούμε σε αυτό το θέμα, πραγματικά δε το περίμενα.

mp
Πάνο όταν αρκετούς μήνες/χρόνια πριν έλεγα οτι είμαι με το δίκτυο..το πίστευα κ όλας..και το πιστέυω ακόμα..δεν είμαι με κανέναν αλλά μόνο με αυτό..απορώ γιατί δε το περίμενες..όπως έχω απορήσει και με τη στάση/διάσταση του θέματος γενικότερα..θα έπρεπε να έχει φτάσει εκεί?Δε μας αρκούσε μια απλή μεταφορά?Περιμένω και εγώ απαντήσεις απ τον korki μιας και έφτασε ώς εκεί το θέμα..

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

Μια και με κάνατε να γράψω μετά από καιρό και καθώς δεν σας κάνουν οι προσφορές που έχετε για hosting μπορώ να το φιλοξενήσω και εγώ στο server μου στην Αμερική.

Αρκεί φυσικά να υπάρχει διάθεση να αλλάξει κάτι και να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας...

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αν δεν απαντηθούν τα ερωτήματα mp-iane δεν θα υπάρχει διάθεση ν αλλάξει αλλά απαίτηση..btw ευχαριστούμε και για την δική σου προσφορά..

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

καλα,αλλος δεν υπαρχει εδω? tweety? under? itmy?κανεις?
να απαντησει καποιος?
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

astrapogiannos wrote:Λοιπόν πέρα από βλακείες και προσωπικές διαφορές korki όλοι ρωτάμε αν είναι νόμιμο ή παράνομο το hosting. Αν είναι νόμιμο όλα OK και συνεχίζουμε ως έχει. Αν όμως είναι παράνομο δεν είναι ότι καλύτερο να έχω access point που να λέει pwmn.net
Υπάρχει πρόβλημα που νομίζω ότι το καταλαβαίνεις.
Το οτι δεν είναι νόμιμο η αποδεκτό..απο το πανεπιστήμιο..δεν είναι κάτι που ψάχνουμε..το προδίδει το redirection της πόρτας απο 80 για οποιον μπαίνει σε 800 στο uni..και τ οτι αποφέυγει ο korki να δώσει μια σαφή απάντηση..το γιατί θέλει να παραμείνει έτσι δε καταλαβαίνω..η γιατί να μπούμε στην διαδικασία ν αναφέρουμε κάτι τέτοιο..

User avatar
astrapogiannos
Motorola 6502
Posts: 51
Joined: Sat Sep 08, 2007 9:58 pm
PWMN Wind Node ID: 157
Location: N A F P A K T O S

Post by astrapogiannos »

sf1n4k1 wrote:
astrapogiannos wrote:Λοιπόν πέρα από βλακείες και προσωπικές διαφορές korki όλοι ρωτάμε αν είναι νόμιμο ή παράνομο το hosting. Αν είναι νόμιμο όλα OK και συνεχίζουμε ως έχει. Αν όμως είναι παράνομο δεν είναι ότι καλύτερο να έχω access point που να λέει pwmn.net
Υπάρχει πρόβλημα που νομίζω ότι το καταλαβαίνεις.
Το οτι δεν είναι νόμιμο η αποδεκτό..απο το πανεπιστήμιο..δεν είναι κάτι που ψάχνουμε..το προδίδει το redirection της πόρτας απο 80 για οποιον μπαίνει σε 800 στο uni..και τ οτι αποφέυγει ο korki να δώσει μια σαφή απάντηση..το γιατί θέλει να παραμείνει έτσι δε καταλαβαίνω..η γιατί να μπούμε στην διαδικασία ν αναφέρουμε κάτι τέτοιο..
Δεν με νοιάζει το γιατί κι ουτε με ενδιαφέρει. Μέχρι να λυθεί το θέμα αλλάζω το ssid μου γιατί δεν μου αρέσει η όλη ιδέα του πράγματος. Και γι'αυτόν που το κάνει και για τους υπόλοιπους που το γνώριζαν και δεν έλεγαν τίποτα τόσο καιρό.
NTAKS LEME!

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Έχει αναφερθεί ξανά απ το καλοκαίρι..εδώ είναι το forum ψάχτο..απλά ηθελημένα η μη κολυσιεργεί η μεταβασή του κάπου σωστά...μη μας βάζεις και στο ίδιο καλούπι όλους..

