IRC servers

Περιγραφές για τις υπηρεσίες που προσφέρει το δίκτυο και οι χρήστες του
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Updated 30/11/2019

irc2.pwmn.net (itmis) 6667 kai ssl 6669
10.140.0.1 6667 kai ssl 6669
irc.pwmn (eswterika)

Updated 28/12/2011

Wireless:

10.140.1.1 (sfin)
10.140.6.66 (sfin)
10.140.8.67 (yian)
10.140.14.67 (neoplan)
10.140.19.209 (itmy) Ports: 6667, 6697 (ssl)


Internet: (updated 08/SEP/2011)


itmy.dyndns.org (UP)
pyrap.no-ip.org (UP)
anthoupolis.no-ip.info (DOWN)
acinonyx.ath.cx (UP) awmn
wildbird.dyndns.org (UP)
Last edited by sf1n4k1 on Sat Feb 23, 2008 9:53 am, edited 1 time in total.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Στον irc server του trv το configuration είναι εσφαλμένο το τελευταίο 3μηνο τουλάχιστον. Παρακαλώ να αφαιρεθούν τα conf lines που αναφέρονται στα (μόνιμα down) irc servers:
  • irc.darkstar.pwn
  • amaliAP.aguia.pwn
Μέχρι τότε το irc link με εμένα θα είναι κομένο.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Θέλω να βάλω IRC Server στον 12.200. Παρακαλώ πείτε μου τί ενέργειες απαιτούνται ώστε να είναι linked με τους υπόλοιπους, ή τί άλλο πρέπει να προσέξω κλπ...

Οποιαδήποτε βοήθεια, υπόδειξη και καλή διάθεση θα ήταν επιθυμητή.. Ευχαριστώ.
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Κανείς???
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Updated το 1ο post. Κόπηκε και το irc-link με zion. Οι users που το χρησιμοποιούσαν μπορούν να μπαίνουν σε κάποιo απ τα 10.140.6.66 , 10.140.19.196, 10.140.3.66.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: IRC servers

Post by Itmy »

Updated 1o post: 10.140.19.1 και itmy.dyndns.org added
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: IRC servers

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Updated το 1ο post. Κόπηκε και το irc-link με zion. Οι users που το χρησιμοποιούσαν μπορούν να μπαίνουν σε κάποιo απ τα 10.140.6.66 , 10.140.19.196, 10.140.3.66.
Μπορώ να ρωτήσω τον λόγο? Απλά για να ξέρω ρε παιδι μου και γώ, σαν admin του zion, γιατι κοπηκε το link, και μαλιστα χωρις να ενημερωθώ παρά μόνο με αυτό εδω το post.

Έτσι εγκυκλοπαιδικά και μονο, απλή περιέργια..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Σιγά μη σου έστελνα και κάρτα με το ταχυδρομείο ρε trv. Εγώ έμαθα γιατί το forum του pwn είναι ανοιχτό ακόμα, γιατί δε μου δώθηκε σαν ιστορία του ασύρματου δικτύου να μπει και εδώ αφού αυτό το forum προέρχεται και απο εκεί, γιατί και ποιος αποφάσισε να μη μπορεί να κάνει ο user edit τα post του εκεί, γιατί διαχειρίζεται δικτατορικά απο εσένα και στεγάζεται στο pwn.gr του mp?Με ενημέρωσες εμένα η κανέναν απ αυτούς που το δημιούργησαν και το καταχράστηκες εσύ?

Σορρυ που βγαίνω και off topic αλλά η γενικότερη συμπεριφορά σου δείχνει να θες να ενημερώνεσαι για ιδιωτικές υπηρεσίες ΚΑΙ μαλιστα με ύφος και να μην ενημερώνεις για κοινά θέματα που χωρίς καμία ψηφοφορία διαχειρίζεσαι και ασελγείς πάνω τους.

Για σώπα.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: IRC servers

Post by trv »

A, δηλαδη ξαφνικα προεκυψαν ολα αυτα προχθες και κοπηκε το link ε?

Κοιτα να δεις τι μπορει να συμβει απο την μια μερα στην αλλη.

Για τα περι forum τα εχουμε πει, και εχω αιτιολογησει πληρως την σταση μου.

