ΣΧΟΛΙΑ - Συνέπειες Αρχών Λειτουργίας DOMAIN PWMN.NET

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Παρεξήγηση η σύνδεση pwmn.net και του Aσύρματου Μητροπολιτικού Δικτύου Πατρών - PWMN. To pwmn.net απλά αποτελεί μία εικόνα του pwmn στο Internet. Σύντομα θα υπάρξουν κι άλλες με νέα ονόματα :) :)

Έγιναν τα αντίστοιχα edits..

:oops:
Image

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Κείμενα έρχονται, κείμενα φεύγουν, κείμενα αλλάζουν. domains δίνονται, domains πέρνονται πίσω (το http://community-forum.pwmn.net/ εξακολουθεί να δείχνει εκεί που έδειχνε πάντως παρά το σχόλιο του tweety), domains ξαναδίνονται.

Η σύγχιση είναι προφανής. Δυστυχώς έχετε μπερδέψει όλο το κόσμο.

Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που το pwmn.net είναι ιδιοκτησία των tweety/korki και λοιπών, το ssid των κόμβων δε μπορεί να το περιλαμβάνει. Τουλάχιστον όχι αυτών που διαφωνούν με το κείμενο όπως δημοσιεύτηκε, και ας ανακλήθηκε μετά.

mp

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Ηταν προφανες οτι ηταν λαθος.. το θεμα τωρα ειναι να δουμε ποιος ειναι ανικανος να κατανοησει τη διαφορα δικτυο-forum-συλλογος κρινοντας απο τις πραξεις του παντα.. Ειναι ενα συνηθες λαθος στα ασυρματα δικτυα.. :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Kαι για την ιστορία, η αναφορά στους κόμβους στο κέιμενο της κεραίας ήταν μόνο και μόνο για να υποδηλώσει ότι οι κόμβοι που έχουν στο ssid τους pwmn.net θα "υπακούν στους κανόνες" των 1,2,3,4,9, δηλαδή είναι απόλυτα ελεύθεροι να πράξουν ό,τι επιθυμούν.

Το redirection του community-forum θα αλλάξει άμεσα.

@mp Οι μόνοι μπερδεμένοι είναι όσοι δεν ήρθαν στα meetings, (ειδικά στην κοπή της πίτας ....
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Κομπλέ το pwmn.net_Aroi, pwmn.net_Solar και το pwmn.net_Pyrap θα συνεχίσει να βρίσκεται εδώ όσο τα αναδεικνύετε και δίνετε στον κόσμο την δυνατότητα να επικοινωνήσει μαζί τους. Σας ευχαριστώ και μπράβο που επιτέλους δώσατε μια καθαρή εξήγηση για να σταματήσει η λάσπη και να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει με το domain/host του απο εδώ και πέρα. Όσοι βλέπουν μόνο ονόματα και ιδιοκτησίες αυτά θα βλέπουν πάντα οπότε δε θ ακολουθήσω κανέναν τέτοιο. Έχετε δώσει δείγματα και οι 4ς για το δίκτυο και την προσφορά σας σε αυτό, μας τρομάξατε λίγο με τη στάση σας..αλλά το team παραμένει δεμένο.

Αν κοπούν routes κάποιοι θα είναι απλά χαζοί. Αν δε φτιαχτεί άλλο forum σε άλλο domain κάποιοι θα είναι κότες που απλά ήθελαν το καλαμπόκι έτοιμο χωρίς να έχουν σπείρει ποτέ. Φιλούμπες μωρά μου ελπίζω σύντομα και το portal.

