Περί PWMN, SPN, PWN, ανάπτυξη και μέλλον

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

mp wrote:Δε θα μπω σε διάλογο, είχα πει πως το συγκεκριμένο post θα ήταν και το τελευταίο στο forum του spidernet. Απλώς θα κάνω μερικές διευκρινήσεις.
Tυπογραφικό λάθος είναι σίγουρα το "forum του spidernet". Παρακαλώ διόρθωσέ το.
###############################################
mp wrote:Ο φάρος είναι το σύμβολο της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα. Το σύμβολο που κέρδισε το poll έχει τον φάρο, όπως και πολλά άλλα στο poll. Αν εσάς σας ενοχλεί το σύμβολο της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα, δικαίωμά σας, μα και δικαίωμα δικό μου να υπεραμυνθώ αυτών που έδωσα την υπόσχεσή μου ότι θα τηρήσω όταν προσπαθούσα να τους πείσω πως η πορεία που τους προτείνω είναι η σωστή.
Προσωπικά, όπως και πολλοί εδώ μέσα, προτιμώ το 15 (το μπλε του selink http://forum.pwmn.net:800/viewtopic.php ... sc&start=0). Aυτό που έχεις ως avatar mp θυμίζει άμεσα τον φάρο του pwn (http://patraswireless.net). Είπαμε εδώ δεν είναι pwn, είναι pwmn (αντίστοιχα δεν προτείνω κάτι που να θυμίζει το SPN). Το συγκεκριμένο logo εξάλλου αμβισβητήθηκε έντονα στην συνέχεια όπως και το poll με την προσθήκη νέων logo αργότερα (του soni και της nya).
###############################################
mp wrote:Από τις ως τώρα απαντήσεις ειλικρινά δε βλέπω διάθεση να "ενσωματωθεί" η ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα στο υπάρχον σχήμα. Αντίθετα βλέπω χλευαστικά post για το κείμενο και τις θέσεις μου από τον Itmy και λυπάμαι πολύ.
Αυτό που λέμε είναι ότι το pwn forum θα μπει σε εμφανές σημείο locked, απλά για ιστορικούς λόγους. Βέβαια καλύτερα θα ήταν να ενσωματωθεί πλήρως - ένα πλήρες merge, αλλά αυτό σίγουρα έχει αρκετή δουλειά. Μp το αναλαμβάνεις? Γιατί πρέπει να πράγματα να προχωρήσουν... Ή όποιος άλλος. Αλλιώς πάμε σε locked state (αναγκαστικά). Όσον αφορά την στάση του Itmy, εγω την εξέλαβα καθαρά χιουμοριστικά και ποτέ δεν θα έκρινα τνη αντιμετώπιση όλων από την αντιμετώπιση ενός σε ένα post του.
###############################################
mp wrote:Ο εθελοντισμός είναι καλός, αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει μία κεφαλή και μία οργάνωση. Αυτό το ρόλο τον έχουν αναλάβει σήμερα οι τέσσερις του SPN. Η πρότασή μου για σύλλογο είναι μονόδρομος για να υπάρχει μία οργάνωση και μία τάξη. Στις ασύρματες κοινότητες της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, οι σύλλογοι είναι αυτοί που έδωσαν αυτό που χρειαζόταν για να μεγαλώσουν τα δίκτυα. Στο σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη είναι 6 aps σε απόσταση ακτίνας 500m. Αυτό είναι ανάπτυξη και δεν έρχεται χωρίς κεντρική οργάνωση.
Απλά ξαναλέω ότι σύλλογος χρειάζεται για το πρόσωπο του PWMN προς τα έξω (δήμος, περιφέρεια, πανεπιστήμιο, κτλ). Από εκεί και πέρα θα έχουμε αρκετά προβλήματα και προστριβές, είναι ένα θέμα προς συζήτηση. Και εάν ο σύλλογος θέλει 5 access points στην περιοχή μου πχ και δεν υπάρχουν οι μόνιμοι κάτοικοι στην περιοχή μου που να έχουν ως hobby το wireless, τότε ο σύλλογος θα προχωρήσει σε αγορά ακινήτων? :shock: Προφανώς βέβαια αν υπάρχουν πολλοί εθελοντές σε μια περιοχή, τότε ο σύλλογος μπορεί να τους κατευθύνει. Άρα το ζητούμενο και πάλι είναι οι εθελοντές...
###############################################
mp wrote:Ευχαριστώ για τα δικαιώματα admin/mod αλλά δεν επιθυμούσα ούτε επιθυμώ να έχω τέτοιες εξουσίες, οπότε προτιμώ να μου αφαιρεθούν.
Το admin account από την πλευρά του pwn παραμένει σε εσένα μιας και εσύ ήσουν αυτός που έτρεχες και δραστηριοποιήθηκες περισσότερο από όλους. Μαζί βέβαια και με την βαρύτητα και τις ευθύνες που συνεπάγεται το admin account...
###############################################
mp wrote:Όταν ρωτάτε γιατί οι προερχόμενοι από το PWN άνθρωποι δεν έχουν προσπαθήσει παραπάνω αυτό το διάστημα, να σκέφτεστε αν αυτό το δίκτυο πραγματικά είναι η ένωση PWN-SPN ή αν είναι το SPN με νέα ονομασία.
Όταν κάποιος ενδιαφέρεται για το ΕΝΑ Ασύρματο Δίκτυο Πατρών, τότε ασχολείται όσο μπορεί ανεξαρτήτως ονόματος, ειδικά τότε που το pwn ήταν κυρίαρχο. Μάλλον επειδή δεν υπήρχε ενασχόληση γι' αυτό προέκυψε το spn που τελικά υπερίσχυσε (αυτά περί ιστορίας - τώρα είμαστε όλοι pwmn).
###############################################
mp wrote:Αν δεν διαφανεί τις επόμενες ημέρες η θέληση για μία πραγματική ενσωμάτωση της ιστορίας της πρώτης ασύρματης κοινότητας στη λειτουργία του PWMN, θα συνεχίσω στην εφαρμογή αυτών που έχω στο μυαλό μου και με τους ανθρώπους που έχουν αντίστοιχες απόψεις με εμένα. Σε καμμία περίπτωση δε θα αφήσω την ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας να χαθεί.
To ερώτημα τέθηκε παραπάνω - αναλαμβάνεις το forum merge?
Σε κάθε περίπτωση πάντως θα σου συνιστούσα να μην αποχωρήσεις μαζί με τους ανθρώπους που έχουν αντίστοιχες απόψεις με εσένα (αλήθεια που είναι και γιατί δεν μας τις λένε και οι ίδιοι?), δεν πρόκειται να σας ωφελήσει σε τίποτα (εκτός αν στήσετε δίκτυο στα βραχέα :oops: )
###############################################

