Διασύνδεση με το PWN

Χώρος ελεύθερης συζήτησης

Επιθυμείτε διασύνδεση με το PWN

Ναι
3
20%
Όχι
11
73%
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα
1
7%
 
Total votes: 15

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Απορία όπως και θα τη γράψω και στο PWN forum. Η ελευθερία που φώναζε ο mp που πήγε?

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

http://forum.pwn.gr/viewtopic.php?t=1963
Ρε σεις μήπως θέλουν να τους κάνουμε και αίτηση?
14 Κάθε κόμβος του PWN έχει την ευχέρεια να διασυνδεθεί με άλλα ασύρματα δίκτυα, αρκεί να εξασφαλίζει πως δε λαμβάνει χώρα καμία επικοινωνία (άμεση ή έμμεση) μεταξύ των άλλων δικτύων και του PWN. Αν υπάρχει επιθυμία να λάβει χώρα μία τέτοια επικοινωνία, θα πρέπει:


1. Να υποβάλλεται αίτημα διασύνδεσης του άλλου δικτύου με το PWN, και αν συμφωνεί κατά απόλυτη πλειοψηφία με αυτή η ομάδα διαχείρισης του PWN, να ενεργοποιείται.
2. Η διασύνδεση να γίνεται με τέτοιο τρόπο που να εξασφαλίζεται ότι καμία εσωτερική κίνηση άλλων δικτύων δε μεταφέρεται μέσα από το PWN.
3. Η ανακοίνωση των δικτύων αυτών στον πίνακα δρομολόγησης του PWN θα πρέπει να γίνεται με συνοπτικό τρόπο και θα πρέπει να αποφεύγεται η ανακοίνωση πολλών μικρών δικτύων.
Με βάση το 1. μόνο τα άλλα δίκτυα ζητούν να συνδεθούν με PWN . Το αντίθετο δε γίνεται :lol: :lol:
Death to all Fanatics

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Το χαρτόσημο μην ξεχάσουμε ε?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τους έκραξα γι αυτό..μιας και το ανέφερες..:p

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Χώσε και εσύ

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Ας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
1)sf1n4ki δεν σου κρατάω μούτρα για τίποτα. (βασικά δεν κατάλαβα γιατί θα μπορούσα να σου κρατάω μούτρα :wink:
2)δεν πιστεύω ότι το link οποιουδήποτε με οποιονδήποτε σημαίνει linkάρισμα του SPN με κάποιο άλλο δίκτυο
3)είμαστε μια δεμένη παρέα, κάτι που δεν ισχύει στο PWN, γι' αυτό χρειάζεται εκει η κεντρικοποιημένη εξουσία

Λέω να προχωρήσω σε link μου με trv, λινκ του τύπου sfin-pf. Δεν έχω και δεν έχουμε να χάσουμε τπτ, τι σόι ανοιχτό δίκτυο είμαστε? Όσον αφορά το routing θα'ναι στατικό και προφανώς αν δεν θέλετε το κόβω από τον ospf.
Τώρα, όσον αφορά την φιλοσοφία μου, για να μην επαναλαμβάνω προηγούμενα posts μιας και δεν πήρα χαμπάρι νωρίς αυτό το thread (κλασσικά :oops: ) συμφωνώ με τον itmy. Θα επικρατήσει αυτό που οι περισσότεροι επιθυμούν αβίαστα.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Και κάτι που ξέχασα:
στο poll ψήφισα "οχι", αν και αυτό μπορεί να θεωρηθεί ασύμβατο με το προσεχές link μου με trv. Προφανώς ΟΧΙ σε ένα τέτοιο δίκτυο βάσει του πλαισίου του που εκδόθηκε σήμερα (ΕΛΕΟΣ) και διευκρινίζω (επαναλαμβάνομαι) ότι το δεν linkάρω με το PWN αλλά με τον trv. Εξάλλου ποτέ δεν πρόκειται να κάνω αίτηση στα σοβαρά για διασύνδεση :lol: :lol: :twisted:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ok.

Tο παράδειγμα του να κρατήσεις μούτρα px σ εμένα είναι το εξής.

Κάνεις link με τον trv του οποίου το routing το ανακοινώνεις..στο SPN..o trv θες να τον βλέπει και ο pf πχ είστε φιλοι παρέα παίζετε το ίδιο game ktl ktl. Και εγώ κόβω το routing αφού περνάει απο εμένα. Κοινώς ακολουθώ το οτι δεν υπάρχουν κανόνες, τους ορίζω εγω. Δε θα σε χαλάσει ?

Η δεμένη παρέα γρήγορα λύνεται, σε πολλές μικρές παρέες όσο μεγαλώνουμε..Αυτό το έχει δείξει όχι μόνο η ιστορία του PWN αλλά και η εμπειρία μας..στις παρέες..

Τι επιπτώσεις θα έχει αυτό..αν δε το σκεφτούμε/σηζητήσουμε τώρα..θα το δούμε στην πράξη σε λίγους μήνες, που θα έχουμε γίνει η θα μας έχουν κάνει αδιάφορους πολλές καταστάσεις που θα δημιουργηθούν καθώς θα μεγαλώνουμε..

