Aπόψεις - σκέψεις για την μετάβασή μας στην port 80

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Αγαπητέ TRV, όντας Δημοκρατικό Ον, καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου τον εξοργισμό σου για τα περί ψηφοφορίας, θεωρώ κάποιες εικονικές αντιδράσεις σου λογικές ΠΑΛΙ όμως μέχρι ενός σημείου και σε καλώ να ρίξεις μια ματία στπ post του Sfin, το δικό μου και πολλών προλαλλησσάντων για να καταλάβεις και να ερμηνεύσεις τα κριτίρια αυτά που ίσως να σε βοηθήσουν στο να δεις λιγάκι πιο σφαιρικά τα πράγματα.

Θα σε παρακαλούσα να μην εκφράζεσαι βρίζοντας γιατί το μόνο που σίγουρα δε θα βρείς έτσι είναι το δίκιο σου (όχι ότι έχεις κατ'ανάγκη δίκιο), αλλά έτσι ίσως να πυροδοτείς άσκοπα κάποιες αντιδράσεις και να μην καταφέρνεις να κάνεις σεβαστή την άποψή σου.

Σου υπενθυμίζω από δικό μου post και για να μη σε ταλαιπωρώ να διαβάζεις μακροσκελή, ότι
...ΔΕΝ αναιρεί το Δημοκρατικό της διαδικασίας επιλογής Host, αλλά προφυλάσσει όλο το forum από αυθαιρεσίες και παρερμηνεύσεις κάποιον σχετικά με τον τρόπο και τη διαχείριση του hosting του εν λόγω forum. Η λύση της μετάβασης στον ΝΕΟ τωρινό (προσωρινό ή μόνιμο θα δείξει η πορεία) server, μπορεί εκ πρώτης όψης να μη φαντάζει λογική ή παράλλη με τη συμφωνηθείσα επικρατέστερη άποψη (περί μετάβασης σε Tbl), αλλά προστατεύει άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα από διάφορους κινδύνους που ελλοχεύουν είτε υπογείως είτε απευθείας...
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Your mind is twisted. How can I resist it?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

πλεον δε με ενδιαφερει ουτε να βρω το δικιο μου ουτε να κανω σεβαστη την αποψη μου.

γιατι να προσπαθω να κανω σεβαστη μια αποψη που ετσι κι αλλιως δε τη σεβονται καποιοι?

Μη πω για αλλους που μια ειναι ετσι μια ειναι αλλιως κτλ

Και ξαναλεω, ουδεποτε μου περασε απο το μυαλο οτι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ των παιδιων με την προταση του tbl ηταν οτι θα εχει ο mp το password.

Και ειπα: Προκαλω τον mp να ΜΗΝ εχει το password.

Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ Ο MP ΤΟ PASSWORD. Γιατι δε το ειπαν? Ντρεποντουσαν?

Καμια σημασια δε εχει πλεον. Δεν εχω συνηθίσει να μιλαω για να μιλαω και να με γραφουν στα *** τους, και ετσι θα επρεπε να νιωθουν και ολοι οι υπολοιποι που ηταν παροντες. Τελος...

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

trv,
Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν υφιστανται τετοιου ειδους ψευδο-δημοκρατικες διαδικασιες στο δικτυο. Οποιοδηποτε meeting ψηφοφορια κλπ γινονται για απλη συνεννοηση και ανταλλαγη αποψεων.

Το αν εσυ και μερικοι αλλοι δεν το εχουν καταλαβει αυτο ακομα, λιγο μας ενδιαφερει. Αν καταφερετε να πεισετε τον κοσμο να λειτουργει με τον τροπο που θελετε ειστε ελευθεροι να το κανετε.

ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΟΧΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΟΙΝΟΚΤΗΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΗΔΙΕΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΛΕΓΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΑ ΛΗΨΗΣ/ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ. ΟΣΟΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΟΣ (ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΜΒΟΥΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ.

Αν σου αρεσει η υπηρεσια ,τη χρησιμοποιεις.
Αν οχι και αφου αυτοι που τη διαχειριζονται δεν τη φερνουν στα μετρα σου - οσο και αν προσπαθεις να τους πεισεις, φτιαχνεις δικη σου υπηρεσια και προσπαθεις να πεισεις τον κοσμο να την χρησιμοποιει. Τοσο απλα.

