Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Post Reply
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Για να επανέλθουμε στο θέμα admin..Πάνο τι γνώμη έχεις στο να μην είναι κανείς απ τους γνωστούς admin..να είναι κάποιος πιο νέος στο δίκτυο..κάποιος με πιο πολύ όρεξη και ενασχόληση?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Για να επανέλθουμε στο θέμα admin..Πάνο τι γνώμη έχεις στο να μην είναι κανείς απ τους γνωστούς admin..να είναι κάποιος πιο νέος στο δίκτυο..κάποιος με πιο πολύ όρεξη και ενασχόληση?
Έχω γνώμη ότι πάω για μπάνιο ακολουθώντας τη συμβουλή TheKeyMaster. See ya later ...


@trv: ΑΙΣΧΟΣ ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Καλό μπανάκι Πάνο και μη ξεχνάς τα λόγια του θρυλικού jnk.. "ε μου είπες να μπω να γράψω οτι συμφωνώ και μπήκα και το έγραψα..θα διάβαζα όλο εκείνο το μακρυνάρι..?" Και με το δίκιο του το hobby μας κάνουμε..δε δίνουμε εξετάσεις για πολιτικοί...νομίζω ήταν παρουσία όλων? Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και με τον trv απ τη στιγμή που μπορούμε όλοι και το διαβάζουμε?Γιατί αντιδράς έτσι?Μη το γυρνάμε και πολύ σε πλάκα γιατί ναι μέν γελάσαμε και οι 20...αλλά δεν ήταν και τόσο αστείο αν το καλοσκεφτούμε.

Μια ερώτηση για τον Γίωργο Iano. Αν σταματούσε Γιώργο εδώ το θέμα ενοποίησης..θα συνέχιζες να υπάρχεις στο δίκτυο του PWN απο το τέλος ιουλίου και μετά?Δεν χρειάζεται γιατί..ένα ναι η ένα όχι μου αρκεί.

Ps for dota: imba οι χαρακτήρες..

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

sf1n4k1 wrote: Μια ερώτηση για τον Γίωργο Iano. Αν σταματούσε Γιώργο εδώ το θέμα ενοποίησης..θα συνέχιζες να υπάρχεις στο δίκτυο του PWN απο το τέλος ιουλίου και μετά?Δεν χρειάζεται γιατί..ένα ναι η ένα όχι μου αρκεί.
Όχι γιατί δεν έχει και μεγάλο νόημα πιά. Από το να αφήσω κάτι να δουλεύει μέχρι να χαλάσει χωρίς να ασχολούμε το προτιμώ.
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Να σαι καλά σ ότι και αν κάνεις Γιώργο. Ευχαριστώ για την απάντηση και έυχομαι σύντομα να σβήσουμε την απογοήτευσή σου :-)

User avatar
beat
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:48 pm
PWMN Wind Node ID: 102
Location: tracert 10.140.5.71

Post by beat »

re paides opa opa se 2 meres mono ta kanate apo autes pou pernoun lefta ...
prwton. an einai k meta tin enosi na uparxei i logiki egw imoun apo to ena diktuo egw apo to allo zitw pou kaikame ...
deutero vriskw asteio na prepei na uparxoun 2 admin 1 apo kathe diktuo
giati epanerxomaste sto prwton. gnwmi mo u gia to thema admin einai
opoios thelei na ginei as ginei k an einai 2 i parapanw na moirasoun armodiotites..

nomizw pos eimaste oloi ligo prokatilimenoi k kalo tha einai na doume kapoia pragmata pio cool alloste to zitima einai na paiksoume me to wifi k oxi me ta neura mas..

peace my brothers
mi peis tipota se katalava apo tin IP

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Na ginw egw, sfinaki symfwneis? lol

H dikh mou apopsh einai na mpei enas kai mono admin o opoios 8a ana8esei armodiothtes moderators me megalo access level se kapoia sygkekrimena atoma ta opoia apodedeigmena einai antikeimenika kai amerolhpta oson afora th swsth diaxeirish kai leitourgia enos forum.

Exw uparksei paliotera moderator / co-admin se poly gnwsto site gia CDR Copy Protections kai Music me edra th Germania, ka8ws kai se Ellhnika DJ Portals kai forums ki exw dei polla pragmata na dialyontai giati kapoioi apla kai mono de symfwnhsan h' den htan amerolhptoi...

