Aπόψεις - σκέψεις για την μετάβασή μας στην port 80

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

sf1n4k1 wrote:ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΞΑΝΑ ΜΕ CAPS ΜΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ..24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ MEETING ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΛΗΝΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ FORUM ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ PWMN.

1)ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ HOSTAREI
2)TI ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ
3)ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ MODS
4)ΠΟΙΟΙ ADMINS
5)ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ.

ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΣ ΣΩΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ Ο ΙΑΝΟΣ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΣΑΛΙΜΑΚΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ. ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΑΥΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΟ WANA. ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΣΩΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Στην Κεφαλλονιά, είναι ποιό ωραία εκεί.
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ξεκίνήστε απο τώρα με τα πόδια όσοι δεν έχετε όχημα..γι αυτό σας το λέμε 3ς βδομάδες νωρίτερα. Ιανέ πέρα απ την πλάκα να είσαι έτοιμος ν αποδεχτείς οτι αποφασίσει η πλειοψηφία..των παρευρισκομένων. Με το ίδιο πολιτικό νόμισμα θα πληρώσετε τις κινήσεις διάσπασης και την παραλογία απο εδώ και πέρα.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

mp wrote:@panoulix: Θα σχολιάσω μόνο το παρακάτω:
..... ...... .....
Φίλε mp, με τη σειρά μου, θα ήθελα να σχολιάσεις ΜΟΝΟ το παρακάτω:


panoulix wrote:Η πρότασή μου και μακάρι να μην είναι η τελευταία, είναι να συνετιστείτε, να παραδεχτείτε τα λάθη σας, να εξηγήσετε σε όλη την κοινότητα πώς και γιατί έχει ως ώρας η κατάσταση και να οργανωθείτε/οργανωθούμε όλοι μαζί συλλογικά και κατασταλλαγμένα για ένα καλύτερο PWMN. Ένα PWMN που θα χρήζει εμπιστοσύνης και ομαδικότητας.
ΔΕΝ αναφέρομαι μόνο στην Admin Team, MP, TRV, Ianos, αναφέρομαι εξίσου και σε εσάς. Sostim, Hwoarang, Μ4rk, PF, το ίδιο! Κάναν 2 μεγάλα λάθη! Ας βγούν να ζητήσουν συγγνώμη, δε θα τους πάρουμε και το κεφάλι! Ας τους αγκαλιάσουμε όλοι μαζί κι ας προσφέρουμε όλοι μαζί τους συλλογικά! Σε ένα κοινό Forum, ένα ενιαίο δίκτυο και σε μια αδελφωμένη κοινότητα!


Αυτή είναι η γνώμη μου και η άποψή μου και το όραμά μου για το PWMN ρε!!! Βοηθήστε να γίνει πράξη και να πάμε όλοι μπροστά!
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Εκδρομούλα. Γουστάρω !!
Image
Blog :)

Comming soon . . .

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

Κάνω δώρο μηχανάκια ψηφοφορίας, ωστε κάθε βδομάδα να διώχνουμε τον άχρηστο admin, που δεν μας έκανε σωστά τις δουλειές μας.

Επίσης Streaming στο server μου, 24/7 big Admin brother

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

tweety wrote:@@@@mp: Απάντησε σε παρακαλώ, εδώ είναι η ουσία , όλα τα άλλα εδώ μέσα είναι παπάτζες. ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΕΙΝΕΣΑΙ
Ianos, εννοείται δεν πρόκειται να σου κάνω ειδική πρόσκληση για να απαντήσεις.
Μην εκνευρίζεσαι και μη φωνάζεις. Αν θες να μιλήσουμε πολιτισμένα, απέσυρε σε παρακαλώ τους συκοφαντικούς υπαινιγμούς για μένα, εκτός κι αν έχεις κάποια στοιχεία να παρουσιάσεις.

Για το μοντέλο που λες νομίζω έχω δώσει στοιχεία. Δημιουργία νομικού προσώπου, ανάπτυξη του δικτύου μέσω της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και της συνεργασίας με φορείς, εκλεγμένα στελέχη, κοινές δημοκρατικές αποφάσεις των μελών του δικτύου (ή του συλλόγου/εταιρείας όταν αυτό γίνει). Από κει και πέρα γιατί να επεκταθώ στην ουσία και σε αναλύσεις αν εσείς σκοπεύετε να κάνετε τα δικά σας; Γιατί να χάσω το χρόνο μου; Ήδη έχασα αρκετό.

