Προβλημα με tellas και λυση.

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

Εδω και μερικους μηνες ειμαι στο δικτυο της tellas χωρις κανενα προβλημα με την γραμμη να δουλευει αψογα.
Τις τελευταιες μερες χωρις λογο, η συνδεση μου ανοιγε μονο το google και το in.gr . Το snr μου ειναι ηταν πολυ καλο , καθως και ολες οι ρυθμισεις μου σωστες.( δεν τις ειχα πειραξει αλλωστε). Αφου ειχα δοκιμασει τα παντα, ειπα να δοκιμασω να χαμηλωσω το mtu απο 1492 που το ειχα. Βαζοντας το χαμηλα ,στο 1000, η γραμμη αρχισε να δουλευει παλι σωστα.
Εβαλα λοιπον στο google αναζητηση tellas mtu γιατι σκεφτηκα μηπως η tellas εχει γραψει καπου οτι το mtu δεν πρεπει να ειναι 1492.
Βρηκα λοιπον παρα πολλα threads σε forums με ατομα να λενε οτι εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα.
Καποιος που ειχε αναφερει το προβλημα στην tellas του ειπαν να βαλει mtu 1450 γιατι με περισσοτερο κολανε τα sockets! :shock:

Θεωρω οτι αυτο το προβλημα τις tellas ειναι τραγικο γιατι το 99% των απλων χρηστων δεν εχουν ιδεα τι ειναι το mtu( και εγω τυχαια εχω διαβασει γι'αυτο) . Ποσο μαλλον που σε πολλα modem αλλαζει μονο απο telnet και ελαχιστα δεν εχουν καν επιλογη!
Καποιος πιο σχετικος με το θεμα μηπως ξερει τη πατατα εχει κανει η tellas και πρεπει να εχουμε mtu 1450?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by sf1n4k1 »

Η πατάτα είναι απλή και έυκολη στη λύση..βγάζεις tellas βάζεις OTE κ είσαι τέλος..μ αρέσει που διαφημίζεις κ το ping σου..ΧΑΑΧΧΑΧΑ δε ντρεπόμαστε λέω εγώ..μερικά ms πιο κάτω απ τις ISDN του 1999 είσαι..

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

Το ping δεν ειναι προβλημα ρε συ, το εχω ξαναγραψει, εχει να κανει με το οτι η tellas σε βαζει σε interleaved latency. Αμα τους πεις να σε βαλουν σε fastpath πεφτει ακριβως στο μισο.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by sf1n4k1 »

αμα πέσει στο μισό είσαι λίγο πιο πάνω απ τον ΟΤΕ, επίσης άμα ψάξεις και για εισητήριο στο φεγγάρι στην εξυπηρέτηση πελατών παίζει να σου βρουν μέσω fastpath...στο click του online gaming ακόμα και μέσω vpn είναι prob όταν ο άλλος είναι πιο γρήγορος απο εσένα κατα 60% στη σύνδεση κ μόνο.. είμαστε ξεφτύλες που επιτρέπουμε σε τέτοιες εταιρίες να κυκλοφορούν με τέτοια χάλια 6-7 χρόνια μετά τον ερχομό της ευρηζονικότητας στο Ελλάδα δηλώνοντας οτι είμαστε μόνο leechers και τπτ άλλο σ αυτή την internetikh ζωή..

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by cornilios »

sf1n4k1 wrote:αμα πέσει στο μισό είσαι λίγο πιο πάνω απ τον ΟΤΕ, επίσης άμα ψάξεις και για εισητήριο στο φεγγάρι στην εξυπηρέτηση πελατών παίζει να σου βρουν μέσω fastpath...στο click του online gaming ακόμα και μέσω vpn είναι prob όταν ο άλλος είναι πιο γρήγορος απο εσένα κατα 60% στη σύνδεση κ μόνο.. είμαστε ξεφτύλες που επιτρέπουμε σε τέτοιες εταιρίες να κυκλοφορούν με τέτοια χάλια 6-7 χρόνια μετά τον ερχομό της ευρηζονικότητας στο Ελλάδα δηλώνοντας οτι είμαστε μόνο leechers και τπτ άλλο σ αυτή την internetikh ζωή..



