Περί PWMN, SPN, PWN, ανάπτυξη και μέλλον

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Post Reply
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Περί PWMN, SPN, PWN, ανάπτυξη και μέλλον

Post by mp »

Αν και οι χτεσινές εξελίξεις αλλάζουν τα δεδομένα, οπωσδήποτε δε μπορούν να παραγραφούν έτσι κάποια πράγματα, ούτε γίνεται να αποσιωπηθούν κάποια άλλα. Αυτά που είχα σκοπό να πω θα ειπωθούν, ενδεχομένως η γλώσσα να γίνει λιγότερο καυστική αλλά πρέπει να ειπωθούν για να δουν όλοι και τις δύο όψεις του νομίσματος.

Μετά από μία έντονη κρίση στις σχέσεις μεταξύ εμού και του sf1n4k1, το περασμένο Πάσχα, με απειλές για μηνύσεις και άλλα χαζά, και αφού σκέφτηκα καλά και αμερόληπτα για το τι είναι καλύτερο για την ασύρματη κοινότητα της Πάτρας, αποφάσισα να ξεκινήσω κάποιες επαφές με την ομάδα διαχειριστών του PWN για να τους πείσω πως η "σκληρή" στάση που είχαμε υιοθετήσει με το καταστατικό μας για το PWN ήταν λάθος και πως το μέλλον της ασύρματης κοινότητας της Πάτρας είχε μόνο ένα δρόμο: την ένωση του PWN με το SPN. Το SPN τη στιγμή εκείνη είχε μεγάλη ενεργητικότητα και διάθεση για ανάπτυξη, ενώ το PWN είχε την ιστορία και ένα αρκετά καλοστημένο βασικό κορμό, αλλά δεν είχε πια ενέργεια. Η ηγετική ομάδα του SPN (korki, itmy, tweety, under) είχε μία αντίληψη για τα πράγματα λίγο ως πολύ αναρχική (εξ ου και το κατά καιρούς σχόλιό μου περί αναρχοκομμουνιστών), μια αντίληψη που διαφωνούσε με τον τρόπο σκέψης των ατόμων που ήταν διαχειριστές κόμβων του PWN. Επίσης στο πέρασμα του χρόνου είχε διαμορφωθεί μία αρνητική γνώμη για το PWN στην κοινότητα του SPN, υπήρχαν posts χλευασμού αλλά και υβριστικά (θα θυμίσω μόνο το "μπήκα στο SPN για να γ.... το PWN" ενός νέου μέλους). Επειδή μου ζητήθηκε από τον tweety να κάνω την αυτοκριτική μου, θα του θυμίσω πως μετά την πρώτη συνάντηση που είχα εγώ και ο ianos με την ηγετική ομάδα του SPN, είχα πει από τότε το εξής: "Περιμέναμε την νέα ομάδα ατόμων που θα αναπτύξουν το PWN. Περιμέναμε και περιμέναμε αλλά δε φάνηκαν. Τώρα καταλαβαίνω πως φταίμε εμείς - και πρώτος εγώ - που αυτά τα άτομα ήρθαν - πέρασαν και έφυγαν από το PWN και είναι στο χέρι μας να τους φέρουμε πάλι πίσω". Μπορούν πολλοί να επιβεβαιώσουν το παραπάνω. Αυτά περί αυτοκριτικής. Μέσα λοιπόν σε όλο αυτό το κλίμα ξεκίνησαν κάποιες επαφές για να διαμορφωθεί μία πλειοψηφία που θα αποφάσιζε να ενωθεί με το SPN. Επαφές που είχαν μεγάλη διάρκεια, μίλησα σχεδόν με όλους τους διαχειριστές κόμβων του PWN. Από αυτές τις επαφές πήρα κάποια μηνύματα: Να μη χαθεί η ιστορικότητα του ονόματος PWN, τα σύμβολα του PWN, να μη σπάσει ο υφιστάμενος βασικός κορμός του PWN, να υπάρξει ομοιομορφία στο δίκτυο και άλλα. Συγκεκριμένα, ο blacky και ο kleanthis ήταν πολύ αποφασιστικοί στο θέμα του ονόματος και των συμβόλων, ενώ για τον eco ήταν σημαντικό να μη χαλάσει ο υπάρχων κορμός, ώστε αν κάτι στράβωνε, να είχαμε και πάλι το δίκτυο. Ο ianos ήταν από την αρχή αντίθετος καθώς θεωρούσε ότι η αντίληψη που είχαμε εμείς ως PWN για τα πράγματα απείχε χιλιόμετρα από την αναρχική αντίληψη της ομάδας του SPN, και ήταν και ο μόνος τελικά που ψήφισε λευκό στην διαδικασία ένωσης. Προσωπικά δεσμεύτηκα σε όλους αυτούς πως δε θα προχωρούσε τίποτα αν δεν εξασφαλιζόταν η ιστορικότητα του ονόματος του PWN.

