Πρόταση για το Ενιαίο Ασύρματο Δ

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Locked
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Πρόταση για το Ενιαίο Ασύρματο Δ

Post by mp »

Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα και θέλω να καταθέσω τη γνώμη μου για τις επανειλημμένες προτάσεις για ένα ενιαίο ασύρματο δίκτυο της Πάτρας. Οι απόψεις είναι δικές μου και μόνο δικές μου και δεν είναι η άποψη του PWN, όπως αυτή ορίζεται από το πλαίσιο λειτουργίας του. Θεωρώ όμως πως με τις απόψεις μου θα συμφωνήσουν αρκετοί από το PWN.

1. Είναι σαφές πως είναι καλό να υπάρχει ένα και μόνο ασύρματο δίκτυο στην Πάτρα. Ακόμα και στη Θεσσαλονίκη που έχουν ακόμα 3 δίκτυα, έχουν ενιαίο wind και forum.

2. Θεωρούσα και θεωρώ πως είναι κρίμα να χαθεί το όνομα PWN. Αλλά πρέπει να κοιτάμε την ουσία και όχι τα ονόματα. Και η ουσία είναι πως το PWN δε θυμίζει σε τίποτα το δίκτυο που αναπτυσσόταν και αριθμούσε 70+ ενεργούς κόμβους. Έχει πλέον περισσότερα AP από clients. Θέτω στο τραπέζι την επιθυμία μου το νέο όνομα να περιέχει τις λέξεις Πάτρα και wireless, γιατί αυτό είναι και ουσιαστικό.

3. Αποσαφηνίζω πως θα συμμετάσχω στο νέο ενιαίο ασύρματο δίκτυο Πάτρας, με όποια μορφή πάρει αυτό τελικά. Με νέο φόρουμ, ενιαίο wind, ενιαίο ssid. Δε μπορώ να προεξοφλήσω πόσοι και ποιοι από το PWN θα συμμετάσχουν σε μία τέτοια κίνηση. Σίγουρα όχι όλοι. Θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι.

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Σαν korki και εγώ χαίρομαι για αυτή την κίνηση και ευχόμαι η κοινότητα να μεγαλώσει και να ενδυναμωθεί από ένα ενιαίο δίκτυο .

η ισχυης εν τη ενώσει...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Το λιγότερο που με νοιάζει εμένα προσωπικά είναι η ονομασία του ενιαίου ασυρμάτου δικτύου της Πάτρας που και εγώ επιθυμώ να γίνει πραγματικότητα. Υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα που θα μας νοιάξουν παρά αυτό.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνουσα με κατι τέτοιο, οπως εχω γραψει και παλαιότερα..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ήμουν είμαι και θα είμαι πάντα μέσα για κάτι τέτοιο..το ξεφτυλίσαμε..παρόμοιο thread πριν..μμμ..~4 μήνες..προχτες?Η ίδια άποψη και τώρα..το όνομα παίζει ρόλο για να ξέρουν και οι άλλες ασύρματες κοινότητες απο που προέρχεται το εκάστοτε δίκτυο..αλλά σίγουρα δεν είναι και υψίστης σημασίας..η ουσία μιας τέτοιας κίνησης είναι όμως σημαντική..και το κέρδος μεγάλο για όλους..σταματάνε αυτόματα οι προστριβές και ανοίγουν ορίζοντες για να προσφέρουν όλοι..ο καθένας στον τομέα που μπορεί..

1 Wind 1 Forum 1 Wireless Super/students/spidernet/superman Patras Network..χωρίς κεντρική εξουσία..και με αυτόβουλους κομβούχους όπως και αρκετές εναλλακτικές για clients/links..όποιον χαλάει πια..θα τον θεωρήσω απο άρρωστο φασίστα..έως ζημιά της ασύρματης κοινότητας της Πάτρας.