Στο δικτυο δεν μπορουν να επιβαλλονται αποψεις απο κανεναν. Ο κοσμος του δικτυου ειναι ελευθερος να πραξει αυτο που θελει.
Death to all Fanatics

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

trv wrote:πλεον δε με ενδιαφερει ουτε να βρω το δικιο μου ουτε να κανω σεβαστη την αποψη μου.
Δεκτό, σεβαστό κι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Τουλάχιστον μη βρίζεις όπως πριν γιατί διαβάζουν και άλλοι.
trv wrote:Και ειπα: Προκαλω τον mp να ΜΗΝ εχει το password.
??? Παρακαλείς θες να εννοήσεις? Ότι απ'τα δυο κ να είπες προσωπικά δε το άκουσα.
trv wrote:Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ Ο MP ΤΟ PASSWORD. Γιατι δε το ειπαν? Ντρεποντουσαν?
Από τη στιγμή που όπως ο ίδιος αναφέρεις (εγώ δεν άκουσα βέβαια κάτι), λες πως είπες να μην έχει o MP το password, είναι δυνατό να μην κσεκίνησε διάλογος ή να μη το είπες σε ήδη τρέχοντα διάλογο με τον Korki και των Tweety? Έτσι άκυρα το πέταξες για να υπάρχει δηλαδή? Μήπως κάπου φάσκεις και αντιφάσκεις?

Σου εξήγησα και θα στο ξαναπώ, ΔΕΝ τίθεται θέμα της άρσης του Δημοκρατικού της διαδικασίας, αλλά θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του fourm! Μη τα μπερδεύουμε, μη τα ταυτίζουμε, μην εκτοξέυουμε κατηγορίες χωρίς να εξετάζουμε ΣΦΑΙΡΙΚΑ όπως σου ανέφερα τα πράγματα και ξεσηκώνεται άδικα ο κόσμος που δε γνωρίζει...!
Your mind is twisted. How can I resist it?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Οποτε αυτο που λες για να το θεσω αλλιως ειναι το εξης:

"Εμεις ειμαστε η host team, εμεις κανουμε οτι γουσταρουμε, και δε πα να μιλατε εσεις, συζητατε, ψηφιζετε, μαλωνετε, εμεις σας γραφουμε στα *** μας.

Ας το συζητατε στο φορουμ, απο κοντα, ας ας ας, στο τελος θα κανουμε οτι μας καρφωθει, για τους λογους που θελουμε η δε θελουμε εμεις"

Νομιζω τα ιδια λεμε... :)

Ας τα λετε αυτα να τα γνωριζουν οι χρηστες απο την αρχη, μη χαλιομαστε αδικα δηλαδη. Γιατι εγω χθες εφυγα απο τη συζητηση μια χαρα, πιστευω ολοι, ευχαριστημενοι (και ας μην ειχε "περασει" το forum merge που προτεινα, και το αποδεκτηκα οτι δεν περασε)

Και τωρα ερχομαστε εδω και βλεπουμε κινησεις που αυτοι που τις εκαναν ΗΞΕΡΑΝ οτι θα προκαλεσουν το χαος και δυσαρεσκεια, και ισως και καποιους να φυγουν.

Ισως βεβαια ΗΘΕΛΑΝ να φυγουν αυτοι, γιαυτο και τις εκαναν.......... Αλλιως δε μπορω να το εξηγησω δηλαδη!

Θεωρω προσωπικα υπευθυνους τους tweety/korki/itmy για το αλλαλουμ το σημερινο και για την αποχωρηση την δικη μου τουλαχιστον.

Ειπαμε να ανεχτουμε ενα δυο, αλλα ολα εχουν τα ορια τους.

Επισης για πες εσυ που ησουν και δεν ηρθες χθες, και γιατι εισαι και στο host team" αυτη τη στιγμη?


edit: @panoulix: πιστευω δε με καταλαβες. Ουτε εγω ειχα καταλαβει οτι ειχαν προβλημα τα παιδια με το οτι θα εχει ο mp το password για τον σερβερ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΚΙΟΛΑΣ! Ουτε μου περασε απο το μυαλο το θεμα password να πω την αληθεια.

