Aπόψεις - σκέψεις για την μετάβασή μας στην port 80

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Locked
User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Admiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiins we love you duuuuuuuuuuuuuudes :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Γιατί δεν κάνεις σύλλογο ρε mp?Τι το θες το pwmn και εμάς?Όλοι σχεδόν έχουν εκφράσει τις απόψεις τους για το σύλλογο και το νομικό πρόσωπο..εδώ χάνετε τα απλά και έυκολα θα συγκαλέσετε συμβούλια και θα βγάζετε άκρη?ΧΑΑΧΑΧΑΧ ο γραμματέας θα ξεσκιστεί να γράφει.. Δείτε τις εφημερίδες σήμερα για έναν απ τους μεγαλύτερους συλλόγους της Πάτρας..τον εμπορικό δηλαδή..δείτε χάλια νομικά..
και ποιος σου είπε πως όλοι εμείς που σκεφτόμαστε με βάση τις θέσεις που διατύπωσα τόσο εγώ όσο και ο ianos δε σκοπεύουμε να προχωρήσουμε σε ενέργειες που σκοπό έχουν την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Πάτρα; Το ότι προσδοκάμε τη μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση και συμμετοχή δε νομίζω πως σε ενοχλεί; Κακό είναι όσοι ενδιαφέρονται για τα ασύρματα στην Πάτρα να γνωρίζουν πως υπάρχει και άλλη άποψη για την ανάπτυξη; Μήπως είναι τυχαίο ότι τα δύο μεγαλύτερα ασύρματα δίκτυα στην Ελλάδα έχουν νομικό πρόσωπο;

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

7 χρόνια το ακούμε..κάντε το να το δούμε ρε φίλε μη το λες και το ξαναλές..δε σε κρατάει κανείς..οι hobbistes τι φταίνε εδώ?Το pwmn τι φταίει?Το όνομα ψάχνεις?Θα σας πουλήσει ο κορκι το domain μην αγχόνεσαι..θα έχει λεφτά ο σύλλογος απ ότι φαίνεται..επεκτήνεται το πρόβλημα?Απο 800 σε host μετά σε administration και επιτέλους ο σύλλογος..οκ φτάσαμε στα παλιά..πότε κλείνει το pwmn παίδες?Ενημερώστε να μη ψαχνόμαστε

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

panoulix wrote:Η ίδια πρόσκληση ισχύει και για σένα και για όλους. Η πρόσκλησή μου είναι γενική και απευθύνεται αφενός στο Admin Team να κατανοήσει τα λάθη που έκανε και να ζητήση συγγνώμη γι'αυτά, κερδίζοντας πάλι την εμπιστοσύνη ΟΛΩΝ, καθώς και στον αντίποδα ΟΛΟΙ εμείς να συνεισφέρουμε όσο το δυνατό περισσότερο για κάτι σωστότερο. Εσύ αγαπητέ MP αν το Admin Team βγει και ζητήσει συγγνώμη κ αναγνωρίσει τα λάθη που έκανε, είσαι διατεθιμένος να τη δεχτείς και να συνεισφέρεις/συνυπάρξεις αρμονικά, ή όχι? Γιατί εγώ προσωπικά σαν PanouliX θα τη δεχτώ, γιατί όλοι μας είμαστε άνθρωποι, ούτε δούλοι, ουτε BOTs φίλε μου...

Από την άλλη μεριά, αν το Admin Team εμμείνει στις πράξεις και στα λεγόμενά του και δε παραδεχτεί τπτ (ΟΧΙ βέβαια να αλλάξει ο τωρινός server, απλά να αναγνωρίσει τα λάθη του), τότε ο καθένας είναι ικανός να κρίνει και να πράξει όπως θέλει. Μέχρι τότε όμως, αξίζουν από ΟΛΟΥΣ μας μια μεγάλη αγκαλιά και μια μεγάλη ευκαιρία, όπως κι εμείς αξίζουμε έναν αντίστοιχο σεβασμό σαν μέλη της κοινότητας. Σε παρακαλώ mp μην ερμηνεύσεις λάθος ή όπως θες τα λεγόμενά μου αυτά, αλλα δες την ουσία και το αντικειμενικό των πραγμάτων...
Θα τη δεχτώ και θα τη χαιρετήσω. Ένα σκέτο συγγνώμη βέβαια δε λέει τίποτα, το θέμα είναι να αλλάξει η νοοτροπία. Θα πρέπει να αναθεωρήσουν πλήρως περί "ιδιοκτησίας" τους στις "υπηρεσίας βιτρίνας". Και σαν ένδειξη καλής θέλησης από την ομάδα τους καλώ να παραχωρήσουν το host στον trv, που αν θες από θέμα αξιοπιστίας και λύσης ως hosting είναι η καλύτερη, δε συγκρίνεται με καμία άλλη. Φυσικά admins θα παραμείνουν οι ίδιοι που ήταν + τον trv. Επίσης από δω και στο εξής θα πρέπει να λειτουργούν ομαδικά και σεβόμενοι την κοινότητα.

