Πρόταση για το Ενιαίο Ασύρματο Δ

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Διαβάζοντας την εξέλιξη της σηζήτησης αρχίζω να συμφωνώ με την ιδέα του να παραμείνει όπως έχει το wspn.gr και απλά να ενωθεί το wind ή και τα forum..των 2 δικτύων.

Μια αλλαγή σε ssids σ ένα δίκτυο που έχει ξεκινήσει απο spidernet έγινε spn μετά wspn..και ουσιαστικά ενώ υπάρχει και υπήρχε πολύ δυναμικός χαρακτήρας, τώρα με το τελευταίο όνομα του αρχίζει να κάνει τρελλό promo..και να έχει τρελλή ανταπόκριση είναι κρίμα να χαλάσει και να δείξει πάλι αστάθεια απέναντι στο κοινό του..για κάτι που εν τέλει θα συμφωνήσω με τον korki δεν έχει και τόσο νόημα..δεν είναι και το πιο απλό ν αλλάξεις ssid σε ~60 άτομα..ιδίως αν τα 40 απ αυτά τα έχουν "ρυθμίσει-συντονίσει" 2-3ς. Όσο να ναι θα υπάρξει μια βαβούρα όπως υπήρξε και στην αλλαγή address space..(εγώ το vdr μου ακόμα με 10.144 το χω:P)

Ουσιαστική αλλαγή επιμένω θα ήταν να "πάρουμε η να πάρουν" το όνομα PWN η αντίστοιχα το όνομα WSPN όλοι..γιατί σε φιλοσσοφία όντως δε θ αλλάξει τπτ..σε στόχο πάλι δε νομίζω τίποτα..και το ενδιαφέρον απ την πλευρά του PWN για την οποία και ανοίγεται κάθε φορά το thread μηδενικό σε ουσία.

Μη φτάσουμε να δούμε κομένα links απο-προς mp/trv και χάσουμε τη μπάλα..(όχι οτι δε μπορούμε να τους linkaroume..αλλά για να μη χαλάμε..να φτιάχνουμε).

Μη το θεωρείς απίθανο itmy και μάλιστα καθόλου, το να κοπούν links..εγώ το θεωρώ απ τα πιο πιθανά σε μια τέτοια κίνηση..αν άυριο ο mp γυρνούσε σε 10.140 και wspn σίγουρα.σίγουρα την ίδια μέρα θα έψαχνε τρόπο να μπει στον κούκο για να έχει δίκτυο. Μη ξεχνάμε αντιδράσεις και παλιές και πρόσφατες (όχι απο mp) που σε πολύ πιο μικρές αλλαγές (px ένα node στο wind μας) υπήρξε γκρίνια..

Προτείνω να ενωθούν τα wind και σιγά σιγά σηζητώντας εδώ να προχωρήσουμε και σε τελικές (όχι βιαστικές) αποφάσεις..επίσης προτείνω να μας κάνει παρέα και ο trv στην σηζήτηση..και τι γνώμη έχει για την ένωση των wind/forum.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Κατ' αρχάς επιθυμώ να με αποκαλούν είτε Πάνο είτε mp. Το Παναγιώτης δε μου αρέσει καθόλου, το μισώ σχεδόν!!! Αυτά για αρχή.

1. Ο trv δεν έχει καμμία δικαιοδοσία να ενώσει τα wind του PWN με του SPN. Οι υπηρεσίες κορμού του PWN ελέγχονται από το συμβούλιο των admins του PWN, και για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αποφασίσει η πλειοψηφία του συμβουλίου. Ο trv το έθεσε στην admins area του PWN, και η πρόταση έχει υπερψηφιστεί από μένα (και τον trv φαντάζομαι που το πρότεινε) ενώ έχει καταψηφιστεί από τον ianos. Κανείς άλλος δεν έχει ψηφίσει μέχρι σήμερα.

2. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο trv, αν συμφωνεί γενικά στην ιδέα ενός νέου δικτύου ενωμένου, είναι να ενώσει την node database του PWN με την database του SPN σε ένα νέο wind που θα έχει και τα δύο και να σταματήσει να κάνει host το wind του pwn. Αυτό δεν εμποδίζει κανέναν από τους κόμβους που θα αρνηθούν το νέο φορέα και θα παραμείνουν σε ένα ουσιαστικά μη λειτουργικό PWN να συνεχίσουν να έχουν το δικό τους wind.

3. Προσωπικά σαν mp δε θα είχα αντίρρηση να αποχωρήσω από το PWN και να ενταχθώ στο SPN, αν κρίνω πως αυτό είναι καλύτερο για το hobby μου. Αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι που συζητάμε εδώ. Η "ενσωμάτωση" κόμβων του PWN στο SPN δεν είναι το θέμα μας. Είναι εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο ως αδύνατο να δεχτούν τα άτομα του PWN να ενσωματωθούν στο SPN. Και θα περίμενε κανείς από όλους εσάς στο SPN που ευαγγελίζεστε το ενιαίο δίκτυο καιρό τώρα, να δείξετε τη μεγαλοψυχία για κάτι καλύτερο και όχι την υπεροψία αυτού που στη συγκεκριμένη στιγμή είναι ενδεχόμενα δυνατότερος.