Σε αυτό το πλαίσιο και μετά από συναντήσεις, καταλήξαμε σε μία συμφωνία, όπως περίπου περιγράφεται στο από 13/06/07 post του sf1n4k1 στο http://forum.pwmn.net:800/viewtopic.php?p=2587#2587 . Εγώ από την πρώτη στιγμή πίεσα την κατάσταση για να γίνει το άνοιγμα του routing, η αλλαγή των ssid κτλ, και κρατούσα στάση αναμονής για τα υπόλοιπα. Τα πράγματα ξεκίνησαν πολύ καλά, υιοθετήθηκε το όνομα PWMN που σαφώς παρέπεμπε στο PWN και στην ιστορικότητα του ονόματος. Ξεκίνησαν οι αλλαγές στα ssid με την πολύ καλή ιδέα του sf1n4k1, ενώθηκε το wind με την κοινή προσπάθεια korki/trv, έγινε ένα poll για τα σύμβολα του PWMN όπου κέρδισε ένα σύμβολο που επίσης παρέπεμπε στην ιστορικότητα του PWN, ένα σύμβολο που κέρδισε κυρίως γιατί ήταν πολύ όμορφο και λιτό ταυτόχρονα (είναι αυτό που έχω avatar). Ως εδώ όλα καλά. Δυστυχώς όμως, όσο περνούσε ο καιρός, έβλεπα, και μαζί με εμένα έβλεπαν και όλοι οι υπόλοιποι admins του PWN, να μην υλοποιείται η ένωση των forum, να παραμένει για πολύ καιρό το όνομα SPN σε πολλά σημεία στο forum και στο wind. Εγώ πάντα έκανα post για να θίγω αυτά τα θέματα, σε βαθμό να ενοχλώ, αλλά τα έκανα γιατί εγώ ήμουν αυτός που ξεκίνησα τη διαδικασία, εγώ ήμουν αυτός που είχα υποσχεθεί πράγματα. Ενδεχομένως πολλές φορές να έθιγα τα θέματα με κακό τρόπο, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν υπήρχαν. Συνέχιζε για μήνες να υπάρχει το vlsi.wspn.gr, ακόμα και σήμερα στο irc gateway η διεύθυνση είναι irc.wspn.gr . Επίσης συνέχιζε επί μήνες να υπάρχει το πρόβλημα του hosting και της πόρτας 800, 81 κτλ (δε θα επεκταθώ σε αυτό, έχει συζητηθεί πάρα πολύ), ενώ στον αέρα παρέμενε πάντα η κόντρα PWN - SPN, εμείς και εσείς, αυτοί και οι άλλοι. Κατά τη γνώμη μου, η ηγετική ομάδα του SPN και ειδικότερα ο korki όφειλαν να δουν τα πράγματα λίγο "υπεράνω", άλλωστε ήταν φανερό πως το δικό τους δίκτυο ήταν το ισχυρό στην ένωση. Να φανούν λίγο υπεράνω και να αγκαλιάσουν το PWN. Αντ' αυτού εξακολουθούσε η έχθρα, ίσως μία τάση ρεβανσισμού για το γεγονός ότι κάποτε το PWN, εγώ προσωπικά και άλλοι σας φέρθηκαν άσχημα και σας ώθησαν εκτός. Για μένα αυτό ήταν το μεγάλο λάθος της ομάδας του SPN. Τίποτα από τον θόρυβο των τελευταίων βδομάδων δε θα είχε ακουστεί αν είχαν δείξει αυτό που έδειξαν χτες. Προσωπικά δε ζήτησα ποτέ κανένα αξίωμα admin ή mod. Θέλω να είμαι σαφής και ξεκάθαρος σε αυτό, δε θέλω να νομίζει κανείς πως ο mp θέλει εξουσία και πως τώρα που τον κάναμε admin είναι όλα ok. Η πρότασή μου εξ' αρχής ήταν να υπάρχει και ένας admin προερχόμενος από το PWN, καθαρά για λόγους ισορροπίας, κι αυτός να ήταν ο trv, που ήταν admin του forum του PWN και ξέρει από phpbb κτλ.

Πέρα όμως από όλα τα παραπάνω, υπάρχει και το θέμα του οράματος και της ανάπτυξης του δικτύου. Κατά καιρούς σχολίασα αρνητικά κάποιες από τις κινήσεις που γίνονται για την επέκταση σε άλλους νομούς, όταν δεν καλύπτεται η πόλη μου. Επιπλέον πάντα θεωρούσα - αυτό είναι διαφορά αντίληψης και μπορεί να είμαι και λάθος - πως το υπάρχων αναρχικό μοντέλο ανάπτυξης δε μπορεί να λειτουργήσει. Ήμουν πάντα υπέρμαχος μιας κεντρικής διαχείρισης, μιας ολιγαρχίας των ειδικών - όπου ειδικοί οι διαχειριστές κόμβων. Η ασύρματη κοινότητα περνάει από κρίση, γιατί δεν έχει το σύγχρονο killer app. Κάποτε ήταν τα games. Όλα ξεκίνησαν για να παίζουν το βράδυ quake και cod. Μετά ήρθε με τις DSL το internet sharing. Σήμερα βιώνουμε μία απουσία του killer app, γιατί gaming και downloads έχει ο καθένας με DSL σπίτι του, με ταχύτητες μεγαλύτερες από το wireless. Και εδώ έρχεται η δική μου πρόταση για την ασύρματη κοινότητα της Πάτρας. Για μένα το νέο killer app είναι η σύνδεση από παντού. Να μπορώ να είμαι στο δίκτυο από το δρόμο, από το μαγαζί που πίνω καφέ, από τις πλατείες. Από παντού. Και όχι κουβαλώντας μαζί μου μία stella. Με το pda μου, με το φορητό μου, να μπορώ να έχω πρόσβαση. Αυτό είναι το killer app, σε συνδυασμό με υπηρεσίες triple play, data/voip/vod (video on demand) για όλα τα μέλη του δικτύου. Αυτό το όραμα όμως δεν επιτυγχάνεται με τη σημερινή δομή και ανάπτυξη. Για να μπορέσεις να αναπτύξεις ένα δίκτυο που να έχεις πρόσβαση παντού, απαιτείται να μπορείς να συνδιαλαγείς με τοπικούς φορείς, δήμο, πανεπιστήμιο, αλλά φυσικά και με ιδιωτική πρωτοβουλία. Η πρότασή μου για δημιουργία συλλόγου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με σκοπό την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην πόλη της Πάτρας και σε δεύτερο βαθμό στο νομό της Αχαΐας, είναι άμεση. Όπως λειτουργεί τώρα η κοινότητά μας δυσκολεύεται να ανοίξει μία πόρτα 80 στο hosting της. Μέσα από το σύλλογο μπορούμε να προωθήσουμε δυναμικά το όραμα για τη σύνδεση από παντού. Μπορούμε να διεκδικήσουμε χορηγίες. Κατά καιρούς είχα βρει πολλούς ενδιαφερόμενους. Ο blacky ήθελε να έχουμε επαφές με κάποιους στο δήμο, αλλά πως μπορούσαμε να πάμε έτσι; Επίσης ένας σύλλογος θα διευθετήσει όλα αυτά τα θέματα που προκάλεσαν τριγμούς, δηλαδή ψηφοφορίες για admins/mods, και λοιπά θέματα.