:arrow: ΔΙΚΗ ΣΑΣ ιδεα ηταν να γινει κλειστο και μονο για reference.
:arrow: ΔΙΚΗ ΜΟΥ ιδεα ηταν να ενσωματωθει με αυτο εδω το φορουμ.

Μετα απο συζητηση, "περασε" το δικο σας, και συμφωνησαμε σε αυτο.

Και οπως βλεπεις, αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που θελατε τοτε, αυτο εχει γινει.

Τελος της ιστοριουλας, για πες εσυ τωρα τι προεκυψε ξαφνικα προχθες και κοπηκε το λινκ, χωρις να ενημερωθω καν?

Ευχαριστω.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Μόνος σου τα λες..ΔΙΚΗ ΜΑΣ..(ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ)..ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΕΝΑΣ ΔΛΔ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ) με την ιδιότητα του δικτάτορα?Απλή ερώτηση..

Παρακάτω..είναι παγωμένο το forum του PWN?
Αποφασίσε κανείς να πάει στο pwn.gr του Μαλακούδη?
Γιατί ήταν down για 4ς μήνες?
Γιατί δε μας δίνεις το dump?Εσύ ο ένας σε εμάς τους πολλούς?Επειδή έχεις διαφορετική άποψη απ τους πολλούς?ΧΑ.

Δεν έχει γίνει αυτό που θέλαμε. Ούτε κατα διάνοια. Ούτε πάγωσε ούτε μας δώθηκε για να μπεί στην ιστορία του pwmn στην 1η σελίδα με μια σωστή εξήγηση σε όσους ψάχνουν την ιστορία της 1ης ασύρματης κοινότητας της Ελλάδας.

Αρχή της ιστοριούλας λοιπόν..που θες γρήγορα να τελιώσει και δε σε ανυσηχεί ούτε που την έπνιξες ούτε που δεν έκανες τίποτα γι αυτήν ούτε που ο φιλαράκος σου και hoster της μας κράζει για την απαξίωσή της.

Στην ερώτησή σου λοιπόν που καμία σχέση δεν έχει με τα κοινά, για το irc-link ΣΟΥ μαζί μου προέκυψε ΧΤΕΣ και όχι προχτές το εξής:

Η αδιαφορία μου για το link μαζί σου που δεν πλήτει κανέναν απ τους clients.

Ο λόγος της αδιαφορίας μου σε σχέση μ εσένα προκύπτει απ την αδιαφορία σου σε σχέση με ΟΛΟΥΣ!

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: IRC servers

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Μόνος σου τα λες..ΔΙΚΗ ΜΑΣ..(ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ)..ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΕΝΑΣ ΔΛΔ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ) με την ιδιότητα του δικτάτορα?Απλή ερώτηση..
Ποιος δικτατορας? Οταν λεω 'ΔΙΚΗ ΜΟΥ' εννοω φυσικα δικη μου ΠΡΟΤΑΣΗ, οχι αποφαση. Αυτο που ειχα προτεινει εγω δηλαδη, με πιο απλα ελληνικα μηπως δε τα καταλαβαινεις, δε ξερω..

Εκανα εγω μια προταση, κανατε εσεις αλλη προταση, καναν αλλοι αλλες προτασεις, και τελικα η λυση κατεληξε να συμφωνησει με την δικη σας προταση!
sf1n4k1 wrote:Παρακάτω..είναι παγωμένο το forum του PWN?
Αποφασίσε κανείς να πάει στο pwn.gr του Μαλακούδη?
Ανακριβειες.
Το φορουμ ειναι εκει που ηταν παντα, στο ιδιο domain ακριβως.
To domain αυτο ειναι hosted σε dedicated server με sla για 99,9% uptime.
sf1n4k1 wrote:Γιατί ήταν down για 4ς μήνες?
Γιατι δεν ειχε αποφασιστει που θα πηγαινε, και αν θα γινοταν merge μπλα μπλα, γιατι δεν υπηρχε χρονος, γιατι δεν υπηρχε αφορμη.
Στο μεταξυ δεν μπορουσε πλεον να φιλοξενηθει στον παλιο host (zion), και επρεπε να βρεθει λυση.
Η λυση που προτεινα εγω ηταν να ενωθει με αυτο εδω το φορουμ, η οποια και απορριφθηκε απο τους διαχειριστές του (τοτε βεβαια δεν ξεραμε πολλα..)
Η λυση που προτειναν οι ιδιοι οι διαχειριστές ηταν να γινει reference οπως και ακριβως εγινε. Για την προταση αυτη ρωτα τον tweety, ποσες φορες μου το ειπε να γινει ετσι εκεινο το βραδυ.
Η λυση που (μονο εσυ υποστηριζεις btw) ειναι, και να γινει reference, και να γινει hosted καπου που εσυ θα καθορισεις, βασισμενος σε καποιο ιδιαιτερως ακυρο σκεπτικο, οτι καποιο τροπο εχεις λογο πανω σε αυτο το θεμα, ενω ακομη και στους υπολοιπους απο την 'ομαδα' πιστευω δεν καιγεται καρφι.