4. Πίστευα και πιστεύω πως μπορώ να πείσω το μεγαλύτερο μέρος του PWN να ακολουθήσει σε κάτι νέο. Σίγουρα δε θα τους έπειθα όλους. Δυστυχώς απόψεις σαν αυτές του korki αλλά και του sf1n4k1 που στην πορεία υπαναχώρησε των αρχικών θέσεών του, εκμηδενίζουν όσες πιθανότητες είχε μία δική μου πρόταση στο συμβούλιο των admins του PWN να γίνει συνολικά αποδεκτή και να μεταβεί στο νέο φορέα το σύνολο σχεδόν του PWN. Απαντώντας στον korki για την αποστολή του νέου φορέα, θα τον καλέσω να απαντήσει μόνος του, γιατί στις 27/2/07 στο http://forum.pwn.gr/viewtopic.php?f=106&t=1937#p9682 ζητούσε ο ίδιος τη δημιουργία ενός νέου φορέα. Τι άλλαξε από τότε;

5. Προσωπικά έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από την τροπή της συζήτησης. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα λάβω τις οριστικές μου απαφάσεις ανάλογα με το τι απαντήσεις θα δω. Αποφάσεις που μπορεί να είναι είτε αποχώρηση από το PWN και ενσωμάτωση των κόμβων που διαχειρίζομαι στο SPN, είτε παραμονή στο PWN ως έχει, είτε οριστικό κλείσιμο του αποκλειστικά δικού μου κόμβου και αποχώρηση από τη διαχείρηση του κόμβου της Αγυιάς που εν λευκώ μου έχει παραχωρήσει ο πρώην ιδιοκτήτης του thimios.

6. @tweety: Ναι, τώρα ξενέρωσα.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Παναγιώτη:P

1. Μπορεί να μας δώσει τη database και να γίνει στο δικό μας ήδη υπάρχον wind αν και εκεί δε συμφωνεί κανείς σαν αρχή..είναι χαζό να υπάρχουν ένα κάρο ασύνδετα nodes σε κάθε wind με πιο πολλά στου PWN μόνο και μόνο για να τσεκάρουμε οπτικές..

2. Θα μπορούσε παράλληλα με το 1 να hostarei και το wind ως έχει τώρα..

3. Δεν σηζήτησε κανείς ενσωμάτωση..απλά βλέποντας τη μικρή συμμετοχή..σκεφτόμενοι απλά λογικά..είπαμε πιστέυω και εγώ και ο κόρκι..να μη γίνουν βιαστικές κινήσεις γιατί ν αλλάξουμε ssids κτλ..και μετά να ψάχνουμε τον trv που δεν έχει μιλήσει καν..η να συνεχίσουμε να βλέπουμε το http://pwn.gr h wind..δεν έχει νόημα έχει?

4. Το θέμα μας δεν είναι να πείσεις..αλλά να το νιώσουν απο μόνοι τους οτι είναι μόνοι τους ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε όλοι μαζί σαν ΕΝΑ δίκτυο και παράλληλα μόνοι τους στο τοπικό τους lan..κάτι που ισχύει και τώρα..εν συνεχεία..δε βλέπω γιατί να πείσεις εσύ και να μη πείσουμε εμείς?να σταματήσει λίγο το κομπλεξ..δε γίνεται δλδλ?Αν δε γίνεται δε θα γίνει και ποτέ, άρα ψάχνουμε ψίλους στ άχυρα..

5. Πόσο μάλλον έχουμε απογοητευτεί εμείς που πάλι δε βλέπουμε κανέναν άλλον να μιλάει..και αν το προχωρήσουμε λίγο παραπάνω..υπεροπτικά ας πούμε..το έχουμε ανάγκη?

6. Πολυ γρήγορα ξενερώνεις..γέρασες..που είναι εκείνες οι εποχές με το refresh στο χέρι..?

7. Δικό μου αυτό..βαρέθηκα..και είμαι μια βδομάδα μακρυά απο ένα όνειρο πάνω απο 3 χρόνια..2 hops Ριο..3 hops Νάυπακτος..απο εκεί και πέρα..φαντάζεσαι πως ακούγοντε στ αυτιά μου τα ssid?που είμαι ο μοναδικός πιστέυω που έχω αποδείξει οτι δε σκαλώνω καν..απλά σκαλώνω με το "σε δουλειά να βρισκόμαστε" χωρίς ουσιαστική συμμετοχή και λόγο..