AXAXAXAXXAXAXAXXAXAX!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by mp »

supernova wrote:Θεωρω οτι αυτο το προβλημα τις tellas ειναι τραγικο γιατι το 99% των απλων χρηστων δεν εχουν ιδεα τι ειναι το mtu( και εγω τυχαια εχω διαβασει γι'αυτο) . Ποσο μαλλον που σε πολλα modem αλλαζει μονο απο telnet και ελαχιστα δεν εχουν καν επιλογη!
Καποιος πιο σχετικος με το θεμα μηπως ξερει τη πατατα εχει κανει η tellas και πρεπει να εχουμε mtu 1450?
Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα κι εγώ, δεν άνοιγαν κάποιες σελίδες, κάποιες άλλες δυσλειτουργούσαν, κυρίως εξωτερικού και με δοκιμές βρήκα πως χαμηλώνοντας το mtu λύνεται (βλέπε http://www.adslgr.com/forum/showpost.ph ... tcount=109 ) . Εγώ έχω βάλει 1452. Στις 17/6 ενημέρωσα και το τεχνικό τμήμα της Tellas αλλά μέχρι σήμερα δεν έχουν κάνει τίποτα.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι πως στη διαδρομή από τον Η/Υ σας μέχρι τον server που ΔΕΝ συνδέεστε, υπάρχει κάποιος router με μικρότερο mtu - πιθανότατα επειδή περνάει απο κάποιο tunnelling ή συμβαίνει κάποιο encaptulation (ip over κάτι άλλο). Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, γιατί υπάρχει στο tcp/ip ο μηχανισμός του fragmentation (icmp packet - fragmentation needed). Κατά πάσα πιθανότητα κάποιος άλλος router στη διαδρομή μπλοκάρει αυτά τα icmp (έχει γίνει μόδα κάθε admin να κόβει τα icmp χωρίς να ξέρει πόσο χρήσιμα είναι) και έτσι δε μπορεί να δουλέψει ο μηχανισμός του fragmantation.

Η tellas θα έπρεπε να ερευνήσει αυτή τη διαδρομή και να βρει που συμβαίνει το πρόβλημα, να επικοινωνήσει με τους διαχειριστές εκεί ώστε να λυθεί. Ή να υποβιβάζει το mtu η ίδια από τη δική της πλευρά, ώστε να μην αναγκάζει τους χρήστες να πρέπει να κάνουν αυτοί τις ρυθμίσεις. Δυστυχώς, όταν πληρώνεις φτηνά, και η υπηρεσία είναι "φτηνιάρικη".

mp

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

Εγώ που έχω το modem σε bridge και κανω pppoe κληση απο το mikrotik στο ταρατσοpc , μονο το mtu στο pppoe interface του mikrotik χρειαζεται να αλλαξω, οχι και στο modem ε? Αυτο εκανα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι δουλευει σωστα γιατι δεν ειμαι Πατρα και τα αλλαξα μεσω VPN απο Neoplan.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by mp »

supernova wrote:Εγώ που έχω το modem σε bridge και κανω pppoe κληση απο το mikrotik στο ταρατσοpc , μονο το mtu στο pppoe interface του mikrotik χρειαζεται να αλλαξω, οχι και στο modem ε? Αυτο εκανα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι δουλευει σωστα γιατι δεν ειμαι Πατρα και τα αλλαξα μεσω VPN απο Neoplan.
Ναι, αυτό είναι αρκετό. Στο modem θα χρειαζόταν αν άνοιγε το ppp αυτό.

