...

Συζήτηση για τους κόμβους κορμού του PWMN
User avatar
Kleanthis
Eniac
Posts: 7
Joined: Wed Jan 02, 2008 1:15 am
PWMN Wind Node ID: 0

...

Post by Kleanthis »

...
Last edited by Kleanthis on Tue Mar 17, 2020 12:14 am, edited 2 times in total.

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by cornilios »

οταν ηταν να περναγε σε χερια του pwmn δεν ηθελες σε χαλαγε(εσενα η αλλον?)...... οποτε δεν χρειαζετε κιολας να υπαρχει ......απο οτι νομιζω,καλυπτονται απο αλλα A.P.


PS.
αποψη μου :P
και εχουμε μερος εκει οποιος θελει...... :P
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
Kleanthis
Eniac
Posts: 7
Joined: Wed Jan 02, 2008 1:15 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by Kleanthis »

...
Last edited by Kleanthis on Mon Mar 16, 2020 11:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by cornilios »

βασικα χεστικα παληκαρακι......lololololol αυτο που ηθελα να πω το πα.....υπηρετες πεθανανε να ξερεις........... :lol: :lol: :lol:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
beat
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:48 pm
PWMN Wind Node ID: 102
Location: tracert 10.140.5.71

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by beat »

kleanthi mi dineis simasia ..
o korni einai kalo paidi kata vathos apla ligo ligo anapodos prwta se vrizei k meta sou kounaei tin oura :P
korni kokalo fetch :PPP
mi peis tipota se katalava apo tin IP

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by cornilios »

beatako.....den koynao thn oyra alla to @@ri moy re......dosei den dosei shmasia sta p.......a mou re....alla apantaei se malakies otan toy eipa gia tote....kai aytos leei gia kontres kai m........ies.trava na voithhseis re esy poy variete na sthsei kai kala na mhn paei xamenh h taratsa toy......ainte.






*exoyme allo shmeio an goystaroyme gia kentro opote gn!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
Kleanthis
Eniac
Posts: 7
Joined: Wed Jan 02, 2008 1:15 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by Kleanthis »

...
Last edited by Kleanthis on Mon Mar 16, 2020 11:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by cornilios »

ante geiaaaaa re leme ante geiaaaa.....
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by sf1n4k1 »

Συμφωνόντας με τον αδερφό μου όχι τόσο στην συμπεριφορά αλλά στην ουσία του θέματος θέλω με τη σειρά μου να επέμβω στα όσα γράφεις αγαπητέ Κλεάνθη που και με γνωρίζεις και σε γνωρίζω. Υπήρξε μια εποχή που σου ζητήθηκε ν αναλάβει κάποιος την ταράτσα σου να έρθει βοήθεια και να βγουν links αλλάζοντας ssid σε κοινό ssid με όσους θα σε βοηθούσαν. Το team ήμουν εγώ (που έχω δει και την εγκατάσταση και έχω ήδη βοηθήσει παλαιότερα) ο tweety που θα έβγαζε και link και δεν ξέρω ποιος άλλος. Η απάντηση σου τότε ήταν οτι δε θες να έρθεις σε ρίξη με το pwn..και νομίζω είχες παραβρεθεί τότε στις συνελέυσεις των admin του pwn..το θέμα έμεινε έτσι και είχες link απο trv ή δεν ξέρω ποιον άλλον για καιρό μέχρι που εξαφανίστηκες και εμφανίστηκες πάλι ή μέχρι που έπεσε το link και θέλησες πάλι να το επαναφέρεις. Αυτά για την ιστορία.

Στην ουσία του θέματος θεωρώ απαράδεκτο ένας πιτσιρικάς (με την καλή ένοια το πιτσιρικάς και θα το καταλάβετε μετά τι εννοώ) που έχει τόσα χρόνια κόμβο (δωρισμένο απο άλλους που ασχολήθηκαν "su") και με τόσους να έχουν περάσει απο εκεί στα τόσα χρόνια για συντήρηση, να μην μπορεί ν ανάψει ένα pc ή να μη θέλει ν ασχοληθεί. Απ την άλλη ένας 50ρης ο aviator μέσα σε μερικούς μήνες να έχει μάθει να στήνει/στοχέυει/τρυπάει/ψάχνει/βοηθάει τον εαυτό του και τους γύρω του. Το σύστημα "ερχομαι/πληρώνω/σου στήνω/χαλάω το χρόνο μου και εξαφανίζεσαι ή δε με σέβεσαι έχοντας απ τη μία έτοιμη κουβέντα το "δε ξέρω βοήθεια" και απ την άλλη στρατηγική "μη εκείνο μή το άλλο" έχει πεθάνει.