Αν γίνουν τα παραπάνω, εγώ σαν mp θα είμαι ικανοποιημένος, κι ας έχω θιχτεί και προσωπικά - αυτό το παραβλέπω.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

tweety wrote:Nα επεκταθείς για να βρεθεί μια λύση την οποία θα ακολουθήσουμε όλοι και θα ακολουθήσω αν αποδειχτεί καλύτερη από την τρέχουσα. Μίλα συγκεκριμένα, αν έχεις τη μαγκιά και τον πόνο για το δίκτυο. Μ' αυτά που γράφεις είναι σαν να λέω "να σταματήσουν οι πόλεμοι στη γη, να μην πεθαίνουν παιδάκια από πείνα, όλοι να περνάνε καλά, κτλ...". Μην υποτιμάς την νοημοσύνη σου για τα ωφέλη και την λύση που θα δώσει στο όλο θέμα ένα καλύτερο μοντέλο διαχείρισης.

[stuff deleted]

ΥΓ: Παίδες βαρέθηκα την όλη κατάσταση, τουλάχιστον όποιος είπε ότι θα φύγει να φύγει, να ησυχάσουμε, αλλιώς είναι καιρός να εφαρμοστούν μία καλή και για πάντα οι κανόνες...
Δε θα σου απαντήσω τίποτα αν πρώτα δεν πάρεις πίσω το συκοφαντικό σχόλιο που έκανες νωρίτερα. Οφείλεις να σέβεσαι το συνομιλητή σου.

Δε θα μας διώξεις από το PWMN. Αν αυτό το φόρουμ δεν είναι του PWMN, βάλτε πάνω στο logo "Φόρουμ των Tweety/Korki/Sf1n4k1 - μελών του PWMN" και φεύγουμε. Όσο αυτό το φόρουμ θεωρείται η επίσημη εικόνα του δικτύου που είμαι μέλος προς τα έξω, θα είμαι εδώ να λέω τη γνώμη μου.

Γι' αυτά που σας λέει ο panoulix θα απαντήσετε τίποτα; Ή γαργάρα;

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Εγώ σας στέλνω τα χαιρετίσματα μου ακολουθώντας τους eco pf trv. Έυχομαι να μη τα βρείτε (να πιάσει και τόπο η ευχή αυτόματα).

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

panoulix wrote:
Θα σταθώ αρχικά σε ένα post του Ianos...
ianos wrote: To community-forum.pwmn.net είναι στη διαχείριση μου και το φιλοξενώ στον server. Περισσότερα σε λίγε μέρες όταν θα βγεί επίσημα στον αέρα.
Ianos
Φίλε Ianos, χωρίς να θέλω να σε κρίνω, να σε κατηγορίσω ή να υποψιάσω κανέναν, βλέπω ως χρήστης του εν λόγω forum ότι ενώ loggareis σε καθημερινή βάση και πολλές φορές, αποφαίνεσαι πολύ σπάνια για κάτι, είτε αυτό σε θίγει ή σε εκφράζει, είτε όχι.
Από την άλλη μεριά βλέπω μια παραπάνω από ένθερμη κινητοποίησή σου κι ενδιαφέρον τώρα που αρχίσαν οι "φαγωμάρες" και οι διχογνωμίες, να αναλάβεις ένα νέο forum το οποίο μάλιστα να φέρει τον τίτλο community-forum.pwmn.net...
Δηλαδή θες να πεις στον κόσμο ότι αποφάσισες να στήσεις κάτι από μόνος σου? να βοηθήσεις στην κατάσταση? να... τι??? Και ποιες οι δημοκρατικές διαδικασίες να στηθεί κάτι τέτοιο? Μιλάμε όλοι για δημοκρατία, κατακτίνουμε του Tweety, τον Itmy και τον Korki, που στην τελική τα παιδιά όντως έκαναν βλακεία (θα αναφερθώ παρακάτω αναλυτικά σε ποιά), αλλά μέχρι πρότεινος έδιναν και δίνοιυν τον καλύτερό τους εαυτό προσφέροντας support, κόπο και χρόνο για το εν λόγω forum, είτε αυτό εκφράζει τους χρήστες του PWMN, είτε όχι...
Εσύ φίλε Ianos και MP και TRV, τί προσφέρατε από τότε που γίνατε μέλη στο forum αυτό??? Με ποιά κριτήρια θα σας εμπιστευτεί κάποιος ένα νέο forum ή τη συνέχεια του παρόντος forum, δεδομένου του παλαιότερου ιστορικού σας και της μέχρι τώρα προσφοράς σας?
Το ποσες φορές μπαίνω στο φόρουμ αφορά εμένα νομίζω και μόνο. Αν με γνώριζεις προσωπικά όπως κάποιο εδω μέσα αυτό δε θα σου έκανε εντύπωση όπως επίσης και το γεγονός ότι δε μιλάω πολύ αλλά μιλάω όταν πιστεύω ότι έχω κάτι σημαντικό να πώ και όχι να ανεβάσω posts.