Τωρα που ειδα πως αυτο ειναι το μεγιστο προβλημα (!!!) λεω οτι προκαλώ τον mp να δώσει το password και αυτοι που θα το παρουν να το αλλαξουν, ωστε ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ο mp, αν ειναι να ειναι ευχαριστημενοι!

Αν δηλαδη κολλησαν στο password (ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΧΘΕΣ).

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Επειδη δεν ήμουν παρόν αν όντως έγινε αυτό με την ψηφοφορία είναι μεγάλο το φιάσκο. Δεν είμασταν όμως όλα τα μέλη εκει οπότε δεν μπορουμε να ξέρουμε τι έγινε και τι όχι. με το να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του δεν γίνεται τιποτα

Νόμιζα ότι στο δίκτυο δεν υφίστανται admins και όλα αποφασίζονται με ψηφοφορίες

έτσι όπως μαλωνετε τώρα διαφαίνεται οτι οι μισοί admin μαλώνουν με τους άλλους admin


Είναι κρίμα αυτό που γίνεται εδώ και ένα χρόνο.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Hwoarang wrote:Νόμιζα ότι στο δίκτυο δεν υφίστανται admins και όλα αποφασίζονται με ψηφοφορίες
Ετσι σου ειπανε? Ξαναδιαβασε το ποστ του itmy μαρκο :)

Οτι εγινε με το logo εγινε και τωρα...

Στα πρωτα ποστ μετα τη συναντηση περιγραφουν τα παιδια ακριβως τι εγινε για οσους δεν ηρθαν

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

trv
Μου κανει μεγαλη εντυπωση που κατι που θεωρεις αυτονοητο για τον κομβο σου θεωρεις οτι δεν ισχυει για τις υπηρεσιες.

Φυσικα και δεν υπαρχει συμβουλιο admins δεν ηρθε κανεις να σου πει τι θα κανεις ουτε με τον κομβο σου ουτε με τις υπηρεσιες σου.\
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

μονο που ο κομβος μου ειναι δικος μου, τον κανω οτι θελω και δε δινω λογαριασμο.

το φορουμ ΔΕΝ ειναι δικο σας, ΔΕΝ το κανετε οτι θελετε, και πρεπει να ΔΙΝΕΤΕ λογαριασμο στο δικτυο.

Το να θεωρεις οτι μια υπηρεσια (μοναδική - κοινόχρηστη) ειναι "καποιων" που κανουν οτι γουσταρουν με αυτη, ειναι αχαρακτήριστο.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Κανεις λαθος το site ειναι και αυτο υπηρεσια για το οποιο τρεχουν καποιοι - σπαταλουν ανθρωποωρες. Και δεν υποχρεουνται με κανενα τροπο να δοσουν λογαριασμο σε τριτους.

Τελικα βλεπω τη βρισκεις με τα κοινοχρηστα - (αποτυχημενο μοντελο εξαρχης - βλεπε κονοχρηστο εξοπλισμο). Ειναι ισως ο μονος τροπος να ασκησεις πιεση εχοντας προσφερει μονο ενα πολυ μικρο μεριδιο.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Σωπα ρε trv που νιώθεις έτσι..για ν αντιστρέψουμε τα πράγματα..ούτε καν την ανακοίνωση δε θα χες δώσει α λα παλαιά, μαράθηκες εσύ τώρα που ψήφισαν ένα κάρο άσχετοι για κάτι προσωρινό που ΗΔΗ λυθικε..αμ δε μαράθηκες..αρκετά με τις μάσκες αρκετά με το troll όποιον χαλάει η πρόοδος του δικτύου που δείχνει η 80 αντί για 800, ας αλλάξει πορεία μακρυά απ το δίκτυο. Οποιον δε τον χαλάει ας προσφέρει στα θέματα που απομένουν..ΓΙΑ POSTS ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, Ν ΑΛΛΑΞΕΙΣ 20 IPS ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ..δε ντρεπόμαστε λέω εγώ ρε..κράζουμε όσους προσφέρουν και χάνει η κοινότητα χρόνο σε όσους όχι μόνο δε προσφέρουν αλλά παίζουν και με τη νοημοσύνη όλων..

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Οχι, το site ειναι για ΟΛΟΥΣ, ειναι εξορισμου κοινοχρηστη υπηρεσια.

Κανεις τεραστιο λαθος με τον παραπανω συλλογισμο.