Νομίζω οτι πέρα απο εμένα που σε πολλών ταράτσες και κάηκα και πλήρωσα και πουλήθηκα για χαβαλέ, το έπαθαν και πολλοί συνάδελφοι με αποτέλεσμα να καταλάβαμε όλοι..οτι στο wireless ή ασχολείσαι μόνος σου (άντε και με μια συνενόηση με συνενοήσιμα πραγματικά άτομα που ενδιαφέρονται) ή το παρατάς χωρίς να περιμένεις το μάνα εξ ουρανού.

Δυστηχώς πολλά επενδύθικαν σε πολλούς κόμβους σαν τον δικό σου Κλεάνθη και με την αδιαφορία ή τη στρατηγική ή το "εγώ" των δήθεν άσχετων ιδιοκτητών τους κατέστρεψαν για άλλη μια φορά το δίκτυο και το χρόνο πολλών απο εμάς μαζί με τη διάθεση.

O mp βγήκε και πάλι αληθινός όταν έλεγε οτι το spn_team κάνει βλακείες που στήνει απο εδώ και απο εκεί..

Η συμβουλή μου τώρα Κλεάνθη είναι ν ασχοληθείς μόνος σου και να συνεργαστείς με τους γύρω σου για links, εκτός αν δεν σ ενδιαφέρει πραγματικά το wireless όπου αν δεν ενδιαφέρει εσένα..γιατί να ενδιαφέρει άλλον για εσένα?:-)

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by korkakak »

Θανάση συμφωνώ σε όλα εκτός από το τελευταίο που λες οτι είναι βλακεία που πηγαιναμε και στηναμε σε διάφορους.

Πιστευώ οτι το να βοηθήσεις να στήσει κάποιος δεν είναι κακό γιατί αφενός μαθαίνει και αυτός την τέχνη (ναι οκ θα μπορουσε να διαβάσει 200 tuts και να μην βρει ποτέ άκρη) και από την άλλη να δημιουργήσεις ένα πιο "παρείστικο" κλίμα στο δίκτυο δείχνοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη σου και προσφέροντας βοήθεια σε αυτόν που την χρειάζετε. Έτσι σε καμία περίπτωση δεν μετανιώνω για τις ταρατσάδες που έκανε, και ούτε και κανείς άλλος δεν θα έπρεπε να μετανιώνει αν και εφόσον αυτό που προσέφερε δεν πήγαινε στράφι (δηλαδή αυτός που λαμβάνει την βοήθεια την αξιοποιούσε και με την σειρά του να βοηθήσει κάποιο τρίτο κοκ).

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα όσα λες αν και δεν θα έπρεπε να κρίνουμε με βάση το τι έγινε πριν 2-3 χρόνια και να επανερχόμαστε στις εποχές του διπόλου SPN - PWN και τις τότε κόντρες, αλλά να μείνουμε στην ουσία για το αν ο kleanthis έχει όρεξη διάθεση χρόνο μεράκι (add yours) να υποστηρίξει τον κόμβο που παραχώρησε πολλά χρόνια ο sou (ή ο okcomputer ήταν? δεν θυμάμαι...) . Αν έχει (που αυτό φαίνεται από το ενδιαφέρον της ερώτησης - εκτός και αν διπλωματικά ζητά να μαζευτούμε να του στήσουμε τον κόμβο χωρίς να ασχοληθεί) τότε καλώς συζητάμε ειδάλως τι?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by sf1n4k1 »

Νίκο δε μιλάω για 2-3 χρόνια πριν ούτε καθαρά για την περίπτωση Κλεάνθη..μιλάω για τώρα και για πολλά κρεμάσματα σε πολλούς απο εμάς, (ταράτσα boys), απο διάφορους που πάνω τους στηρίχθηκαν links και κόσμος και τώρα απλά κρέμονται κεραίες, χρόνος, χρήμα χωρίς τίποτα να επικοινωνεί με τίποτα.