H "μεγάλη" κοινητοποίηση που βλέπεςι εσύ δεν έχει σχέση με τις φαγομάρες και τις διχογνωμίες, δε μου αρέσουν περισσότερο από ότι αρέσουν σε σένα. Θεωρώ ωστόσο ότι το ότι το να μαθαίνεις ξαφνικά ότι το φορουμ που όλοι νομίζουν εκφράζει την κοινότητα του pwmn είναι τσιφλίκι 3 ατόμων είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει στην ενασχόληση μου με την ασύρματή κοινότητα της Πάτρας από το 2003 μέχρι τώρα. Για το λόγο αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένά άλλο φόρουμ που "σιγουρα" δεν είναι το επίσημο φορουμ της κοινότητας ( που το λέει αυτό άραγε το παρόν φορουμ ώστε να μην μπερδεύει κάποιον που το βρίσκει τυχαία?) ώστε να υπάρχει ένα εναλλακτικό βήμα έκφρασης για όλους όσους δε τους αρέσει η ιδέα να ποστάρουν στο φόρουμ 3 ατόμων (κάτι που είχε πει και εσύ μεταξύ άλλων).

Ποια ακριβώς είναι το πρόβλημα ή η απόρία σου? η ταχήτητα με την οποία τα έκανα αυτά? . Έχω και την τεχνογνωσία και τis ικανότητες να το κάνω αυτό.

Μιλάς για την προσφορά στο forum. Δεν πιστεύω ότι μπορεί σε ένα φορουμ να μιλάμε για προσφορά και το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ για αυτό είναι ότι δε το γέμισα με χυδαιότηες και ύβρεις όπωε πολλοί άλλοι δυστηχώς τους τελεύταίους μήνες. Αν αναφέρεσε στην ασύρματη κοινότητα τώρα θεωρώ την διατήρηση ενός ap με το ssid του pwmn και τα backbone μου (μέχρι που αποχώρησε ο mp & είμαι πλέον τερματικός κόμβος ) αξιοπρεπέστατη προσφορά στη κοινότητα. Θα μπορούσα να προσφέρω ίσως και περισσότερα πράγματα αλλά δε το έκανα για 2 λόγους αμα θές να μάθεις: 1. Είχα άλλα ενδιφέροντα το τελευταίο διάστημα & 2. Από την αρχή της διαδικασίας ένωσης των δικτύων spn & pwm διαφώνισα σαφώς με αυτή και αν ψάχεις να βρέις παλαιότερα μου post θα δείς τι είχα πεί παρά το "κράξιμο" που άκουσα από διάφορους. Οπότε είναι λογικό νομίζω να μην ασχολούμε και ιδιαίτερα με κάτι που δεν πιστεύω ότι θα πάει καλά και μπροστά. Με το να φτιάχνω ένα νέο φόρουμ δεν υποχρεώνω κανένα να το διαβάσει καιι να γίνει μέλος όποις θέλει μπαίνε, όποιος θέλει όχι.. Θέλω ωστόσο να υπάρχει και μια άλλη εναλλακτική για όσους δεν συμφωνούν με το φόρουμ. Δεν νομίζω να έχω να δώσω σε κάποιον εξηγήσεις ή να απολογηθώ γιαυτό.
panoulix wrote: Η πρότασή μου και μακάρι να μην είναι η τελευταία, είναι να συνετιστείτε, να παραδεχτείτε τα λάθη σας, να εξηγήσετε σε όλη την κοινότητα πώς και γιατί έχει ως ώρας η κατάσταση και να οργανωθείτε/οργανωθούμε όλοι μαζί συλλογικά και κατασταλλαγμένα για ένα καλύτερο PWMN. Ένα PWMN που θα χρήζει εμπιστοσύνης και ομαδικότητας.
ΔΕΝ αναφέρομαι μόνο στην Admin Team, MP, TRV, Ianos, αναφέρομαι εξίσου και σε εσάς. Sostim, Hwoarang, Μ4rk, PF, το ίδιο! Κάναν 2 μεγάλα λάθη! Ας βγούν να ζητήσουν συγγνώμη, δε θα τους πάρουμε και το κεφάλι! Ας τους αγκαλιάσουμε όλοι μαζί κι ας προσφέρουμε όλοι μαζί τους συλλογικά! Σε ένα κοινό Forum, ένα ενιαίο δίκτυο και σε μια αδελφωμένη κοινότητα!


