Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Post Reply
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Post by sf1n4k1 »

Χτες μετά από πολύωρη συζήτηση μελών του SPN και του PWN και της πρότασης mp για την ενοποίηση των δύο δικτύων, έχοντας πάρει την συγκατάθεση από όλα τα μέλη του PWN εκτός από ένα, προέκυψαν τα παρακάτω, με σκοπό την σταδιακή και ομαλή υλοποίηση της ένωσης με όσο λιγότερες απώλειες και από τις 2 πλευρές γίνεται :

1) Άμεση κατάργηση της παραγράφου 14 του πλαισίου του PWN και σταδιακή κατάργηση όλου του πλαισίου του PWN, δίνοντας πλήρη ελευθερία σε links, δρομολογούμενη κίνηση, κομβούχους και νέους κόμβους.

2) Άμεσο άνοιγμα του routing σε περισσότερα απ τα υπάρχοντα links των 2 δικτύων (εκτός του pf-sf1n που ήδη εδώ και καιρό δρομολογεί κίνηση), όπως το tweety-trv που βρίσκεται σε καταστολή λόγω της παραγράφου 14 του πλαισίου του PWN και άλλων που θα προκύψουν.

3) Σύνδεση των wind σε ένα.

4) Αγορά νέου domain και δημιουργία νέου forum/site, ενώ τα υπάρχοντα domains wspn.gr/pwn.gr/patraswireless.net θα κάνουν redirect στο νέο. Ταυτόχρονο πάγωμα των αρχικών forum/sites και απο τα 2 δίκτυα.

5) Σταδιακή αλλαγή ssids σε ένα για όλα τα APs και για λόγους ομοιομορφίας χωρίς αυτό να είναι και προϋπόθεση για τη συμμετοχή ενός κόμβου, καθώς ο νέος φορέας θα ενστερνίζεται τη πλήρη ελευθερία. Αντίστοιχα αλλαγή address space σε κοινό.

Οι τυχαίας σειράς : firebot, under, korki, tweety, itmy, sf1n4k1, speedypwn, trv, pf, jnk, mp, ironchris, asi_the_bot, thekeymaster, panaxa-bros, panoulix, oz, pontios, nystazww ήταν παρόντες στην συζήτηση.

Μας πήρε πιστέυω κανα 2 χρόνια, αλλά δρομολογείται πια η σωστή εικόνα του δικτύου της Πάτρας προς τα έξω και η ομαλή συνεργασία υπηρεσιών και κόμβούχων. Με τα παραπάνω είμαι απόλυτα σύμφωνος ενώ όποιος διαφωνεί καλό είναι να αρχίσει η συζήτηση η γιατί όχι και άλλη μία συνάντηση. Καλό επίσης είναι να αρχίσουν να υλοποιούντε με σειρά ουσίας και προτεραιότητας ένα ένα τα βήματα. Να τονίσω εδώ οτι το SPN ήδη έχει προχωρήσει σε αγορά του domain http://www.pwmn.net (Patras Wireless Metropolitan Network)..ενώ περιμένει το 1) 2) 3) απο την πλευρά του PWN για να προχωρήσουν οι διαδικασίες ένωσης. Ελπίζω σύντομα να δούμε 10.14Χ.30+.Χ βαρέθηκα το μέχρι 18. :p

Καλή αρχή.
Last edited by sf1n4k1 on Wed Jun 13, 2007 3:00 pm, edited 1 time in total.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Και το upn.gr είναι στην διάθεσή μας
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Μπράβο παιδια

Συγχαριτήρια
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Είμαι σύμφωνος με τα παραπάνω και εύχομαι επιτέλους να φτάσουμε τον στόχο μας και το όνειρό μας για ένα ενιαίο ασύρματο δίκτυο στην Πάτρα εις πέρας.

PS. Απ'όσο θυμάμαι το πρώτο domain που είχε το PWN ήταν το patraswireless.net και όχι το patras-wireless.net

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

edited όντως tkm..έχω χάσει τις ονομασίες γενικά πια..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Pws to blepete?

Image
Image

ΔΕΗ :wink:
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Για logo και χρωμματα κτλ, απλα να πω οτι στο δικτυο εχουμε ενα παιδι που ειναι επαγγελματιας γραφιστας και μπορει να μας φτιαξει οτι θελουμε απο τετοια ;)

τωρα σχετικα με τα σοβαρα θεματα, δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το αν αυτα ακριβως ειπαμε, ειδικα το πρωτο point..

ειναι μια αρχη παντως..
Last edited by trv on Wed Jun 13, 2007 5:05 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

a komple tote
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

trv wrote:
τωρα σχετικα με τα σοβαρα θεματα, δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το αν αυτα ακριβως ειπαμε, ειδικα το πρωτο point..