PS: Gia logous eynohtous, DEN 8a apokalypsw ta sites/forums/portals sta opoia eixa aytou tou eidous th symmetoxh, oute fusika kai ta usernames ta opoia eixa.

PS2: Gia tous kako8elhtes pou sigoura 8a yparksoun tetoioi, oi logoi pou eixa fygei tote, htan ka8ara kai mono ypoxrewseis pou de mou edinan thn polyteleia tou xronou na diaxeirizomai forums ta opoia eixan KA8HMERINA 1000+ users active... Kamia fora to hobby mporei na ksefygei opws kapoioi 8a kseroun ;)

8a xarw na apanthsw se opoia allh aporia exete h' kapoia topo8ethsh pou 8elete na parw epi tou 8ematos.

Regards ;)
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

trv wrote:
korkakak wrote:Αυτά που λες είναι παπαριές 2 βδομάδες σε έψαχνα για το dump και δεν αξιοθηκες να μου στείλεις ΈΝΑ PM για να μου ξέρεις το και το και έρχεσε τωρα με αλλα λογια για να αγαπιομαστε...

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ??? ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ?
Παραδεχομαι οτι δεν εκανα το καλυτερο δυνατο με το συγκεκριμενο θεμα, αλλα οπως ειπα ετρεχαν πολλα, και δικα μου προσωπικα και θεματα του pwn. Ισως δεν εκανα τοσα που να θεωρησες οτι σε αγνοησα, δεν ηταν αυτος ο σκοπος παντως, ειτε το καταλαβαινεις ειτε οχι.
Δεν έκανες τίποτα. Απολύτως τίποτα. Για αυτό και λέω οτι δεν μπορείς να ζητάς καμιάς μορφής εξουσία/ελέγχου.

Οπότε επιστρέφω στους λοιπούς pwn-ιτες, υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται να αναλάβει διαχειριστικό ρόλο? Sostim blacky eco alex, ή και clients δεν ενδιαφέρεται κανείς για το όλο θέμα? Μόνο ο mp και ο trv μιλάνε?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

panoulix wrote:Na ginw egw, sfinaki symfwneis? lol

Exw uparksei paliotera moderator / co-admin se poly gnwsto site gia CDR Copy Protections kai Music me edra th Germania, ka8ws kai se Ellhnika DJ Portals kai forums ki exw dei polla pragmata na dialyontai giati kapoioi apla kai mono de symfwnhsan h' den htan amerolhptoi...
lol αυτό που κολάει?

Έλεοςςςςς
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

lol αυτό που κολάει?

Έλεοςςςςς
To hksera oti 8a apantouses. Koita na vasisteis sthn ousia aytwn pou grafw ki oxi sto arxiko tmhma pou apla apotelei eisagwgh... Koinws, rikse mai matia stis alles paragrafous ki ase apeksw aythn!!! Eleos!
Your mind is twisted. How can I resist it?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

korkakak wrote:Για αυτό και λέω οτι δεν μπορείς να ζητάς καμιάς μορφής εξουσία/ελέγχου
Κατσε κατσε γιατι κατι δεν εχει δει καλα.

Το οτι εγινε οτι εγινε σε ενα συγκεκριμενο θεμα μεταξυ μας, με πολλα προσωπικα και θεματα του pwn να τρεχουν ταυτοχρονα ειναι ενα γεγονος.

Απο αυτο το γεγονος πως ακριβως προκυπτει το οτι 'δεν μπορω' να ζηταω κατι? Τι λογικη ειναι αυτη??

Τι σχεση εχει, αυτο που εγινε το οποιο στο κατω κατω αφορουσε εμας τους δυο και μονο καθως θα ηταν σε δοκιμαστικο σταδιο και χωρις 'εγριση' απο κανεναν, με ενα θεμα που αφορα το νεο 'ενωμενο' δικτυο?


Στο μεταξυ η πλακα ειναι πως εγω ποτε δεν εκανα ποστ ουτε εχω πει σε κανεναν οτι 'θελω' κατι τετοιο.. Ουτε το αντιθετο βεβαια :)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Korki αυτό που λέει ο Panoylix κολάει στο ότι είναι πρόθυμος ν αναλάβει τέτοια καθήκοντα, μακάρι να δίνουμε σε όλους τους νέους απο εδώ και πέρα τροφή ν ασχοληθούν και να προσφέρουν..όπως βλέπεις δεν έχουμε και πολλές συμμετοχές..

