Aπόψεις - σκέψεις για την μετάβασή μας στην port 80

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

ωραία να σεβόμαστε λοιπόν τις "δημοκρατικές διαδικασίες" έστω και αν είμαστε φοιτηταριο που γλύφει τους καθηγητές. πάνω από όλα η δημοκρατία

User avatar
Oz
Intel 80286
Posts: 136
Joined: Thu Mar 08, 2007 6:11 pm
PWMN Wind Node ID: 112
Location: Azeroth
Contact:

Post by Oz »

astrapogiannos wrote:
mp wrote:@all:

Ο tbl μου είχε παραχωρήσει ένα account σε cpanel για να γίνει το hosting. Επειδή στη συνέχεια ο korki έθεσε θέμα δυνατότητας στέγασης άλλων υπηρεσιών, όπως ldap κτλ, που απαιτούν root access, ο tbl μου έφτιαξε ένα account που θα είχε root access. Ένα account που ήταν στη διάθεση του οποιουδήποτε, και προφανώς θα ήταν και στη δική μου διάθεση, αφού εγώ μεσολαβώ για τον tbl.

mp
Απ' όσο θυμάμαι δεν τέθηκε θέμα για host admin και απ' ότι κατάλαβα αυτό ήταν το πρόβλημα και δεν προχώρησε η λύση του tbl. Και αν γινόταν κατ'αυτόν τον τρόπο ώστε να αλλάξει το hosting του pwmn και να μπεις κι εσύ μέσα mp, συγγνώμη αλλά έχουν δίκιο τα παιδιά που αντιδρούν και αντέδρασαν κατ'αυτόν τον τρόπο.

Πέρα απο αυτό εκφράζω τη διαφωνία μου για το γεγονός ότι οι admins του forum θεωρούν ότι τους ανήκει και είναι κάτι σαν την ταράτσα τους, οπότε αυτοί αποφασίζουν χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν. Γιατί το forum έχει αξία επειδή συμμετέχουμε όλοι μέσα σ'αυτό και είναι ο καθρέφτης του δικτύου προς τα έξω.
συμφωνω απολυτως

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@astrapogiannos: Προφανώς και δε τέθηκε θέμα host admin, αλλά είναι προφανές πως ούτε ο tbl παραχωρεί root access σε άτομα που δε ξέρει, ούτε ο trv θα έδινε root access στον server του στον κάθε ένα.

Το cpanel στο server του tbl είναι διαθέσιμο με username pwmn και pass που το ξέρω αλλά δεν έχω πρόβλημα και να αλλάξει. Επειδή ζητήθηκε root access, γι' αυτό και ζήτησα από τον tbl αν γίνεται και μου έφτιαξε ένα account pwmn που γίνεται wheel root, το οποίο θα το έδινα στον tweety να κάνει ότι θελήσει.

Δε καταλαβαίνω πως γίνεται να μου δίνουν forum admin access, να δέχονται 20 άτομα τη συμμετοχή μου στη διαδικασία μετάβασης στο νέο server και μετά να λένε πως έχουν πρόβλημα με αυτό, αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν έχω πρόβλημα με αυτό, δεν επιθυμώ τίποτα απολύτως. Επιθυμώ όμως να είμαι σε ένα δίκτυο που σέβεται όλα τα μέλη του, απ' όπου κι αν προέρχονται, σε ένα δίκτυο που η δημόσια εικόνα του δεν είναι ιδιοκτησία τριών ατόμων αλλά κτήμα όλων των μελών του.

Θα ξαναπώ πως αν η λύση tbl δεν είναι αποδεκτή γιατί νομίζετε ότι σας ξεγέλασα, να πάμε στην αμέσως επόμενη, δηλαδή του trv.

Πλέον το hosting είναι ελλάσωνος σημασίας. Το σημαντικό είναι να ξεκαθαριστεί αν το δίκτυο pwmn έχει δικό του forum, δικό του wind και δικό του portal, ή αν αυτά που αυτή τη στιγμή χρησιμοποιεί ανήκουν και είναι ιδιοκτησία των κ. korki και κ. tweety.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

giorgos197 wrote:ωραία να σεβόμαστε λοιπόν τις "δημοκρατικές διαδικασίες" έστω και αν είμαστε φοιτηταριο που γλύφει τους καθηγητές. πάνω από όλα η δημοκρατία
Το σχόλιό σου είναι άσχετο με το θέμα που συζητάμε. Αν η συνάντηση της Πέμπτης δεν είχε καμία αξία, γιατί δεν τέθηκε από την αρχή στη συζήτηση πως αυτά είναι θέματα που τα αποφασίζει το host team και δε μας νοιάζει η γνώμη σας; Γιατί ήρθαμε και δώσαμε 3 ώρες από τη ζωή μας; Θα σου πω εγώ γιατί. Γιατί το host team δε περίμενε πως θα έχανε την ψηφοφορία. Από το ex-pwn ήμασταν όλα κι όλα 5 άτομα και από ex-spn και νέοι ήταν 15. Προφανώς οι κ. korki και κ. tweety δε πίστευαν πως θα γινόταν αυτό. Δυστυχώς γι' αυτούς έγινε και έχουν εκτεθεί στα μάτια όλων. Είναι υπεύθυνοι για την εκ νέου διαίρεση του δικτύου μετά την ομοψυχία που βγήκε από την προχτεσινή συνάντηση.