Μπράβο mp (ναι εγώ το λέω) για την αναπάντεχη αν και καθυστερημένη πρόταση..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Και εγώ μέσα. Το μόνο ίσως που πρέπει να συζητηθεί (ναι σας ξενερώνω λίγο) είναι η διοίκηση του δικτύου. Κατά τη γνώμη μου (αν και το έχω αναφέρει πολλές φορές αυτό ) λόγω του καθαρά χομπίστικου χαρακτήρα του δικτύου θα ήθελα , οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του κάθε μέλους να προσδιορίζονται δυναμικά με απλή συνεννόηση με τους υπόλοιπους. Το δίκτυο το βλέπω σαν μία ευχάριστη ενασχόληση στον ελεύθερο χρόνο μου και όχι σαν καταναγκαστική εργασία. Το να επιβάλλουμε ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης-ιδεολογία σε όλο το δίκτυο δε μου φαίνεται σωστό. Ίσως πρέπει να το αφήσουμε να αναπτυχθεί μόνο του, με τον τρόπο με τον οποίο τα μέλη του δικτύου θέλουν.
Θα ήθελα να δώ πόσο διαφέρουν οι δικές σας απόψεις με τη δική μου σε αυτό το θέμα που κατά τη γνώμη μου είναι το βασικότερο και θα επιτρέψει/αποτρέψει την κοινή ύπαρξη. Τα υπόλοιπα θέματα (ssid,forum,wind κλπ) μου φαίνονται απλά, σίγουρα θα βρούμε γρήγορα κάτι που να ικανοποιεί όλους.
Καλή αρχή!
Death to all Fanatics

User avatar
FireGate_13
386
Posts: 155
Joined: Thu Mar 08, 2007 3:36 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Patra
Contact:

Post by FireGate_13 »

Ωραίο το post του φίλου μας mp, ομολογώ ότι για άλλη μια φορά με εκπλήσει η ωριμή του σκέψη. Τα points που μας γράφει όμως είναι χωρίς νόημα και καμία ουσία. Θεωρώ ότι είναι δευτερέυουσας σημασία το κοινό όνομα, το κοινό site, το κοινό forum.
Αν κάτσουμε και σκεφτούμε θα καταλάβουμε οτι αυτό που έχει οδηγήσει αυτή τη στιγμή που μιλάμε στο να υπάρχουνε 2 ασύρματα δίκτυα στην Πάτρα είναι ένας λόγος πιο σημαντικός.
Ναι, σωστά Itmy. H μεγάλη διαφορά μας είναι ότι το PWN είναι από την φύση του εγκλωβισμένο στην αρχική ιδέα με την οποία δημιουργήθηκε. Συνεχίζει να κρατά μέσα του άτομα που δεν μπορούν να ανοίξουν το μυαλό τους σε κάτι νέο, πιο ελεύθερο , πιο δημιουργικό.
Σε τι να πρωτοσταθεί κανένας? Παραθέτω κάτω μερικά παραδείγματα: 1. Αποφάσεις παίρνονται μετά απο meetings, 2. Αν είσαι admin (ΑP Holder) μπορεί να έχει γνωμη για όλα ακόμα και για το AP που βρίσκεται στην άλλη άκρη, 3. Εμφανής Διαχωρισμός ατόμων, άλλο το να είσαι client, άλλο το να έχει μια omni εκεί που ξέρεις.
Όλοι μας συμφωνούμε στην ΕΝΩΣΗ. Κάποια πραγματα όμως αν δεν αλλάξουν δεν θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί ποτέ.

Συγνωμη για το μακροσκλή μου post..
FireGate_13 Was Here!
BeWare!!!

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Θέλω να πω δυο κουβέντες παραπάνω γιατί ίσως η στάση μου να ξενίζει σε μερικούς. Είναι γνωστό πως έχουν ειπωθεί πολύ άσχημες κουβέντες, κυρίως ανάμεσα σε μένα και το sf1n4k1. Κάποιες ίσως δικαιολογημένες αλλά οι περισσότερες αδικαιολόγητες, απόροια του εκρηκτικού χαρακτήρα και των δυο μας.

Το να έχεις μια λάθος άποψη δεν είναι τόσο κακό, όσο το να επιμένεις εγωιστικά σε αυτήν ενώ έχεις καταλάβεις το λάθος. Και εγώ κατάλαβα πως η επιμονή σε μία στάση που δεν οδηγούσε πουθενά δεν είχε πια νόημα. Η ενέργεια του PWN οφειλόταν σε άτομα σαν τους indo, thimios, sou, ok_computer κτλ, και τα αντίστοιχα άτομα της εποχής μας είναι στο SPN, γιατί το PWN όπως είχε γίνει δε τους κάλυπτε. Θα προτιμούσα να είχαν κάνει την "επανάστασή τους" εντός PWN και όχι εκτός, αλλά κι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα νομίζω πως μόνο κέρδος έχουμε, μιας και πάλι υπάρχει στην Πάτρα μια ενεργή ασύρματη κοινότητα, όπως παλιά. Το όνομά της δεν έχει τόσο σημασία, όσο το ότι υπάρχει αυτή η κοινότητα.