@blacky: Δεν κατάλαβα από το Post σου εσύ τι προτείνεις. Και πάλι μόνο τσακωμούς βλέπεις? Το πνεύμα είναι να βρούμε μια κοινή πορεία όπου ο καθένας προσφέρει το κατά δύναμιν. Εσύ τι θα ήθελες να προσφέρεις, σε ποια κατεύθυνση? Ένα Link με wildbird πχ? Μίλα με γρηγόρη.
Blacky wrote:Ας χαλαρώσουν οι τόνοι !
Μεγάλα παιδιά είμαστε και δεν χρειάζεται να βρίζουμε ( Θανάση άκους )...
...Θανάση και Πανό σας παρακαλώ ενώστε τις δυνάμεις σας για ένα καλύτερο PWMN .
Kι εγώ να το τονίσω αυτό, ειδικά σε σένα Θανάση :evil:


ΥΓ: Παρακαλώ όλους να παραμείνουμε ψύχραιμοι, συζήτηση κάνουμε, δεν θα βγάλουμε εδώ τις εμπάθειες και τα απωθημένα μας.
Last edited by tweety on Tue Jan 29, 2008 8:18 pm, edited 1 time in total.
Image

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

tweety wrote: @blacky: Δεν κατάλαβα από το Post σου εσύ τι προτείνεις. Και πάλι μόνο τσακωμούς βλέπεις? Το πνεύμα είναι να βρούμε μια κοινή πορεία όπου ο καθένας προσφέρει το κατά δύναμιν.
Συμφωνο με το πνεύμα ! άλωστε έτσι ξεκίνησε.
tweety wrote:Εσύ τι θα ήθελες να προσφέρεις, σε ποια κατεύθυνση? Ένα Link με wildbird πχ? Μίλα με γρηγόρη
Φίλε tweety
όταν θα είναι η ώρα, θα μιλήσω και με τον γρήγορη.(που ήδη έχω κάνει όπως και με σένα)
Εκτός και αν κάνεις εσύ τον χρηματοδότη, ή μου πεις το λόγο να επενδύσω σε κάτι που το μόνο που βλέπω είναι φαγωμάρα ?