Αν περιμένεις απάντηση περίμενε..ο mp συχνά πυκνά επικαλείται τους υπόλοιπους του SPN (τα ήρεμα πνέυματα), εμείς οι υπόλοιποι..γιατι όλοι απαντάμε..δεν πρέπει να απασχολούμε τους υπόλοιπους του PWN..κοκ. Είπαμε..δεν θα υπάρχει και το τρελλό ενδιαφέρον..καταλήγουμε στο θέμα εξουσιών μεταξύ SPN και trv/mp (ξενερώνοντας κ άλλο τους ξενερωμένους..). Βέβαια όλοι έκαναν το στοιχειώδες post στο forum του PWN, μη περιμένεις τα ίδια και εδώ, ούτε ουσιαστική συμμετοχή..άρα που καταλήγουμε σε διαπραγμάτευση άνευ όρων με όρους με τον mp και τον trv χωρίς φερέφωνα που υπάρχουν/έχουμε δει live και διαβάσει πιά όχι ο sf1n όλοι (προς αποφυγή παρεξηγήσεων φερέφωνο δεν είναι πάντα αυτός που δεν έχει άποψη και κρίση αλλά και αυτός που συμφωνεί επειδή δεν έχει το χρόνο/όρεξη να συμμετάσχει ουσιαστικά σε μακροσκελή posts/πλαίσια/adminilikia/και διαφορά πουλιών) ..έτσι το χω καταλάβει εγώ ώς ώρας..χωρίς να θέλω να χαλάσω την όμορφη εικόνα που δημιουργείται..

Επίσης να δούμε και την απο εκεί πλευρά..θερμά συγχαρητήρια απ όλους στον mp ξύπνησαν μέχρι και τα θεμέλια του PWN κτλ κτλ..ενώ παλιότερα..ούτε ν ακούσει κανείς..και τι θέμα έχουμε σήμερα?Adminilikia..μάλιστα..

Απόγνωση και απογοήτευση απο πλευράς μου..δε βλέπω ν αλλαζουν τα μυαλά..και δε θα προσπαθήσω άλλο ν αλλάξουν..θα συμμετέχω απο σήμερα σε αυτό το forum όπως και χτές..και απο τις επόμενες μέρες σαν sf1n4k1 θ αλλάξω τα ssid των κόμβων μου σε pwmn.net_ που έτσι κ αλλιώς καταλήγει εδώ, μιας και το κρίνω πιο σοβαρό, για ελέυθερο και ασύρματο δίκτυο Πάτρας σαν όνομα..όποιος θέλει άν θέλει όποτε θέλει ακολουθεί..Παράλληλα θα ξεκινήσω και τα extra links..να κλείσει κανα δαχτυλίδι με πιο απελευθερωμένα μυαλά..

Καλή μου αρχή..ε?thx

Απαξιωτικός αλλά ουσιαστικός και ελέυθερος sf1n4k1s..ουρτ ποντικαραίοι καταστροφείς του wireless..σας βαρέθηκα..

pwmn.net_Pyrap
pwmn.net_Koukos
pwmn.net_Solar

Ξεκινώντας απ την Εγλυκάδα και φτάνοντας στο Ρίο, 365 μέρες uptime free for u has spoken..

Τι είχαμε τι χάσαμε?
Τι θα έχουμε τι θα χάσουμε?
Τι δεν έχουμε τι θα κερδίσουμε?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Επειδή το θέμα παρατράβηξε και έχει χαθεί η ουσία σε μακροσκελή posts και σε εκατέρωθεν αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα, ας ξαναπεράσουμε στη διαδικασία ενοποίησης όπως είχε συμφωνηθεί στη συνάντηση των δύο πλευρών. Να θυμίσω τα βήματα, όπως συνοψίστηκαν στο http://forum.pwn.gr/viewtopic.php?f=106&t=2021 .
1. Άνοιγμα του routing και ουσιαστική κατάργηση των περιορισμών του άρθρου 14 του πλαισίου λειτουργίας του PWN. Πάγωμα του πλαισίου λειτουργίας και ουσιαστική κατάργησή του με την ολοκλήρωση της διαδικασίας ενοποίησης. Στο νέο δίκτυο η βασική αρχή είναι η ελευθερία και ανεξαρτησία του κάθε AP admin.
2. Ενοποίηση των δύο node databases σε μία κοινή, στο νέο site/forum/portal.
3. Πάγωμα των site/forum των δύο δικτύων και δημιουργία ενός νέου που θα μνημονεύει τα δύο δίκτυα. Ανακατεύθυνση των domains pwn.gr, patraswireless.net και wspn.gr στο νέο site/portal/forum που θα δημιουργηθεί.
4. Συμφωνία στο νέο όνομα του δικτύου και προοδευτική αλλαγή των ssids και address space, για λόγους ομοιομορφίας, μετά από εύλογο χρονικό διάστημα, πράγμα που ολοκληρώνει και τη διαδικασία ενοποίησης.

