pwmn.net_wildbird #74

Συζήτηση για τους κόμβους κορμού του PWMN
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Έτσι σας θέλω αισιόδοξους..με 400mW και 1.2m πιάτα full τέζα παράνομο..κάτι γίνεται..αν και πάλι προβληματικό το βρίσκω..εδώ είναι προβληματικά τα μικρότερων αποστάσεων links..πρέπει να βρεθεί ενδιάμεσος τέλος..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Όχι 400mW - 600 :D
Death to all Fanatics

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

βαλτε και λειζερ ρε καλυτερα θα ειναι.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Το free space loss για 64km είναι 136db στα 2,4 και 143db στα 5,7. Ουσιαστικά δηλαδή απαιτούνται μόλις 7db παραπάνω για να επιτευχθεί το ίδιο signal strength. Οπότε δεν είναι αδύνατο να δουλέψει και στα 5. Φαντάζομαι όμως πως δύσκολα θα ανέβει από τα 12-18Mbit.

Αν το 80ρη σου πιάνει περί τα 26db, το panel είπες 19, και θεωρώντας έξοδο κάρτας στα 17db (50mW) και 2 db απώλειες σε καλώδια-βύσματα και στις δύο πλευρές, έχουμε στα 2,4: 17+26+19-136-2= -76db.

Με δύο 80ρια με feeder στα 5,7, με ονομαστική ισχύ περίπου στα 28db και θεωρώντας έξοδο κάρτας στα 13db (κάπου εκεί νομίζω βγάζουν οι atheros στα 5GHz), και 2 db απώλειες σε καλώδια-βύσματα έχουμε για τα 5,7:
28+28+13-143-2= -76 db !!! Με -76 πόσο συγχρονίζει το 802.11a;

Από την άλλη, αν θες να είσαι απολύτως νόμιμος, θα πρέπει να πέσει η εκπεμπόμενη ισχύ στα 30db για τα 5,7, δηλαδή να πέσει το output της κάρτας στα 3db. Τότε το signal θα είναι -86db. Με -86 πόσο συγχρονίζει;

Well done grigoris!!!!!!!

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Άντε μακάρι και Ζάκυνθο..περιμένουμε το a..

Καλή η θεωρία mp..στην πράξη μας τα χαλάει το κόλπο συνήθως.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Έλα, κοιτάχτε να βγάλετε κανα λινκ, άντε 8) 8)

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Έλααααααα....


Μπράβο ρε!!!
Συγχαρητήρια!!

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Άντε μακάρι και Ζάκυνθο..περιμένουμε το a..

Καλή η θεωρία mp..στην πράξη μας τα χαλάει το κόλπο συνήθως.
Θεωρητικά, η θεωρία και η πράξη συμπίπτουν. Πρακτικά όμως διαφέρουν!
;-)

mp

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

sf1n4k1 wrote:Γαμάτος ρε!!! ΜΠΡΑΒΟ !!!

Άργησες αλλά σκοτώνει ο κόμβος!
sf1n4k1 wrote:Απίστευτοι!!! Συγχαρητήρια!!
To'ksera pos kati mou etoimazeis..den mporei!
Kai na...! :P
sf1n4k1 wrote:Ά σε b είναι τα σήματα που βλέπουμε?Ε τότε έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να μας λες ερασιτέχνες..ερασιτέχνη...200ms ping σε a το κόβω..η timeout..
:lol: :lol: :lol:

Anyway, oraia einai sti 8eoria apo tin karekla, alla allazoun ligo ta pragmata edo
Image

otan vriskesai edo..
Image
kai vrexei kiolas opos fainetai..

skopos einai syntoma na mpei piato 80ari ston isto kai 120ari ston komvo mou stin patra.. kai oti piasoume etsi!

Alla auto apaitei kai alla pragmata.. syntonismo kai sta dyo akra, xeria voi8eias(akouei kaneis..?) kai kyrios $$$!
Ego psiteuo(euelpisto kalytera) oti stin teliki tou morfi 8a vgei ena aksioprepes link oxi gia peer2perr, alla gia voip,http isos kai gaming gia ligous. :wink:

Gia zakyn8o na po katarxas oti den yparxei to paramikro endiaferon!! Alla kai oute einai kalo simeio gia link.. Auto pou parousiazei endiaferon einai i optiki tou epafi me wiman-ellinika(check it out!) :idea:
Last edited by grigoris on Tue Feb 05, 2008 12:27 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Βοήθεια ευχαρίστως εφόσον είναι σ/κ. Και τα $$ επίσης τα βρίσκουμε. Έλα τώρα έχω ψηθεί ήδη για διπλό λινκ πατρα-κάστρο :D
Death to all Fanatics

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Πολλά συγχαρητήρια.

Για βοήθεια και εγώ να προσφέρω οτι μπορώ. [Κυριακές, Δευτέρες και Παρασκευές]
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

grigoris wrote: Anyway, oraia einai sti 8eoria apo tin karekla, alla allazoun ligo ta pragmata edo

skopos einai syntoma na mpei piato 80ari ston isto kai 120ari ston komvo mou stin patra.. kai oti piasoume etsi!