Τεσπα ... απλά να θυμίσω πως για να έρθει εδω που είναι το pwmn κάποιοι ξόδεψαν παρά πολλά χρήματα και μεράκι που τώρα πλέον δεν συγκρίνετε.
Πες μου λοιπόν ένα καλό λόγο γιατί να μείνω (επενδύσω) ενώ κάνω απολογισμό και ξέρεις τι κόστος βλέπω, από το 2001 που ξεκίνησε αυτή η ιστορία?????
κοντά στα 3.000.000 δραχμές ( δηλαδή 9.000euro φιλέ ) για να μην σου πω και παραπάνω... ενώ τώρα με 100 ευρώ είσαι μέλος και έχεις άποψη.

Λοιπόν εσύ στην θέση μου τι θα έκανες ?
Εγώ στην θέση την δική μου απλά μένω στο ποστ που σχολίασες και τελειώνω εδώ.... ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ !!!!
tweety wrote:ΥΓ: Παρακαλώ όλους να παραμείνουμε ψύχραιμοι, συζήτηση κάνουμε, δεν θα βγάλουμε εδώ τις εμπάθειες και τα απωθημένα μας.
Απαραίτητο συστατικό μιας κοινότητας .

Υ.Γ Το προηγούμενο ποστ μου ήταν η τοποθέτηση μου μιας και μου ζητήθηκε να το κάνω .
Όπως επισης είναι μια κραυγή απελπισίας !!!
Blacky

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

δηλαδη επειδη χαλασαν καποια χρηματα ΟΙ ΤΟΤΕ παει να πει οτι φταιμε εμεις που η τεχνολογια προχωραει?( ρε τι παθαμε...)δεν πρεπει να εχουν και αποψη?δεν ο καταλαβα αυτο......... :idea: δυστηχος πισω δεν παμε (και να ηθελες,και εγω θα ηθελα να ειμαι15χρονων)αλλα μπροστα,αρα ..........
δεν θελουν ρε τι το κουραζετε¨:θαναση,νικο πανο(πανουλιξ)σφινακι?ΚΛΠ

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΑΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΡΧΙΣΕΙ (ΣΠΝ)ΕΙΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Τ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΑΤΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ.ΚΑΙ ΚΑΛΩς ΠΡΑΞΑΤΕ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΣΩΣΤΑ...ΑΛΛΑ.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΤΕ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ :lol: ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ?
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Βασίλη (blacky) εγώ και ακούω και βλέπω. Είμαι και ψύχραιμος και έχω βαρεθεί όπως προείπα και κουραστεί όπως και εσύ και άλλοι. Προσφέρω και θα προσφέρω, γκρινιάζω εκεί που πρέπει όπως σε ανούσιες ιστορίες περι PWN και SPN και κόμβων και κόπων ενώ είμαστε στην ακμή του PWMN με ενωμένους όχι μ ένα link αλλά με πολλαπλά 4ς νομούς οι οποίοι ενώθηκαν και διαφημίζουν το Patras Wireless (ενώ δεν είναι) και ενώ το ίδιο το Patras Wireless δείχνει να έχει τσιφλικάδες και έχει μείνει στην ιστορία του και να τρώγεται. Ζήτησα τη γνώμη όλων όσων αναφέρει ο mp μιας και μιλάει και ξαναμιλάει βασιζόμενος στα ονόματα σας και συνεχίζει να δημιουργεί απορία στο γιατί κάποιοι άνθρωποι να δουλέυουν ούτε χρόνο τώρα και να έχουν φτάσει το Patras Wireless εκεί που δεν είχε ονειρευτεί ποτε. Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου έχει διάθεση καλής θέλησης και προσφοράς όπως αρκετό καιρό τώρα. Θα θέλαμε λίγη παραπάνω συμμετοχή απ όλους που απαρτίζουν το δίκτυο PWMN και όχι αντιπρόσωπους. Πιστέυω χρόνια οτι είμαστε στο ίδιο team και προσπάθησα αρκετά και για να είμαστε αλλά και για να είναι περήφανοι όσοι έδωσαν τα 9000Ε παλιά και 3000-4000 χιλιάδες ευρώ τώρα..γιατί υπάρχουν και τώρα μεγάλα ποσά δεν στήνεις κόμβο με 100Ε.Με 100Ε γίνεσαι απλά client με taper και όχι hager. Και εννοείται οτι και με 5Ε και με απλά το ρέυμα σου πρέπει να έχεις άποψη, η άποψη όλων μετράει. Αυτό ζήτησα.