Συμφωνώ μαζί σου οτι μάθαμε..αλλά διαφωνώ με τ ότι μάθαμε σε ξένες ταράτσες..μάθαμε όλοι στις δικές μας πρώτα και άντε να πω οτι ξετριφτίκαμε σε ξένες..σημασία έχει οτι σχεδόν όλα ή μάλλον όλα εκτός απ την ταράτσα του beat ως ώρας..πήγαν στράφι. Άρα νόημα μηδέν.

Θα πρέπει ν ασχολείται ο ιδιοκτήτης της ταράτσας και να πληρώνει ο ίδιος..για να το σκέφτεται να στρίψει κεραία και να τα ξηλώσει και να τα κάψει..διπλά και τριπλά. Αν τα χει βρει έτοιμα όπως πολλοί απο εδώ τότε καταλήγει το θέμα όπως σήμερα που απο την ακμή φτάσαμε στην παρακμή και απο την ακτίνα 80km φτάσαμε στο να μην επικοινωνεί η πόλη καν, να μην υπάρχουν υπηρεσίες απο κανέναν και να έχει πεθάνει τον ενδιαφέρον ακόμα και απ αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονταν, λόγω απογοήτευσης.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by mp »

Κλεάνθη, φαντάζομαι πως αν θες να στήσεις κόμβο και links στο χώρο σου θα βρεθούν άτομα τόσο να σε βοηθήσουν όσο και να συνδεθούν μαζί σου. Αν από την άλλη απλώς προσφέρεις το ρεύμα και την θέση, νομίζω πως δεν έχει και πολύ νόημα, και θα εξηγήσω γιατί παρακάτω.

Από τη στιγμή που τα άτομα που αποτελούν το δίκτυο έδειξαν με τη στάση τους στο θέμα δημιουργίας συλλόγου πως δε τους ενδιαφέρει μία κεντρική διαχείριση και ανάπτυξη της ασύρματης κοινότητας της Πάτρας, είναι σαφές πως κάθε ανάπτυξη κατευθύνεται και καθοδηγείται από τα ίδια τα άτομα που συμμετέχουν. Κατά συνέπεια, αν δεν υπάρχουν άτομα που να ενδιαφερθούν τα ίδια για την εγκατάσταση κόμβων, την διασύνδεση με άλλους κόμβους και την συντήρηση αυτών, δεν υπάρχει και ανάπτυξη. Το αν μία θέση είναι καλή ή όχι είναι αδιάφορο αν δεν υπάρχει το άτομο να τη στηρίξει. Οι καλές θέσεις θα ενδιέφεραν ένα σύλλογο, όχι όμως την κοινότητα όπως έχει τώρα.

Το να βοηθήσεις να στηθεί ένας κόμβος σε κάποιον που θέλει να μάθει είναι θεμιτό. Αυτό που είναι ανούσιο είναι να συντηρείς κόμβους σε ταράτσες ατόμων που δεν ενδιαφέρονται να μάθουν ούτε πως γίνεται μία επανεκκίνηση.

Οπότε Κλεάνθη, τελικά το θέμα είναι αν θες να στηθεί ένας κόμβος που θα τον χρηματοδοτείς, θα τον συντηρείς και θα ασχολείσαι μαζί του εσύ. Αν αυτό ισχύει, είμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσουν αρκετοί στα πρώτα βήματα, τόσο από τεχνογνωσία όσο και από προσωπικό κόπο στο στήσιμο.

Το τι έγινε πριν 1-2-15 χρόνια είναι πλέον αδιάφορο και δεν έχει νόημα να την λέμε ο ένας στον άλλο για αυτά. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα.

