Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Αυτό που δεν είδες είναι αυτό :
Για αυτό πιστεύω οτι αξίζει να ακούσουμε την πρόταση του itmy, και να συνεργαστούμε όσοι επιθυμούμε να προσφέρουμε στα πλαίσια του FIRECODE LANPARTY και να συμμετάσχουμε στα τεκταινόμενα. Πιστεύω μέσα από την συνεργασία και την τριβή θα διαγράψουμε ολοι μεταξύ ημών κάθε μελανή κηλίδα...
Που με λίγα λόγια λέει "Ας αμβλύνουμε τις οποιες διαφορές υπάρχουν μέσα από την συνεργασία και την τριβή..."
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Πάνο και όλοι επειδή αρχίζεις/ετε να με τσαντίζεις/ετε,
μη τρελένεσαι/στε..όλα νοούντε..μη το θέτεις εκβιαστικά το θέμα και κυρίως μη μπλέκουμε όσους δεν συμμετέχουν..

Σε εμένα το pwmn πχ όχι απλά εννοείται..αλλά καλύπτει Πάτρα και περίχωρα ακόμα και μόνος να μείνω..εκεί είναι που έρχομαι και λέω..τό χω ανάγκη το pwn και τον καθέναν?Ναι..αλλά σε καμία περίπτωση δε θα σκάσω κ όλας. Θα επιμείνω αλλά δε θα σκάσω..επιτέλους προσπάθησε να καταλάβεις οτι δεν υπάρχει ανάγκη να γίνει κάτι τέτοιο ειδικά απ την πλευρά του SPN, η μοναδική ανάγκη είναι η εικόνα προς τα έξω και η συμμετρία στην Πάτρα με κέρδος περισσότερη και πιο έυκολη προσέλκυση του κοινού.

Τώρα την υποδομή των 2 δικτύων και τις υπηρεσίες τους και πάλι τις έχουμε είτε ο ένας είτε ο άλλος.."Μαγκιά" η μαλακία θα είναι απο κάποιον είτε του pwn είτε του spn να πει δε συμμετέχω επειδή δεν "πάω" αυτόν?..μαλακία (αποδεδειγμένο πια).."Μαγκιά" θα είναι να αποκοπεί και τελείως..αλλά δε το βλέπω και δεν ανχώνομαι κ όλας..όποιος θέλει τον προκαλώ να το κάνει.

Τώρα αν επιμένεις στη θέση οτι όλοι οι admins του PWΝ είναι ως ώρας και θα παραμείνουν μαλάκες επειδή μιλάει ο korki και ο κάθε sf1n4k1s..περαστικά σε όλους θα πω..αλλά να το δω με τα μάτια μου..γιατί οι διαδικασίες που εμπλέκεσαι δε μας το δείχνουν και ξεκάθαρα (εκεί ξεκινάνε και τα παρατράγουδα πιστέυω και sorry κ όλας..απλά εκεί που κάνεις καλό κολάς πολύ εύκολα στο κακό)

..px με τον jnk όποιος και να συναντηθεί θα δει ένα ανοιχτό καθαρό μυαλό που απλά ότι χρόνος του περισσέυει τον προσφέρει μαζί με υπηρεσίες δωρεάν στο κοινό είτε σαν PWN είτε σα PWMN είτε σαν SPN χωρίς να βλέπει καμία διαφορά η φανατισμό..αντίστοιχα pf κτλ κτλ.

..δε νομίζω οτι διαφέρουν τόσο οι υπόλοιποι ούτε τους καίγεται καρφί για το adminiliki η τ οτιδήποτε προκύπτει κάθε φορά, και άν ισχύει κάτι τέτοιο είναι η συντριπτική μειοψηφία απο το γενικό σύνολο για να το βάζουμε σε διαδικασίες τέτοιες η να το κατατάσουμε σε ομάδες με τα λεγομενά μας απομακρύνοντας την μια πλευρά με την άλλη..αυτό είναι μακιαβελισμός..

Επιτέλους ωριμάστε και δείτε το συμφέρον σας αν όχι το συμφέρον όλων.

Τώρα κάποια άτομα δε θα μονιάσουν ποτέ... Αν είναι τόσο ισχυροί ώστε να επηρεάσουν την επαφή του συνόλου (όπως έχει γίνει ως ώρας), μπεε tο all..και συνεννοηθήκαμε.