Η διαφορά από χτες μέχρι σήμερα είναι πως αν αυτό το post γινόταν χτες, θα συμπεριλάμβανε μία κλήση στους εκ PWN προερχόμενους για αποχώρηση από το SPN-κρατούμενο PWMN και την δημιουργία συλλόγου για την Ασύρματη Κοινότητα Πάτρας. Σήμερα θα πω πως περιμένω να δω να υλοποιούνται αυτά που τόσο καιρό ζητάω, δηλαδή να γίνει σαφές πως το PWMN αγκαλιάζει το PWN και την ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας. Θα περιμένω να δω πως τα περί ταφόπλακας ήταν post εκνευρισμού και όχι ουσίας. Θα περιμένω να ενσωματωθεί το forum του PWN και να φαίνεται πως ο blacky είναι μέλος από το 2002 και όχι από το 2007. Θα περιμένω να δω το σύμβολο του δικτύου, το φάρο μας. Αν δε σας αρέσει αυτό που ψηφίστηκε βάλτε κάποιο άλλο, αλλά δείξτε σε όλους πως η ιστορία είναι εδώ. Θα περιμένω να δω πως πραγματικά άλλαξε κάτι από χτες και πως δεν είναι ένα αστείο.

Και φυσικά καλώ όλους να προχωρήσουμε στο θέμα συλλόγου για την ανάπτυξη του δικτύου, για την σύνδεση "ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ".

mp
Μέλος του Ασύρματου Δικτύου Πάτρας από το 2003.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Δε βλέπω κάτι ακραίο στα όσα αναφέρεις (προσωπική και ταπεινή μου άποψη αυτό, δε μιλώ εκ μέρους κανενός, αλλά σαν PanouliX).

Από την άλλη μεριά θα σου συνιστούσα να μην περιμένεις απλά, αλλά να συμμετάσχεις κι εσύ στα όσα (εύστοχα κατά τη γνώμη μου) πράγματα προτείνεις. Το πώς, θα το βρείς και θα το δρομολογήσεις κι εσύ και οι υπόλοιποι ex-PWNίτες & ex-SPNίτες μαζί σαν ένα και το αυτό σύνολο.

Έτσι θα μπορέσεις να δεις πολύ πιο άμεσα και σωστά ορατά αποτελέσματα με ομόφωνες προτάσεις, αποφάσεις και υλοποιήσεις όλων. ;)
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Εγώ είμαι και θα παραμείνω αντίθετος στην δημιουργία συλλόγου καθώς σίγουρα δε θα μας δώσει τη δυνατότητα να μπαίνουμε με το pda απο οποιοδήποτε σημείο της Πάτρας. Κάτι τέτοιο ήδη το έχουμε σε αρκετά κεντρικά σημεία όπως Πλατεία Γεωργίου,Όλγας,Νορμαν,Ψηλά αλώνια, Παραλία Αγ.βασιλείου και κατα σημεία, σε άλλες περιοχές. Το δίκτυο δεν χρειάζεται καυγάδες και μάλιστα όχι Νομικούς καυγάδες βάση καταστατικών,ταμείων,γραμματων και φαρισαίων. Το δίκτυο μπορεί ν ανταγωνιστεί ακόμα την dsl. Dsl υπάρχει εδώ και 4 χρόνια..εγώ βλέπω ν αναπτύσεται το δίκτυο αυτά τα 4 χρόνια περισσότερο απο ποτε..έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν ενδιέφεραι το δίκτυο και τους πραγματικούς "παράγοντές του" ο leecher με το usb stick. Δε στένλει με 2-4MB/s ή 600ΚΒ/s καμία dsl. Δεν είναι δωρεάν καμία dsl.

Στο θέμα PWN. Ήσουν και θα είσαι λάθος μαζί με όσους συμφωνούν με εσένα στην αναφορά για τους SPNites μια ομάδα που όχι απλά αγκάλιασε τους PWNites αλλά όπως είδα πριν 1 χρόνο το SPN είναι και ο λόγος που αυτή η κοινότητα έχει συνέχεια. Δε μπορεί κανείς εκ του PWN να μην κάνει το παραμικρό και απλά να ζητάει συμπεριλαμβανομένου και εσένα. Ποιος απο εσένα trv και πολλούς άλλους απο το PWN έφτιαξε κάτι ένα portal έστω με το υλικό που έχετε και το έδωσε σε κάποιον του PWMN και όχι του SPN και αυτός δε το αξιοποίησε?Ποιος δεν προσπάθησε να ενωθούν τα forum?Ποιος απο το SPN δεν διαφήμισε το PWMN και δε το εξέλιξε..και ποιος το έκανε απο PWN?Οι ερωτήσεις μου δεν χρειάζονται απάντηση απλά προβληματισμό.

Ελπίζω απο εδώ και πέρα να δούμε προσφορά και απο άλλους, όχι μόνο απαιτήσεις στις οποίες δεν έχει κανένας PWMNιτης υποχρέωση να ενδώσει.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ειναι πολυ μεγαλο το post. Μηπως εχεις καμια περιληψη?
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Itmy διάβασε το δικό μου...που είναι η απάντηση και θα μπεις στο νόημα της περίληψης.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

sf1n4k1 wrote:Εγώ είμαι και θα παραμείνω αντίθετος στην δημιουργία συλλόγου καθώς σίγουρα δε θα μας δώσει τη δυνατότητα να μπαίνουμε με το pda απο οποιοδήποτε σημείο της Πάτρας. Κάτι τέτοιο ήδη το έχουμε σε αρκετά κεντρικά σημεία όπως Πλατεία Γεωργίου,Όλγας,Νορμαν,Ψηλά αλώνια, Παραλία Αγ.βασιλείου και κατα σημεία, σε άλλες περιοχές. Το δίκτυο δεν χρειάζεται καυγάδες και μάλιστα όχι Νομικούς καυγάδες βάση καταστατικών,ταμείων,γραμματων και φαρισαίων. Το δίκτυο μπορεί ν ανταγωνιστεί ακόμα την dsl. Dsl υπάρχει εδώ και 4 χρόνια..εγώ βλέπω ν αναπτύσεται το δίκτυο αυτά τα 4 χρόνια περισσότερο απο ποτε..έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν ενδιέφεραι το δίκτυο και τους πραγματικούς "παράγοντές του" ο leecher με το usb stick. Δε στένλει με 2-4MB/s ή 600ΚΒ/s καμία dsl. Δεν είναι δωρεάν καμία dsl.

