Re: Κόμβος #447 Τρίκορφο, #695 Romeo

Το PWMN ενδιαφέρεται για απομακρυσμένες διασυνδέσεις με άλλα δίκτυα της Δυτικής Ελλάδος
Post Reply
User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Κόμβος #447 Τρίκορφο, #695 Romeo

Post by freelan »

Εχω κανει εγγραφη στο WIND του PWMN σαν freelan (#447) και (#695).

Ο κομβοi λειτουργoυν κανονικα και η παρουσα κατασταση εχει ως εξης:

Κομβος (#447) Routerboard 433AH με υποστηριξη UPS.

LINKS:
1) bblink #447 με aviland#359
2) bblink #447 με kamar#122
3) bblink #447 με spef-2#257
4) bblink#447 με gfan13#606
5) local link #447 με #695

Λειτουργει και ΑP (dlink 900+) με SSID:trikorfo wifi με προσβαση στο internet.

Για κεραιες χρησιμοποιουνται δυο grid 29dbi και μια 26dbi επισης grid, ενω για τις γραμμες μεταφορας το lmr400.

Κομβος (#695) Routerboard 433

LINKS:
1) bblink #695 με Tweety#127
2) bblink #695με neoplan#188
3) bblink #695 με araxovitika#240
4) local link #695 με #447

Για κεραιες χρησιμοποιουνται μια grid 29dbi, ενα 80cm πιατο με feeder 5ghz και ενα panel 18dbi , ενω για τις γραμμες μεταφορας το aircom plus.
Attachments
P1000706(700x600).jpg
Μερικες φωτο οπως ειναι ο κομβος σημερα μετα την προσθηκη του rb711 για το λινκ με το Σοφικο.
Μερικες φωτο οπως ειναι ο κομβος σημερα μετα την προσθηκη του rb711 για το λινκ με το Σοφικο.
P1060140 (700x600).jpg
Last edited by freelan on Wed Aug 06, 2014 7:54 pm, edited 14 times in total.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by Itmy »

Από τον κόμβο kamar #122 έχουμε καθαρή οπτική. Έχω omni που παίζει στα 2.4ghz που θα την ακούς λογικά άνετα. Έχω και εξοπλισμό σε standby οπότε κανονίζουμε για λινκ εύκολα.
Death to all Fanatics

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Εφ,οσον υπαρχει ο εξοπλισμος δεν χρειαζεται να το συζηταμε η οπτικη ειναι δεδομενη το λινκ βγαινει πανευκολα 17,86Km.
Τωρα για το δευτερο κοιτοντας στο WIND βλεπω να υπαρχει δυνατοτητα με τον nektariosko #57 στα 22,722Km
Αυτο βεβαια θα ηταν το ιδανικο κατα την γνωμη μου γιατι το PWMN θα αποκτουσε μια δευτερη διεξοδο προς την Κορινθο με πολυ καλες προοπτικες.
Εαν και εφ,οσον βγουν τα πρωτα δυο λινκ σιγουρα θα προχωρησω και για το τριτο κοιτοντας παντα προς τον Κορινθιακο με υποψηφιους κομβους τους:
spef_2 #257 στα 59,337Km και
andreas_akrata #166 στα49,311Km

Aυτες ειναι οι σκεψεις μου σε θεωρητικο βεβαια επιπεδο και λογαριαζοντας χωρις τον ξενοδοχο που λενε, απο καπου ομως πρεπει να ξεκινησουμε ετσι δεν ειναι;

Και αλλες σκεψεις και προτασεις απο ενδιαφερομενους ειναι καλοδεχουμενες.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by neoplan »

πολύ καλός. Θα έλεγα να σκανάρεις στους 2,4 να δεις τι πιάνεις κ τα ξαναλέμε.
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by grigoris »

πολυ καλη προοπτικη..
σκεψου και την λυση routerboard που θα δωσει μεγαλη σταθεροτητα στον κομβο..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by Itmy »

Θα μας έλυνε τα χέρια αν μπορούσες να βγάλεις 3 links. 1 με Tweety-Vouno #127 (δίπλα στον nektariosko), 1 με kamares (#122) και 1 προς Κόρινθο μεριά, μιας και στις kamares το link με nafpakto είναι οριακό και πέφτει διαρκώς. Εξοπλισμός για tweety-vouno και kamares υπάρχει διαθέσιμος, και θα τον στήσουμε μέσα στην εβδομάδα να σε κοιτάει, ώστε να στήσεις εύκολα με το που πας τρίκορφο. Αν χρειαστείς βοήθεια ή οτιδήποτε πες να κανονίσουμε έρθουμε.
Death to all Fanatics