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

Kirioi,
Epidi h ousia xathike tou sigekrimenou thematos tou opoiou o titlpos egrafe'' Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πατρών διαδικασία υλοποίησης
ta sxolia sas parakalo epi tou thematos kai oxi to poios tha kanei ti !!!

Eleos poia oi kontres ...stin ousia tou thematos !

kai h ousia einai mia kai monadiki, theloume i den theloume enopioisi ton diktion /
An to theloule oloi mas prepei na kanoume piso se kontres kai antiparatheseis,

Apofasiste loipon ti theloume kai stamatiste tis kontres!

YG.
Epidi kapoioi kalothelites tha poun...... re kalos ta paidiaaaa!!!!!
sas sinbouleuo na min to kanente ...kako stin paraexo eikona dixmoume, pou kapoios eipe prin ligo kairo .... :) :) :)

YG.2
Kapoioi to pezoun sotires ,,,, kala kanoun giati etsi tous pernei kai to pezoun!

to thema einai ....exiperetoun dika tous sinferonta h...pragmatika to vlepoun etsi ???
o kairos tha diksei gia olous mas (vazo kai ton euato mou mesa )

YG.3
Eimai prothimos na dexto kathe ti pei to SPN kai einai kalo tou diktiou
Pano sto nomimo plaisio kai oxi stin paranomia (xerete ti leo) (sixnotites pou ekpempoun parapano apo to epitrepto orio den armozoun se sovaro diktio p.x) (opos episis selides se host xoris egrisi apo ton forea pou exei armoodiotita (vlepe AEI) pali den armozoun se sovaro diktio) K.A.P.
Opote na afisoume tis apiles kai na doume ti tha kanoume gia poio apotelesmatiko diktio.
Kai oxi diktio to opoio tha kaliptei tis anages kapoion !

TO EROTIMA EINAI.............
EIMASTE ETIMOI GIA ENA DIKTIO POU THA MILAEI OLI H ELLADA????

an nai tote ti perimenoume????


ektos kai an to provlima einai! poios tha einai o admin tou forum as poume!!!!

tote paidia sigmoni alla pao paso!! katalaveno tis protheseis sas.

Eyxaristo !
Blacky

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει ρε blacky?Ότι είμαστε μαλάκες ως ώρας μιας και δεν έχουμε κατανοήσει οτι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε?Η αυτό που λέω στον Πάνο οτι είμαστε και θα είμαστε μαλάκες αν επειδή μίλησε ο korki η ο sf1n, οι admins του PWN θ αντιδράσουν και θα ακυρωθεί η ενοποίηση κτλ κτλ..κολάς στις φράσεις επειδή στην συγκεκριμένη πρόταση μιλούσα για admins του PWN?(απλά απαντούσα στον Πάνο) ή στην ουσία όπως λες?Αν δε κολάς στην ουσία όπως λες..θα έπρεπε ήδη να έχεις αλλάξει ssid όπως εγώ..και γενικά να προχωρήσεις στα υπόλοιπα..μπας και κοίταξες το συνολικό wind αποτελούμενο απο 125 nodes?Δε σου λέει οτι δεν είναι μόνο ο korki o sf1n o mp και ο trv μέσα?Είναι δυνατόν τόσο καιρό γι αυτή τη μικρή μειοψηφία να είμαστε χώρια?Αυτό να καταλάβεις και να νιώσεις λίγο μαλάκας..όπως νιώθω και εγώ..
Blacky wrote:Pano sto nomimo plaisio kai oxi stin paranomia (xerete ti leo) (sixnotites pou ekpempoun parapano apo to epitrepto orio den armozoun se sovaro diktio p.x) (opos episis selides se host xoris egrisi apo ton forea pou exei armoodiotita (vlepe AEI) pali den armozoun se sovaro diktio) K.A.P.
Opote na afisoume tis apiles kai na doume ti tha kanoume gia poio apotelesmatiko diktio.
Kai oxi diktio to opoio tha kaliptei tis anages kapoion !
Εγώ τώρα δε σε καταλαβαίνω..ποιες και που είναι οι συχνότητες που εκπέμπουν παραπάνω απ το επιτρεπτό όριο και με τι τις μέτρησες? Ποια και που είναι τα host που δεν έχουν εγκριση απ το φορέα τους? Πως και γιατί μπαίνεις στην διαδικασία ν αναλύεις κάτι τέτοιο και για πιο δίκτυο μιλάς?Μιλας για σύλλογο?Μιλάς για κάποιον wifi isp?Ακόμα και έτσι όπως τα λες να ήταν τα πράγματα στην άκυρη στιγμή που τα λές..μάθε οτι θα συμμετάσχεις σ ένα ελέυθερο δίκτυο που ο καθένας κάνει οτι θέλει αναλαμβάνοντας τις ευθύνες του..και εσύ αλλά και κανένας δεν είσαι σε θέση να τον κρίνει απ την στιγμή που δεν σε ζημιώνει ουσιαστικά, αν θες να καταγγείλεις κάτι..ηδού η ρόδος ηδού και το πήδημα http://www.eett.gr ... Δε βλέπω να μένεις στην ουσία..βλέπω να πηγαίνεις τα παρατράγουδα πιο πέρα..