Alla auto apaitei kai alla pragmata.. syntonismo kai sta dyo akra, xeria voi8eias(akouei kaneis..?) kai kyrios $$$!
Ego psiteuo(euelpisto kalytera) oti stin teliki tou morfi 8a vgei ena aksioprepes link oxi gia peer2perr, alla gia voip,http isos kai gaming gia ligous. :wink:
Η θεωρία η δικιά μου βγαίνει ακριβώς επειδή δεν κάθομαι στην καρέκλα αν υποννοείς κάτι τέτοιο..σε αντίστοιχους ιστούς-ύψοι έχω pc/4 links αν θυμάσαι..τώρα στο θέμα μας που είναι η πράξη..λες για 80ρι πιάτο εκεί..αν μιλάς για συμβατικό πιάτο θα μείνεις με τη θεωρία..αν μιλάς για πιάτο βαρέως τύπου που μπαίνει σε τέτοια πάρκα κεραιών θα μείνεις στα $$$. Σημασία έχει..απ τα αποτελέσματα που έχετε αξίζει ένα τέτοιο κόστος για http/voip και λίγο gaming?

Σαν πείραμα είναι πολύ καλό..το πρωτόκολο 802.11a νομίζω οτι και ο itmy και ο tweety το έχουν δοκιμάσει σε μεγάλες αποστάσεις (20-40km) χωρίς τρελλά αποτελέσματα και με αρκετά mW..πόσο μάλλον στα 64km...

Έρχεσαι στα πρώτα μου λόγια για το link..1.2m..πιάτα..κτλ..και πάλι λες για http/voip/gaming..

Μήπως 2πλά panelakia στον ιστό και 2 80ρια πιάτα με nstream2 στην ταράτσα σου έβγαζαν καλύτερα το link και για p2p και εκεί άξιζε και το κόστος και η ταλαιπωρία?:-)

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

λολ.. η μυγα που λεει ο λαος! :wink:
εγω εννοουσα οτι δεν μπορεις να ξερεις πως ειναι οι συνθηκες εκει αν δεν εχεις παει! Και μιλαμε με στοχευση βαση wind που και απο τις δυο μεριες ελεγε αλλα αντι αλλων(εκτος και αν η πυξιδα πυροβολικου δεν ειχε την υποτυπωδη ακριβεια) Τεσπα, οσον αφορα το πιατο μιλαω παντα για συμβατικο αλουμινιου(και πολυ μικροτερο κοστος απο panel) και το http/voip/gaming ειναι μια αισιοδοξια. Δεν μπορω να ξερω τι θα βγει τελικα γιατι δεν το εχω ξανακανει..

Παντως κατι που διαπιστωσα ειναι οτι το panel σε καμια πλευρα δεν μπορει να αποδωσει. Παρατηρησε πως ακουγε η Πατρα.. Το panel ειναι λιγο..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

19ri είχατε..όχι 24ρι..ούτε εγώ μπορώ να ξέρω τι θα βγεί τελικά, ούτε κανένας, ούτε καμία θεωρία..ούτε αν είχα πάει θα το ήξερα..όπως δε το ξέρεις και εσύ που πήγες..άρα η μύγα και ο λαός είναι αλλού παπά ευαγγέλιο..απο εμπειρία σε αντίστοιχες καταστάσεις/links μιλάω...το σίγουρο είναι πως για να πετύχατε ζέυξη..στοχέυσατε σωστά σε τέτοια απόσταση..και όχι άλλα αντί άλλων. Το 2ο σίγουρο είναι οτι πιάτο συμβατικό αλουμινίου δε θα είδες σε αντίστοιχο πάρκο κεραιών αλλά ούτε σε αυτό που πήγες..μάλλον θα υπάρχει λόγος που δεν είδες..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

ΩΩΩΩ... :evil: 8αναση γιατι δε συνεννοουμαστε :?: :?: :?:
Εγω λεω οτι χρειαζομαστε καποια χερια διαθεσιμα, team και στις δυο μεριες, συντονισμο. Δεν μπορω να το βελτιωσω μονος μου γιατι το να πηγαινοερχομαι συνεχεια πατρα-κυλληνη για διορθωσεις/αλλαγες ειναι κατι το ουτοπικο(αυτην την περιοδο τουλαχιστον)! Ορατοτητα δεν υπαρχει ουε για πλακα,με δυο κινητα στο χερι και ενα πιατο αγκαλια δε γινεται δουλεια. Στο χιλιοστο παιζουμε..

Δεν εχει νοημα να μου λες για κατι που ειναι εξ'ορισμου εκτος budget. Η καθε εταιρεια κινητης και ραδιοφωνικος σταθμος κρινει με αλλο budget και απαιτησεις για reliability. Best effort ειμαστε..

Οι memphis, tweety, korki, itmy το επιασαν..

Οσο για το wind μετρησα το πιατο πριν απο λιγο και υπαρχει αποκλιση 16 μοιρων. Και αν λαβει κανεις υποψιν του την αποκλιση μαγνητικου-γεωγραφικου βορρα ισως φτανει και τις 20 μοιρες. Απο κυλληνη το ξεχασα να μετρησω.. :oops: Βεβαια η αποκλιση αυτη δεν ειναι κατι το καινουριο, εχει ακουστει πως το wind δε δινει και τελεια το αζιμουθιο σε καποιες περιπτωσεις

Post Reply