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Οποτε εφ,οσον υπαρχει διαθεσιμος εξοπλισμος και στον Tweety_bouno #127, που απ'οτι ειδα στο WIND το λινκ πρεπει να ειναι εφικτο,τα πραγματα ειναι ευχαριστα γιατι δυο λινκ ειναι αμεσα υλοποιησιμα.
Τωρα απο την πλευρα μου σκεφτομαι για ενα R/B 433AH το οποιο υπαρχει δε αλλα δεν μπορω να το κατεβασω αμεσα γιατι ειναι πανω σε ενεργο κομβο εδω,θα αντ/σταθει ομως συντομα απο ενα ταρατσοpc.
Για κεραιες μαλλον grid γιατι τα πραγματα στο βουνο μερικες φορες γινονται λιγο αγρια.
Την εβδομαδα μετα το Πασχα απο Τεταρτη και μετα καλως εχοντων των πραγματων θα ειμαι κατω θα εχω εξοπλισμο μαζι μου και θα σκαναρω.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by sf1n4k1 »

Αν μπορείς να βγάλεις και με solar ή με araxwvitika ifs κάθονται..#95 #240.

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Τις επομενες μερες δηλ. Πεμπτη - Παρασκευη - Σαββατο θα κανω σκαν στους 5ghz.
Αν καποιος απο τους κομβους kamar #122, Tweety_bouno #127 μπορουν να γυρισουν καποιο if προς τα μενα ας επικοινωνησουμε τηλεφωνικα πρωτα ωστε η προσπαθεια να ειναι συντονισμενη.
Το τηλ. μου ειναι 6983501483 Κωστας
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by Itmy »

Εγινε μέχρι αύριο μεσημέρι (μπορεί και σήμερα) θα έχουμε στήσει τα interfaces σε tweety_vouno και kamares. θα τα βάλουμε να παίζουν στα 5180 με ssid tweety-trikorfo kai kamares-trikorfo. Αν τυχον καθυστερήσουμε θα σε ενημερώσουμε και τηλεφωνικά.
Death to all Fanatics

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Πολυ ωραια και εγω θα ειμαι διαθεσιμος απο την Πεμπτη το μεσημερι και μετα που θα ανεβω επανω.
Καλες δοκιμες λοιπον.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by Itmy »

Τελικά πρόλαβα και έστησα σήμερα την κεραία από kamares προς τρίκορφο στα 5180 ap. Προς εκείνη την κατεύθυνση βλέπω καλά οπότε σίγουρα θα με ακούσεις :D
Death to all Fanatics

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Δυστυχως λογω ανωτερας βιας (ασθενια τεκνων) το ταξιδι αναβληθηκε μεχρι νεοτερας.
Αν τελικα δεν κατεβω αυτο το Σ/Κ παμε για το επομενο.
Τον εξοπλισμο σας μην τον μαζεψετε αν ειναι δυνατο γιατι το σκαν θα γινει οπως και να εχει.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by freelan »

Αυριο Σαββατο 9/5 εχω προγραματισει να κατεβω Ναυπακτο για δουλεια οποτε ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να πραγματοποιηθει και το σκαναρισμα απο το χωριο οπως ειχαμε πει και στα προηγουμενα ποστ.
Ελπιζω να μην εχει αλλαξει κατι απο πλευρας σας και να υπαρχει ακομη η διαθεση αλλα και η δυνατοτητα ενεργοποιησης IF προς την πλευρα μου .
Θα ηθελα οι κομβουχοι kamar #122 καιTweety_bouno #127 να μου κανετε μια κληση στο κινητο μου (το εχω γραψει προηγουμενα) αν θελετε ωστε να εχω και εγω τα δικα σας για καλυτερη επικοινωνια την ωρα που θα χρειαστει.
Στις δοκιμες θα χρησιμοποιω σαν SSID:freelan 447 bbsearch στη συχνοτητα 5300ghz.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Δημιουργεια νεου κομβου- Εκδηλωση ενδιαφεροντος

Post by Itmy »

Έγινε τα δικά μας interfaces κοιτούν προς τρίκορφο και πάιζουν σε AP στα 5180. Θα συνεννοηθούμε και αύριο μέσω τηλεφώνου για να συγχρονιστούμε.
Death to all Fanatics

Post Reply