Δε νομίζω οτι πρέπει να κολάμε στο παρελθόν αλλά στο μέλλον. Αν συνεργαζόμασταν στο ελάχιστο όπως έχουμε συνεργαστεί με κόσμο εκτός Πάτρας πιστεύω οτι το διαμάντι που αυτή τη στιγμή λέγεται PWMN, θα ήταν ένα σπάνιο διαμάντι.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Το φορουμ merge το αναλαμβάνω εγώ προσωπικά, απο 12/02 και μετά που θα έχω χρόνο, αν βεβαια δεν υπαρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόσωπό μου και δεν συναντήσω χλευασμό ή απαξίωση.

Δεν έχω χρόνο τώρα για μελάλο ποστ, θα το κάνω μόλις μπορέσω.

Μεχρι τοτε μπορει να θεωρηθεί οτι καλύπτομαι αρκετά απο το πρώτο ποστ του mp.


--------
Σχετικά με τα περι forum mod/admin:

Κανένα φορουμ δε μπορει να λειτουργήσει αν δεν υπαρχει συνοχή στην ομαδα των διαχειριστών του, και σεβασμός προς αυτούς.

Αναρωτιέμαι αν κάτι "αλλαξε" προχθες με τα περι 'νεας εποχής', περα απο την προσθήκη κάποιων σαν moderators στο φορουμ, χωρις να το ζητησουν, και μαλλον χωρις να το θελουν καν.

Γιατι αποτι βλεπω, καμια απο τις δυο 'πλευρες' δεν εχει μετακινηθεί ουτε στο παραμικρό στις αποψεις τις, οποτε δε μπορώ να πώ οτι ήταν κατι με ιδιαιτερη σημασια/βάρος η προχθεσινη δηλωση.

Η μηπως κανω λαθος? Τι αλλαξε ακριβώς?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Μπράβο ρε sfin!

Cornilie, δε φταίει η διαφορά ηλικίας, αλλά η διαφορά κουλτούρας και νοοτροπίας...

Κι αν θέλετε τη γνώμη μου, δεν είναι το θέμα δαπανηθέντων χρημάτων που κάνει ένα δίκτυο να φαντάζει στιβαρό, αλλά οι δαπανηθέντες εργατοώρες, τα πολλά links και η ομαδικότητα των μελών του. Δε θα επεκταθώ παραπέρα, είναι ανούσιο. Τα γεγονότα μιλούν μόνα τους.

Ας δούμε λοιπόν το μέλλον, η κλάψα του παρελ8όντος είναι κουραστική κι ενοχλητική θα έλεγα. Όποιος δε θέλει να επενδύσει, μείνει, βοηθήσει κλπ, ελεύθερος είναι να φύγει. Ελέυθερο δίκτυο είμαστε, δεν είμαστε κάνα τσιφλίκι με τύπους και γραφές.