Στους 6 μήνες του PWMN μία συνάντηση έγινε όπου τέθηκαν δημοκρατικά κάποια θέματα, και τη γράψατε στα παλιά σας παπούτσια.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΞΑΝΑ ΜΕ CAPS ΜΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ..24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ MEETING ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΛΗΝΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ FORUM ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ PWMN.

1)ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ HOSTAREI
2)TI ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ
3)ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ MODS
4)ΠΟΙΟΙ ADMINS
5)ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ.

ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΣ ΣΩΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ Ο ΙΑΝΟΣ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΣΑΛΙΜΑΚΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ. ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΨΗΦΟΥ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΑΥΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΟ WANA. ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΣΩΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Το ύφος και ο τρόπος γραφής του post δείχνει και τον εκνευρισμό σου. Ευτυχώς εμείς κρατάμε ακόμα ένα επίπεδο.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Να δω το επιπεδό σου όταν θ αποφασίσουμε τη μορφή θα πάρει το http://community-forum.pwmn.net/ !!!!!

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Αλοιμονο ρε Panoulix. Με τα παιδιά δεν έχουμε τίποτα. Το μονο που θα ήθελα ήταν να εκλέγαμε εμείς τουs admin. Αλλα και έτσι να μείνει δεν με πειράζει γιατι δεν εχω κάτι με τα παιδια και το administration τους. Σιγουρα θα μπορουσε να ναι καλύτερο αλλα νταξ. Χαβαλέ κανουμε ρε σεις :lol: :lol: :lol:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

panoulix wrote:
mp wrote:@panoulix: Θα σχολιάσω μόνο το παρακάτω:
..... ...... .....
Φίλε mp, με τη σειρά μου, θα ήθελα να σχολιάσεις ΜΟΝΟ το παρακάτω:


panoulix wrote:Η πρότασή μου και μακάρι να μην είναι η τελευταία, είναι να συνετιστείτε, να παραδεχτείτε τα λάθη σας, να εξηγήσετε σε όλη την κοινότητα πώς και γιατί έχει ως ώρας η κατάσταση και να οργανωθείτε/οργανωθούμε όλοι μαζί συλλογικά και κατασταλλαγμένα για ένα καλύτερο PWMN. Ένα PWMN που θα χρήζει εμπιστοσύνης και ομαδικότητας.
ΔΕΝ αναφέρομαι μόνο στην Admin Team, MP, TRV, Ianos, αναφέρομαι εξίσου και σε εσάς. Sostim, Hwoarang, Μ4rk, PF, το ίδιο! Κάναν 2 μεγάλα λάθη! Ας βγούν να ζητήσουν συγγνώμη, δε θα τους πάρουμε και το κεφάλι! Ας τους αγκαλιάσουμε όλοι μαζί κι ας προσφέρουμε όλοι μαζί τους συλλογικά! Σε ένα κοινό Forum, ένα ενιαίο δίκτυο και σε μια αδελφωμένη κοινότητα!


Αυτή είναι η γνώμη μου και η άποψή μου και το όραμά μου για το PWMN ρε!!! Βοηθήστε να γίνει πράξη και να πάμε όλοι μπροστά!
Ναι, τι θες να σχολιάσω; Μα δε θέλουν να ζητήσουν συγγνώμη, γιατί δε θεωρούν πως έκαναν κάτι λάθος. Εκεί είναι και το θέμα. Στο παραπάνω post μου αναλύω λίγο τις προσωπικές μου σκέψεις για αυτό το δίκτυο. Δε νομίζω πως μπορεί κανείς να με κατηγορήσει για στείρα αντιπολίτευση. Έχω και θέσεις και απόψεις. Όταν τη μία με αποκαλούν "ματάκια" του δικτύου και δε το παίρνουν πίσω, όταν υβρίζομαι, όταν όλοι που συμφωνούν μαζί μου χαρακτηρίζονται πρόβατα, πως περιμένεις να πάμε μπροστά όλοι μαζί; Δε βλέπω ούτε μετάνοια αλλά ούτε και επίγνωση των λαθών τους. Δε συγχωρείς κάποιον που σου λέει κατάμουτρα "πολύ μας τα πρήξατε".