8. Δικό μου και αυτό..βαρέθηκα και τη μυστικοπάθεια/σηζητήσεις κεκλεισμένων των θυρών..ομάδων που εστερνίζοντε/εκφράζουν την ελευθερία..Trv , sostim , eco , pf , kleanthi , spy , alex, blacky, jnk , panos_garet ? Εδώ ανοιχτά..όχι σε admin areas..συμφωνείτε με ένωση ssid, forum, wind σ ένα κοινό?Συμφωνείτε να ρίξουμε τους τόνους και να είναι ο καθένας ελέυθερος να κάνει οτι θέλει στην ταράτσα του..με απλή ομοιομορφία και κινήσεις προς όφελος όλων?Αν πάνω απο 6 συμφωνείτε και είστε πρόθυμοι γι αυτή την αρχική συνεργασία..ενημερώστε με..να συμφωνήσω και εγω..σε ότι ssid,forum,wind...συμφωνούν όλοι..και δε θα είμαι έξω..thats all folks..και είμαι σίγουρος για την απάντηση.. :arrow:
Last edited by sf1n4k1 on Sun Jun 10, 2007 2:46 am, edited 1 time in total.

pf
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Thu Mar 08, 2007 11:15 am

Post by pf »

An kai theorw oti h apopsi mu einai dedomenh, apo thn pleyra mu den exw kanena problima stis protaseis pu sizituntai sto thread ayto. makari na simfwnoun kai oloi oi ypoloipoi (pwn kai spn).
prepei pantos na katalabume kai na to niwsume merikoi oti den exume na xorisume tpt. thn plaka mas kanume kai to koino gnwrisma olwn mas einai to kollhma me to wifi kai pos na exaplothei entos kai ektos ths polhs.
"The car's on fire with no driver at the wheel. The sewers are muddied with thousands lonely suicides. A dark wind blows. The government is corrupt and we're on so many drugs with the radio on and the curtains drawn. We're trapped in the belly of this horrible machine and the machine is bleeding to death
The skyline was beautiful on fire all twisted metal stretching upwards. Everything washed in a thin orange haze. I said, "Kiss me, you're beautiful.. These are truly the last days"

User avatar
asi_the_king
Motorola 6502
Posts: 73
Joined: Fri Mar 09, 2007 12:23 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: NEKROTAFEIO

Post by asi_the_king »

Otan enothoume simainei oti tha mpei kai limit;
Rotao gia na ksero ti tha ginei kai an eimai yper.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

μα φυσικα!

εδω ειμαι κ γω... finally... :lol:

---το αβαταρ μου τα σπαει τρελα :lol:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Εννοείται με limit στον asi..αυτό είναι κάτι μη διαπραγματέυσιμο..

Asi και παιδιά κολημένα με το limit γενικά..όπως και στο spn..έτσι και στο κάθε ελέυθερο δίκτυο..φαντάζομαι και σε κάποιο νέο..θα ισχύει αυτό που ισχύει και τώρα..ο κάθε AP holder είναι ελέυθερος και limit και οτιδήποτε θέλει να κάνει..εγώ έβαλα limit χτες στον leechogypa..so?To θέμα είναι οτι οι εναλλακτικές για τους clients όπως είσαι εσύ asi..μεγαλώνουν..άρα αν δε συμφωνείς με τον AP holder σου..αλλάζεις AP..σε κυκλώνουν αν το καλοσκεφτείς..6 APs PWN+SPN.

gypas
Intel 80286
Posts: 106
Joined: Thu Mar 08, 2007 1:48 am
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Psilalonia(georgiou olibiou k panaxaikou)

Post by gypas »

Limit? What is this? Kai an itheles na xereis ego to kopsa to download sou leo exo limit proof ti to paleueis :P :P :P :P

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

axXAXaxAXxaXAxA ability είναι αυτό?

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

LOL Στο Awmn δεν εχουν την Πατρα :wink: http://www.awmn.net/forum/index.php?c=5
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:LOL Στο Awmn δεν εχουν την Πατρα :wink: http://www.awmn.net/forum/index.php?c=5
Νομίζω τα συγκεκριμένα φόρα εξυπηρετούσαν κοινότητες που δεν είχαν/έχουν δική τους παρουσία στο internet. Η Πάτρα πάντα είχε τη δική της παρουσία και γι' αυτό δε συμπεριλαμβάνεται.

Η αποψινή συνάντηση κανονίστηκε;

mp

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

Ακομα ειναι νωρις ρε μεγαλε,μεχρι το απογευμα εχουμε καιρο.. :twisted:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

10 στο Θεατράκι έχει κανονιστεί.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Θα προσπαθήσω να είμαι παρών.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

proteinw na mpei louketaki sto sygkekrimeno thread kai na anarth8oun se sticky oi apopseis kai ta vhmata pou proteinontai apo merias mas
Your mind is twisted. How can I resist it?

Locked