M4rk
Intel 8088
Posts: 45
Joined: Fri Oct 05, 2007 8:03 pm
PWMN Wind Node ID: 54

Post by M4rk »

sf1n4k1 wrote:Φιλούμπες μωρά μου ελπίζω σύντομα και το portal.
tweety wrote:2) Θέμα κοινού portal απορρίπτεται μιας και θα προκύψουν πάλι τα γνωστά περί διαχείρισης, περιεχομένου, κτλ.
Με τις φιλούμπες θα μείνεις sf1n4k1... :D:D:D :lol:

EDIT: my bad..μιλάνε για κοινό portal..ανακαλώ... :oops:
Knowledge Is Power.
(The Mentor)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@tweety: Οι σπασμωδικές ενέργειές σας με την αλλοπρόσαλλη στάση δείχνει σύγχυση και αδυναμία πρόγνωσης των αντιδράσεων από τις πράξεις σας. Αν είχατε από πριν ένα ξεκάθαρο και σαφή τρόπο σκέψης δε θα συνέβαιναν τα ευτράπελα με το "δίνω domain, παίρνω πίσω domain, ξαναδίνω domain" κτλ κτλ, ούτε οι ανακοινώσεις με το τι είναι pwmn.net δε θα άλλαζαν στην πορεία. Αυτό δείχνει πως οι αντιδράσεις σας απλώς ακολούθησαν μέσα σε πανικό την πίεση που ασκήθηκε στην ομάδα σας από τη συνάντηση της Πέμπτης και μετά.

Όταν ξεκινούσαμε μία διαδικασία για την ένωση των δικτύων SPN και PWN και δεχόμασταν όλοι να έχουμε ssids pwmn.net_XXXXXXX, δεν υπήρχε ούτε αυτό το μανιφέστο ούτε καμία άλλη εικόνα πως το pwmn.net θα είναι ιδιοκτησία τριών ατόμων και θα κάνουν με αυτό ότι γουστάρουν. Προφανώς όταν το pwmn.net_* μπαίνει στο ssid όλων των κόμβων του δικτύου, αυτό σημαίνει πως το συγκεκριμένο domain/site/whatever εκφράζει το δίκτυο και όχι τις απόψεις τριών ατόμων.

Όπως είναι τα πράγματα, είναι σαφές ότι εξαναγκάζετε το δίκτυο στη διάσπαση. Όχι διάσπαση με τη μορφή της διακοπής μεταφοράς της πληροφορίας (αυτό δε νομίζω να συμβεί - δεν υπάρχει και κανένας λόγος άλλωστε) αλλά τη διάσπαση της ομοιομορφίας του και της ενιαίας έξωθεν προβολής του. Και αυτή θα συμβεί γιατί όσοι διαφωνούν με τη στάση σας στο θέμα του pwmn.net δε μπορούν να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν ούτε αυτό το ssid ούτε αυτό το φόρουμ. Ουσιαστικά λοιπόν ενώ τον Ιούνιο είχαμε PWN και SPN, φυσικά ενωμένα, με δύο φόρουμ και δύο τύπων ssids, τώρα θα έχουμε pwmn.net και (ενδεχομένως) pwmn.org, δύο φόρουμ και δύο τύπων ssid. Κατά συνέπεια δεν ισχύει τίποτα από όσα συναποφασίσαμε για τη διαδικασία ένωσης και δε βλέπω το λόγο το καταστατικό λειτουργίας κόμβων του PWN να μην επανέλθει στο προσκήνιο, αλλαγμένο στο δημοκρατικότερο με συμμετοχή ΟΛΩΝ πλέον και όχι μόνο των AP admins.