Καλή η θεωρία, αλλά να φανεί και λιγάκι η πράξη, στα λόγια όλοι ξέρουν να είναι καλοί...
Your mind is twisted. How can I resist it?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@tweety: Το φόρουμ του spidernet, το οποίο μετονομάστηκε σε φόρουμ του PWMN. Αυτή είναι η πλήρης αληθής φράση. Γιατί νέο φόρουμ δεν είναι. Σωστά;

Στο θέμα της ενοποίησης των φόρουμ, αφού δέχεσαι πως είναι θετικό να γίνει, φυσικά και προτίθεμαι να το αναλάβω. Υπάρχει η βούληση να γίνει; Επιμένω προσωπικά πως δεν υπάρχει. Δώστε μου ένα dump του forum ώστε να ετοιμάσω την διαδικασία και όταν θα είμαι έτοιμος κάνουμε lock το τρέχον forum (για να μην μπουν στο ενδιάμεσο άλλα post) γίνεται το merge και ανεβαίνει το νέο ενιαίο forum. Είναι μια διαδικασία που την έχει κάνει ο trv ενώνοντας εσωτερικό και εξωτερικό forum του pwn. Τα θέματα που προκύπτουν είναι κυρίως θέματα διπλών userids (πχ είμαι mp σε αυτό το forum και malakudi στο forum του PWN) των οποίων ο χειρισμός θα γίνει κατά περίπτωση. Επαναλαμβάνω και πάλι πως δέχομαι να αναλάβω αυτό το project, αν πραγματικά θέλετε να γίνει. Αλλά σε κάποιον που κάποιοι του λέτε πως παίρνει χάπια ή τον αποκαλείτε απαξιωτικά με περίφραση του επώνυμού του, δεν είμαι σίγουρος πως θέλετε να αναλάβει κάτι τέτοιο.

Στο θέμα του logo, το 15 έχει 3 ψήφους ενώ το 9 έχει 7, περισσότερους από κάθε άλλο. Φυσικά και παραπέμπει κάπως στο σήμα του PWN, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι κακό και σε ενοχλεί. Για μένα δείχνει τη συνέχεια, την ιστορικότητα, επομένως το θεωρώ καλό. Και επιπλέον αισθητικά είναι και πάλι το καλύτερο (προσωπική εκτίμηση αυτή βέβαια).

Για τα περί ανάπτυξης. Ένας σύλλογος δε χρειάζεται εθελοντές για να στήσει κόμβους. Μπορεί να χρηματοδοτήσει από τις χορηγίες και τις εισφορές του το στήσιμο κόμβων σε κεντρικά σημεία της πόλης, σε ψηλά κτήρια κτλ. Σαν αντάλλαγμα για το ρεύμα που θα ζητά από τους διαχειριστές των πολυκατοικιών, μπορεί να προσφέρει στους ένοικους των πολυκατοικιών τις υπηρεσίες του PWMN. Χρειάζεται ο σύλλογος για να μαζέψει χορηγίες και εισφορές. Χρειάζεται για να μπορεί να μιλάει με τους φορείς. Και χρειάζεται την ιστορικότητα για να δείχνει ότι δεν είμαστε χτεσινά λαμόγια που θέλουν να φάνε λεφτά. Είμαστε εδώ από το 2002. Αυτό πρέπει να δείχνουμε. Επειδή και ο itmy μου ζήτησε να συγκεκριμενοποιήσω περισσότερο το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου, θα το κάνω εντός των ημερών. Αλλά κομμάτια της γενικότερης ιδέας μου για την ανάπτυξη νομίζω σας έχω δώσει.

mp
Μέλος του Ασύρματου Δικτύου Πάτρας από το 2003.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