mp

edit: Καλός ο χαβαλές για ταξιδάκια στην προσπάθειά σας να χαθεί η ουσία, αλλά νομίζω η ουσία μένει και όλοι καταλαβαίνουν.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Έλα τέρμα η πλάκα..να φύγει άμμεσα η αθλιότητα http://community-forum.pwmn.net itmy/tweety/korki αν είναι να μας πουλήσετε όλους τόσο φτηνά όπως πουλάτε την εικόνα του δικτύου με αυτό το link και το τι θα γράφει μεθάυριο ενημερώστε με ν αποχωρήσω full extra να εκποιήσω οτιδήποτε έχω σε εξοπλισμό ή να το χρησιμοποιήσω για ιδιοτική μου χρηση και να κανω ενα ταξίδι αναψυχής που θα μου δώσει πίσω την ψυχική γαλήνη που όπως κατάλαβε ο mp, μου λείπει.

Μ αυτή την αυθαιρεσία δεν έχει κανένας πρόβλημα.. Ξεφτιλιές εις βάρος όλων που σας βάζουν και κάνετε..

Περιμένω άμμεση απάντηση απο itmy/korki/tweety..

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Και να ξαναγράψω εδώ το προηγούμενο edit μου γιατί μέσα στο χαβαλέ για ταξίδια και άλλα φαιδρά μπορεί να πέρασε απαρατήρητο.

edit: Στην τελική εγώ και άλλοι έχουμε ένα άλλο όραμα για το δίκτυο. Για παράδειγμα έχω επαφές με εταιρεία που μπορεί να γίνει χορηγός για το στήσιμο κόμβου στα Ψηλά Αλώνια, για την κάλυψη της πλατείας. Είναι μία χορηγεία των 400-500 ευρώ (+ το ρεύμα λειτουργίας) και το μόνο που ζητάνε είναι η διαφήμιση μέσω των "υπηρεσιών βιτρίνας". Με την παραμονή του hosting στο πανεπιστήμιο δε μπορώ να προχωρήσω σε τέτοιες συμφωνίες. Αν ο κόσμος του δικτύου αποφασίσει να είναι στο πανεπιστήμιο το hosting και να αρνηθούμε την ιδιωτική πρωτοβουλία, εγώ πάω πάσο. Αλλά δε θα δεχτώ αυτή η άποψη να επιβληθεί από τρεις τέσσερις που αποφασίζουν για όλους μας, και νομίζω σ' αυτό θα συμφωνήσει μαζί μου ο κάθε ένας που σέβεται δημοκρατικές διαδικασίες.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Γιατί δεν κάνεις σύλλογο ρε mp?Τι το θες το pwmn και εμάς?Όλοι σχεδόν έχουν εκφράσει τις απόψεις τους για το σύλλογο και το νομικό πρόσωπο..εδώ χάνετε τα απλά και έυκολα θα συγκαλέσετε συμβούλια και θα βγάζετε άκρη?ΧΑΑΧΑΧΑΧ ο γραμματέας θα ξεσκιστεί να γράφει.. Δείτε τις εφημερίδες σήμερα για έναν απ τους μεγαλύτερους συλλόγους της Πάτρας..τον εμπορικό δηλαδή..δείτε χάλια νομικά..

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

@ianos: Να τα τάληρα:
tweety wrote:Και για να το κάνω πιο σαφές: από ένα σύνολο hosts που ικανοποιούν προδιαγραφές που θέτει η κοινότητα, πρέπει να έχει άποψη άλλος πλην της ομάδας διαχείρισης?
- εσύ εν προκειμένω στο host του forum που στήνεις?
mp wrote:Για το μοντέλο που λες νομίζω έχω δώσει στοιχεία. Δημιουργία νομικού προσώπου, ανάπτυξη του δικτύου μέσω της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και της συνεργασίας με φορείς, εκλεγμένα στελέχη, κοινές δημοκρατικές αποφάσεις των μελών του δικτύου (ή του συλλόγου/εταιρείας όταν αυτό γίνει). Από κει και πέρα γιατί να επεκταθώ στην ουσία και σε αναλύσεις αν εσείς σκοπεύετε να κάνετε τα δικά σας; Γιατί να χάσω το χρόνο μου; Ήδη έχασα αρκετό.
Nα επεκταθείς για να βρεθεί μια λύση την οποία θα ακολουθήσουμε όλοι και θα ακολουθήσω αν αποδειχτεί καλύτερη από την τρέχουσα. Μίλα συγκεκριμένα, αν έχεις τη μαγκιά και τον πόνο για το δίκτυο. Μ' αυτά που γράφεις είναι σαν να λέω "να σταματήσουν οι πόλεμοι στη γη, να μην πεθαίνουν παιδάκια από πείνα, όλοι να περνάνε καλά, κτλ...". Μην υποτιμάς την νοημοσύνη σου για τα ωφέλη και την λύση που θα δώσει στο όλο θέμα ένα καλύτερο μοντέλο διαχείρισης.
mp wrote:Στους 6 μήνες του PWMN μία συνάντηση έγινε όπου τέθηκαν δημοκρατικά κάποια θέματα, και τη γράψατε στα παλιά σας παπούτσια.
Από την στιγμή που δεν απαντάς για το νόημα της ψηφοφορίας, μην λές ότι ναναι.