ειναι μια αρχη παντως..
Το οποίο 1ο point είναι?Εκτός αν εννοείς οτι δεν έπρεπε να το συμπεριλάβω καν..εννοείται..btw ναι το συζητήσαμε και μόνο λέγοντας οτι πάμε για κάτι νέο απ την αρχή..:-)

Κάτι ακόμα..δεν είναι μια αρχή..ειναι μια απ τις πολλοστές αρχές και τελευταία για εμένα και φαντάζομαι και για άλλους..οπότε να τεκμηριώνουμε τι λέμε και να προχωράμε στις αλλαγές για να φτάσουμε και στο τέλος αν θέλουμε να φτάσουμε.

Ωραίο logo itmy..ευχάριστη αντιγραφή DEH. Δεν είναι κακό να ετοιμάζοντε σιγά σιγά και logos ιδέες.

User avatar
asi_the_king
Motorola 6502
Posts: 73
Joined: Fri Mar 09, 2007 12:23 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: NEKROTAFEIO

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο

Post by asi_the_king »

sf1n4k1 wrote:
Οι τυχαίας σειράς : firebot, under, korki, tweety, itmy, sf1n4k1, speedypwn, trv, pf, jnk, mp, ironchris, asi_the_bot, thekeymaster, panaxa-bros, panoulix, oz, pontios, nystazww ήταν παρόντες στην συζήτηση.
Ypirkse ena tromero grammatiko lathos sto parapano keimeno to nick mou einai asi_the_king.Eimai sigouros oti itan tyxaio to lathos kai den ypirxe kanenas dolos.

Me ektimisi KING.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

trv wrote: τωρα σχετικα με τα σοβαρα θεματα, δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το αν αυτα ακριβως ειπαμε, ειδικα το πρωτο point..
Δηλαδή ? Για εξήγα?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο

Post by mp »

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά σήμερα ήμουν πολύ απασχολημένος. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την τοποθέτηση sf1n4k1, θα διατυπώσω μόνο μερικές μικρές διευκρινήσεις.
sf1n4k1 wrote:Χτες μετά από πολύωρη συζήτηση μελών του SPN και του PWN και της πρότασης mp για την ενοποίηση των δύο δικτύων, έχοντας πάρει την συγκατάθεση από όλα τα μέλη του PWN εκτός από ένα, προέκυψαν τα παρακάτω, με σκοπό την σταδιακή και ομαλή υλοποίηση της ένωσης με όσο λιγότερες απώλειες και από τις 2 πλευρές γίνεται :
Η συγκατάθεση ήταν μόνο για την πρόταση όπως εγώ την κατέθεσα και όχι για ότι συζητήθηκε. Φαντάζομαι πως δε θα διαφοροποιηθεί ουσιαστικά αυτό, απλώς το διευκρινίζω γιατί όπως το γράφεις Θανάση μπορεί κανείς να εννοήσει ότι μου δώθηκε εν λευκώ εξουσιοδότηση για οτιδήποτε, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.
sf1n4k1 wrote:1) Άμεση κατάργηση της παραγράφου 14 του πλαισίου του PWN και σταδιακή κατάργηση όλου του πλαισίου του PWN, δίνοντας πλήρη ελευθερία σε links, δρομολογούμενη κίνηση, κομβούχους και νέους κόμβους.
Κατ' αρχάς δε μιλάμε για καμμία κατάργηση του πλαισίου λειτουργίας, όσο παραμένουμε δύο διαφορετικά δίκτυα. Το πλαίσιο λειτουργίας καταργείται με την "κατάργηση" των PWN και SPN και την ένωση σε κάτι νέο. Ειδικά δε για το άρθρο 14, προφανώς και δεν καταργείται αλλά τίθεται σε αναστολή (πάγωμα) για να διευκολύνει τις διαδικασίες ενοποίησης. Προφανώς καταργείται μαζί με το υπόλοιπο πλαίσιο με την ένωση σε κάτι νέο.
sf1n4k1 wrote:2) Άμεσο άνοιγμα του routing σε περισσότερα απ τα υπάρχοντα links των 2 δικτύων (εκτός του pf-sf1n που ήδη εδώ και καιρό δρομολογεί κίνηση), όπως το tweety-trv που βρίσκεται σε καταστολή λόγω της παραγράφου 14 του πλαισίου του PWN και άλλων που θα προκύψουν.
Καμμία διαφωνία εδώ, είναι άμεση προτεραιότητα. Μία μικρή συζήτηση θα μπορούσε να γίνει για το πρωτόκολλο δρομολόγησης, αλλά είναι ελάσσωνος σημασίας.
sf1n4k1 wrote:3) Σύνδεση των wind σε ένα.
Επίσης άμεση προτεραιότητα.
sf1n4k1 wrote:4) Αγορά νέου domain και δημιουργία νέου forum/site, ενώ τα υπάρχοντα domains wspn.gr/pwn.gr/patraswireless.net θα κάνουν redirect στο νέο. Ταυτόχρονο πάγωμα των αρχικών forum/sites και απο τα 2 δίκτυα.

