ερωτηση αρχαριου

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
Post Reply
JohnLock
Posts: 2
Joined: Thu Jul 16, 2009 1:31 pm
PWMN Wind Node ID: 0

ερωτηση αρχαριου

Post by JohnLock »

καλησπέρα παιδια κ καλώς σας βρήκα.

Τυχαια ανακαλυψα την σελιδα, την οποία βρηκα μεσω wifi του κινητου μου (μενω περιοχη Αγ.Σοφίας) και ειπα να googlaro να δω τι γινεται.

Αν εχω καταλαβει καλά, ειναι ενα forum συζητησης για το ελευθερο ασυρματο δικτυο της Πάτρας?

Θελω να κανω μια ερωτηση.
Εχω otenet 2mbps , απολυτα σταθερη συνδεση αλλά πολυ ακριβή ρε παιδια.Μεσο ορο με ελαχιστα τηλεφωνηματα μου βγαινει 37,5 ευρω το 2μηνο +11.90 μηνιαιο ποσο internet.

Σε καμια εβδομαδα μετακομίζω.Θα χρεωθω 33 ευρω για την μεταφορα του ιnternet...:(
Σκεφτομαι λοιπόν το εξης:

Χρησιμοποιω ενα laptop TOshiba ως desktop replacement, και εδω πλατεια Αγ.Σοφίας βρισκω αρκετα ασυρματα δικτυα.Ωστοσο ελευθερο μονο το PWMN.

ΑΝ καταργουσα το ADSL, στο νεο σπιτι (1 στενο διπλα) θα εχω ελπιδα να πιανω internet και να συνδεομαι ασφαλώς?

Ευχαρ.για οποιες απαντησεις.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: ερωτηση αρχαριου

Post by grigoris »

JohnLock wrote:για το ελευθερο ασυρματο δικτυο της Πάτρας?
μεχρι εδω εχεις καταλαβει πολυ καλα..
JohnLock wrote:θα εχω ελπιδα να πιανω internet
το internet δεν το πιανεις.. πώς το πιανεις? Το ασυρματο δικτυο το "πιανεις"! Τουτεστιν βρισκεσαι σε ενα δικτυο μαζι με αρκετους αλλους υπολογιστες και κατεπεκταση χρηστες που κατοικουν απο την αμαλιαδα μεχρι την ναυπακτο και το αγρινιο. Αυτο ακριβως ειμαστε..

Τωρα μεσα σε ενα δικτυο λειτουργουν πληθος υπηρεσιων αναμεσα στις οποιες μπορει να ειναι και καποιος proxy αν θελει καποιος ιδιοκτητης να το πραγματοποιησει.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: ερωτηση αρχαριου

Post by Itmy »

Σωστά! Για το internet υπάρχουν 3 λύσεις:
1) Να το μοιραστείς με κάποιον φίλο σου από το pwmn
2) Να σου δόσει κάποιος φίλος σου :D
3) Αν είσαι φοιτητής στο πανεπιστήμιο πατρών μπορέις να κυνηγήσεις τη διαδικασία σύνδεσης του pwmn με το πανεπιστήμιο με αίτημα την παροχή internet στους φοιτητές του μέσω του pwmn (π.χ. μέσω της υπηρεσίας vpn του πανεπιστημίου).
Διαφορετικά μιας και δεν είμαστε κομμάτι του internet, δε μπορείς έτσι απλά να βγεις σε αυτό.
Death to all Fanatics

JohnLock
Posts: 2
Joined: Thu Jul 16, 2009 1:31 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: ερωτηση αρχαριου

Post by JohnLock »

οκ ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες.

(χαριν συντομιας το ειπα Γρηγορη ότι "πιάνω" internet, εννοουσα αυτο που λες, να εντοπιζω ασυρματα δικτυα (χωρις ασφαλεια κατα προτιμηση) και ετσι να εχω προσβαση στο internet.

καλο καλοκαίρι....

Post Reply