@sf1n4k1: routing δε νομίζω να κοπεί από κανέναν, δεν υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή. νέο φόρουμ, νέα domains, νέα ssids κτλ θα υπάρξουν εντός ολίγου. Δε ξέρω αν είσαι ευτυχής για αυτή την κατάληξη/οπισθοδρόμηση που ακυρώνει την προσπάθεια για την ομοιομορφία και την ενοποίηση που είχες κάνει. Σε κάθε περίπτωση την ευθύνη για την κατάληξη θα την βρεις σε αυτούς που αποφάσισες από την Πέμπτη και μετά να στηρίξεις άνευ όρων.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Είμαι ευτυχής που τελιώνει το troll/flame για λόγους που δεν υπήρχαν αλλα εσκεμένα απ τη μια και χαζοειδός απ την άλλη δημιουργήθηκαν. Είμαι ευτυχής που διαχωρίζονται οι θέσεις PWN/SPN αν το θες μέσα στο PWMN χωρίς κομμένα links και έστω με 2 forum γιατί κανείς δεν ήταν έτοιμος για ένωση και παρόλα αυτα ακόμα είμαστε όλοι ενωμένοι. Είμαι ευτυχής γιατί επιτέλους όσοι φωνάζετε για διαδικασίες και ιδιοκτησίες ενώ ουσιαστικά ποτέ δε παραδώσατε pwn.gr και patraswireless.net (ιδιοκτησία κάποιων) θα σας δω να προσφέρετε έστω και μ ένα 2ο forum στο ίδιο δίκτυο την ευγενή άμυλα σε πράξη και όχι σε λόγια/γκρίνια. Γενικά είμαι ευτυχής που αυτό το forum θα παραμείνει αυτούσιο με όλη την τεχνογνωσία που περιέχει ενώ παράλληλα θα σταματήσει η όλη ιστορία flame/troll. Πιστεψέ με αν αυτά τα παιδιά δεν είχαν την προσφορά που έχουν στο δίκτυο αλλά και στο διαδικτυακό τόπο pwmn.net και δεν καταλάβαινα και το πρόβλημα εμπιστοσύνης που έχουν απέναντι σου η απέναντι κάποιων προερχόμενων απ το pwn δε θα τα στήριζα σε καμία περίπτωση. Κανένα απ αυτά τα παιδιά πάντως δε γκρίνιαξε για 10.143, για κόμβους που δεν υπάρχουν στους κόμβους κορμού, για patraswireless.net και pwn.gr, για κριτική στάση που αρκετοί κρατήσατε απ το pwn προσφέροντας μόνο αυτή την αγανάκτηση τους και τον αναγκαστικό διαχωρισμό μια και καλή. Αυτό τους το αναγνωρίζω και σας το επιρίπτω. Ζητάς αλλά δε δίνεις. Απαιτείς αλλά δε προσφέρεις. Γκρεμίζεις αλλά δε χτίζεις.

Ελπίζω αυτή η κίνηση ν αλλάξει στα μάτια όλων τις παραπάνω μου κουβέντες και να δούμε επιτέλους προσφορά, ανάπτυξη και πρόοδο απο άτομα προερχόμενα απο PWN που ως ώρας μόνο γκρίνια προσφέρουν ουσιαστικά! .-