Οι εργατοωρες που δαπανουνται προσφερονται εθελοντικα απο οσους θελουν να προσφερουν τις γνωσεις τους και τον χρονο τους, ΑΛΛΑ αυτο ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν τους δινει οποιοδηποτε δικαιωμα πανω στο site.

Ειδικοτερα, δεν τους δινει ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα να γραφουν στα παλαιοτερα των υποδηματων τους, οποιονδηποτε αλλον διαφωνουν με τις αποψεις τους, ειδικά απο τη στιγμη που εχουν γινει συζητησεις, διαφωνιες, καβγαδες και ψηφοφοριες.

Αυτο λεγετε "κανω οτι γουσταρω και σας γραφω εκει που δε πιανει μελανι", και σε καμια περιπτωση το οτι "διαχειριζεστε" το site σας δινει δικαιωμα να συμπεριφερεστε με αυτον τον τροπο.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

trv

Ωραιο το παιχνιδι με τα κοινοχρηστα...

Το εχουμε ξαναδει

(βλεπε pwn)
Death to all Fanatics

GfK
Motorola 6502
Posts: 68
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:46 pm

Post by GfK »

sf1n4k1 wrote:...ψήφισαν ένα κάρο άσχετοι
ασχετοι με το αντικειμενο ή ασχετοι με το δίκτυο??

Ποιοι εχουν δικαιωμα ψηφου και ποιοι εχουν δυνατότερη ψήφο??

Αποφασίζουν λίγοι για όλους?
αποφασίζουν οι ειδικοί???
αποφασίζουν όλου???
Τι ισχύει, δεν ξεκαθαρίζεται

Βλέπουν πολλοί επισκέπτες τα γραφόμενα,
που προσπαθούν να πάρουν στα σοβαρά το δίχτυ

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ασχετοι με το αντικείμενο μέσα σε αυτούς και εγώ..δεν ψηφίσαμε για το host, ψηφίσαμε αναγκαστικά για το προσωρινό host μιας και αυτό που είχαμε είχε αναγκαστικα port 800. Πολλοί απ τους παρευρισκόμενους ψήφισαν για κάτι που ούτε καν τι είναι δεν ήξεραν. Δημοκρατία είναι αυτό Gfk?Κύριοι που μας διαβάζετε?

Το θέμα έγινε το host ενώ ήταν η 800. Η 800 λύθηκε το host έμεινε γιατί κάποιοι που γνώριζαν προτίμισαν να μας βάλουν στην διαδικασία ψήφου χωρίς ξαναλέω πολλοί να ξέρουν τι ψηφίζουν. Ψηφίσαμε και στ άλλα θέματα μήπως?Μήπως οι περισσότεροι και για το forum merge είπαν να γίνει όπως φωνάζουμε και τόσο καιρό?Γιατί δεν αποδέχεται κανείς και αυτό αλλά το αφήσαμε ανοιχτό δια της πλειοψηφίας?Γιατί δε ζητήθηκε για όλα τα θέματα να σηκώσουμε χεράκι όλοι οι άσχετοι?

Η ψευτοδημοκρατία και οι ψευτοπλειοψηφικές αποφάσεις δεν έφεραν το δίκτυο εδώ που είναι Gfk, το κατέστρεψαν απλά, κάτι που επιχειρείται πάλι. Το τι έφερε το δίκτυο εδώ φαίνεται καθαρά στην port που μπαίνεις σήμερα για να postareis εδώ. Κοινώς η πρωτοβουλία και η θέληση για ανάπτυξη.

Ο κόσμος που ξέρει να διαβάζει εδώ είναι και ακολουθεί προσφέροντας. Αυτοί που δεν ξέρουν ούτε να διαβάζουν ούτε να κρύβονται πια..δε μας ενδιαφέρουν σα δίκτυο γιατί μόνο κακό προσφέρουν εδώ. Αυτοί που εστερνίζονται και φωνάζουν τώρα για τις ψευτοδημοκρατικές διαδικασίες μιλούσαν παλιά με την υπογραφή άλλων και δεν ενημέρωναν ποτέ για καμία τέτοια κίνηση.

Ευχαριστούμε και πάλι τα παιδιά για το ξενύχτι που έριξαν λοιπόν αλλά και για την προσφορά τους σε χρόνο όλο αυτό τον καιρό με κέρδος για όλους.

Locked