trv wrote:Το φορουμ merge το αναλαμβάνω εγώ προσωπικά, απο 12/02 και μετά που θα έχω χρόνο, αν βεβαια δεν υπαρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόσωπό μου και δεν συναντήσω χλευασμό ή απαξίωση.
Πολύ ωραία. Για την απαξίωση κόμβων και προσπαθειών συμφωνείς με τον mp?Για την απαξίωση ενός δικτύου που λέγεται PWMN συμφωνείς επίσης? Αφήνοντας να αφήνει αιχμές στ όνομά σου/σας οτι θα γυρίσετε στο PWN και πάλι 2 δίκτυα κτλ επειδή δεν θα υπάρχει στο forum του PWMN εγγραφή του 2002 αλλά θα υπήρχε όπως το λέγαμε σε ιστορικό link του Portal?Αυτό αν θέλεις δεν είναι σεβασμός στην ιστορία του PWN αλλά διαστρέβλωση της ιστορίας. Παρόλα αυτα δεν έχω αντιδράσει merge?merge..Σε ρωτάω τα παραπάνω γιατί βλέπω οτι ο χλευασμός και η απαξίωση είναι όρος στο να προσφέρεις η μή. Ενώ αρκετοί του PWMN προσφέρουν με απαξίωση και χλευασμό σε καθημερινή η μηνιαία βάση απο τον mp προσπερνώντας ακόμα και τα πιο κουλά όπως η πραγματική εξιστόριση της ιστορίας του Patras Wireless και το κόλημα εκεί ενώ ούτε αυτό που ζητάει/τε είναι normal. Μήπως να κάνουμε merge και τα αρχαία κτήρια με τα νέα φαντασμαγορικά που έχουμε για να μη χαθεί η ιστορία μας? Να μας πεις αν συμφωνείς η όχι λοιπόν ξανά μαζί του και σε τί. Δεν άλλαξε τίποτα απο προχτές γιατί το PWMN θα πρέπει να συνεχίσει όπως βλέπω απαξιωτικά και χλευαστικά να δημιουργεί ενώ εσύ πχ και ο mp θα βάζετε όρους στο να προσφέρετε λες και το κάνετε για εμένα τον sf1n4k1 η τον tweety η τον korki και όχι για το PWMN.

Υ.Γ Η διαστρέβλωση της ιστορίας δε με βρίσκει σύμφωνο. Παρόλα αυτά ξέρω οτι τα παιδιά που δε θα έχουν πια καμία ιστορία του SPN μιας και τ αναγκάσατε πρώτα να κάνουν το forum αυτό PWMN και τώρα PWN-PWMN δε θα φέρουν αντίρηση. Κατ εμέ η πραγματική ιστορία θα ήταν το forum του PWN και μερικά ιστορικά threads που να δείχνουν στον επισκέπτη όχι πάλι το χάος αλλά την εξιστόριση των γεγονότων. Μη το σκεφτείτε καταστρέψτε το.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1: Προσωπικά δεν απαξίωσα καμία προσπάθεια. Απλώς ανέφερα πως κατά τη γνώμη μου είναι πρωτεύουσας σημασίας και αξίας να έχει κάλυψη η Πάτρα και μετά οι Καμάρες, η Ναύπακτος, το Αγρίνιο κτλ κτλ κτλ. Επιπλέον, στο δικό μου αρχικό post για το οποίο ο trv αναφέρει πως γενικά τον βρίσκει σύμφωνο, δεν αναφέρω τίποτα απαξιωτικό για καμία προσπάθεια.

Είναι πολύ σημαντικό, κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη, να μπορεί να δείξει αυτή η κοινότητα την ιστορική συνέχειά της, από το 2002 μέχρι σήμερα. Περνώντας στην επόμενη φάση με τη δημιουργία συλλόγου, είναι σημαντικό να μπορείς να πεις σε πέντε ανθρώπους πως είμαστε εδώ από το 2002 και προωθούμε την ευρυζωνικότητα εδώ και έξι χρόνια.

mp
Μέλος του Ασύρματου Δικτύου Πάτρας από το 2003.

ΥΓ: Θα σου πρότεινα να σταματήσεις τις προσωπικές - εμπαθείς - επιθέσεις στο πρόσωπό μου και να εστιάσεις την κριτική σου στις προτάσεις μου. Δηλώσεις για χάπια κτλ δε βοηθάνε ούτε πετυχαίνουν τίποτα.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Η γνώμη οποιουδήποτε μπορεί να είναι και απαξιωτική. Η γνώμη σου ήταν και είναι απαξιωτική. Το γιατί ήταν είπαμε καμάρες,forum,SPN και κόλημα. Το γιατί είναι..γιατί συνεχίζεις να επιμένεις στο οτι η Πάτρα δεν έχει κάλυψη και συνεχίζω να επιμένω καθώς κυκλοφορώ με μια 7dB omni και πολύ wardrive οτι δεν υπάρχει ταράτσα της Πάτρας ακόμα και 3όροφη που να μη μπορεί κάποιος με εξοπλισμό να πάρει σήμα με ssid pwmn.net. Αυτό το αποδεικνύεις και εσύ με τα λεγόμενα σου απ το νέο σου σπίτι που πιάνεις χωρίς εξοπλισμό ακόμα και μέσα. Επίσης δε μπορείς σε εθελοντές που κοπιάζουν για ένα όνειρο όπως Πάτρα-Αθήνα και έχοντας κόμβους που προσφέρουν στην Πάτρα, να λες για πρωτέυουσας και δευτερέουσας σημασίας..δε μπορείς ηθικά δε πρέπει ηθικά.