Tbl
Posts: 1
Joined: Fri Dec 21, 2007 3:39 pm

Post by Tbl »

Εγώ πάντως μπορώ να προσφέρω και υπηρεσίες επι πληρωμή, αν αυτό ζητηθεί, για να μην υπάρχει κάποιο θέμα λόγω της δωρεάν προσφοράς.

Επειδή αναφέρθεικε το θέμα του παλίου site, θα ήθελα να αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν οτι η τοποθέτηση του banner εγινε κατοπιν συνεννόησης με τους τότε διαχειριστές του site, για να καλυφθούν τα έξοδα από την κατοχύρωση του domain, και του Hosting.

Επειδή όμως τα χρήματα που βγήκαν από τη διαφήμιση αυτή, είναι πάάάρα πολλά, και υπερέβησαν κάθε προσδοκία, μπορώ να διαθέσω το 50% των κερδών του έτους 2007, δηλαδή τέσσερα ολόκληρα δολλάρια για να κεράσω ένα καφέ όποιο μέλος του φόρουμ αυτού το ζητήσει πρώτα.

Χωρίς να θέλω να επέμβω στα εσωτερικά θέματα του δικτύου, μιας και δεν είμαι πια ενεργό μέλος, θα εκφράσω τη προσωπική μου άποψη για την θύρα 800, το φλέγον ζήτημα που απασχολεί το δίκτυο, λέγοντας απλά οτι θεωρώ το θέμα τόσο αφελές, όσο αφελές μου ακούγεται το να υπάρχει στο διαδίκτυο ένας δημόσιος πίνακας συζήτησης που να ακούει στην θύρα 800.

Θα κλείσω λέγοντας οτι και εγώ όταν ήμουν φοιτητής, και ενεργό μέλος της κοινώτητας του Ασύρματου Δικτύου Λάρισας, είχα κινήσει μαζί με άλλα μέλη διαδικασίες για να στεγαστεί η σελίδα του δικτύου στο εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά ύστερα απο συνεννόηση με τους διαχειριστές του κόμβου μάθαμε οτι κάτι τέτοιο θα ερχόταν σε αντίθεση με τους κανόνες που επιβάλλει το ΕΔΕΤ. Μη με ρωτήσετε σε πιο άρθρο αναγράφεται ο κανονισμός αυτός, κάποια πράγματα είναι ευνόητα.

Έτσι λοιπόν για να τελειώνω, μιας και δεν γράφω στο blog μου άλλα στο φόρουμ σας, θα πρότεινα στους μεν να δείξουν λίγη κατανόηση στα ανήσυχα φοιτιτικά πνεύματα που χωρίς αυτά δεν θα υπήρχε πρόοδος, και σου δε να δείξουν λίγο σεβασμό στη γνώμη κάποιων αξιόλογων μελών._

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@korki: Τώρα δηλαδή εσύ απάντησες; Για συμμαζέψου λίγο, δεν είναι οι υπηρεσίες web και το domain PWMN δικός σου λογαριασμός. Είναι όλων.

Απάντησέ μας γιατί δε μπορείς να έχεις στο rodos.ceid.upatras.gr την πόρτα 80, πότε πιστεύεις πως αυτό θα είναι εφικτό και υπό ποίες προυποθέσεις.

Κατέβα από το καλάμι που έχεις ανέβει, δε σου ταιριάζει ...

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp αν φέρεις 5 χορηγούς έτσι κ αλλιώς νομικά δεν καλυπτόμαστε..δεν έχουμε νομικό πρόσωπο για λήψη η συναλαγή ως δίκτυο..

Το θέμα ειναι οτι ολη η διαδικασία είναι παράνομη..ακόμα και να έχει αιτηθει κάτι τέτοιο οποιοσδήποτε που 8 μηνες δεν έχει γίνει..έτσι χύμα όπως το πες σ ενα pc είναι το forum χωρίς καμία ενημέρωση κανενός..είναι παράνομο για λόγους δεοντολογίας ύβρεων αγγελιών..διαφίμηση atheros και ένα κάρο άλλα που δεν συμφωνούν με τον κανονισμό για web services του Π.Π. Τώρα γιατί ο korki επιμένει και μαζί παρασύρει και κανα γίδι..δε το καταλαβαίνω..προτείνω να ξεκινήσει ψηφοφορία για να πάμε σε ένα κανονικό host..επιτέλους ...που θα είναι ή σε καποιον απ τους προσφερθέντες..ή σε καποιον που θα πληρώσουμε ολοι μας αλα παλαιά...αρκετά με το θέμα και τις υπεκφυγές

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Σίγουρα κάπου έχει χαθεί η μπάλα.

ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ PORT 800?

Μήπως το ότι κάποιος που μπαίνει πρώτη φορά πρέπει να πληκτρολογήσει :800? Μήπως δεν μπαίνει κανονικά με Pwmn.net?
Πρόβλημα μήπως με την νομιμότητα του hosting στο πανεπιστήμιο? Μήπως να απαγορευτεί και το download από τους μεταπτυχιακούς?
Πρόβλημα είναι το uptime και το support,το bw, που για την παρούσα φάση δεν υφίστανται και το forum λειτουργεί κανονικότατα.
Πρόβλημα είναι αν το hosting είναι στο πανεπιστήμιο και φύγει ο admin (korki στην παρούσα) και support τελος.

Ας σοβαρευτούμε λίγο και ας δούμε το ουσιαστικό πρόβλημα που κατ εμέ είναι ΟΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Αυτό δηλαδή δεν ειναι ΤΟ πρόβλημα? Κάποιος που ενδιαφέρεται και θέλει να μάθει για εμάς προφανώς θα εξαφανιστεί και θα σχηματίσει κακή εικόνα μπαίνοντας στο forum, άσχετα αν αυτό είναι στην port 80 ή 666 ή 800. Aυτός είναι ο στόχος μας ως δίκτυο ειδικά τώρα που τα 24Mbps είναι τζάμπα και παντού? Κόσμο (ακόμα και δήμο, περιφέρεια, κτλ) θέλουμε να τραβήξουμε και με τέτοιο forum δεν πρόκειται. Γιατί πχ δεν στήνουμε ένα νέο forum με κομμάτια απ' αυτό, σοβαρό και ουσιαστικό και ας γίνει host οπουδήποτε? Ή ένα γερό Moderation σ'αυτό?

Μην κολλάμε ανώφελα κάπου και ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε να πάμε το δίκτυο μπροστά. Το hosting δεν είναι το φλέγον ζήτημα της παρούσης.

Και για να μην παρεξηγούμαι: adminιλίκι ας κάνει όποιος ξέρει και μπορεί, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν προφταίνω και σύντομα θα φύγω από Πάτρα.
Last edited by tweety on Sat Dec 22, 2007 2:37 am, edited 1 time in total.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Θα συμφωνούσα κι εγώ στο θέμα ενός Hosting έστω κι επι πληρωμή. Το έχω αναφέρει αρκετές φορές και παλαιότερα, χωρίς όμως τα λόγια μου να λαμβάνονται υπόψιν, δεν πειράζει όμως, ήγκηκεν η ώρα...

Στο δια ταύτα τώρα: Υπάρχουν αξιόπιστοι webhosters ανα την ελλάδα κα ιτο εξωτερικό όπου έναντι χαμηλού ποσού ετησίως ή κατόπιν 2ετούς συμβολαίου, προσφέρουν υπηρεσίες webhosting και redirect, με ταυτόχρονη παροχή email accounts του τύπου panoulix@pwmn.gr, sfinaki@pwmn.net και ούτε ο κάθε εξής... Το κόστος μπορεί να βγεί 0,50 ευρώ μηνιαίως (τυχάιο το ποσό, αλλά μη φανταστεί κανείς ότι θα βγει και κάνα σημαντικά παραπάνω ποσό), ανα μέλος.

Θα μπορούσε λοιπόν δημιουργηθεί ένας σύλλογος ο οποίος να έχει ένα ταμείο αποθεματικό για τέτοιες δουλειές και για έξοδα συντήρησης κόμβων π.χ. και να καλύπτεται τουλάχιστον από τα ενεργά μέλη, Admins, Κομβούχους και κατεξοχήν leecherades clients...

Αυτή είναι η δική μου γνώμη, την έχω πει μήνες πριν σε παλαιότερα meetings, την έχω πει προφορικά, την έχω πει στο IRC, ίσως και εδώ σε παλαιότερο μου post, δε θα κάτσω να το ψάξω, η ουσία παραμένει ίδια...
Your mind is twisted. How can I resist it?

Post Reply