Σχόλια που έχω κάνει στο παρελθόν είναι άσχετα με το παρόν. Νομίζω στη συνάντηση είχα και επίπεδο (κι ας προκλήθηκα επανειλλημένως από τον κ., korki) και ουσία. Δε μετανοιώνω για λόγια που έχω πει, αλλά αυτή τη στιγμή η εμφάνισή τους για να καλύψουμε το ατόπημα των tweety/korki είναι το λιγότερο ατυχής και αστεία.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Προσωπικα θα ηθελα να μας εξηγησεις 1)πως μπορει το δικτυο να εχει ιδιοκτησια και 2)Με ποιο τροπο συμφωνα με την αποψη σου πρεπει να λειτουργει το δικτυο (Η απαντηση δημοκρατικα δεν αρκει) .
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@itmy: πριν σου απαντήσω επιθυμώ εσύ να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο το συγκεκριμένο θέμα συζητήθηκε για μιάμιση ώρα, για ποιο λόγο κληθήκαμε να ψηφίσουμε και για ποιο λόγο πήγαμε εκεί για τρεις ώρες.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

@mp Πριν σου απαντησω θα ηθελα εσυ να μου εξηγησεις γιατι δε μου απαντας ευθεως στο ερωτημα.
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:@mp Πριν σου απαντησω θα ηθελα εσυ να μου εξηγησεις γιατι δε μου απαντας ευθεως στο ερωτημα.
Θεωρώ ότι πιο άμεσης απάντησης είναι να καταλάβω εγώ και μαζί με εμένα άλλοι 15 άνθρωποι για ποιο λόγο εμπεχτήκαμε και για ποιο λόγο πήγαμε σε μία συνάντηση που δεν είχε σκοπό να αποφασίσει για τίποτα, και μετά να σου απαντήσω σε γενικότερους προβληματισμούς περί λειτουργίας δικτύου, ιδιοκτησίας και λοιπών ερωτημάτων που μπορεί να έχεις.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Αποφευγεις να απαντησεις δηλαδη στο κεντρικο σημειο διαφωνιας. Το να το θαβεις κατω απο το χαλι δεν προσφερει σε τιποτα.

EDIT: Δε νομιζω οτι κληθηκες να ψηφισεις για το συγκεκριμενο ζητημα απο κανεναν. Δεν σε εχει εξουσιοδοτησει κανεις να παιρνεις αποφασεις σαν αντιπροσωπος αλλων.
Οσο για το ολο meeting δε νομιζω να θεωρεις οτι ειναι χαμενος χρονος το να συζητας με τους υπολοιπους - εστω και αν τελικα δεν συμφωνησουν με εσενα.
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:Αποφευγεις να απαντησεις δηλαδη στο κεντρικο σημειο διαφωνιας. Το να το θαβεις κατω απο το χαλι δεν προσφερει σε τιποτα.

EDIT: Δε νομιζω οτι κληθηκες να ψηφισεις για το συγκεκριμενο ζητημα απο κανεναν. Δεν σε εχει εξουσιοδοτησει κανεις να παιρνεις αποφασεις σαν αντιπροσωπος αλλων.
Οσο για το ολο meeting δε νομιζω να θεωρεις οτι ειναι χαμενος χρονος το να συζητας με τους υπολοιπους - εστω και αν τελικα δεν συμφωνησουν με εσενα.
Να με συμπαθάς itmy αλλά εσύ δεν ήσουν παρών. Είσαι στο Βέλγιο. Οπότε δε μπορείς και να εκφέρεις γνώμη για το τι κλήθηκα να ψηφίσω και τι όχι.

Χαμένος χρόνος είναι να συζητάω και να αποφασίζω μαζί με άλλους για 10 θέματα και να βλέπω την άλλη μέρα ότι τρία άτομα αποφασίζουν και κάνουν τα δικά τους.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ενας λογος παραπανω για τον οποιο δεν κληθηκες να με αντιπροσωπευσεις στο meeting και να αποφασισεις με αλλους 10 για ζητηματα που αφορουν και εμενα.

Ακομα ομως δεν απαντας στην ουσια...
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:Ενας λογος παραπανω για τον οποιο δεν κληθηκες να με αντιπροσωπευσεις στο meeting και να αποφασισεις με αλλους 10 για ζητηματα που αφορουν και εμενα.

Ακομα ομως δεν απαντας στην ουσια...
Η κλήση ήταν ανοιχτή σε όλους. Μπορούσες να έρθεις. Αλλά ξέχασα, είσαι στο Βέλγιο. Οπότε μπορούσες να στείλεις έναν αντιπρόσωπο.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Αυτος ειναι δηλαδη ο τροπος να παιρνουμε τις αποφασεις ε? Μαζευομαστε 10 ατομα, και αποφασιζουμε για τους υπολοιπους και βαφτιζουμε την τελετη δημοκρατικη. Καλα που την ξεακαθαρισες την αποψη σου.

Ευχαριστουμε mp τετοιο τροπο λειτουργιας δεν το θελουμε. Τον ειχαμε δει και στο παρελθον και τι καταφερε να πετυχει.
Death to all Fanatics

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

κατάφερε ρε βασίλη.....την ένωση :lol:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Επισης την επομενη φορα θα εχω ανοικτη προσκληση για meeting εδω στο Βελγιο και θα παρουμε σημαντικες αποφασεις για την πορεια του δικτυου.
Death to all Fanatics

Locked