Στο θέμα PWN. Ήσουν και θα είσαι λάθος μαζί με όσους συμφωνούν με εσένα στην αναφορά για τους SPNites μια ομάδα που όχι απλά αγκάλιασε τους PWNites αλλά όπως είδα πριν 1 χρόνο το SPN είναι και ο λόγος που αυτή η κοινότητα έχει συνέχεια. Δε μπορεί κανείς εκ του PWN να μην κάνει το παραμικρό και απλά να ζητάει συμπεριλαμβανομένου και εσένα. Ποιος απο εσένα trv και πολλούς άλλους απο το PWN έφτιαξε κάτι ένα portal έστω με το υλικό που έχετε και το έδωσε σε κάποιον του PWMN και όχι του SPN και αυτός δε το αξιοποίησε?Ποιος δεν προσπάθησε να ενωθούν τα forum?Ποιος απο το SPN δεν διαφήμισε το PWMN και δε το εξέλιξε..και ποιος το έκανε απο PWN?Οι ερωτήσεις μου δεν χρειάζονται απάντηση απλά προβληματισμό.

Ελπίζω απο εδώ και πέρα να δούμε προσφορά και απο άλλους, όχι μόνο απαιτήσεις στις οποίες δεν έχει κανένας PWMNιτης υποχρέωση να ενδώσει.
Ορθώς ελάλησες sfin. Συμφωνώ, το δίκτυο ακόμη είναι ζωνατνό και δε το χτυπάει καμία DSL σε υπηρεσίες & ταχύτητα και μάλιστα τσαμπέ!

Για το του συλλόγου δε μπορώ να αποφανθώ άμεσα γιατί χρειάζεται κάποια κουβέντα πρώτα ώστε να έχω μια πλήρη γνώση για τα υπέρ και τα κατά αυτού, πρωτού εκφέρω κάποια γνώμη και άποψη.

Όσο για την αναμονή του MP, ήδη του απάντησα οτί πρέπει να προσφέρει κι όχι να περιμένει. Αφού προσφέρει ή προσπαθήσει να προσφέρει και να βοηθήσει κι αυτός και οι υπόλοιποι της "ενσωμάτωσης", τότε βεβαίως και να μιλάνε για αντίκρυσμα. Όχι όμως προκαταβολικά, Νομίζω είναι κάτι το οποίο ο MP και οι υπόλοιποι του πρώην PWN το γνωρίζουν καλά βαθιά μέσα τους...
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

mp wrote:αποφάσισα να ξεκινήσω κάποιες επαφές με την ομάδα διαχειριστών του PWN για να τους πείσω πως η "σκληρή" στάση που είχαμε υιοθετήσει με το καταστατικό μας για το PWN ήταν λάθος και πως το μέλλον της ασύρματης κοινότητας της Πάτρας είχε μόνο ένα δρόμο: την ένωση του PWN με το SPN.
Aυτό καθένας από pwn έπρεπε να το είχε καταλάβει εξαρχής - τρανό παράδειγμα ο pf που αποδείχθηκε υπεράνω και πραγματικά ενδιαφέρεται για ΕΝΑ Ασύρματο Δίκτυο Πατρών. Το ενδιαφέρον του είναι σε όλη την πορεία του babylon, συνέχεια αναπτυσσόταν και μεθαύριο μπαίνει 7ο interface :shock:
###############################################
mp wrote:Από αυτές τις επαφές πήρα κάποια μηνύματα: Να μη χαθεί η ιστορικότητα του ονόματος PWN, τα σύμβολα του PWN, να μη σπάσει ο υφιστάμενος βασικός κορμός του PWN, να υπάρξει ομοιομορφία στο δίκτυο και άλλα.
Η ιστορικότητα του ονόματος δεν χάνεται με το απλά να μην αναγράφεται το όνομα PWN και τα σύμβολά του, αλλά ουσιαστικά χάνεται όταν παύει να υπάρχει σαν ζωντανό δίκτυο και να τραβάει νέο κόσμο - γεγονός που δυστυχώς έχει συμβεί εδώ και πολύ καιρό. Επίσης το γεγονός ότι άλλαξε όνομα σε PWMN πιστεύω ήταν το καλύτερο για το PWN μιας και ως δίκτυο είναι δίκτυο-φάντασμα (λυπάμαι ειλικρινά, δεν το λέω με κανέναν ρεβανσισμο και συναφή). Τρανή απόδειξη είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει δραστηριότητα από τους ap holders για νέα bb links και clients.
To να μην σπάσει ο κορμός του PWN δεν μπορεί να το εξασφαλίσει κανένας, εξαρτάται από το πόσο ενδιαφέρεται ο κάθε κόμβος για τον διπλανό του.
Ομοιομορφία στο δίκτυο είναι και τα ip addresses και τα 10.143. είναι η μεοψηφία (δεν είναι πρόβλημα ουσιαστικό, τυπικό θα έλεγα και όχι της παρούσης)
###############################################
mp wrote: Δυστυχώς όμως, όσο περνούσε ο καιρός, έβλεπα, και μαζί με εμένα έβλεπαν και όλοι οι υπόλοιποι admins του PWN, να μην υλοποιείται η ένωση των forum, να παραμένει για πολύ καιρό το όνομα SPN σε πολλά σημεία στο forum και στο wind.
Σίγουρα είναι πολλά αυτά τα οποία δεν έχουν υλοποιηθεί, αλλά όπως είπε και ο sf1n4k1, η δραστηριοποίηση ήταν μονομερής
sf1n4k1 wrote:Ποιος απο εσένα trv και πολλούς άλλους απο το PWN έφτιαξε κάτι ένα portal έστω με το υλικό που έχετε και το έδωσε σε κάποιον του PWMN και όχι του SPN και αυτός δε το αξιοποίησε?Ποιος δεν προσπάθησε να ενωθούν τα forum?Ποιος απο το SPN δεν διαφήμισε το PWMN και δε το εξέλιξε..και ποιος το έκανε απο PWN?Οι ερωτήσεις μου δεν χρειάζονται απάντηση απλά προβληματισμό.
Το να υπάρχει κάπου ξεχασμένο ένα spn ή ένα pwn δεν είναι κάτι ουσιώδες (όπως το 10.143. το βλέπω), αρκεί στις κεντρικές σελίδες (forum, wind, wiki) να υπάρχει το PWMN.
Και ξαναλέω, εδώ είναι η μεγάλη μας διαφορά: έργα από το (παλιό) pwn δεν είδαμε, τα πάντα από το (υπόλοιπο) pwmn προέκυψαν. Λόγια όρεξη να έχουμε και κανα μπουκάλι νερό. :P
###############################################
mp wrote:Η ηγετική ομάδα του SPN (korki, itmy, tweety, under) είχε μία αντίληψη για τα πράγματα λίγο ως πολύ αναρχική (εξ ου και το κατά καιρούς σχόλιό μου περί αναρχοκομμουνιστών), μια αντίληψη που διαφωνούσε με τον τρόπο σκέψης των ατόμων που ήταν διαχειριστές κόμβων του PWN.
Που όπως αποδείχθηκε στην πράξη ήταν σωστή για την ανάπτυξη του δικτύου, ανάπτυξη που την δεδομένη στιγμή ήταν critical για το pwn.
###############################################
Last edited by tweety on Thu Jan 24, 2008 8:38 pm, edited 1 time in total.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