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Είμαι ευτυχής που τελιώνει το troll/flame για λόγους που δεν υπήρχαν αλλα εσκεμένα απ τη μια και χαζοειδός απ την άλλη δημιουργήθηκαν.
troll είσαι όταν κάνεις κουβέντα για να γίνει χαβαλές και πανικός. Οι λόγοι υπήρχαν και το ξέρεις, γι' αυτό ήσουν κι εσύ στη συνάντηση της Πέμπτης και συμμετείχες στις αποφάσεις τις. Οι λόγοι γίνανε ακόμα πιο σημαντικοί όταν 3 άτομα αποφάσισαν πως ορίζουν το pwmn.net, άρα όλοι εμείς που έχουμε ssid αυτής της μορφής οριζόμαστε από αυτούς. Καθόλου ελεύθερο και ανοιχτό ας μου επιτραπεί να πω. Οπότε μη παρουσιάζεις μια λαθεμένη εικόνα για να ρίξεις την ευθύνη σε όλους όσους αντέδρασαν. Προσωπικά θέλω να δω αυτούς που αντιδράσανε στην δήλωση "δικό μας είναι το pwmn.net και το κάνουμε ότι θέλουμε" αν θα παραμείνει το ssid των κόμβων τους pwmn.net_* ή αν θα αλλάξει (κι αυτό απευθύνεται κυρίως στους panoulix και pf που πήραν δημόσια θέση για το θέμα).
sf1n4k1 wrote:Είμαι ευτυχής που διαχωρίζονται οι θέσεις PWN/SPN αν το θες μέσα στο PWMN χωρίς κομμένα links και έστω με 2 forum γιατί κανείς δεν ήταν έτοιμος για ένωση και παρόλα αυτα ακόμα είμαστε όλοι ενωμένοι.
Εγώ νομίζω πως μέχρι την Πέμπτη ήμασταν μια χαρά έτοιμοι για ένωση. Η ένωση είχε επέλθει και η ομοψυχία μέσα στην οποία τελείωσε η συνάντηση της Πέμπτης ήταν φανερή. Οι μόνοι που δεν ήταν έτοιμοι ήταν οι tweety/korki που έχουν δει το όλο θέμα ιδιοκτησία τους και τσιφλίκι τους. Και δυστυχώς αποφάσισες να συμπλεύσεις μαζί τους αντί να στηρίξεις το ενιαίο δίκτυο.
sf1n4k1 wrote:Είμαι ευτυχής γιατί επιτέλους όσοι φωνάζετε για διαδικασίες και ιδιοκτησίες ενώ ουσιαστικά ποτέ δε παραδώσατε pwn.gr και patraswireless.net (ιδιοκτησία κάποιων) θα σας δω να προσφέρετε έστω και μ ένα 2ο forum στο ίδιο δίκτυο την ευγενή άμυλα σε πράξη και όχι σε λόγια/γκρίνια.
Όπως ήρθαν τα πράγματα προσωπικά χαίρομαι που δε παρέδωσα το pwn.gr στον tweety, κάτι που θα το είχα κάνει τότε που μου το ζήτησε αν δε χρειάζονταν 50 ευρώ για τη μεταφορά. Ευτυχώς γιατί τότε νόμιζα πως αυτά τα άτομα σκέφτονταν με βάση την ελευθερία που πρέσβευαν. Τελικά αποδείχτηκε πως η ελευθερία σταματάει εκεί που θίγεται η εξουσία τους.
sf1n4k1 wrote:Γενικά είμαι ευτυχής που αυτό το forum θα παραμείνει αυτούσιο με όλη την τεχνογνωσία που περιέχει ενώ παράλληλα θα σταματήσει η όλη ιστορία flame/troll. Πιστεψέ με αν αυτά τα παιδιά δεν είχαν την προσφορά που έχουν στο δίκτυο αλλά και στο διαδικτυακό τόπο pwmn.net και δεν καταλάβαινα και το πρόβλημα εμπιστοσύνης που έχουν απέναντι σου η απέναντι κάποιων προερχόμενων απ το pwn δε θα τα στήριζα σε καμία περίπτωση.
Την προσφορά την αναγνωρίζουν όλοι. Αλλά η προσφορά δε τους δίνει το δικαίωμα να καπυλεύονται το όνομα του δικτύου ως ιδιοκτησία τους (γιατί μπορεί το όνομα του δικτύου να είναι PWMN αλλά όταν όλοι έχουμε συμφωνήσει σε ssids pwmn.net_* φαίνεται που θέλανε να πάει το πράγμα - στην ιδιοκτησία κατ' αποκλειστικότητα της εικόνας του δικτύου). Η εμπιστοσύνη κερδίζεται μέσα από τη συνεχή συμπεριφορά και τα συγκεκριμένα άτομα κατάφεραν να χάσουν την εμπιστοσύνη αρκετών από αυτό το δίκτυο.
sf1n4k1 wrote:Κανένα απ αυτά τα παιδιά πάντως δε γκρίνιαξε για 10.143, για κόμβους που δεν υπάρχουν στους κόμβους κορμού, για patraswireless.net και pwn.gr, για κριτική στάση που αρκετοί κρατήσατε απ το pwn προσφέροντας μόνο αυτή την αγανάκτηση τους και τον αναγκαστικό διαχωρισμό μια και καλή. Αυτό τους το αναγνωρίζω και σας το επιρίπτω. Ζητάς αλλά δε δίνεις. Απαιτείς αλλά δε προσφέρεις. Γκρεμίζεις αλλά δε χτίζεις.
Το τι προσέφερε και το τι προσφέρει ο καθένας θα το κρίνει η ιστορία. Το 10.143 ποτέ δεν τέθηκε ως υποχρεωτικό να αλλαχτεί, αλλά ήμασταν έτοιμοι να το αλλάξουμε, το συμφωνήσαμε την Πέμπτη. Προφανώς τώρα δε νομίζω να αλλαχτεί και φταίνε οι δύο. Για το pwn.gr σου απάντησα παραπάνω, σου θυμίζω δε πως ακόμα και σήμερα τα irc.pwn.gr, wind.pwn.gr, forum.pwn.gr δείχνουν στις υπηρεσίες της ομάδας tweety/korki. Οπότε δε μπορείς να με εγκαλείς γι' αυτές. Ο διαχωρισμός βαρύνει αποκλειστικά τους tweety/korki. Μη προσπαθείς να μεταφέρεις την ευθύνη αλλού.
sf1n4k1 wrote:Ελπίζω αυτή η κίνηση ν αλλάξει στα μάτια όλων τις παραπάνω μου κουβέντες και να δούμε επιτέλους προσφορά, ανάπτυξη και πρόοδο απο άτομα προερχόμενα απο PWN που ως ώρας μόνο γκρίνια προσφέρουν ουσιαστικά! .-
[edited - λάθος έκφραση] Η "προσφορά μόνο γκρίνιας "είναι δική σου άποψη και παραπάνω σου απέδειξα γιατί είσαι λάθος. Από κει και πέρα θα κριθούμε όλοι για την πορεία που θα ακολουθήσουν τα πράγματα στην ασύρματη κοινότητα της Πάτρας από δω και στο εξής.