Η γνώμη μου για το θέμα merge φάνηκε δεν είδα να την παρατήρησες. Απλά θα χαθεί η ιστορία του PWN με το merge και εγώ θα έχω 2000 posts που κανένας αναγνώστης του forum δε θα βγάζει άκρη. Η ιστορία δεν γίνεται να αναδειχτεί έτσι. Μια ιστορική αναδρομή ένα portal και το παγωμένο forum του PWN σαν μνημείο ιστορικό είναι και θα είναι η πραγματική ιστορία που ο αναγνώστης θα βγάζει άκρη. Επίσης η ιστορία θα μπορούσε να συνεχιστεί απ όλους μας στο PWMN καθώς θα μπορούσαμε όλοι να εξακολουθήσουμε να είμαστε περήφανοι ως PWMN η 1η ασύρματη κοινότητα της Ελλάδας.

Για το υστερόγραφό σου έχεις δίκιο και ζητώ συγνώμη αλλά ζήτα και εσύ μια η σταμάτα πια την εμπάθεια που δείχνεις για το πιο σύγχρονο δίκτυο της Πάτρας στην ιστορία της ;)

Μια ακόμα παρατήρηση (ολοι μπορούμε να κάνουμε παρατηρήσεις αν δεις) είναι αυτό το mp joined 2003 (κόλημα γοήτρου - παλαιότητας?PWN?Τι?) αν θες να με ακούσεις σταμάτα να το γράφεις και δοκίμασε να υπογράψεις ως mp olsr on PWMN 2008.

Πάντα με το δίκτυο .

sf1n

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

Παιδιά,
Επειδή μάλλον το τελευταίο μου ποστ δεν το πιάσατε
θα σας το κάνω τάλιρα για να το καταλάβετε.

1. δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανέναν ούτε νέους ούτε παλιούς
είπα τα πράγματα όπως νιώθω αυτή την στιγμή.

2. Αν νομίζετε πως πρέπει να φύγει ο κόμβος BK_AP σήμερα κιόλας γίνετε.

3. Εγώ στην παρούσα φάση άλλα χρήματα δεν βάζω (αρκετά έχω δώσει)

4. Πρώτα να βρούμε τα στοιχειώδη προς συνένωση και μετά ανάπτυξη του δικτύου. (πως μου ζητάτε έμενα λοιπόν να βάλλω χρήματα και να κάνω ανάπτυξη του κόμβου ? )

5. δεν υπάρχει εμείς και εσείς, υπάρχει όλοι εμείς .

6. Όλοι μας έχουμε βοηθήσει να φτάσει το Ασύρματο δίκτυο στην Ελλάδα εκεί που έχει φτάσει, κάνεις δεν παίρνει καμία σκυτάλη και για τίποτα, η ιστορία υπάρχει, θα υπάρχει (όλοι αλώστε γραφούμε την δίκια μας ιστορία στην ζωή μας )και η εξέλιξη φυσικά και θα συνεχίζετε, άλλοι μπορούν να ακολουθήσουν και άλλοι βαρέθηκαν με όλα αυτά που γίνονται,
Είναι τόσο απλό γιατί το κάνουμε θέμα ουσιώδεις ?


