Περί PWMN, SPN, PWN, ανάπτυξη και μέλλον

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

mp wrote:Εγώ είμαι υπερήφανος για τη συμμετοχή μου στο δίκτυο. Ξεκίνησα σαν απλός client και με τις πράξεις μου κέρδισα την εμπιστοσύνη όλων. Μπήκα σε ένα δίκτυο με 5 κόμβους και κατέληξε να έχει 12. Πρωτοστάτησα στην αναβάθμιση του δικτύου με 802.11a links, έβαλα πολλά χρήματα όταν υπήρχε η άμεση ανάγκη από ρευστό για να αγοραστούν τα υλικά, σε σημείο ο eco και άλλοι να μου λένε πως κάνω μαλακίες και θα χρεωκοπήσω. Έχω κάνει αρκετά και δεν είναι της παρούσης να γράψω τη βιογραφία μου αλλά δε θα αφήσω και κανέναν να εκτοξεύει κατηγορίες έτσι, χωρίς δεδομένα και αποδείξεις. Το λάθος που έκανα ήταν πως λόγω της κόντρας που υπήρχε με το Θανάση, μπλέχτηκα σε αρτηριοσκληρωτικές διαδικασίες, προσπάθησα να ισορροπήσω πολλές φορές ανόμοια πρόγματα και δεν είδα το πρόβλημα της "απόσχισης" από το PWN των δυνάμεων εκείνων που θα το αναζωογονούσαν. Ενδεχομένως να ήταν και κακή συγκυρία που η επαφή με την ομάδα του SPN ήρθε πολύ καθυστερημένα, ενώ στην αρχή η μόνη επαφή ήταν μέσω του firegate και του yian και η εικόνα που σχημάτισα ήταν πολύ λάθος.
Όταν είσαι με μια γκόμενα που πραγματικά γουστάρεις, και τρέχεις και πληρώνεις και πολλά ακόμα.... ποτέ δεν περιμένεις να τα εκτιμήσει όλα αυτά και να είστε πάντα μαζί αλλά τουλάχιστον έχεις το χαμόγελο του μαλάκα επειδή έκανες αυτά που ήθελες μιας και σου άρεσε η φάση, άρα είσαι ok και με τον εαυτό σου και με τους άλλους.

καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

yian wrote:Όταν είσαι με μια γκόμενα που πραγματικά γουστάρεις, και τρέχεις και πληρώνεις και πολλά ακόμα.... ποτέ δεν περιμένεις να τα εκτιμήσει όλα αυτά και να είστε πάντα μαζί αλλά τουλάχιστον έχεις το χαμόγελο του μαλάκα επειδή έκανες αυτά που ήθελες μιας και σου άρεσε η φάση, άρα είσαι ok και με τον εαυτό σου και με τους άλλους.

καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Πάρα πολύ σωστός κι απόλυτα κατανοητός ο ποιητής...
Your mind is twisted. How can I resist it?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

pf wrote:@mp: Επειδη λοιπον, προφανως δεν προκειται να αναγνωρισεις την πατατα που πεταξες αλλα αντι αυτου γενικευεις το "shame on you" σε οσους δεν ενστερνιζονται τα πιστευω σου, δεν βλεπω λογο να διατηρω οποιο λινκ βρισκεται στη δικαιοδοσια καποιου που με προσβαλλει. Οποτε "so long" για το λινκακι agyia-pf. Σαπιο ηταν ετσι κι αλλιως τοσο καιρο
Δικαίωμά σου να κατεβάσεις όποιο link θες. Εγώ για την αποκατάσταση της αλήθειας να πω πως ο κόμβος της αγυιάς δεν είναι στη δικαιοδοσία μου. Είχα να ασχοληθώ με αυτόν από τον Οκτώβρη επειδή ήμουν εκτός δικτύου και ο λόγος που ασχολήθηκα ξανά από προχτές, με την επανασύνδεσή μου, είναι πως βλέπω αρκετούς να ρωτάνε γι' αυτό το κόμβο και γιατί δε μπορώ να βρω άλλον να ασχοληθεί, αν και προσπάθησα κατ' επανάληψη.