Στο θέμα που θύγει ο Itmy, έχω να πω το εξής: η γνώμη μου είναι πως πρέπει να υπάρχουν κάποιες βασικές κοινά αποδεκτές αρχές. Μπορεί το πλαίσιο λειτουργίας του PWN να μη σας άρεσε, να το θεωρήσατε πολύ αρτηριοσκληρωτικό, αλλά έχει θέματα που ένα ενιαίο δίκτυο πρέπει να τα αναφέρει ρητά. Παράγραφοι όπως οι 5,6,7,8,9 είναι εκ των ουκ άνευ για μία ανοικτή ελεύθερη ασύρματη κοινότητα. Φαντάζομαι μπορούν να βρεθούν και άλλα τέτοια θέματα. Επίσης ένα θέμα είναι η διαχείρηση των "κοινών" πραγμάτων, αυτών που "ανήκουν" στο δίκτυο (wind, forum, dns κτλ). Ένα άλλο θέμα είναι η in-transit δρομολόγηση. Θεωρώ πως δεν πρέπει να επιτρέπεται σε κανέναν να μπλοκάρει το forwarding.

Σε κάθε περίπτωση, τα παραπάνω είναι απλώς προτάσεις που ακόμα κι αν δε γίνουν αποδεκτές, εγώ δεσμεύομαι να ενταχθώ στο νέο δίκτυο που θα δημιουργηθεί και να προσφέρω ότι μπορώ να προσφέρω.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

FireGate εσύ είσαι client δε μας νοιάζει η άποψή σου :twisted:

mp καταλαβαίνω την ανάγκη ύπαρξης συγκεκριμένων κανόνων. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να κατασκυάσουμε ολόκληρο το οικοδόμημα των κανονισμών και των προσόπων με την κατάλληλη εξουσία για την ομαλή λειτουργία του δικτύου. Σίγουρα μία κοινότητα με κανονισμούς λειτουργεί καλύτερα αλλά κάτι τέτοιο σε μια κοινότητα με εντελώς ερασιτεχνική φύση μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Το μοντέλο που προτείνω είναι απλά μία εύκολα εφαρμόσιμη λύση για τέτοιου είδους προβλήματα.
Death to all Fanatics

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Φίλε mp, πιστεύω όλο το δίκτυο δεν πρέπει να εγκλωβιστεί σε πλαίσια και κανόνες. Δεν είναι δυνατόν να αναγκάσεις κόμβους και υπηρεσίες από κόμβους ή clients. Ναι μεν αυτό είναι καλό για το δίκτυο, προφανώς δε θέλω μια ωραία πρωία να χάσω το δίκτυο επειδή κάποιος ενδιάμεσος κόμβος κατέβηκε ή μου έκοψε τα routes, αλλά δεν γίνεται να υπάρχει η στέγη, φόβος, έννοια του καθήκοντος. Πιστεύω ότι κάθε ένας που στήνει ένα κόμβο ή μια υπηρεσία νιώθει υπέυθυνος γι' αυτό και φροντίζει για το uptime, μια εσωτερική υποχρέωση και όχι εξωτερική. Εξ' άλλου οποιαδήποτε πλαίσια και κανόνες ασυναίσθητα - υποσυνείδητα προκαλούν αντιδράσεις (είναι και ψυχολογικό το θέμα :P ).
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ισχύουν οι παρακάτω κανόνες:
1)ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ
2)ΚΑΘΕ ΚΟΜΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ
3) Καλό θα είναι να υπάρχει ενιαία διευθυνσιοδότηση - wind - forum - irc

Από τα παραπάνω είναι προφανές ότι από το πλαίσιο λειτουργίας του pwn συμφωνώ μόνο με το 6 (Κάθε κόμβος του PWN οφείλει και είναι αποκλειστικά υπεύθυνος να σέβεται τις διατάξεις της νομοθεσίας για τη χρήση του φάσματος, αλλά και κάθε άλλη νομοθεσία που διέπει τη λειτουργία του) κανόνας που δεν ορίζεται από το pwn αλλά από την πολιτεία, δεν έχω πρόβλημα με το όνομα αν και θα προτιμούσα κατι με SPN :twisted: , καθώς και ότι συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης του Itmy.

ΥΓ: Καλή μας αρχή :)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Οι αναφορές στο τι συνέβαινε παλιά..δεν έχουν νόημα στο τι συμβαίνει τώρα..και αυτό που συμβαίνει τώρα..είναι οτι ο Πάνος είναι ανοιχτός ανευ όρων..σε κάτι νέο που θα συμμετάσχει και θα βοηθήσει και μόνο με την παρουσία του..και απ οτι βλέπω και ο trv..άλλος λοιπόν?στο τραίνο της αγάπης?