sf1n4k1 wrote:Γιατί δε μας δίνεις το dump?Εσύ ο ένας σε εμάς τους πολλούς?Επειδή έχεις διαφορετική άποψη απ τους πολλούς?ΧΑ.
Και σε ξαναρωταω αυτο που σε ειχα ρωτησει και τοτε.

ΠΟΙΟΣ νομιζεις οτι εισαι ΕΣΥ που εχει αποψη επι του ζητηματος, και μαλιστα εισαι σε θεση να ζητας και τετοιο?

Πες μου εναν εστω λογο να δωθει το dump.

Εσεις δεν ειστε που δεν θελετε να εχετε καμια μα καμια σχεση με το PWN ή μηπως κανω λαθος? Φασκουμε και αντιφασκουμε νομιζω.

Απο τη μια δε θελουμε να εχουμε καμια σχεση, βριζουμε το pwn και τα μελη του οπου σταθουμε και βρεθουμε, απαξιωνουμε και τοσα αλλα,
και απο την αλλη θελουμε να παρουμε και dump. Ε οχι δα.

sf1n4k1 wrote:Δεν έχει γίνει αυτό που θέλαμε. Ούτε κατα διάνοια. Ούτε πάγωσε ούτε μας δώθηκε για να μπεί στην ιστορία του pwmn στην 1η σελίδα με μια σωστή εξήγηση σε όσους ψάχνουν την ιστορία της 1ης ασύρματης κοινότητας της Ελλάδας.
Παλι ανακριβειες, σε παρακαλω πριν λες κατι να το εχεις ψαξει λιγο.

1) Παγωσε, ειναι παγωμενο, δεν δουλευει, πως να το κανουμε.
Δοκιμασε το στην τελικη, δες αν ειναι μονο reference ή ειναι live board.

2) Στην πρωτη σελιδα στο site σας μπορειτε να βαλετε οτι θελετε, και περιγραφη και λινκ προς το http://forum.pwn.gr το οποιο ειναι το reference που ζητατε και δεν το πειραζει κανενας. Ο στοχος ηταν αυτος, και υλοποιήθηκε.

sf1n4k1 wrote:Στην ερώτησή σου λοιπόν που καμία σχέση δεν έχει με τα κοινά, για το irc-link ΣΟΥ μαζί μου προέκυψε ΧΤΕΣ και όχι προχτές το εξής:

Η αδιαφορία μου για το link μαζί σου που δεν πλήτει κανέναν απ τους clients.

Ο λόγος της αδιαφορίας μου σε σχέση μ εσένα προκύπτει απ την αδιαφορία σου σε σχέση με ΟΛΟΥΣ!
Απλα απο την αρχη, και αυτη ηταν η ερωτηση μου, ειναι ποια αφορμη υπηρξε ξαφνικα προχθες, και κοπηκε το λινκ, για τους λογους που αναφερεις και απο οτι βλεπω δεν εμφανιστηκαν ουτε χθες ουτε προχθες.

Μάλλον ξυπνησες ενα πρωι, και λες, "δε κοβω το ρημαδι το λινκ? Στα @@ μου... " :)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Δε θα στα κάνω και σε παράθεση μη χάνουμε και τσάμπα χρόνο..με χαζούληδες.

Που γράφει αυτό το forum ότι δεν θέλει να έχει καμία σχέση με το PWN?Ακόμα και να το γράφει κάποιος..αυτό το forum προέρχεται και απο το PWN. Η ιστορία του περιέχει και το PWN.