Αυτή είναι η γνώμη μου και η άποψή μου και το όραμά μου για το PWMN ρε!!! Βοηθήστε να γίνει πράξη και να πάμε όλοι μπροστά!
Το καλύτερο θα ήταν να γίνει αυτό και να μπεί μια τελεία σε όλη αυτή τη διένεξη. Όπως και άλλες φορές τι είκόνα δίνουμε σε κάποιον που τυχαία μπαίνει σε αυτό το φορουμ και βλέπει αυτόν (και όχι μόνο αυτόν) τον καβγά?

ΓΙα να γίνει κάτι τέτοιο όμως θα πρέπει να το θέλουν όλες οι πλευρές και δε βλέπω τέτοια διάθεση. Ας μου πεί κάποιος ότι κάνω λάθος.

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

mp wrote:
panoulix wrote:Η ίδια πρόσκληση ισχύει και για σένα και για όλους. Η πρόσκλησή μου είναι γενική και απευθύνεται αφενός στο Admin Team να κατανοήσει τα λάθη που έκανε και να ζητήση συγγνώμη γι'αυτά, κερδίζοντας πάλι την εμπιστοσύνη ΟΛΩΝ, καθώς και στον αντίποδα ΟΛΟΙ εμείς να συνεισφέρουμε όσο το δυνατό περισσότερο για κάτι σωστότερο. Εσύ αγαπητέ MP αν το Admin Team βγει και ζητήσει συγγνώμη κ αναγνωρίσει τα λάθη που έκανε, είσαι διατεθιμένος να τη δεχτείς και να συνεισφέρεις/συνυπάρξεις αρμονικά, ή όχι? Γιατί εγώ προσωπικά σαν PanouliX θα τη δεχτώ, γιατί όλοι μας είμαστε άνθρωποι, ούτε δούλοι, ουτε BOTs φίλε μου...

Από την άλλη μεριά, αν το Admin Team εμμείνει στις πράξεις και στα λεγόμενά του και δε παραδεχτεί τπτ (ΟΧΙ βέβαια να αλλάξει ο τωρινός server, απλά να αναγνωρίσει τα λάθη του), τότε ο καθένας είναι ικανός να κρίνει και να πράξει όπως θέλει. Μέχρι τότε όμως, αξίζουν από ΟΛΟΥΣ μας μια μεγάλη αγκαλιά και μια μεγάλη ευκαιρία, όπως κι εμείς αξίζουμε έναν αντίστοιχο σεβασμό σαν μέλη της κοινότητας. Σε παρακαλώ mp μην ερμηνεύσεις λάθος ή όπως θες τα λεγόμενά μου αυτά, αλλα δες την ουσία και το αντικειμενικό των πραγμάτων...
Θα τη δεχτώ και θα τη χαιρετήσω. Ένα σκέτο συγγνώμη βέβαια δε λέει τίποτα, το θέμα είναι να αλλάξει η νοοτροπία. Θα πρέπει να αναθεωρήσουν πλήρως περί "ιδιοκτησίας" τους στις "υπηρεσίας βιτρίνας". Και σαν ένδειξη καλής θέλησης από την ομάδα τους καλώ να παραχωρήσουν το host στον trv, που αν θες από θέμα αξιοπιστίας και λύσης ως hosting είναι η καλύτερη, δε συγκρίνεται με καμία άλλη. Φυσικά admins θα παραμείνουν οι ίδιοι που ήταν + τον trv. Επίσης από δω και στο εξής θα πρέπει να λειτουργούν ομαδικά και σεβόμενοι την κοινότητα.