mp wrote:Ήμουν πάντα υπέρμαχος μιας κεντρικής διαχείρισης, μιας ολιγαρχίας των ειδικών - όπου ειδικοί οι διαχειριστές κόμβων.
Το μοντέλο αυτό δεν βοηθάει στην ανάπτυξη του δικτύου, ανάπτυξη που καθαρά βασίζεται στον εθελοντισμό (σε μια εταιρεία πχ δουλεύει μια χαρά)
Το killer ap είναι το voip -> ασύρματη κάλυψη παντού όπως λες (συμφωνώ). Η κάλυψη αυτή στηρίζεται κατά κόρον στην εθελοντική προσφορά και λιγότερο στους φορείς, που σίγουρα χρειάζονται και αυτοί και για να τους προσεγγίσουμε χρειάζεται σύλλογος. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος να δημιουργηθεί ένας σύλλογος - απλά για να μας φέρει κόντα με άλλους φορείς και καμιά χορηγία. Σε όλα τα υπόλοιπα μόνο μπελάδες θα μας φέρει.
###############################################
mp wrote:Η διαφορά από χτες μέχρι σήμερα είναι πως αν αυτό το post γινόταν χτες, θα συμπεριλάμβανε μία κλήση στους εκ PWN προερχόμενους για αποχώρηση από το SPN-κρατούμενο PWMN και την δημιουργία συλλόγου για την Ασύρματη Κοινότητα Πάτρας.
Άρα δεν βλέπεις ΜΙΑ ασύρματη κοινότητα στην Πάτρα γιατί όπως έχουν τα πράγματα αν γυρίσεις στο παλιό pwn, ειλικρινά ούτε δίκτυο δεν θα έχεις εκ των πραγμάτων (πολλοί απο το pwn έχουν ενσωματωθεί στο Pwmn).
###############################################
mp wrote:Σήμερα θα πω πως περιμένω να δω να υλοποιούνται αυτά που τόσο καιρό ζητάω, δηλαδή να γίνει σαφές πως το PWMN αγκαλιάζει το PWN και την ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας. Θα περιμένω να δω πως τα περί ταφόπλακας ήταν post εκνευρισμού και όχι ουσίας
Αν δεν ασχοληθείς εσύ προσωπικά, μην περιμένεις τίποτα, ανέλαβε δράση (ανέλαβε πχ την μεταφορά του pwn forum και συναφή στο νέο portal - μίλα με giorgos197 γι' αυτό). Και είπαμε, το pwn άλλαξε όνομα σε pwmn, that's evolution.
###############################################
mp wrote:Θα περιμένω να ενσωματωθεί το forum του PWN και να φαίνεται πως ο blacky είναι μέλος από το 2002 και όχι από το 2007
Aυτό εξαρτάται από τον blacky, το ότι στήθηκε κάποτε ένας κόμβος και είχε κίνηση δεν σημαίνει τα πάντα. Εξάλλου στο wind ημερομηνία υπάρχει.
###############################################
mp wrote:Θα περιμένω να δω το σύμβολο του δικτύου, το φάρο μας. Αν δε σας αρέσει αυτό που ψηφίστηκε βάλτε κάποιο άλλο, αλλά δείξτε σε όλους πως η ιστορία είναι εδώ. Θα περιμένω να δω πως πραγματικά άλλαξε κάτι από χτες και πως δεν είναι ένα αστείο.
Δεν είναι ο φάρος το σύμβολο του δικτύου μας (δεν είμαστε ο Δήμος Πατρέων και στον φάρο ούτε κόμβο δεν έχει). Επαναλαμβάνω, η ιστορία δεν είναι το παν. Κι εγώ χαίρομαι που ο Κολοκοτρώνης έδωσε τα πάντα το 21 αλλά δεν προσκυνώ κάθε μέρα τον τάφο του (και πιστεύω εδώ είναι η ανάληψη των ευθυνών σου/σας επί το έργον (όχι απλά στα λόγια) - το pwn ειναι ιστορία πλέον - ειλικρινά λυπάμαι γι' αυτό, πέραν αναφορών και history σε forum κτλ δεν μπορεί να γίνει κάτι (μια αναβίωση πχ ως pwn).

Εργάτες θέλει το δίκτυο, όχι θεατές.

ΥΓ: Συγγνώμη για τα τεράστια posts, αλλά είναι μια εφ' όλης της ύλης επανάληψη.
Itmy μην τα διαβάσεις 8)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Δε θα μπω σε διάλογο, είχα πει πως το συγκεκριμένο post θα ήταν και το τελευταίο στο forum του spidernet. Απλώς θα κάνω μερικές διευκρινήσεις.