5) Σταδιακή αλλαγή ssids σε ένα για όλα τα APs και για λόγους ομοιομορφίας χωρίς αυτό να είναι και προϋπόθεση για τη συμμετοχή ενός κόμβου, καθώς ο νέος φορέας θα ενστερνίζεται τη πλήρη ελευθερία. Αντίστοιχα αλλαγή address space σε κοινό.
Επειδή το 4 ήταν βήμα 1 στη δική μου πρόταση και επειδή χρονικά πάει πίσω, καλό θα είναι να θέσουμε ένα χρονοδιάγραμμα τήρησης των βημάτων 4 και 5. Αν πχ αύριο κιόλας τα βήματα 1,2,3 πραγματωθούν, πόσο θα περιμένουμε για να περάσουμε στην υλοποίηση του βήματος 4;

Αναλαμβάνω την αποστολή να ενημερώσω τα υπόλοιπα μέλη του PWN για την οριστική μορφή της πρότασης. Εύχομαι καλή αρχή και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Όσο γρήγορα έγινε και η εγραφή νέου domain name..πόσο πιο γρήγορα απ την επόμενη μέρα δλδ?Σαφώς και μιλάμε για πλήρη κατάργηση πλαισίου..γιατί σαφώς και μιλάμε για πλήρη ενοποίηση εκτός αν είμαι σε άλλο thread..τώρα το πόσο γρήγορα θα αλλάξουν ssids..δε μπορώ να το γνωρίζω..για εμένα προσωπικά αν ρωτάς το κάνω άμεσα δε κολάω σε τέτοια θέματα..αν λοιπόν άυριο τηρηθεί το 1/2/3 άμεσα και όταν λέω άμεσα επαναλαμβάνω τόσο άμεσα όσο έγινε η εγραφή..γίνεται και το 4-5;-)

Βλέπω όμως μια στάση που χάνει την ουσία?Τι να το κάνω το 4-5 αν αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω την ουσία 1-2-3?Δηλαδή ελευθερία και πλήρη ένωση?Τα ίδια θα λέμε?

Δεν σου δώθηκε εν λευκό εξουσιοδότηση..αλλά εξουσιοδότηση για αλλαγή των πάντων ssids/forum/sites/redirections με τον όρο οτι ξεκινάμε κάτι νέο υπο νέα στέγη όνομα κτλ ενιαίο και σαφώς πλήρως ελέυθερο..εκτος και αν κατάλαβα λάθος..τώρα..για να γίνει αυτό απλά τέθηκε απο πλευράς μας αλλά και απο πλευράς του jnk και δεν μπορώ να πω οτι διαφώνησες εσύ και ο trv...το λογικό..η ουσία..το ζουμί..ανοίγει routing..αποδεσμέυεστε απο πλαίσια και διαδικασίες που δρουν αρνητικά σε ελευθερία, links που ήδη υπάρχουν και προχωράμε σε πάγωμα των 2 site αλλαγή ssid και ότι άλλο προκύψει σε πνέυμα συνεργασίας για το καλυτερο...με αυτόβουλους κόμβους υπό κοινή στέγη/forum/site/ssid και μόνη ηθική υποχρέωση συντήρηση κόμβων και links..επαναλαμβάνω ηθική..

Δε καταλαβαίνω..γιατί πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα ούτε το style δυσπιστίας που εγώ προσωπικά αλλά και το SPN θα έπρεπε να έχει και όχι εσείς..mp/trv.

Απλά πράγματα :-)

To http://www.pwmn.net κάνει redirect εδώ τώρα που μιλάμε ελπίζω μεθάυριο να κάνει redirect σε όλους. Αντίστοιχα και το wspn.gr / pwn.gr / patraswireless.net.

Συζητήστε το δείτε αν συμφωνείτε όλοι και ενημερώστε μας..εδώ δε κάνουμε 10 μέρες να βρεθούμε, τα είπαμε αυτά.

Τωρα μια πρόταση δική μου αλλά πιστέυω και αρκετών απο μεριάς του SPN..αν καταλήξουμε οτι προχωράμε θα ήθελα ο admin του site/forum απο πλευράς του PWN..να είναι ο Γιώργος Ianos αν μπορεί και αν θέλει δηλαδή. Δε νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερο χρόνο ενώ σίγουρα έχει τις γνώσεις και την εμπειρία για κάτι τέτοιο :-)

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Εγώ θα έλεγα η επιλογή του/των admin να γίνει δημοκρατικά. Με υποψηφιότητες κτλ κτλ κτλ...

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

sf1n4k1 wrote: Τωρα μια πρόταση δική μου αλλά πιστέυω και αρκετών απο μεριάς του SPN..αν καταλήξουμε οτι προχωράμε θα ήθελα ο admin του site/forum απο πλευράς του PWN..να είναι ο Γιώργος Ianos αν μπορεί και αν θέλει δηλαδή. Δε νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερο χρόνο ενώ σίγουρα έχει τις γνώσεις και την εμπειρία για κάτι τέτοιο :-)
Θανάση δεδομένων των διαφωνίων που έχω σε αυτό το θέμα κάτι τέτοιο δεν είναι επιθυμήτο αλλά ούτε και εφικτό.

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

Post Reply