Μπορώ να κάθομαι και να γραφώ με τις ώρες αλλά δεν έχει αξία για τον απλό λόγο οτι μόνο φαγούρα φέρνει το να γραφείς και να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά ...όποτε αυτό είναι και το τελευταίο μου ποστ σε αυτό το τοπικ


Ευχαριστώ
Blacky

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Blacky σε ποια παιδιά αναφέρεσαι?Σε όλα τα παιδιά?
1) Δε τίθεται θέμα.
2) Που είδες κάτι τέτοιο?Που κολάει το να φύγει ο κόμβος σου και ποιος θα σου υποδείξει κάτι τέτοιο?
3) Παντοτινό δικαίομα σου.
4) Συνένωση?Δηλαδή?Είμαστε χώρια?Αναπτυξη δλδ?Μόνο σε forum-επικοινωνία είμαστε υποανάπτυκτοι σα δίκτυο σκοτώνουμε. Κακώς αναφέρεσαι σε όλους για μια πρόταση του tweety. Δε σου ζητήσε κανείς να βάλεις χρήματα και δε θα κάνεις την ανάπτυξη κανενός κόμβου για κανέναν tweety αλλά για σένα ώς hobbistas και για το PWMN ώς εθελοντικό δίκτυο, αν θες. Ελεύθεροι είμαστε.
5) Ποιος είπε εμείς εσείς?Ποιος είπε ζητάτε (εσείς)-ποιος υπογράφει ως τί?Και τι θέμα σηζητάμε αντιφάσκεις στο "όλοι εμείς".
6) Μαζί σου 100%

Κάντα μας λίγο σε δίευρα γιατί σε τάλιρα εγώ δε τα κατάλαβα. Συγνώμη κ όλας διορθωσέ με αν κάνω λάθος.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

tweety wrote:
mp wrote:Δε θα μπω σε διάλογο, είχα πει πως το συγκεκριμένο post θα ήταν και το τελευταίο στο forum του spidernet. Απλώς θα κάνω μερικές διευκρινήσεις.
Tυπογραφικό λάθος είναι σίγουρα το "forum του spidernet". Παρακαλώ διόρθωσέ το.
mp wrote:@tweety: Το φόρουμ του spidernet, το οποίο μετονομάστηκε σε φόρουμ του PWMN. Αυτή είναι η πλήρης αληθής φράση. Γιατί νέο φόρουμ δεν είναι. Σωστά;
Σε παρακαλώ mp διόρθωσε το.

Δεν ενδιαφέρεσαι μόνο εσύ για την ιστορία και οι του SPN, ήταν μ@λ@κες και άλλαξαν την ονομασία τους, ενώ τα είχαν όλα (δίκτυο, promotion, κόσμο)??? Γιατί αυτό εννοείς με το "forum του spidernet", παραβλέπεις την ιστορία και τις ουσιαστικές κινήσεις για ΕΝΑ Ασύρματο Δίκτυο Πατρών. :shock:

ΥΓ: όσον αφορά το logo και το Poll
tweety wrote:Το συγκεκριμένο logo εξάλλου αμβισβητήθηκε έντονα στην συνέχεια όπως και το poll με την προσθήκη νέων logo αργότερα (του soni και της nya).
Last edited by tweety on Tue Jan 29, 2008 8:18 pm, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Oz
Intel 80286
Posts: 136
Joined: Thu Mar 08, 2007 6:11 pm
PWMN Wind Node ID: 112
Location: Azeroth
Contact:

Post by Oz »

Toν διαχωρισμο του pwmn σε pwn και spn τον βλεπει μονο ο mp απ'οτι φαινεται.Η αναπτυξη του δικτυου κυριε mp δεν γινεται με το να στρογγυλοκαθεσαι σε μια καρεκλα και να απαιτεις απο τους αλλους να σου φτιαξουν οτι εχεις εσυ στο μυαλο σου... Συνεχεια απαιτεις το ενα απαιτεις το αλλο και απο εργα τιποτα. Κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να σε βαλει κεχαγια στο κεφαλι του..Το δικτυο χρειαζεται προτασεις και εργα για να αναπτυχθει οχι το δηλητηριο και την διχονοια που σπερνεις με την κακοβουλη κριτικη σου σε ανουσια topic σαν αυτο εδω.





Oz
Μέλος του Ασύρματου Δικτύου Πάτρας από το 1821

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

sf1n4k1 wrote:Κάντα μας λίγο σε δίευρα γιατί σε τάλιρα εγώ δε τα κατάλαβα. Συγνώμη κ όλας διορθωσέ με αν κάνω λάθος.
δεν περίμενα να τα καταλάβεις :P
Blacky

Post Reply