Η ένωση των forum ώστε ο user blacky να φαίνεται πως είναι μέλος από το 2002, πως το πρώτο post έγινε το 2002 κτλ κτλ είναι κάτι που θα σέβεται την ιστορία της ασύρματης κοινότητας στην Πάτρα (λέω blacky γιατί είναι ο μόνος από τους αρχέγονους που ασχολείται ακόμη). Τεχνικά είναι κάτι επίπονο αλλά εφικτό και το θέμα είναι αν υπάρχει η βούληση να γίνει. Εγώ νομίζω πως δεν υπάρχει. Το να μπει ένα freezed backup του παλιού forum σε κάποιο portal σαν μουσειακό κομμάτι δεν ικανοποιεί ούτε εμένα, αλλά και δε σέβεται καμμία ιστορία. Εδώ έχουμε το forum του spidernet το οποίο άλλαξε όνομα σε PWMN, με αρκετές ακόμη αναφορές στο SPN να υπάρχουν.

Ο φάρος είναι το σύμβολο της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα. Το σύμβολο που κέρδισε το poll έχει τον φάρο, όπως και πολλά άλλα στο poll. Αν εσάς σας ενοχλεί το σύμβολο της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα, δικαίωμά σας, μα και δικαίωμα δικό μου να υπεραμυνθώ αυτών που έδωσα την υπόσχεσή μου ότι θα τηρήσω όταν προσπαθούσα να τους πείσω πως η πορεία που τους προτείνω είναι η σωστή.

Από τις ως τώρα απαντήσεις ειλικρινά δε βλέπω διάθεση να "ενσωματωθεί" η ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας στην Ελλάδα στο υπάρχον σχήμα. Αντίθετα βλέπω χλευαστικά post για το κείμενο και τις θέσεις μου από τον Itmy και λυπάμαι πολύ.

Ο εθελοντισμός είναι καλός, αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει μία κεφαλή και μία οργάνωση. Αυτό το ρόλο τον έχουν αναλάβει σήμερα οι τέσσερις του SPN. Η πρότασή μου για σύλλογο είναι μονόδρομος για να υπάρχει μία οργάνωση και μία τάξη. Στις ασύρματες κοινότητες της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, οι σύλλογοι είναι αυτοί που έδωσαν αυτό που χρειαζόταν για να μεγαλώσουν τα δίκτυα. Στο σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη είναι 6 aps σε απόσταση ακτίνας 500m. Αυτό είναι ανάπτυξη και δεν έρχεται χωρίς κεντρική οργάνωση.

Ευχαριστώ για τα δικαιώματα admin/mod αλλά δεν επιθυμούσα ούτε επιθυμώ να έχω τέτοιες εξουσίες, οπότε προτιμώ να μου αφαιρεθούν.

Δε σκοπεύω να δαπανήσω προσωπικό μόχθο και για το στήσιμο νέου κόμβου στο νέο μου σπίτι και για άλλους κόμβους που έχω επαφές αλλά και για υπηρεσίες σε ένα δίκτυο που δε βλέπει με σεβασμό και δεν αγγαλιάζει την ιστορία του. Όταν ρωτάτε γιατί οι προερχόμενοι από το PWN άνθρωποι δεν έχουν προσπαθήσει παραπάνω αυτό το διάστημα, να σκέφτεστε αν αυτό το δίκτυο πραγματικά είναι η ένωση PWN-SPN ή αν είναι το SPN με νέα ονομασία. Αν δεν διαφανεί τις επόμενες ημέρες η θέληση για μία πραγματική ενσωμάτωση της ιστορίας της πρώτης ασύρματης κοινότητας στη λειτουργία του PWMN, θα συνεχίσω στην εφαρμογή αυτών που έχω στο μυαλό μου και με τους ανθρώπους που έχουν αντίστοιχες απόψεις με εμένα. Σε καμμία περίπτωση δε θα αφήσω την ιστορία της πρώτης ασύρματης κοινότητας να χαθεί.

mp
Μέλος του Ασύρματου Δικτύου Πάτρας από το 2003.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Χάπια..εμ σας τα λέω εγώ δεν ακούει κανείς..χρόνια τώρα..λοιπόν το pwmn με μια αναφορά σ ένα link στο pwn είναι μια χαρά γιατί μακρυγορούμε..η 800 πρέπει να αλαχτεί άμμεσα και αυτό είναι το 1ο..και απο εκεί και πέρα ο mp και οι υπόλοιποι της καρέκλας που και άυριο θα σχολιάζουν τον κόπο όχι των 4ρων αλλά πολλών ακόμα που δήθεν δε βλέπει..μπορούν ελέυθερα ν ανοίξουν το pwn και σύλλογο και και και..κ αν γίνει τίποτα απ αυτά sorry κ όλας θα δεχτώ το mod αλλά..-edit tweety- ανάρμοστο- !

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Πήρα μπύρες, pop corn, έβαλα και μουσική και ξεκίνησα να διαβάζω...

Θα απαντήσω κυρίως στον mp γιατί με τους άλλους μιλάμε και μέσω irc.

mp, διάβασα με προσοχή το post σου στο οποίο σε ένα μεγάλο μέρος αναφέρεις τις προσπάθειες που προσωπικά έκανες για να φέρεις το pwn πιο κοντά στη διασύνδεσή του με το spn - ενέργεια που όπως αναφέρεις ήταν αρκετά δύσκολη. Επίσης αναφέρεις ότι υπήρχαν και κάποιες προυποθέσεις για τη διασύνδεση αυτή (όνομα, σύμβολα, links κλπ.) για κάποια μέλη του pwn.

Ίσως πρέπει να λάβεις υπόψη σου πώς βλέπαμε οι του spn την λίγο ως πολύ ολιγαρχική - ψευδο-δημοκρατική διοίκηση του pwn από μία elite διαχειριστών σε αντίθεση με τη διοίκηση του spn που βασίζεται στο μοντέλο της ελεύθερης αγοράς. Σε αντίθεση με το pwn, οι κόμβοι του spn (οι οποίοι σα μονάδες είναι αυτόνομοι και ανεξάρτητοι) δέχτηκαν σχετικά εύκολα τη διασύνδεση με το pwn (τους προταθηκε η διασύνδεση - και όσοι ήθελαν συνδέθηκαν - τόσο απλά) γιατί προφανώς αυτή η κίνηση θα οδηγούσε σε μία μεγαλύτερη ασύρματη κοινότητα.
Από ότι φαίνεται κανείς από το spn δεν ασχολήθηκε με το δεύτερο μέρος (σύμβολα, ονόματα κλπ.), πράγμα που δείχνει πόσο ασήμαντα εξακολουθούν να δείχνουν στους περισσότερους.