Η ουσία είναι η κίνηση που έκανε ο trv χτες..παρόλο που του πήρε καιρό..αυτό που έγινε ν ανοιχτεί το routing παρόλο που δε δουλέυει σωστά..και το να προχωρήσουμε σ ένα ενιαίο site/ssids/address space..παρόλο που δε βλέπω να προτείνεις κάτι...

Γκρίνια θα υπάρξει για να γίνουν όλα αυτά..αλλά εγώ βλέπω και πρόοδο μαζί με τη γκρίνια..αν απ αυτή κρίνεις οτι δε θέλει ενοποίηση ο οποιοσδήποτε..θα επιμείνω στην θέση που δεν κατάλαβες..

Ps δεν είμαι ο κύριος τα ξέρω όλα και μη βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις αν χάνεις κάπου το νόημα..είμαι ο κύριος που τα κάνω όλα προκειμένου να πάμε μπροστά...

Ps2 Όπως o mp επικαλείται αρκετά τους admins του SPN..έτσι και εμείς πολλές φορές προτιμάμε να μιλήσει και κάποιος άλλος..αν ενοχλεί..μας συγχωρείτε..

Ps3 Μη γυρνάς στην αρχή "θέλουμε η δε θέλουμε ενοποίηση" είναι κάτι που έχει απαντηθεί και απο τις 2 πλευρές σαφέστατα και ξεκάθαρα. Στην υλοποίηση του βρισκόμαστε

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@all: Ας κρατήσουμε μία ήρεμη στάση. Δε χρειάζεται να κράζουμε ο ένας τον άλλο. Η διαδικασία νομίζω προχωράει, έστω και με μικρά εμπόδια και είναι καλό για όλους μας να προχωρήσει.

Σε ότι αφορά το θέμα routing: ένα βασικό πρόβλημα ήταν η μη αξιόπιστη λειτουργία του PWN_Aguia, το οποίο διορθώθηκε από εμένα χτες το απόγευμα (και το ξαναχάλασα χτες το βράδυ παίζοντας με το routing και πρέπει να ξαναπάω). Το πρόβλημα είναι ο bgpd του mikrotik του pf. Όταν χάνει κάποια σύνδεση, δεν γυρνάει τα routes, ο μόνος τρόπος να λειτουργήσει και πάλι είναι restart. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα διάφορα ευτράπελα. Μία λύση είναι να δοκιμάσει ο pf να βάλει latest έκδοση του routeros που μάλλον έχει διορθωμένο αυτό το πρόβλημα (αλλά το license κοστίζει). Άλλη λύση είναι να βάλει quagga στο mikrotik, όπως έχουν κάνει στο awmn, αλλά μετά θα είναι δύσκολο το configuration γι' αυτόν (text files αντί για το gui του mikrotik). Τρίτη λύση να παίξει και πάλι με ospf ο pf.

Γενικά για το routing, γνώμη μου είναι πως θα ήταν καλό να γυρίσουμε όλοι σε bgp. Ο βασικός λόγος είναι η δυνατότητα που δίνει το bgp στον κάθε ap admin να περιορίσει το redistribution κάποιων routes, με filters και access lists. Φυσικά μπορεί να περιορίσει κάποια κίνηση και με firewall rules (iptables κτλ) αλλά δεν είναι το ίδιο, γιατί έτσι δε δίνει τη δυνατότητα τα routes να ακολουθήσουν κάποιο εναλλακτικό path. Just my two cents though ...