Είμαστε ήδη το μεγαλύτερο δίκτυο της Πάτρας, μια ευχή μου είναι να παραμείνουμε έτσι.. ;-)

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Προφανώς όχι. Το πολύ πολύ να ακούσεις τις αντιρρήσεις μου, αλλά στην τελική εσύ αποφασίζεις (εκτός κι αν μου δώσεις access στο roofopc :idea: ). Αν δεν μπορώ να ζήσω χωρίς pf, trv και μένα σε gaming, απλά θα προσπαθήσω να routarιστούμε μεταξύ μας διά άλλης οδού κι όποτε γίνει.
Μ'αυτή την λογική προφανώς θα υπάρξουν εντάσεις κατά περιόδους, αλλά στο τέλος είμαι σίγουρος ότι πάντα θα τα βρίσκουμε. Είμαστε παρέα ρε, παρεϊστικο δίκτυο έχουμε. Κανόνες τύπου PWN θα χρειαστούμε αν για παράδειγμα γίνουμε νομικό πρόσωπο και πάμε στο πανεπιστήμο και πούμε οτι θέλουμε να δώσουμε internet και accounts στους φοιτητές. Εκεί προέχει η υπηρεσία που θα παρέχει το net, εξ'ου και οι κανόνες.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Έτσι σκέφτεσαι εσύ..όχι όλοι..:( . Αυτό λέω..οι αντιρρήσεις που θα προκύψουν απ τον εκάστοτε tweety ίσως να έχουν αντίκτυπο και στο δίκτυο μας..όσο θα μεγαλώνει.

Πχ ο tweety να στραβώσει περισσότερο και μαζί με τον trv και τον pf και να κάνουν δικό τους δίκτυο.. ;-) Και αυτό να επηρεάσει και τον under και τον κορκι..

Τα παραπάνω nicks κτλ = παραδείγματα.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Εγώ προσωπικά δεν έχω αντίρρηση στο link του tweety με τον trv, διότι είναι του τύπου που υπάρχει αυτή τη στιγμή με τον pf. Ελπίζω βέβαια να μην γίνουν αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω από τον sf1n4k1, γιατί φοβάμαι και εγώ πως θα είναι η αρχή του κακού, και θα καταλήξουμε όπως έχει καταλήξει το PWN τώρα.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Το ότι μια τέτοια κίνηση που περιγράφεις sf1n, θα επηρεάσει τους υπόλοιπους, είναι δεδομένο και αναποφευκτο. Αν φτάσουμε σε σημείο 3 admins να συμφωνούν μεταξύ τους και όχι με τους υπόλοιπους σημαίνει ότι κάτι σάπιο υπάρχει στο δίκτυο (βλεπε PWN). Τότε λοιπόν καλά θα κάνει να διασπαστεί το δίκτυο.
Αυτό που προσπαθούμε να πετύχουμε είναι να βάλουμε τέτοιους κανόνες στο δίκτυο ώστε να συμφωνούν τουλάχιστον οι γείτονες, έτσι ώστε οι όποιες διαφορετικές αντιλήψεις να αλλάζουν ομαλά κατά μήκος του δικτύου. Σε τέτοια περίπτωση τα άκρα μπορέι και να διαφωνούν αλλά λίγο θα επηρεάζει το ένα το άλλο οπότε δε θα διατρέχει κάποιο σοβαρό κίνδυνο το δίκτυο.
Death to all Fanatics

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Ωραία, έτσι προκύπτει ένα νέο δίκτυο ή μάλλον 2 μικρότερα (αρχικά τουλάχιστον) δίκτυα. Δεν είναι κακό αυτό. Εξάλλου δεν είναι δυνατόν να μπαίνει νέος κόμβος στο δίκτυο και να πρέπει να ακολουθήσει ένα κάρο κανόνες. Αυτός αν θέλει αλλάζει ssid ips, κτλ, και ανάλογα εντάσσεαι πλήρως , μερικώς ή καθόλου στο δίκτυο. Αν δει κανόνες εξ' αρχής, τότε σηκώνεται και φεύγει. Θα μπεί αρχικά με τις ρυθμίσεις του, στη συνέχεια θα γλυκαθεί (το ελεύθερο είναι παντα πιο γλυκό :wink: ) και θα προσαρμοστεί πλήρως. Πες το και διπλωματία.
Όσον αφορά την παρέα, είμαι σίγουρος ότι θα παραμείνουμε (δε λέω κολλητοί, αλλά παρέα σα δίκτυο), ίσως επειδή γνωρίζω περισσότερο τα υπόλοιπα παιδιά. Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε, καλή διάθεση υπάρχει, φάση έχει, τι άλλο θέλουμε για το κλίμα στο δίκτυο?

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Itmy, σίγουρα η άποψή σου βοηθάει πλήρως στην είσοδο νέων κόμβων/clients στο δίκτυο. Να τονίσω την ΟΜΑΛΗ διαφοροποίηση μέσα στο δίκτυο που αναφέρεις, απλά επειδή οι συννενοήσεις πηγαίνουν by hop.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Οκ μαζί σας...ας ελπίσουμε στο καλύτερο :-)

Post Reply