Επειδή πιστεύω ότι η πλειοψηφία των μελών του δικτύου εξακολουθούν να προτιμούν το μοντέλο του αυτόνομου κόμβου (αυτό που εσφαλμένα αποκαλείς αναρχοκομμουνισμό - πιό κοντά στον καπιταλισμό είναι), μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο να τους πείσεις να σε ακολουθήσουν. Δε λέω ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, αντιθέτως μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Θα χρειαστεί όμως πρώτα να αποδείξεις στα μέλη του δικτύου ότι αυτά που λες μπορούν να εφαρμοστούν και να υποδείξεις μία πορεία που μπορεί να μας οδηγήσει σε αυτό (εγώ τουλάχιστον κάτι τέτοιο θα περίμενα). Δεν μου αρκεί δηλαδή να ακούω ωραίες ιδέες - ιδέες και μακροπρόθεσμους στόχους όλοι έχουμε. Το να προσπαθήσεις να κάνεις μία μεγάλη ομάδα ατόμων να σε ακολουθήσουν είναι κάτι τελείως διαφορετικό και αρκετά δυσκολότερο από όσο αρχικά φαίνεται.

Ίσως αυτό είναι τελικά το σημείο διαφωνίας που εξακολουθεί να υπάρχει. Το δίκτυο δεν καθοδηγείται από τον τσοπάνη. Το δίκτυο αποτελείται από αυτόνομες και ανεξάρτητες οντότητες με δικές τους πρωτοβουλίες- βλέψεις. Αν θες να τους οδηγήσεις προς μία κατεύθυνση δεν αρκεί ένα μεγάλο post (σαν αυτό που γράφω :wink: ) ούτε οι διαμαρτυρίες στο φόρουμ σε καθημερινή βάση για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν πλέον. Αν οι πράξεις σου έχουν αποτέλεσμα, να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα σε ακολουθήσουν.

Budweiser
Beer Since 1876
Death to all Fanatics

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Itmy wrote:Πήρα μπύρες, pop corn, έβαλα και μουσική και ξεκίνησα να διαβάζω...

....

Budweiser
Beer Since 1876
lol!

Θα πρότεινα να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Είναι σεβαστή πιστεύω η ιστορία, όμως όταν κάποιος προσκολλάται μόνο σε ένα κομμάτι του παρελθόντος, κινδυνεύει να χαθεί μαζί με αυτό.
Ας δούμε λιγάκι την ουσία και όχι τους τύπους και τις γραφές.
Οι υπόλοιποι πρώην PWNίτες, εφόσον θέλετε να αποδέχεστε τα νέα δεδομένα και κοιτάτε για μια νέα πορεία κοιτώντας μπροστά, γιατί δε βγαίνετε να πείτε και να στηρίξετε τις απόψεις σας? Θέλετε να αφήνετε τον MP και τον κάθε MP ξυπόλητους στα αγγούρια? Που είναι οι προσπάθειές σας και η προσφορά σας όσον αφορά το παρών και το μέλλον????

@MP. Φίλε συννονόματε, θεωρώ ότι σε κάποια (ΟΧΙ σε όλα), πραγματα έχεις δίκιο. Πιστεύω πως και πολλοί άλλοι το καταλαβαίνουν αυτό. Όμως αν θες, ας μη κάνουμε την τρίχα τριχιά, πρότεινε αναλυτικότατα και απαριθμημένα, ΟΧΙ μόνο τι συνιστάς, αλλά και σε ποιούς τομείς δύνασαι να βοηθήσεις και να συνεσφέρεις με έργα και πράξεις και εσύ και οι υπόλοιποι που αρνούνται ή δεν αρνούνται την τωρινή κατάσταση και την πορεία αυτής. Αν κάτι δεν αρέσει σε κάποιον, προσπαθεί να βοηθήσει στη βελτίτωσή του. Στα λέω όλα αυτά γιατί πιστεύω ότι κατά βάθος σου αρέσει κ ι εσένα να κάνεις το hobby σου, όπως και σε όλους μας άλλωστε σωστά! Ας γίνει λοιπόν σωστά, πρότεινε, συζήτησε, τεκμηρίωσε, βοήθησε, πράξε!

Φυσικά δε το λέω μόνο για σένα, αλλά για όλους μαζί είτε είμαστε στην απ'εξω, είτε όχι...
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

panoulix wrote: Στα λέω όλα αυτά γιατί πιστεύω ότι κατά βάθος σου αρέσει κ ι εσένα να κάνεις το hobby σου
Τώρα αυτό το συμπέρασμα που το έβγαλες?Το forum δεν έχει να κάνει με το hobby μας απλά με την εικόνα του και την διάδωση γνώσης. Είδες ποτέ τον mp να έχει σχέση με το hobby μας?Μόνο για τις καμάρες και για φαντάσματα μιλάει..τι σχέση έχει με το hobby μας?Ουτε ping δεν έχει με το hobby μας και καμία διάθεση να βοηθήσει..Νομίζει οτι το forum είναι το ασύρματο δίκτυο της Πάτρας και οτι γοητέυει με τα μακροσκελή posts του και τη φαντασιολογία..εγώ τον έχω βαρεθεί πια. Η πρόταση "να ηρεμήσουμε" μου θυμίζει κάποιους εκεί απέναντι που έκραζαν το pwn και προσπαθούν μήνες με προτάσεις επι προτάσεων να βγάλουν ένα link. Η λύση είναι απλά ν αποβληθεί απο εδώ..επιμένω οτι απλά δε σταματάει και δε θα σταματήσει να κάνει ζημιά στον κόπο όλων όσων υπάρχουν ενεργά σ αυτό το δίκτυο..χωρίς να έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια ούτε το ρέυμα του. 2003 joined 2005 άρχισε την πολιτική εκτός..ο blacky ακόμα υπάρχει ο eco το ίδιο..ακόμα προσφέρουν. Αυτος απλά στηρίζεται στα ονόματα τους..τίποτα άλλο..και σε όσους μπορεί υπογράφει κ όλας εν λευκώ εξ ονοματός τους. Δε το λέω για να προσβάλω κανέναν..απλά ρε παιδιά προερχόμενα εκ του PWN στο PWMN όπως όλοι μίληστε επιτέλους κ κάντε τον να σταματήσει την ζημιά στην Πάτρα..δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση..ποιος απο εσάς που αναφέρει και ξαναναφέρει έχει παραπονο απ την πορεία/παρέα/hobby μας?Μιλήστε πια..έλεος