Αν γίνουν τα παραπάνω, εγώ σαν mp θα είμαι ικανοποιημένος, κι ας έχω θιχτεί και προσωπικά - αυτό το παραβλέπω.

mp
Σε παρακάλεσα να μην παρερμηνεύσεις το post Μου, κάτι που όπως φαντάστηκα, έγινε. Ζητάς συγγνώμη υπό τους δικούς σου όρους για ένα λάθος το οποίο δε θα έπρεπε να σε τρελαίνει και τόσο... Ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Σε προέτρεψα να δείξεις μια ανοχή και να μη τους πάρει κανείς το κεφάλι. Εσύ λίγο ακόμη και θα τους ξηλώσεις και τους 3 αν μπορούσες. Μη το τραβάμε στα άκρα. Θεωρώ πως αν ζητήσουν συγγνώμη για κάποια λάθη και ενέργεις που κάνανε, θα παραμείνουν αξιόπιστοι και σωστοί όπως και στο παρελθόν. Δε χρειάζεται και δε βλέπω την ώρα να προστεθεί κάποιος Host Admin τη στιγμή που το όλο project της προσωρινής μετάβασης πάει καλά.

Αν παρόλα αυτά σου ξαναεξηγώ, ότι δε ζητηθεί μια αντικειμενική συγγνώμη και δε σταθούν στο ύψος τους (αν κ εγώ πιστεύω ότι θα σταθούν και με το παραπάνω τα παιδιά), τότε εγώ πρώτος από όλους θα σε δικαιώσω!!! Είμαστε εντάξει τώρα?
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Kαι για να ξαναγράψω τα λάθη και τις κινήσεις της host team

viewtopic.php?t=690
keraia wrote:Έπειτα από μία παρατεταμένη παραμονή στην port 800, τόνους μελάνι, πολλαπλές αναβολές και προσπάθειες για μετάβαση σε Port 80, μια συνάντηση και μια ψηφοφορία, επιτέλους μεταφερθήκαμε σε pοrt 80.

Ήταν ένα αρνητικό σημείο της εικόνας του Pwmn που εμπόδιζε την απρόσκοπτη πρόσβαση στις σελίδες του και σφάλμα της host team που τόσο καιρό δεν είχε αναλάβει δραστικά μέτρα για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

Για τα τελευταία χρειάστηκε η χτεσινή συνάντηση όπου έγινε σαφές ότι το πρόβλημα πρέπει να λυθεί ΑΜΕΣΑ (στην κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας θα είμασταν στην 80). Το πρόβλημα προφανώς ήταν η port 800 και όχι ο host ή ο admin στο host που δεν αμφισβητήθηκαν από κανέναν.

Στο να τονιστεί η βαρύτητα, το άμεσο και το επείγον της υπόθεσης έγινε στη συνάντηση και η ψηφοφορία η οποία κατέδειξε την λύση Tbl, ψηφοφορία βέβαια που ήταν άκυρη (τονίστηκε έντονα από jnk - korki - tweety το άκυρό της) μιας και το θέμα host αφορά αποκλειστικά την host team και κανέναν άλλον. Τον κάθε επισκέπτη - User των σελίδων του pwmn προφανώς δεν τον ενδιαφέρει που τρέχει ο server πέραν της ποιοτικής πρόσβασης.

Οπότε αμέλειες - παραλείψεις της host team για την παραμονή στην port 800, έφτασαν στο τέλος τους και πλέον όλοι μας μπορούμε να συμμετέχουμε στην σελίδες του pwmn μας από κάθε μέσο και από όπου υπάρχει πρόσβαση στο Internet.
ZHTΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ PORT 800 - ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟ SERVER ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ HOSTING ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
(να σημειωθεί ότι αν το πρόβλημα είχε λυθεί μια ώρα πριν το meeting, δεν θα είχε προκύψει για ορισμένους το φλέγον θέμα host, αν και πάλι θα έβρισκαν αφορμές)

Το όλο θέμα κλείνει εδώ μιας και δεν βγαίνει άκρη. Όποιος δεν θέλει να postάρει εδώ είναι προφανώς ελεύθερος να το κάνει (υποχρεωμένος θα έλεγα). Από εδώ και στο εξής εφαρμόζονται αμείλικτα οι κανόνες του forum...
Image

Locked