Το 1 έχει ήδη ολοκληρωθεί και έχουμε κολλήσει στο 2. Αν οι trv και korki έχουν προσωπικά προβλήματα μεταξύ τους και δε μπορούν να συνεργαστούν, ας βγουν από τη διαδικασία και να την αναλάβουν κάποια άλλα άτομα, για να προχωρήσουμε.

Καλώς ή κακώς (για να απαντήσω και στο post του Beat) είμαστε ακόμα δύο διαφορετικές κοινότητες που προσπαθούν να γίνουν μία. Προφανώς και στο πλήρωμα του χρόνου δε θα μιλάμε για "εμείς" και "εσείς". Μέχρι τότε όμως πρέπει κάθε διαδικασία και κάθε ενέργεια να σέβεται την άλλη ομάδα, να μη προσπαθεί να την καπελώσει ή να επιβληθεί. Προσωπικές επιθέσεις, χαρακτηρισμοί σε άτομα ή ομάδες, καλό είναι να αποφεύγονται από όλους.

Για το θέμα των admins: Είναι απολύτως λογικό κατά τη διάρκεια της διαδικασίας να ζητάει η κάθε πλευρά να έχει διαχειριστικά δικαιώματα στις υπηρεσίες κορμού, γιατί ακριβώς ακόμα υπάρχουν 2 πλευρές. Όποιος δε το βλέπει αυτό εθελοτυφλεί. Ας αντιστρέψω το παράδειγμα, σε ένα υποθετικό σενάριο: Θα δεχόταν η πλευρά του SPN να είναι οι υπηρεσίες κορμού σε hosting ελεγχόμενο από άτομο προερχόμενο από το PWN, με μόνο ένα admin προερχόμενο από το PWN, με μόνο ένα moderator προερχόμενο από το PWN, και κανείς από το SPN να μην έχει δικαιώματα διαχείρισης πουθενά;

Η θέση μου είναι σαφής και νομίζω είναι τίμια. Τουλάχιστο ένας διαχειριστής προερχόμενος από το PWN και τουλάχιστο ένας διαχειριστής προερχόμενος από το SPN, για το διάστημα της μεταβατικής περιόδου, πάντα μιλώντας για τις υπηρεσίες κορμού (wind, forum, site, dns). Στο πλήρωμα του χρόνου που δε θα υπάρχει πια το "εμείς" και "εσείς", το ξανακοιτάμε. Θεωρώ πως αυτή η πρόταση δεν προσπαθεί ούτε να καπελώσει κανέναν ούτε να μειώσει κανέναν. Σέβεται και τις δύο ομάδες. Είναι τίμια.