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by korkakak »

mp wrote: ...
Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, γιατί υπάρχει στο tcp/ip ο μηχανισμός του fragmentation (icmp packet - fragmentation needed). Κατά πάσα πιθανότητα κάποιος άλλος router στη διαδρομή μπλοκάρει αυτά τα icmp (έχει γίνει μόδα κάθε admin να κόβει τα icmp χωρίς να ...)
...
Νικος Κουκος εδω συνδεστε με με το Κ12 216 μιλαω σε π(b?)f tone...
Στειλε και στην Λαρισα ενα Τριγωνικο ρανταρ απο υπογεια διαβαση. Πες και σε κανα υποβρυχιο στην Σαλαμινα να κινηθει 5κ δεξια και ω/τεταρτα προς τον Αετο..+

Transmission ended...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

mp wrote:
supernova wrote:Εγώ που έχω το modem σε bridge και κανω pppoe κληση απο το mikrotik στο ταρατσοpc , μονο το mtu στο pppoe interface του mikrotik χρειαζεται να αλλαξω, οχι και στο modem ε? Αυτο εκανα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι δουλευει σωστα γιατι δεν ειμαι Πατρα και τα αλλαξα μεσω VPN απο Neoplan.
Ναι, αυτό είναι αρκετό. Στο modem θα χρειαζόταν αν άνοιγε το ppp αυτό.

mp
Τελικα για να παίξει σωστα επρεπε εκτος απο το mtu να βαλω και mss clamp to pmtu στο mangle του mikrotik για την pppoe-out. Χωρις βεβαια να ξερω τι κανει αυτο :D απλα το ειδα απο mp.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by sf1n4k1 »

Η tellas δίνει και δώρο πια την εγγραφή και το 1ο εξαμηνο δίδακτρα στα IEK ακμή για τεχνικός δικτύων...ψήσου αν θες..

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

sf1n4k1: ενταξει να το ελεγε καποιος αλλος... αλλα εσυ αγορι μου που νομιζεις οτι το pc ειναι βομπα τι μιλας?!


p.s.: Αμα φοβηθεις οτι θα σκασει κατεβασε τον γενικο :mrgreen:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by sf1n4k1 »

Η forthnet δίνει δώρο στους πελάτες της σεμινάρια ψύχραιμης αντιμετόπισης γεγονότων και ενταντικής υπομονής..αν σ ενδιαφέρει ν αλλάξεις provider..

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by supernova »

Δεν χρειαζεται μωρε, θα μου τα κανεις δωρο εσυ... Αλλωστε πρεπει να εχεις πολλα λεφτα για να εχεις provider OTE :mrgreen:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προβλημα με tellas και λυση.

Post by sf1n4k1 »

Μπα, φιλοσοφία έχω άλλη όχι πολλά λεφτά you know..ακριβός στα πίτουρα φτηνός στ αλέυρια..ένας καφές λιγότερος το μήνα που λες..(γιατί για διαφορές καφέ/μπύρας μιλάμε) και χωρίς να χρειάζομαι εντατικά μαθήματα δικτύωσης ή ασκήσεις χαλάρωσης..2 χρόνια τώρα που έφυγα απ τη forthnet..έπεσα μια φορά τότε που έπεσε όλη η Ελλάδα..κ άλλη μια φορά τότε που καναέπεσε όλη Ελλάδα..ααα και μια φορά που κλέιδωνα στα 8mbit ενώ πλήρωνα 24..ήρθαν μου άλλαξαν γραμμή απ το καφάω και απο τότε κλειδώνω μόνιμα στα 17..για το τελευταίο αν σου τύχει ποτέ και είσαι αλλού εκτός απο ΟΤΕ..ο mp σίγουρα δε θα σε σώσει..όπως έγινε τώρα που ψαχνόσουν και σου έκαναν τους κινέζους στο πεκίνο.. ;-)

Υ.Γ το hyundai atos πιάνει 150χμ/ω, στο τρακάρισμα φαίνεται η διαφορά τιμής του με το corsa (δε σου λέω mini cooper, corsa εκεί 1000Ε παραπάνω).

Υ.Γ2 μήπως τρως και κονσέρβες απ το lild?

Post Reply