Το "shame on you" όπως λες απευθύνεται σε όλους όσους προέρχονται από το pwn και δε τους νοιάζει αν θα χαθεί αυτή η ιστορία. Από κει και πέρα, αν αυτό που είπα σε προσβάλλει, δε μπορώ να κάνω κάτι, γιατί αυτή είναι η άποψή μου, όχι για σένα προσωπικά αλλά για όλους όσους ξεχνούν την ιστορία τους. Αν θες, θα μπορούσα κι εγώ να προσβληθώ που ενώ ακούγονται ξανά και ξανά όλες αυτές οι ανυπόστατες κατηγορίες στο πρόσωπό μου, δε βγαίνεις να υπερασπιστείς την αλήθεια. Σε καλώ λοιπόν να μου πεις αν συμφωνείς με αυτά που γράφονται για μένα, πως κατέστρεψα το δίκτυο, πως προκάλεσα προσωπικά την συρρίκνωση. Γιατί όταν ξέρουμε την αλήθεια και κρυβόμαστε πίσω από την αποχή, είναι εξ' ίσου προσβλητικό.

sf1n4k1, δε θα σου απαντήσω σε αυτά που γράφεις. Θα πω μόνο πως καμία ιστορία του SPN δεν επιθυμώ να θαφτεί. Επιθυμώ να μην θαφτεί η ιστορία της ασύρματης κοινότητας της Πάτρας, με τις καλές και τις κακές τις στιγμές.

Είναι προφανές πως η άποψή μου για merge των φόρουμ δεν είναι αποδεκτή από την πλειοψηφία του κόσμου που συμμετέχει, και όχι μόνο αυτό, δεν επιθυμεί καν την προσπάθεια να γίνει κάτι τέτοιο και να εκτιμηθεί το αποτέλεσμα εκ των υστέρων. Νομίζω πως αυτή η στάση άρνησης είναι το λιγότερο περίεργη. Είμαι διατεθειμένος να υποχωρήσω σε αυτό το ζήτημα, παρ' όλο που ήταν προαπαιτούμενο για την ένωση, αν και μόνο αν η λύση που προτείνετε (δηλαδή αναγραφή της ιστορικής διαδρομής της ασύρματης κοινότητας Πάτρας στο portal του PWMN και παραπομπή στο παλιό φόρουμ) τύχει της αποδοχής των προερχόμενων από το PWN. Προσωπικά θα εξακολουθήσω να διαφωνώ αλλά οφείλω να σεβαστώ τη γνώμη των πολλών. Τα υπόλοιπα στην αποψινή συζήτηση.

edit: yian, δε διαφωνώ με αυτά που λες. Απλώς προσωπικά δε δέχομαι να αποφασίσουν ορισμένοι να θαφτεί μία ιστορία για την οποία προσπάθησαν πολλοί, είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι. Και δεν αρνούμαι ούτε τα θετικά ούτε τα αρνητικά της ιστορίας. Ακόμα και τα μπινελίκια από εποχής sou/jason θα ήθελα να υπάρχουν (τα αυτολογόκρινε ο jason εκ των υστέρων). Είναι μία ιστορική διαδρομή που για μένα δε σταμάτησε, αλλά συνεχίζει ακόμα και σήμερα, με τα νέα άτομα και τα νέα πρόσωπα. Αντίθετα, ορισμένοι εδώ μέσα θέλουν να αποστασιοποιηθούν από οτιδήποτε θυμίζει - αναφέρεται στο PWN, και αυτό είναι η ντροπή που ανέφερα νωρίτερα.

mp

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Με κάθε εκτίμιση που έχω και τους δυό σας , θεωρώ το κατέβασμα το links ώς μια πολυ αρνητική κίνηση για το δικτυο μας και λυπάμαι πολύ γι αυτο. Θα πρέπει να μεγαλώνουμε και όχι να μικραίνουμε

αυτά
Image
Blog :)

Comming soon . . .

pf
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Thu Mar 08, 2007 11:15 am

Post by pf »

πανο οτι ειχα να πω το ειπα. δεν θα μπω στο τριπακι να απανταμε ο ενας στον αλλο γιατι δεν οδηγει πουθενα. Προσβληθηκα με αυτα που ειπες εσυ, δεν τα πηρες πισω, τελος.
τωρα αν εσυ δεν νιωθεις καλα με αυτα που ακους καθε μερα απο αλλους, βαλε κανα δικηγορο να σε υπερασπισει
"The car's on fire with no driver at the wheel. The sewers are muddied with thousands lonely suicides. A dark wind blows. The government is corrupt and we're on so many drugs with the radio on and the curtains drawn. We're trapped in the belly of this horrible machine and the machine is bleeding to death
The skyline was beautiful on fire all twisted metal stretching upwards. Everything washed in a thin orange haze. I said, "Kiss me, you're beautiful.. These are truly the last days"

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Παίδες λίγες ώρες έμειναν για να ξεκαθαριστούν τα πράγματα απο κοντά τα ρόπαλα γυαλίζουν. Έχω ετοιμάσει έναν λόγο που θα σας απαγγείλω εκεί στον οποίο στην σύνταξη με βοήθησε ο astrapogiannos.