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by cornilios »

πως? ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:Οπότε Κλεάνθη, τελικά το θέμα είναι αν θες να στηθεί ένας κόμβος που θα τον χρηματοδοτείς, θα τον συντηρείς και θα ασχολείσαι μαζί του εσύ. Αν αυτό ισχύει, είμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσουν αρκετοί στα πρώτα βήματα, τόσο από τεχνογνωσία όσο και από προσωπικό κόπο στο στήσιμο.
Η ουσία στο θέμα που άνοιξες Κλεάνθη είναι το παραπάνω που γράφει πολύ σωστά ο mp. Απλά επειδή το έθεσες διπλωματικά εξ αρχής στο αναλύσαμε λίγο περισσότερο οι υπόλοιποι.

Πάνο η αναφορά στο παρελθόν απο εμένα είναι γιατί αν δεν υπήρχε το παρελθόν ίσως να μην ήταν έτσι το παρών, και γιατί έγραψε ότι δεν ασχολήθηκε με κανέναν καυγά αλλά πήρε έστω και έμμεσα το μέρος κάποιου:-) Αυτό σημαίνει ασχολία ή μη ξεκάθαρη άποψη στο θέμα δημόσια (σε συνελέυσεις και κατ ιδίαν υπήρχε γνώμη).

Το αρχικό του thread δείχνει πάντως σαν να μη θέλει ο ίδιος να κάνει κάτι ουσιαστικό για το δίκτυο αλλά να το κάνει κάποιος άλλος για το δίκτυο με κέρδος του να έχει δίκτυο αυτός, μέχρι να χαθεί/σαπίσει και να ψάχνει κάποιον πάλι να τον σημαζέψει με πρόφαση την καλή θέση..που ίσως να είχε νόημα παλιά αλλά δεν έχει τώρα καθώς δε λείπουν οι θέσεις απ το δίκτυο αλλά οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται γι αυτό. Προσπάθησε λίγο παραπάνω απο μόνος σου Κλεάνθη αλλιώς κατέβασε τα όπως προείπες.

Αναφέρεσαι ακόμα σε PWN_Center και αδιαφορείς ακόμα και για το πως όλοι αποφάσισαν την ονομασία PWMN και πιο το νόημα της κοινής ονομασίας. Και τι ζητάς?Να έρθει κάποιος να πληρώσει/στήσει/ανάψει τον κόμβο σου χαρίζοντας ρεύμα-θέση?Το κέρδος αυτού του κάποιου?Η θέση σου ή το ρεύμα σου?

Εγώ με 100Ε + υλικά σε ανάβω και σου κόβω και απόδειξη παροχής.

Εσύ με 15Ε αγοράζεις μια dsl και τελιώνει το θέμα..γιατί για κάτι τέτοιο μιλάμε πάλι και είναι ντροπή να κρυβόμαστε. Αν είναι αλλιώς διεψευσέ με την ασχολία σου και την πραγματική σου θέληση να δουλέψει ο κόμβος σου. Τόσο απ την δική σου συντήρηση όσο και απ την δική σου ασχολία..και όπως σου είπε ο mp εδώ θα είναι όλοι. Βασικά εδώ είναι όλοι πάντα..οι "μαλάκες" έφυγαν;-)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: PWN_Center - Τέλος;

Post by mp »

Θανάση, εγώ διαβάζοντας το αρχικό post του Κλεάνθη δε βλέπω κρυφά νοήματα (πχ για DSL). Ο άνθρωπος λέει πως αφού δεν ασχολείται κανείς σκοπεύει να τα κατεβάσει. Απλώς πριν τα κατεβάσει είπε να ρωτήσει αν ενδιαφέρεται κανείς να κάνει κάτι εκεί. Ο Κλεάνθης δεν παρακολουθεί τις εξελίξεις και προφανώς έχει μείνει σε παλιότερες κουβέντες περί κοινόχρηστων κόμβων για το καλό του δικτύου κτλ κτλ. Αυτό είναι μία τακτική που καλώς ή κακώς εγκαταλείφθηκε.

Οπότε αν δεν ενδιαφέρεται κανείς να στήσει κάτι εκεί, ας τα κατεβάσει ο Κλεάνθης. Αν υπάρχει εξοπλισμός που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμος σε κάποιον άλλο κόμβο, καλό θα ήταν να δωθεί, χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για τον Κλεάνθη.

ΥΓ: Θανάση, θα κανονίσουμε κανένα καφέ/ποτό/whatever (μετά γυναικών φυσικά ...)

Post Reply