mp

ΥΓ: Προσωπικά, σαν ένδειξη ομοψυχίας έστω και την τελευταία στιγμή, προτείνω την αλλαγή των ssids σε PWMN_otidipote. Η αποδέσμευση από το pwmn.net θα δείξει σε όλους εμάς τους "γκρινιάρηδες" και "καχύποπτους" πως η ομάδα tweety/korki δεν καπηλεύεται το ίδιο το δίκτυο αλλά πως ενδιαφέρεται μόνο για την ελευθερία να κάνει ότι θέλει στις υπηρεσίες που η ίδια δημιούργησε. Το PWMN όμως δεν είναι δημιουργία των tweety/korki, είναι κοινή προσπάθεια δεκάδων ατόμων, τα οποία δε μπορούν να εξαναγκάζονται στη γραμμή πλεύσης των tweety/korki. PWMN_* λοιπόν στα ssid και το δίκτυο παραμένει ένα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
Last edited by mp on Wed Feb 06, 2008 12:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Είπα και χτες στο irc ότι ένα σκέτο PWMN_XXX θα ήταν μια χαρα
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

κατανταει αηδια ρε παιδια ,μονο μια συναντηση ακομα θα λυσει πιστευω το προβλημα μια και καλη . χωρις να μας διωξουν απο το μαγαζι παλι .
σε ενα σιγουρο μερος και βλεπουμε,και οποιος θελει ερχετε.


εχετε ξεκωλιαστει ρε σεις να γραφετε,καμμενοι!!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

mp wrote:Το 10.143 ποτέ δεν τέθηκε ως υποχρεωτικό να αλλαχτεί, αλλά ήμασταν έτοιμοι να το αλλάξουμε, το συμφωνήσαμε την Πέμπτη. Προφανώς τώρα δε νομίζω να αλλαχτεί και φταίνε οι δύο.
Αυτο δεν το καταλαβα γιατι δε θα αλλαχτει...? Δεν ειναι το 10.140 το b-class του PWMN? Δεν ειναι το 10.143 το b-class του PWN? Υπαρχει καποιος που μπερδευει τα του forum με το ιδιο το δικτυο? οεο :?:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Δε θα μπω στον ίδιο διάλογο mp..το 10.143 δεν ήταν υποχρεωτική αλλαγή το host/domain ήταν..ή έγινε?Οτι και ν απαντήσεις έχω συμπεράσματα.

Εγώ θα σηνεχίσω να δείχνω στον πιθανό client μου που ν αποτανθεί για να του δώσω ip και βοήθεια. Οπότε το pwmn.net που δε χαλάει μέσω της ιδιοκτησίας του (itmy,korki,tweety,under) σαν domain την εικόνα των ιδιόκτητων κόμβων μου και που ακόμα δίνει την δυνατότητα στον πιθανό client μου να με βρει..θα παραμείνει στους 4ς πια κόμβους μου σαν ssid μιας και μαζί με τους προηγούμενους μπαίνει και το pwmn.net_Tei που σήμερα ξεκαθάρισα οτι θα εξυπηρετεί και πάλι το δίκτυο με πιθανό link kai ston jnk αν το επιθυμεί ο ίδιος.