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote: Το 1 έχει ήδη ολοκληρωθεί και έχουμε κολλήσει στο 2. Αν οι trv και korki έχουν προσωπικά προβλήματα μεταξύ τους και δε μπορούν να συνεργαστούν, ας βγουν από τη διαδικασία και να την αναλάβουν κάποια άλλα άτομα, για να προχωρήσουμε.
Ο κορκι ακόμα περιμένει το db dump και οι διαδικασίες θα είχαν τελειώσει εδω και ένα μήνα αν δεν ασχολιοταν ο trv με την τσουγγράνα όλη μέρα...
mp wrote: Καλώς ή κακώς (για να απαντήσω και στο post του Beat) είμαστε ακόμα δύο διαφορετικές κοινότητες που προσπαθούν να γίνουν μία. Προφανώς και στο πλήρωμα του χρόνου δε θα μιλάμε για "εμείς" και "εσείς". Μέχρι τότε όμως πρέπει κάθε διαδικασία και κάθε ενέργεια να σέβεται την άλλη ομάδα, να μη προσπαθεί να την καπελώσει ή να επιβληθεί. Προσωπικές επιθέσεις, χαρακτηρισμοί σε άτομα ή ομάδες, καλό είναι να αποφεύγονται από όλους.
Δεν είμαστε διαφορετικές κοινότητες. Εγώ είδα μια χαρά παιδία σαν τον jnk και δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί του. Ουτε νιωθω εχθρός ουτε τπτ. Το να δημιουργείται ένα ψυχροπολεμικό περιβάλλον με εκατέρωθεν προπαγάνδα κατά του SPN γίνεται εκ του πονηρού. Και στην τελική μην μιλάς για εν λευκώ εξουσιοδότητση. Κανείς δεν ενδιαφέρεται απο το pwn ποιος θα είναι ο admin. Μονο εσύ και ο trv ζορίζεστε...
mp wrote: Για το θέμα των admins: Είναι απολύτως λογικό κατά τη διάρκεια της διαδικασίας να ζητάει η κάθε πλευρά να έχει διαχειριστικά δικαιώματα στις υπηρεσίες κορμού, γιατί ακριβώς ακόμα υπάρχουν 2 πλευρές. Όποιος δε το βλέπει αυτό εθελοτυφλεί. Ας αντιστρέψω το παράδειγμα, σε ένα υποθετικό σενάριο: Θα δεχόταν η πλευρά του SPN να είναι οι υπηρεσίες κορμού σε hosting ελεγχόμενο από άτομο προερχόμενο από το PWN, με μόνο ένα admin προερχόμενο από το PWN, με μόνο ένα moderator προερχόμενο από το PWN, και κανείς από το SPN να μην έχει δικαιώματα διαχείρισης πουθενά;
Φιλε αν το ξέχασες εσύ ηρθες στο SPN ζητώντας ανευ όρων ένωση. Και για τον κομπλεξισμό της ηγεσίας και του διαχειριστικού έρχου διάβασε τι λένε οι πατέρες του pwn για εσένα... Έχει κολήσει η βελόνα στο adminiliki... Αλλά έκεί είναι κολημένο το μυαλό σου στην εξουσία.
mp wrote: Η θέση μου είναι σαφής και νομίζω είναι τίμια. Τουλάχιστο ένας διαχειριστής προερχόμενος από το PWN και τουλάχιστο ένας διαχειριστής προερχόμενος από το SPN, για το διάστημα της μεταβατικής περιόδου, πάντα μιλώντας για τις υπηρεσίες κορμού (wind, forum, site, dns). Στο πλήρωμα του χρόνου που δε θα υπάρχει πια το "εμείς" και "εσείς", το ξανακοιτάμε. Θεωρώ πως αυτή η πρόταση δεν προσπαθεί ούτε να καπελώσει κανέναν ούτε να μειώσει κανέναν. Σέβεται και τις δύο ομάδες. Είναι τίμια.
mp
Μην το πεις πολλές φορές στο τέλος θα πιστέψεις τον εαυτό σου [περι τιμιότητας]. Το ποιος θα καπελώσει τον άλλο όσον αφορά την διαχείρηση είναι προφανές. Έρχεσε σε μια κοινότητα η οποία είναι άκρως ενεργή σε αντίθεση με τα τεκταινόμενα στο pwn και ουδέποτε υπήρξε διαχειριστικό πρόβλημα με κανέναν από τα μέλη της, και ζητάς εξουσία επι αυτών. Το γιατί είναι προφανές. Προσωπικά πιστευω οτι ουδέποτε βάλαμε στο μυαλό μας να καπελώσουμε τον οποιονδήποτε. Ουτε νοιώθουμε την ανάγκη άλλωστε. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι αδιάφορα εώς αστεία δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολιάσω.



Επίσης ανεξάρτητα απο το αν γίνει ένωση ή όχι.

Μόλις τελειώσει με το καλό η εξεταστική θα αλλάξει η δόμηση των υπηρεσιών του SPN. Ευελπιστώ να κάνουμε κανα code/develop party στο σπίτι του Πυρπύλη με το a/c και ελπίζω να μαζευτεί κόσμος περαν από τους γνωστούς.

*** Στο backend το accounting info θα βρίσκεται μέσα σε ενα ldap server. Από εκεί θα τροφοδοτείται forum, wind, VoIP accounting , DNS accounting κτλ.

*** Αρχικά ο ldap θα γίνει populated από στοιχεία του τρέχοντος forum και του wind ενώ μόλις τελειώσει αυτή η διαδικασία θα υπάρχει ειδική εφαρμογή εγγραφής.