ΥΓ: Παίδες βαρέθηκα την όλη κατάσταση, τουλάχιστον όποιος είπε ότι θα φύγει να φύγει, να ησυχάσουμε, αλλιώς είναι καιρός να εφαρμοστούν μία καλή και για πάντα οι κανόνες...
Image

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Hwoarang wrote:Αλοιμονο ρε Panoulix. Με τα παιδιά δεν έχουμε τίποτα. Το μονο που θα ήθελα ήταν να εκλέγαμε εμείς τουs admin. Αλλα και έτσι να μείνει δεν με πειράζει γιατι δεν εχω κάτι με τα παιδια και το administration τους. Σιγουρα θα μπορουσε να ναι καλύτερο αλλα νταξ.
Εκεί θα σταθώ! Ακριβώς, δεν έχουμε τίποτα! Πρόσκληση ήταν να βοηθήσουμε όλοι μαζί όχι επίθεση στα άτομα που ανέφερα. Πρόσκληση γνωρίζοντας και δείχνοντας κατανόηση και κάποιο είδος ανοχής σε λάθος χειρισμούς που κάνανε. Όσο για την επιλογή των Admins εν μέρη συμφωνώ μαζί σου (το "εν μέρη" αν θέλει και όποιος θέλει το κουβεντιάζουμε σε άλλο post).

mp wrote:Ναι, τι θες να σχολιάσω; Μα δε θέλουν να ζητήσουν συγγνώμη, γιατί δε θεωρούν πως έκαναν κάτι λάθος. Εκεί είναι και το θέμα.
Η ίδια πρόσκληση ισχύει και για σένα και για όλους. Η πρόσκλησή μου είναι γενική και απευθύνεται αφενός στο Admin Team να κατανοήσει τα λάθη που έκανε και να ζητήση συγγνώμη γι'αυτά, κερδίζοντας πάλι την εμπιστοσύνη ΟΛΩΝ, καθώς και στον αντίποδα ΟΛΟΙ εμείς να συνεισφέρουμε όσο το δυνατό περισσότερο για κάτι σωστότερο. Εσύ αγαπητέ MP αν το Admin Team βγει και ζητήσει συγγνώμη κ αναγνωρίσει τα λάθη που έκανε, είσαι διατεθιμένος να τη δεχτείς και να συνεισφέρεις/συνυπάρξεις αρμονικά, ή όχι? Γιατί εγώ προσωπικά σαν PanouliX θα τη δεχτώ, γιατί όλοι μας είμαστε άνθρωποι, ούτε δούλοι, ουτε BOTs φίλε μου...

Από την άλλη μεριά, αν το Admin Team εμμείνει στις πράξεις και στα λεγόμενά του και δε παραδεχτεί τπτ (ΟΧΙ βέβαια να αλλάξει ο τωρινός server, απλά να αναγνωρίσει τα λάθη του), τότε ο καθένας είναι ικανός να κρίνει και να πράξει όπως θέλει. Μέχρι τότε όμως, αξίζουν από ΟΛΟΥΣ μας μια μεγάλη αγκαλιά και μια μεγάλη ευκαιρία, όπως κι εμείς αξίζουμε έναν αντίστοιχο σεβασμό σαν μέλη της κοινότητας. Σε παρακαλώ mp μην ερμηνεύσεις λάθος ή όπως θες τα λεγόμενά μου αυτά, αλλα δες την ουσία και το αντικειμενικό των πραγμάτων...
Your mind is twisted. How can I resist it?

Locked