Επίσης οποιαδήποτε παρότρυνση σε σκέτο PWMN και όχι pwmn.net, pwmn.org κτλ φεύγει απ την ουσία και πάλι που δεν είναι η ομοιομορφία μόνο αλλά και τρόπος εύρεσης για όσους ενδιαφέρονται. Παρ όλα αυτά είναι ελέυθεροι όσοι θέλουν ν αλλάξουν ssid σε ότι θέλουν όπως πάντα.

pwmn.net_Pyrap, pwmn.net_Solar, pwmn.net_Aroi, pwmn.net_Tei παραμένουν στα ίδια μέχρι τουλάχιστον να δούμε κάτι καλύτερο ε?ok

Υ.Γ Εφόσον έχεις διαφορετική άποψη για την ήδη υπάρχουσα κατάσταση Πάνο και θες να είσαι εσύ ιδιοκτήτης η όποιος..γιατι ΕΝΑΣ θα είναι χωρίς το νομικό πρόσωπο..θα έπρεπε αντί να προσπαθείς να με πείσεις εμένα και όποιονδήποτε άλλο να γυρίσουμε ssid σε PWMN, να προσπαθείς να με πείσεις με έργο και προσφορά που εστερνίζεσαι να γυρίσω τα ssid μου σε pwmn.org πχ!Με ΕΡΓΟ.
Last edited by sf1n4k1 on Wed Feb 06, 2008 1:04 pm, edited 1 time in total.

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

grigoris wrote:
mp wrote:Το 10.143 ποτέ δεν τέθηκε ως υποχρεωτικό να αλλαχτεί, αλλά ήμασταν έτοιμοι να το αλλάξουμε, το συμφωνήσαμε την Πέμπτη. Προφανώς τώρα δε νομίζω να αλλαχτεί και φταίνε οι δύο.
Αυτο δεν το καταλαβα γιατι δε θα αλλαχτει...? Δεν ειναι το 10.140 το b-class του PWMN? Δεν ειναι το 10.143 το b-class του PWN? Υπαρχει καποιος που μπερδευει τα του forum με το ιδιο το δικτυο? οεο :?:
Το 10.143 ήταν το b-class του pwn. To 10.144 ήταν το b-class του spn. Mετά την ένωση έμειναν και τα 2 (και μάλλον δε το βλέπω να αλλάζει αυτό μετά τις τελευταίες εξελίξεις).

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

grigoris wrote:
mp wrote:Το 10.143 ποτέ δεν τέθηκε ως υποχρεωτικό να αλλαχτεί, αλλά ήμασταν έτοιμοι να το αλλάξουμε, το συμφωνήσαμε την Πέμπτη. Προφανώς τώρα δε νομίζω να αλλαχτεί και φταίνε οι δύο.
Αυτο δεν το καταλαβα γιατι δε θα αλλαχτει...? Δεν ειναι το 10.140 το b-class του PWMN? Δεν ειναι το 10.143 το b-class του PWN? Υπαρχει καποιος που μπερδευει τα του forum με το ιδιο το δικτυο? οεο :?:
Δε θα αλλαχτεί στην περίπτωση που πλέον δεν είμαστε ένα PWMN αλλά δύο PWMN, το pwmn.net και το pwmn.org (ή οτιδήποτε). Γιατί με τη χρήση του ssid pwmn.net είναι σαφής η σύνδεση δικτύου και υπηρεσιών που παρέχονται από tweety/korki.

Επίσης επειδή δεν ήσουν στην αρχή των συζητήσεων, η αλλαγή των ips δε τέθηκε ποτέ ως προαπαιτούμενο. Είναι καλό να γίνει για λόγους ομοιομορφίας και θα γινόταν όπως αποφασίσαμε την Πέμπτη. Το 10.143 είναι μέσα στο range διευθύνσεων της Πάτρας οπότε δεν είναι λάθος να υπάρχει. Είναι υπερβολή αλλά όχι λάθος.

mp

Post Reply