Δε νομίζω να μη γνωρίζει ο mp αλλά και οι υπόλοιποι τη διαφορά του PWN με το SPN (θα είναι σαν να εθελοτυφλούν)..φαντάζομαι οτι είναι και ο λόγος που ποστάρει σήμερα ο Πάνος..είναι κάτι που πια φαίνεται χωρίς να χρειάζεται χαρακτηρισμός ή περισσότερη σημασία..ο εγκλωβισμός φαίνεται σ αυτό που λέει ο Πάνος..και στην αντίδραση του κόσμου στον εγκλωβισμό που προσπάθησε να επιβάλει το PWN.."Περισσότερα APs απ ότι clients..". Εμένα αυτό και μόνο μου έδειξε ωριμότητα και διάθεση για συνεργασία..και αν οι κόμβοι του SPN γίνουν απο 12, 13ς σ ένα δίκτυο που το μόνο που θ αλλάξει είναι ένα ssid, δε με χαλάει..κέρδος για όλους είναι..έστω και ένας..που δε νομίζω οτι θα είναι ένας που θ ακολουθήσει την αναγνώριση του πραγματικού ενδιαφέροντος και όχι την οπισθοδρομία μιας παλαιάς νοοτροπίας..

Itmy δε νομίζω οτι χρειάζεται να ξεκαθαριστούν αυτονόητα πράγματα όπως οτι εξουσία κεντρική δεν θα υπάρξει και οτι ο καθένας στον κόμβο του και με τον διπλανό του έχει να κανει...δε χρειάζεται να αναλύουμε μεθόδους που αποφέρουν αποτέλεσμα θετικό..ούτε να μπαίνουμε σε διαδικασίες σύγκρισης με μεθόδους που απέφεραν αρνητικό αποτέλεσμα..

Για τα κοινά (forum,wind κτλ) δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης κανόνων μόνο διάλογος και ωριμότητα... γενικά για την ύπαρξη οποιουδήποτε κανόνα..δεν είναι το δύσκολο να οριστεί ο οποιοσδήποτε κανόνας..αλλά το να δημιουργηθεί εκτελεστική εξουσία που να τους επιβάλλει..ε αυτό δε μπορεί να το κάνει κανείς και κανονικά δε πρέπει να θέλει να το κάνει κανείς..εφόσον μιλάμε για το hobbie μας που ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο παρα εθελοντισμός..αυτό φαίνεται και στις παραγράφους του πλαισίου του PWN που ήδη παραβιάζοντε αλλά θα ήταν χαζό να εφαρμοστούν απο κάποιο εκτελεστικό όργανο..κόψιμο routing ktl..

Αναμένω με αγωνία την γνώμη των υπολοίπων στην πρόταση..είτε του PWN είτε του SPN

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Παίδες, linkarετε όσο μπορείτε :D
Αυτή είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα, έτσι παίρνουν όλα τον δρόμο τους και τα προβλήματα που θα ανακύψουν θα λυθούν στην πορεία, τα άλλα τα περισότερα είναι έτσι για να γίνεται κουβέντα (δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό). Μήπως είχαμε στο μυαλό μας την σημερινή ανάπτυξη του δικτύου 8) πριν από μερικά χρόνια όταν ξεκινήσαμε το spn? Στην πορεία βγήκαν, λύθηκαν και λύνονται :)
Κοινώς μην αναλωθούμε σε άπειρο thread και στην πορεία χάσουμε το νόημα :roll:

ΥΓ: Άντε να πουλήσω κανα ConnX talk σήμερα :P

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Σηζητάμε για την ομοιομορφία..και το 1 wind forum..δε νομίζω οτι αναλωνόμαστε..νομίζω οτι σηζητάμε κάτι που όλοι περιμένουμε να γίνει κάποτε..καθώς και το πως θα γίνει..αν υπήρχε 1 wind ίσως να βλέπαμε πολλά links που δεν έχουμε δει..;)

User avatar
beat
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:48 pm
PWMN Wind Node ID: 102
Location: tracert 10.140.5.71

Post by beat »

an exete problima gia tous kanones mporeite an thelete na me kanete arxwn tou diktuou k na dimiourgisw tou kannones afou prwta sas akousw olous. polles fores otan prepei na ftiaxtoun kannones einai kalitero na tous ftiaxnei enas..
min me peite fasista k vasiliko o virlas einai :P
mi peis tipota se katalava apo tin IP

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

ρε αφηστε τις μαλακιες ποτε θα εχουμε meeting pwn-spn για φαι?
πειναωωωωω 8)

Locked