Στην ουσία σε αυτό το thread σχεδόν οι περισσότεροι παραβίασαν τους κανόνες του forum μαζί και εγώ. Θα πρέπει οι mods/admins να είμαστε πιο αυστηροί στο μέλλον με τέτοια θέματα για να μην υπάρχουν προσβολές και προσωπικοτήτων αλλά και του δικτύου. Θα πρέπει επίσης μετα το σημερινό meeting να το κλειδώσουμε και να το σημαζέψουμε όπως αρμόζει στο όμορφο forum μας.

Eco
Intel 80286
Posts: 80
Joined: Tue Jan 08, 2008 11:19 am

Post by Eco »

Παρακολουθώ δυστυχώς με φθίνων ενδιαφέρον τις εξελίξεις στην ασύρματη κοινότητα της Πάτρας.
Η εντύπωση που κάποιος αποκομίζει από το forum θα έλεγα πως είναι απαξιωτική της κοινότητας την οποία εκφράζει.
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις (μακροσκελείς ως επί το πλείστον)
και οι διαπληκτισμοί είναι κυρίως αυτό το οποίο προβάλλεται
και όχι ο σχεδιασμός, η ανησυχία και το ενδιαφέρον για την προώθηση
της ασύρματης αυτής κοινότητας

Δε σκοπεύω να δώσω απάντηση στα αμέτρητα (κυριολεκτικά) ερωτήματα
που τέθηκαν τις τελευταίες ημέρες χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχω άποψη (θετική η αρνητική).
Θα ήθελα όμως να αναφέρω πως το παλιό forum του pwn (με τις εξαιρέσεις του) έδειχνε πολύ ποιο σοβαρό, στιβαρό και συγκροτημένο.
Δεν εννοώ τίποτα παραπάνω από το ότι το forum μέσω του οποίου τώρα εκφράζομαι θέλει ..... αρκετή δουλειά και από όλους (Δεν μπορώ να είμαι πιο επιεικής)
Θα προσπαθήσω έστω και για λίγο σήμερα το βραδύ να είμαι μαζί σας
κυρίως για να σας γνωρίσω αλλά και για να εκφράσω και κάποιες απόψεις μου αφού επέλεξα να μην τις γράψω εδώ.

Κλείνοντας και κυρίως για αυτούς που δεν θα τα ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά απόψε θέλω να υπενθυμίσω πως θα πρέπει με σύνεση να χρησιμοποιούν ή ακόμη χειρότερα να υπονοούν το πρόσωπο μου, για δράσεις συμμετοχές πρωτοβουλίες.

Ελπίζω πως τελικά τα πράγματα σύντομα θα ομαλοποιηθούν και θα υπάρξει πρόοδος, αλλιώς, κατόπιν συνεννόησης με τους ανθρώπους που κόπιασαν να συνδεθούν μαζί μου (dedicated links) θα αναγκαστώ να κάνω το 3ο και τελευταίο μου post δηλώνοντας ξεκάθαρα πως η παρούσα κατάσταση δεν με εκφράζει και πως δεν είμαι πλέον μέλος του pwmn, αλλά πλέον ακολουθώ το δικό μου “δρόμο”.

Eco

Eco
Intel 80286
Posts: 80
Joined: Tue Jan 08, 2008 11:19 am

Post by Eco »

Κλείνοντας με αυτό το post, να δώσω μια συμβουλή.
Το να έχεις συγκεκριμένες διαδικασίες δεν είναι πάντα περιοριστικό=αντιδημοκρατικό κατά τα λεγόμενα πολλών. Ιδίως όταν κάτι έχει να κάνει με κόσμο πέρα από μια παρέα καλό θα ήταν να είναι ξεκάθαρα διατυπωμένο. Προσωπικά πιστεύω είναι αδύνατο να αναπτυχθεί κάτι πέρα από ένα σημείο βασισμένο μόνο και μόνο στην καλή πρόθεση για το κοινό σκοπό.
Εύχομαι ειλικρινά να συνεχίσετε και να λύσετε τα όποια προβλήματα.
Από εδώ και στο εξής δεν ανήκω σε κανένα forum ή δίκτυο και επομένως, ότι αυτά εκφράζουν δεν εκφράζει και μένα. Επίσης οποιεσδήποτε ερωτήσεις ή απαντήσεις αναζητά κάποιος ας μη γράψει καλύτερα εδώ, ας επιχειρήσει τον παραδοσιακό τρόπο, να τα πούμε από κοντά.

Eco

Post Reply