Μετά επιμένεις οτι το πάγωσες..τότε είμαι hacker.. http://forum.pwn.gr/viewtopic.php?f=105&t=2039 ελπίζω να μη με μυνήσεις που μπόρεσα να postarw εκεί..

Την λύση που λέω δεν την υποστηρίζω μόνο εγώ αλλά και πολλοί ακόμα με ψηφοφορία εδώ στην οποία εσύ μας έβαλες στην διαδικασία να μπούμε. Με nicks και ανθρώπους πίσω απο αυτά και με διαφανείς διαδικασίες όχι σαν τις δικές σου.. viewtopic.php?f=17&t=743

Τι σε χαλάει έστω και εγώ σαν sf1n4k1s να έχω το dump ενός forum που δεν είναι δικό σου αλλά είναι και δικό μου?Δε θέλω ρε μεγάλε το reference μου να στηρίζεται σε σένα και στα host των φίλων σου..ούτε να είναι κατεβασμένο 4μηνα με φτηνές δικαιολογίες..θέλω να μπορώ να το έχω και εγώ..και εμείς και όλοι..σε χαλάει να υπάρχει σε 2-3 σημεία?Πως γιατί και ως τί σε χαλάει?

Για κοίτα τις ανακρίβειες σου..και έλα να μου πείς...και πριν παγώσεις οτιδήποτε..κάνε τον κόπο να το τσεκάρεις ξανά..ούτε στον κόπο να το δεις τόσο καιρό δε μπήκες..

"1) Παγωσε, ειναι παγωμενο, δεν δουλευει, πως να το κανουμε.
Δοκιμασε το στην τελικη, δες αν ειναι μονο reference ή ειναι live board."

Εγώ το δοκίμασα..εσύ?ΠΟΣΟ ΜΠΑΜ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΠΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: IRC servers

Post by trv »

οκ μου ειχε ξεφυγει κατι, τι να κανουμε. θα παγωσει και αυτο. [phpbb3 permissions system sucks...]

Για τα αλλα δεν μπαινω καν στον κοπο, οσοι διαβασαν τα παραπανω καταλαβαινουν πιστευώ.

Αυτα απο μενα..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Ναι όσοι διάβασαν τα παραπάνω κατάλαβαν τη δικτατορική στάση σου για κάτι που δεν σου ανήκει..κατάλαβαν ότι ήθελες να το πάς αλλού..και πως κόλησες στον τοίχο...κατάλαβαν οτι δεν έχεις να πεις κάτι που να δικαιολογεί τη στάση αυτή και κατάλαβαν και την δική μου πια στάση απέναντι σου..να πούμε και ένα ευχαριστούμε για το θράσος σου και του φίλου σου που μας κατακρίνει..για τα δικά σας χάλια..ΜΠΡΑΒΟ

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: IRC servers

Post by sf1n4k1 »

Να ενημερώσω οτι απο χτες το απόγευμα το irc-link με zion έχει επανέλθει κανονικά (downtime ούτε 15 ώρες). Γιατί?Γιατί αυτό που ήθελα να πετύχω ρίχνοντάς το το πέτυχα..εμφανήστικε ο trv και είπε γι αυτά που μ ενδιέφεραν. Δε λέω λάθος τρόπος αλλά μοναδικός για την περίπτωσή του..χωρίς να γίνει κάτι δε μιλάει, δε παίρνει θέση και καθοδηγείται μόνο..έτσι τον οδήγησα στο να μιλήσει παρόλο που δε μας είπε γιατί ανήκει σ αυτόν η ιστορία του pwn και όχι σε όλους μας. Κατα τ άλλα κανένα πρόβλημα δεν έχω να είμαστε linked όχι για τον ίδιο..αλλά για το δίκτυο καθώς ο ircd του είναι στην δυτική άκρη του δικτύου ο τελευταίος και εξυπηρετεί τους sostim/jim116 αλλά και τον ίδιο. Αυτά προς ενημέρωση των χαζούληδων. Επιβεβαίωση για το πότε επανήλθε το link χαζούληδες μπορούν να λάβουν και απ τον ίδιο τον trv.

Υ.Γ ακόμα δεν κατάφερε να παγώσει το forum του pwn. :-) Ο ανακρίβειας!

Post Reply