νέος χρήστης

Ένα forum για τους νέους χρήστες
Post Reply
gl4d3r
Avacus
Posts: 3
Joined: Fri Mar 25, 2016 6:38 pm
PWMN Wind Node ID: 1534

νέος χρήστης

Post by gl4d3r »

Καλησπέρα σας!Κατ'αρχας καλώς σας βρήκα :) Είμαι φοιτητής και ασχολούμαι γενικά με τα δίκτυα(μικρή εμπειρία λόγω σχολής) και θέλω εδώ και καιρό να ασχοληθώ με το pwmn.Θα ήθελα να ρωτήσω κατ'αρχας αν το δίκτυο είναι σε καλή κατάσταση γτ από μια πρόχειρη ματιά στο forum δεν βλέπω πολύ κίνηση.Επι της ουσίας έχω κάποιες απορίες πάνω στη χρήση του δικτύου:
1:Μπορεί το pwmn να λειτουργήσει ως αντικατάσταση του ISP;Δεδομένου ότι σκέφτομαι να κάνω εγκατάσταση στο εξοχικό,στο οποίο προφανώς η πρόσβαση είναι μια φορά στο τόσο,αξίζει να ασχοληθώ;
2:Σκεφτομαι να βάλω και για λόγους ασφαλείας μια εγκατάσταση από κάμερες.Θα μπορώ να στηριχθώ στο δίκτυο για παροχή εικόνας;
Ευχαριστώ πολύ!

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: νέος χρήστης

Post by george »

gl4d3r


Καταρχάς καλός όρισες! Όπως είπες και εσύ τις τελευταίες μέρες δεν υπάρχει πολύ κίνηση. Λόγο ότι σχεδόν όλοι δουλεύουν και δεν έχουν χρόνο. Παρόλα αυτά πάντα μπορείς να βρείς κάποιον στο IRC μας.

Θα ήθελα να σου εξηγήσω μερικά πραγματάκια για το δίκτυο πριν σου απαντήσω αυτές της ερώτησης.

Το PWMN δεν είναι κάποιο είδος ISP. Το internet που παρέχεται έρχεται από άτομα τα οποιο θέλουν & βοηθάνε το δίκτυο όσο γίνετε. Κάθε μια από της υπηρεσίες που βλέπεις εδώ στο PWMN προέρχεται από άτομα τα οποια θέλησαν να προσφέρουν.
Τώρα ως προς τις ερωτήσης σου

1) Το PWMN παρέχει μια περιορισμένη πρόσβαση στο Internet μέσο Proxy. (Για Facebook,Twitter, Όχι για βαριές χρήσης)

2) Εάν η camera σου μπορεί να κάνει Remote Streaming (δηλαδή να κάνει Upload τις photo μέσο FTP η μέσο κάποιο media server τότε ναι) Λόγο ότι δεν υπάρχουν ανοιχτά port ώστε να μπεις πχ μέσο 127.0.0.1:8080 θα πρέπει να βρείς κάποιο streaming site ώστε να ανεβάζεις της photo - video που θες.
Εάν ψάχνεις για Security Solutions καλύτερα να κοιτάξεις σε κάμερες με Motion Tracking, οι οποιες στέλνουν μέσο Email,SMS,FTP Photo η video αυτής τις στιγμής. Ώστε να αποφυγής το περιττό traffic που θα δημιουργηθεί από το Camera Streaming.

και πάλι καλός ήρθες και ελπίζουμε να ακούσουμε νέα από εσένα σύντομα.



Μπες και στο IRC εάν θες κάποια οτιδήποτε βοήθεια.

gl4d3r
Avacus
Posts: 3
Joined: Fri Mar 25, 2016 6:38 pm
PWMN Wind Node ID: 1534

Re: νέος χρήστης

Post by gl4d3r »

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :D

gl4d3r
Avacus
Posts: 3
Joined: Fri Mar 25, 2016 6:38 pm
PWMN Wind Node ID: 1534

Re: νέος χρήστης

Post by gl4d3r »

Λοιπόν έφτιαξα ένα σχεδιάγραμμα με αυτό που θέλω να κάνω με τις κάμερες.Επειδη το εξοχικό είναι στο βουνό,νομίζω υπάρχει οπτική επαφή,οπότε αφού το δίκτυο δεν μπορεί να σηκώσει τέτοια κίνηση,να μπει κ το σπίτι στο δίκτυο.Ποια η γνώμη σας;Αξίζει να το προσπαθήσω ή δεν θα είναι αποδοτικό;Ευχαριστώ!
διάγραμμα

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: νέος χρήστης

Post by george »

Kαλο φαίνεται.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: νέος χρήστης

Post by grigoris »

Καλως ηρθες!

Δεν καταλαβα απο τα μηνυματα σου αν θελεις να συνδεθεις στο pwmn ή απλα να ενωσεις το σπιτι σου με το εξοχικο σου για να εχεις προσβαση στις καμερες?

Υπαρχουν ελευθεροι proxy servers μεσα στο δικτυο που μπορεις να εχεις προσβαση στο ιντερνετ και αν οι καμερες εχουν καποιο δικτυακο καταγραφικο εννοειται οτι μπορεις να τις παρακολουθησεις μεσω δικτυου οπως εχουμε κανει και πολλοι.

cotton5116
Posts: 1
Joined: Wed Oct 24, 2018 12:57 pm
PWMN Wind Node ID: 1345

Re: νέος χρήστης

Post by cotton5116 »

Γειά σας κι από εμένα .

Παλιό το topic αλλά "ΝΕΟΣ" ο χρήστης!!

Καλώς σας βρίσκω λοιπόν αν και λίγο καθυστερημένα, καθώς πολλά χρόνια στην περιοχή (Ηλεία) αλλά ποτέ δεν τόλμησα να ασχοληθώ παρά τις παροτρύνσεις φίλων που είναι ενεργοί στο δίκτυο.

Το καλοκαίρι μετακόμισα Αθήνα όπου αμέσως έγινα μέλος και έγινα ενεργός με κόμβο (awmn)
μιας και η νέα μου θέση εξυπηρετούσε αρκετά ( πρόποδες Πάρνηθας).

Θα ήθελα να προσπαθήσω τη σύνδεση στο δίκτυο στο παλιό μου σπίτι όπου θα το χρησιμοποιήσω ως εξοχικό , η θέση του είναι στον #1345 . Αν γνωρίζει κάποιος παλαιότερος ποιος είναι ενεργός και έχει όρεξη στην περιοχή ???

Σας ευχαριστώ

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: νέος χρήστης

Post by grigoris »

Γεια σου. Για συνδεση στο δικτυο της αμαλιαδας ειναι καλυτερο αφενος να ποσταρεις στο αντιστοιχο φορουμ (wana.gr/forum) και αφετερου να βαλεις το στιγμα σου στο αντιστοιχο wind (wana.gr/wind).

Με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι οπτικη εχεις με τον κομβο alexa. Mε αμαλιαδα και κουρουτα δεν υπαρχει λογω του λοφου.

Post Reply