User Aris_G

Ένα forum για τους νέους χρήστες
Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

User Aris_G

Post by Aris_g »

Καλησπέρα κι από εμένα.Όπως φαίνεται και από το nick με λένε Άρη και είμαι από Αγρίνιο.Έχω εξοχικό στο Αντίρριο και σκοπεύω αύριο που θα κατέβω να κάνω ένα scan προς Πάτρα μεριά με μια cantenna 11dbi και μια cisco 352 pcmcia.Έβαλα και το στίγμα μου στη wind.Σε άλλο topic γράφει ο platongr για την αναμενόμενη εξόρμησή μας στο βουνό (Ελληνικά) για να δούμε εάν μπορέσουμε να φτάσουμε Πάτρα μεριά.Είμαστε αρκετά αισιόδοξοι γι'αυτό.Εδώ στο Αγρίνιο είμαι κόμβος Backbone και παίζω με ταρατσοPc (pentium 3 στα 650).Μόλις κάνω το scan θα βάλω και τα αποτελέσματα,οπότε we'll keep in touch...
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Kalws hr8es sto SPN file Arh.
Your mind is twisted. How can I resist it?

keraia
Site Admin
Posts: 49
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:06 pm

Post by keraia »

OOoooOOO

Να αρχίσουν να χαίρονται και κάτι αναπηροι clients από αντίρριο

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Όπως θα είδες..υπάρχει ήδη χρήστης απο το αντίριο..συνδεδεμένος στο AP μου (αν και τα πιάνει όλα)..με cantenna δεν ξέρω τι θα πιάσεις..αλλά μπορώ να σου πω οτι έχει συνδεθεί και σε rubberaki 3dB δοκιμαστικά..οπότε σίγουρα θα χωθείς κάπου..τον Πλάτωνα τον γνωρίζω και προσωπικά απο αρχαιοτάτων ετών..και είμαστε ψημένοι αν κάνετε κίνηση οπτικής επαφής να βγάλουμε οτιδήποτε μπορεί να βγει..οτιδήποτε βοήθεια θες..μας ενημερώνεις.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Γεια και απο εμένα.
Προς Αντίρριο - Ναύπακτο μπορούμε να βγάλουμε άνετα dedicated link είτε σε b είτε σε a.
Είμαστε ενθουσιασμένοι με το link Πάτρα-Αγρίνιο οπότε θεωρείστε δεδομένη όποια βοήθεια χρειαστείτε.
Death to all Fanatics

Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

Post by Aris_g »

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό.Είδα οτι υπάρχει κόμβος κοντά στο αντίρριο αλλά απότι φαίνεται στη wind είναι μόνο backbone χωρίς omni.Σκεφτόμουν να συνδεθώ από αντίρριο ως client στα 2.4 με κάποιον κόμβο σας στην Πάτρα.Η άλλη λύση είναι να σηκώσω μια Ομνι και ενα bblink στα 5 με Πάτρα.Τι λέτε?
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

omni στα 5Ghz?Κρίμα για την μπάντα..μπορείς να μπείς client σε πολλά APs απο Πάτρα που σίγουρα θα πιάνεις απ τη θέση σου..αν και σύντομα ο κόμβος του Αντιρρίου θα έχει και AP..μερικές μετατροπές στην omni του μένουν..οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς μας λες.

Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

Post by Aris_g »

Εννοώ ένα bblink στα 5 και μια omni στα 2.4 σαν ένας κλασικός κόμβος.Αλλά αν είναι να σηκωθεί omni στο κόμβο που υπάρχει ήδη μπορώ να αξιοποιήσω τον εξοπλισμό που ήδη έχω (ovislink).Μιλάμε για τον κόμβο V1RL έτσι?
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

Post by Aris_g »

Από σήμερα το μεσημέρι είμαι κι εγώ online με το wspn.Συνδέθηκα από το Αντίρριο όπου παραθερίζω με τον κόμβο Rio_Solar.Από εξοπλισμό χρησιμοποίησα μια yagi 16dbi και ένα Ovislink 5460 ΑΡ.Από ταχύτητες κατεβάζω με 400-450kb/sec από τον ftp (10.140.6.74).To μόνο που δεν έγινε σωστά είναι το κεντράρισμα της κεραίας.Δηλαδή έγινε αλλά με το site survey του ovislink.Δυστυχώς το laptop μου έχει pc express και όχι pcmcia και έτσι η cisco που έχω είναι προς το παρόν άχρηστη.Την άλλη εβδομάδα ίσως αντικαταστήσω τη yagi με ένα πιατάκι 60ρι με feeder poynting για καλύτερο σήμα.Αυτά...
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

-84 σε άκουγε το solar..Welcome!

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Γεια σου Αρη, συντομα θα έχεις και link με Αγρινιο :wink:
Death to all Fanatics

Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

Post by Aris_g »

Καλως σας βρηκα Itmy.Οσον αφορά το λινκ με το Αγρίνιο εγώ θα είμαι εκεί όσο εσείς στα Ελληνικά.Αντε να το βγαλουμε επιτελους...
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Άρη, παίζει από Αντίρριο να μας βγάλεις bb-links σε a ? Σκέφτομαι για ένα link με Σκάλωμα #162 (http://wind.wspn.gr:81/?page=nodes&node=162) για να προχωρήσουμε σταθερά προς Αθήνα. Και άλλο ένα με κάποιο κόμβο στην Πάτρα, ώστε να ενισχυθεί το το bb προς Αθήνα.
Death to all Fanatics

Aris_g
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Fri Jun 01, 2007 10:12 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Agrinio-Antirrio

Post by Aris_g »

Φυσικά και παίζει.Αρκεί μόνο να προσανατολιστώ για να σιγουρέψω την οπτική επαφή (με Σκάλωμα), με Πάτρα δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
Wireless Agrinio Metropolitan Network
WiMAN #06
WiMAN #49

WSPN #138

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Κοίτα από wind, βγαίνει τέζα :) . Επίσης δεν ξέρω αν το χεις δει αλλά οι κεραίες 5ghz με πιάτο+knorrocantenna παίζουν πολύ καλά οπότε είναι μια καλή και φτηνή επιλογή :wink:
Death to all Fanatics

Post Reply