Κουβέντα με τους admins

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

sf1n4k1 wrote: Πιστέυω οτι πρέπει να αναγκαστούν οι ψηφοφόροι να ψηφίσουν και έτσι θα βρούμε και τα πραγματικά ενεργά μέλη. Πως θα γίνει αυτό? Θα ζητήσουμε απ όλα τα μέλη ποιοι είναι πρόθυμοι να ψηφίζουν ή και να εμφανίζονται σε meetings αν μπορούν με φανερές ψηφοφορίες για τα κοινά. Έτσι θα συμμετάσχουν απ τη μια όλα τα μέλη που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον και θα ζητάμε μιας και η ψηφοφορία θα είναι φανερή απ τα μέλη που δε συμμετείχαν σε μια ψηφοφορία το λόγο ;-).

Ποιοι θα είναι αυτοί?Όλοι όσοι χρησιμοποιούν το δίκτυο σαν ips αλλά και σαν φυσικές παρουσίες στα meetings τα οποία θα αποφασίσουμε να είναι αρκετά μέσα στο χρόνο οπότε όλοι κάποια στιγμή θα βρεθούν σε ένα. Πάνω κάτω όλοι γνωρίζουμε όλους..δηλαδή θα είναι λίγο δύσκολο να γραφτώ ώς "SmP" και να βάλω και ενα pc στο δίκτυο ν απαντάει σε μια ip και ένα node id στο wind μιας και κάποια στιγμή θα πρέπει να εμφανιστώ και σ ένα meeting ή να έρθω σε επαφή με τον admin/link του κόμβου που συνδέομαι.
Ωραία Νίκο, με μια τέτοιου είδους δημοκρατική διαχείριση αν τη δουλέψουμε έτσι ώστε να καλύπτει όλους σα δημοκρατική διαδικασία και που θα αποφασίζει για τα κοινά απο admins forum μέχρι host-admins, logo κτλ κτλ..συμφωνείτε η διαφωνείτε?

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

παρενθεση: για να μιλαμε με νουμερα εριξα μια προχειρη ματια στη memberlist και καταμετρησα ολους αυτους που εμφανιζονται σε forum ή irc και γενικως δειχνουν πως εχουν το οποιοδηποτε ενδιαφερον για αυτο το δικτυο (απο την απαπτυξη του δικτυου μεχρι απλο internetικο leechαρισμα) Μιλαμε για 50-55 ατομα, αντε 60. Οι υπολοιποι 100 που ειναι γραμμενοι αμφιβαλλω για το αν θα εμπαιναν στον κοπο να ερθουν εστω και σε ενα meeting για να δειξουν πως θα τους ενδιεφερε να ειναι και να αποκαλουνται μελη του pwmn. Οποτε τα 20 ατομα την Παρασκευη και τα 17 προχθες ειναι ενα αρκετα καλο ποσοστο!

M4rk
Intel 8088
Posts: 45
Joined: Fri Oct 05, 2007 8:03 pm
PWMN Wind Node ID: 54

Post by M4rk »

tweety wrote:Aς μου αποδείξει κάποιος ότι χωρίς σύλλογο, η διαχείριση δεν θα είναι σε χέρια λίγων που πάντα θα έχουν την δυνατότητα να κάνουν ό,τι θέλουν...

Αμφισβητώ τα πάντα (δημοκρατικές διαδικασίες, ψηφοφορίες (φρέσκο παράδειγμα η "ψηφοφορία" στο meeting), κτλ συναφή)

Και περιμένω γιατί στο pwn δεν δούλεψε το μοντέλο δημοκρατία (μήπως γιατί φταίει ο sf1n4k1s ή οι εν λευκώ εξουσιοδοτήσεις (πχ δήλωση jnk στο προηγούμενο meeting)???) :roll:
Νομίζω korkakak ότι η ένσταση και το ξέσπασμα του sf1n4k1 είναι απολύτως δικαιολογημένο καθώς τέτοιες δηλώσεις μέσα σε ένα topic που προσπαθούμε ακριβώς να βρούμε αυτή τη κοινή και δημοκρατική λύση/μοντέλο που θα καλύπτει όλους, αφήνουν την εντύπωση ότι δεν υπάρχει διάθεση απο τον Tweety που εξέφρασε αυτή την άποψη και κατ'επέκταση όλους όσους απαρτίζουν τη Host-admin Team, να αποδεχτούν αυτή τη λύση-μοντέλο ακόμα και αν βρεθεί και είναι αποδεκτή από όλους ή τη συντριπτική πλειοψηφία...ή ακόμα χειρότερα ότι δεν πιστεύει ούτε θέλει να πειστεί για το αν υπάρχει λύση.

Επίσης και στο θέμα των subdomain τον βρίσκω πολύ σωστό αν και δεν συμφωνώ με τις εκφράσεις που χρησιμοποιεί και πιστεύω ότι κανείς δε παρεξήγησε. Γίνεται μια ανακοίνωση, ο ένας δίνει sub-domain, ο άλλος το παίρνει πίσω, μετά το ξαναδίνει, ο hwoarang (δεν έχω τίποτα με τον σπαζοχλαμπάνια hwoarang :D:D:D:D:D) παίρνει και το κρατάει και σηκώνει και forum. Όλα αυτά δείχνουν μια ασυνενοησία μεταξύ σας, εκτός και αν εγώ αποκόμισα λάθος εντύπωση. Και εκεί είναι που χάνεται αυτό που επισήμανε ο Θανάσης στη κοπή της πίτας. Την αξιοπιστία σας στα πρόσωπα του forum. Για να μας κερδίσετε θα πρέπει να παρουσιάζεστε ώς μια ενωμένη ομάδα που μοιράζεται την ίδια φιλοσοφία γιατί όντως άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος στο επόμενο post και τελικά κι εμείς δε ξέρουμε τι μας γίνεται.

Και για να μην ξεφύγουμε, το σημαντικότερο για το αν έχει νόημα να συζητάμε σε αυτό εδώ το thread είναι η ερώτηση του sf1n4k1 που παραθέτω πάλι.
sf1n4k1 wrote:Ωραία Νίκο, με μια τέτοιου είδους δημοκρατική διαχείριση αν τη δουλέψουμε έτσι ώστε να καλύπτει όλους σα δημοκρατική διαδικασία και που θα αποφασίζει για τα κοινά απο admins forum μέχρι host-admins, logo κτλ κτλ..συμφωνείτε η διαφωνείτε?
Ό,τι λέω, το λέω με κάθε καλή πρόθεση έτσι ώστε να βρούμε μια λύση και χαίρομαι που κάνουμε συζήτηση και όχι flaming/trolling κτλ. Ας το κρατήσουμε σε αυτό το επίπεδο και πιστεύω ότι θα τα βρούμε. Μερικούς δε σας ξέρω καθόλου οπότε και δεν έχω καμία εμπάθεια σε κανέναν. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. ;)
Knowledge Is Power.
(The Mentor)

Post Reply