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote: Γενικά για το routing, γνώμη μου είναι πως θα ήταν καλό να γυρίσουμε όλοι σε bgp. Ο βασικός λόγος είναι η δυνατότητα που δίνει το bgp στον κάθε ap admin να περιορίσει το redistribution κάποιων routes, με filters και access lists. Φυσικά μπορεί να περιορίσει κάποια κίνηση και με firewall rules (iptables κτλ) αλλά δεν είναι το ίδιο, γιατί έτσι δε δίνει τη δυνατότητα τα routes να ακολουθήσουν κάποιο εναλλακτικό path. Just my two cents though ...

mp
To BGP προσωπικά πιστεύω οτι πέραν του summarization και του filtering δεν προσφερει τίποτα παραπάνω από το OSPF. O μόνος λόγος που θα έλεγα οτι ναι χρειάζεται BGP είναι α) για peering agrrements [που τωρα δε νοείται τετοιο πράγμα] β) για να υποστηρίξω καλύτερα ένα DRP σε σχέση με κάποιους άλλους που δεν το χρησιμοποιούν.

Συγκεκριμένα. αν μια ομάδα χρηστών στο PWMN χρησιμοποιούσε OLSR ενώ κάποιοι άλλοι όχι τότε θα ήταν αναγκαίο να χωριστούμε οι εντός της OLSR ομάδας και οι εκτός [ή εκτός και εντός αντιστοιχα για τους απέξω]. Οι εντός θα είχαν στο εσωτερικό τους για InterDomain routing OLSR οι εκτός οτι άλλο θέλουν και στα peering points οι εντός με τους εκτός θα είχαν BGP. Ευελπιστώ να μην φτάσουμε εντός της πάτρας να μιλάμε με i/eBGP παρα μόνο με τα παιδιά από αγρίνιο αμαλιάδα...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Εμείς πάντος παίζουμε ospf χωρίς προβλήματα αρκετό καιρό τώρα..σίγουρα η διαφορά τους υπάρχει σε σχέση με το bgp, αλλά δεν νομίζω οτι είναι και τόσο υψίστης σημασίας ώστε ν αναγκάσουμε τον οποιονδήποτε να πληρώνει..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Εχουμε τοσα πολλαπλα links που πρεπει να βαλουμε OLSR ! . Θα το παλεψουμε το σ/κ ?
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Παίζει olsr σε mikrotik?

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Κι εγώ συμφωνώ για OLSR, πλέον οι στατικοί ospf και bgp είναι λίγοι, μιας και η ύπαρξη πολλαπλών δρόμων στο pwmn (πιστεύω σύντομα να μη μετρώνται μόνο με το ένα χέρι) απαιτεί δυναμική δρομολόγηση ->OLSR.
OSPF vs BGP: επειδή το δίκτυο είναι σχετικά μικρό (μπορώ να το παρακολουθήσω ολόκληρο για routes) προτιμώ OSPF από BGP μιας και με OSPF μπορεί να γίνει εύκολα debugging με μια ματιά. Aπό την άλλη, ο OSPF λειτουργεί άψογα σε mikrotik σε αντίθεση με BGP που θέλει τη σχετική διαδικασία. Σε περίπτωση link με άλλη πόλη όπου δεν μας ενδιαφέρουν εσωτερικά routes προφανώς BGP στο link. Οπότε φύγαμε για OLSR :)

YΓ: Είμαι αρκετά στριμωγμένος αυτή την περίοδο λόγω εξεταστικής - παρόλα αυτά το κατά δύναμιν...
Last edited by tweety on Fri Jun 29, 2007 12:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ναι ετσι μου φαινεται
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Καλά βάλτε το να δείτε πως παίζει..γιατί εγώ διαφωνώ και για bgp και για olsr απ τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα κανένα με το ospf..

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Ωραία εσύ θα χρειαστεί να βάλεις BGP γιατί εκ των πραγμάτων μάλλον το OSPF με το OLSR δεν θα παίζουν καλά... οπότε ετοιμάσου :-)
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Θα αποκοπώ απλά..βρείτε με τίποτα πιο χρήσιμο ν ασχοληθείτε στην παρούσα φάση της ενοποίησης..όπως ssids hosting σταθερό address space κτλ..εγώ είμαι σε φάση να βγάζω links και δεν έχω το χρόνο ν ασχολούμαι πάνω σε ταράτσες/πύργους με προτοκολα που δε γνωρίζω/θέλω να μάθω.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

By the way, BLACKY ψήσου για link TWEETY - PWN_BK_AP, κλείνουμε καλό ringακι. Για κανα scan στην αρχή.
Απλά για να προχωράμε στην ουσία του θέματος.

Post Reply