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

sf1n4k1 wrote:
panoulix wrote: Στα λέω όλα αυτά γιατί πιστεύω ότι κατά βάθος σου αρέσει κ ι εσένα να κάνεις το hobby σου
Τώρα αυτό το συμπέρασμα που το έβγαλες?Το forum δεν έχει να κάνει με το hobby μας απλά με την εικόνα του και την διάδωση γνώσης. Είδες ποτέ τον mp να έχει σχέση με το hobby μας?Μόνο για τις καμάρες και για φαντάσματα μιλάει..τι σχέση έχει με το hobby μας?Ουτε ping δεν έχει με το hobby μας και καμία διάθεση να βοηθήσει..Νομίζει οτι το forum είναι το ασύρματο δίκτυο της Πάτρας και οτι γοητέυει με τα μακροσκελή posts του και τη φαντασιολογία..εγώ τον έχω βαρεθεί πια. Η πρόταση "να ηρεμήσουμε" μου θυμίζει κάποιους εκεί απέναντι που έκραζαν το pwn και προσπαθούν μήνες με προτάσεις επι προτάσεων να βγάλουν ένα link. Η λύση είναι απλά ν αποβληθεί απο εδώ..επιμένω οτι απλά δε σταματάει και δε θα σταματήσει να κάνει ζημιά στον κόπο όλων όσων υπάρχουν ενεργά σ αυτό το δίκτυο..χωρίς να έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια ούτε το ρέυμα του. 2003 joined 2005 άρχισε την πολιτική εκτός..ο blacky ακόμα υπάρχει ο eco το ίδιο..ακόμα προσφέρουν. Αυτος απλά στηρίζεται στα ονόματα τους..τίποτα άλλο..και σε όσους μπορεί υπογράφει κ όλας εν λευκώ εξ ονοματός τους. Δε το λέω για να προσβάλω κανέναν..απλά ρε παιδιά προερχόμενα εκ του PWN στο PWMN όπως όλοι μίληστε επιτέλους κ κάντε τον να σταματήσει την ζημιά στην Πάτρα..δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση..ποιος απο εσάς που αναφέρει και ξαναναφέρει έχει παραπονο απ την πορεία μας?Μιλήστε πια..έλεος
Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο κάλεσα και τους υπόλοιπους να πάρουνε θέση... Μόνο o MP απαντάει... εκ μέρους τους?...

Επίσης γι αυτό τον κάλεσα να προτείνει, στηρίξει, βοηθήσει κλπ. Φυσικά αν συνεχίσει απλά τις αμπελοφιλοσοφίες και τα λόγια της καρέκλας χωρίς έργα, εύλογο είναι ότι όχι μόνο μένει στάσιμος, αλλά κάνει και ζημιά... Οι όποιες συνέπειες ή αποφάσεις παρθούν για τον MP μετέπειτα από την κοινότητα, είναι άμεση συνέπεια των πράξεών του πιστεύω...
Your mind is twisted. How can I resist it?

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

Καλησπέρα,

Επειδή αναφέρθηκε το όνομα μου σε πολλά πόστ θα πω πώς το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην τσακωνόμαστε και να δούμε τι πραγματικά έχει συμβεί.

Ας χαλαρώσουν οι τόνοι !
Μεγάλα παιδιά είμαστε και δεν χρειάζεται να βρίζουμε ( Θανάση άκους :) )

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα είμαι γραμμένος (στα παλιά σας παπούτσια) το 2002 η το 2007.
Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι στην πρώτη παράγραφο ο Mp μετέφερε τα πράγματα όπως είχαν ειπωθεί από μεριά του PWN και χωρίς να έχω διαβάσει τα περί προηγούμενων ήμερων υπάρχει μια σχετική ένταση.

Οφείλω να παραδεχτώ ότι σε μέσες άκρες υπάρχει ανάπτυξη μετά την συνενώση και σε μικρό χρονικό διάστημα...ίσως να οφείλετε στην όρεξη που είχαν μερικοί να αποδείξουν διάφορα πράγματα, ίσως και όχι, (αλλά μην σταθούμε σε λεπτομέρειες)

Κύριοι ....
Από εδω και περά τι γίνεται ??
θα συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε για το ποιοι είναι καλύτεροι από ποιους???

Έλεος ποια Μεγάλα παιδιά Είμαστε !

Θανάση και Πανό σας παρακαλώ ενώστε τις δυνάμεις σας για ένα καλύτερο PWMN .

Και μην ξεχνάτε το βασικότερο... έχουν περάσει πολλά παιδιά που πρόσφεραν στο Ασύρματο δίκτυο Πατρών και τα χάσαμε.
(είτε ήταν φοιτητές και φύγαμε επειδή έληξε η φοιτητική τους ζωή στην πάτρα, είτε φύγαμε γιατί βαρέθηκαν από όλα αυτά ,(ο όποιος σε λίγο θα είμαι και εγώ ένας από αυτούς). )

Μην διώχνετε τον κόσμο.

Κουράστηκα ρε παιδιά ...μα τον σταυρό ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ !

Κουράστηκα να μας βλέπω να τσακωνόμαστε λες και έχουμε να μοιράσουμε τα αμπέλια ..εκτός και αν τελικά έχουμε !!!
Blacky

Post Reply