*** Τα στοιχεία του LDAP θα ανήκουν στο public domain και θα μπορεί να τα κατεβάσει ο καθέ ένας σε μορφή XML εκτός απο τα private records [passwords κτλ].

*** Θα στηθεί εφαρμογή που onthefly θα δίνει ένα μοναδικό αριθμό από το 10000-99999 για voip τηλεφωνία αυτοματοποιημένο σε συνδυασμό με το LDAP.

*** DNS record keeping με το xname και intergration στο wind. Επαναδιάταξη του DNS σχήματος και μετάβαση σε ένα πλήρως αυτοματοποιημένο σχήμα.

*** Δημιουργία ενός portal στα πλαίσια του pwmn.net και intergration σε αυτό του phpBB forum.

Αυτά τα ολίγα θα επανέλθω λιαν συντόμως...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:... αν δεν ασχολιοταν ο trv με την τσουγγράνα όλη μέρα...
[stuff deleted]
... Κανείς δεν ενδιαφέρεται απο το pwn ποιος θα είναι ο admin. Μονο εσύ και ο trv ζορίζεστε...
[stuff deleted]
... Έχει κολήσει η βελόνα στο adminiliki... Αλλά έκεί είναι κολημένο το μυαλό σου στην εξουσία.
[stuff deleted]
... Το ποιος θα καπελώσει τον άλλο όσον αφορά την διαχείρηση είναι προφανές. Έρχεσε σε μια κοινότητα η οποία είναι άκρως ενεργή σε αντίθεση με τα τεκταινόμενα στο pwn και ουδέποτε υπήρξε διαχειριστικό πρόβλημα με κανέναν από τα μέλη της, και ζητάς εξουσία επι αυτών. Το γιατί είναι προφανές. Προσωπικά πιστευω οτι ουδέποτε βάλαμε στο μυαλό μας να καπελώσουμε τον οποιονδήποτε. Ουτε νοιώθουμε την ανάγκη άλλωστε. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι αδιάφορα εώς αστεία δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολιάσω.
Τα παραπάνω είναι απλώς ασχολίαστα. Δε θα πέσω σε αυτό το επίπεδο.
Αν έχεις πρόβλημα εμπάθειας μαζί μου, κοίταξε να το λύσεις μόνος σου.

Εν συντομία δύο σχόλια μόνο. Λίγο με νοιάζει αν θα έχω εγώ ή ο trv ή ο οποιοσδήποτε δικαιώματα διαχείρισης. Επειδή εγώ έκανα μία ολόκληρη διαδικασία επαφών με όλους τους διαχειριστές του PWN για να τους πείσω πως αυτός ο δρόμος είναι ο καλύτερος για όλους μας, επέτρεψέ μου να ξέρω πολύ καλύτερα από σένα τι θέλουν και τι δε θέλουν οι υπόλοιποι. Το ότι δε μιλάνε εδώ μέσα δε σημαίνει ότι δεν έχουν και απόψεις και θέσεις. Και πίστεψέ με, βλέποντας τις βλακείες που γράφεις παραπάνω θα σκεφτούν 10 φορές αν ενδιαφέρονται να συνδιαλέγονται μαζί σου. Κάτι τέτοια βλέπει ο ianos και δε θέλει ούτε να σας ξέρει. Αν θέλεις να βάλεις ένα τέλος σε αυτή τη διαδικασία, πίστεψέ με, είσαι πολύ κοντά στο να το καταφέρεις.

Φρόντισε να ξεπεράσεις τα complex σου και μάθε να συνδιαλέγεσαι και όχι να δίνεις εντολές σαν αυτοκράτορας (έβγαλες και schedule είδα, μπράβο σου).

Δε θα μας πηδήξεις κιόλας korki επειδή αισθάνεσαι πως έχεις το πάνω χέρι. Αν δε θέλεις την ένωση επί ισότιμης βάσης αλλά ως υποταγή "άνευ όρων" του PWN στο SPN, σταμάτα να αναμασάς την καραμέλα περί ενιαίου δικτύου και πες το ξεκάθαρα. Άντε γιατί πολύ μας τα ζάλισες. Και φίλοι δεν είμαστε κύριε korki για να με αποκαλείς έτσι.

Αν οι υπόλοιποι από το SPN ενστερνίζονται τις θέσεις korki, νομίζω πως η διαδικασία ενοποίησης δεν έχει πλέον κανένα νόημα. Αν όχι, συμμαζέψτε τον.

mp

Post Reply