Best Os for You

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού

Best OS for You

Windows
8
32%
Linux
5
20%
FreeBsd
1
4%
Solaris
2
8%
MircoTik
3
12%
MAC OS
4
16%
BeOS
0
No votes
OS/2
0
No votes
Other
2
8%
What is OS?
0
No votes
 
Total votes: 25

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Iniesta-7 wrote:E kai ti na kanoume epidi kideytike.De simeni oti itan kai ksarto.Eksallou tha gnorizis oti ola ine thema marketing.Min anafero tora paradigmata giati varieme.Oso gi ayta pou lei billaros ego sinehizo na kratao pisini mias kai edo olokliro bbc ksegelastike gia ta msn e-mails.Oso gia to oti arhika kataskevastike kai apo tin microsoft ayto de lei tpt mia kai stin arhi oli itan fili!!!!(IBM,MICROSOFT,APPLE)
Iniesta-7, λες για OS/2 και μου φέρνεις απίστευτες μνήμες. Στα νιάτα μου ήμουν φανατικός OS/2 advocate, μέλος της TeamOS/2 Hellas, κάναμε happenings για OS/2 και δε συμαζεύεται. Είχα αγοράσει μαζί με άλλους 2 το OS/2 2.1 όταν πρωτοβγήκε, απ' ευθείας από Αμερική (75.000 δρχ τότε). Όντως είχε μερικά πράγματα απίστευτα πρωτοποριακά, που ακόμα και σήμερα δε τα έχουμε (πχ το πλήρως αντικειμενοστραφές WPS - Workplace Shell). Δυστυχώς είχε και την κατάρα της IBM πάνω του και γι' αυτό απέτυχε.

ΥΓ: Και για του λόγου το αληθές ... >>>Δείτε εδώ<<<

moderated by korki. URL breaks page

Iniesta-7
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Tue Mar 13, 2007 11:26 pm

Post by Iniesta-7 »

Oso gia to Linux...Profanes.Dose na pari ki ayto kamia psifo...

Iniesta-7
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Tue Mar 13, 2007 11:26 pm

Post by Iniesta-7 »

Isouna poli zestos vlepo me to OS/2.Pia itan i proti glossa programmatismou pou emathes?
IGNORANCE is BLISS

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Iniesta-7 wrote:Isouna poli zestos vlepo me to OS/2.Pia itan i proti glossa programmatismou pou emathes?
Πρώτη γλώσσα προγραμματισμού γενικά; Turbo Pascal 5.5 για DOS. Πρώτη γλώσσα σε OS/2; Borland C++ for OS/2

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Για να γυρίσουμε στα επι της ψηφοφορίας λίγο πάλι....

1. Mac OS X δαγκωτό. Δεν υπάρχει απλά τίποτα καλύτερο. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Σταθερότητα, απλότητα, και ένα GUI που απλά δεν αποχωρίζεσαι με τίποτα όταν το μάθεις. Χαίρεσαι να δουλεύεις ρε παιδάκι μου σ' αυτό το λειτουργικό. Και άμα είσαι από τους σκληροπυρηνικούς, υπάρχει και η κονσόλα ;-)

2. Γιατί λείπει το OS/2? (όχι οτι θα το ψήφιζα φυσικά :P )

3. Γιατί λείπει το BeOS? Τουλάχιστον σαν φόρο τιμής στη μνήμη του πρέπει να του δώσουμε καμια ψήφο.

4. Εντυπωσιακό το οτι πολλοί προτιμούν το Linux και κανείς το BSD !!!

:D
Image
Image

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

Σαφεστατα 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

mp wrote:
undertaker wrote:Διαβάζω με πολύ ενδιάφέρων τα post για το microtik και τα GPL violations. Πάντως είναι αρκετά δύσκολο να μιλάμε στα σίγουρα για κάτι τέτοιο οσο αναφορά το mircotik. Αν για παράδειγμα αποφασίσω να βγάλω εγώ κάτι παρόμοιο, πάρω τα vanilla sources του kernel και φτιάξω τα υπόλοιπα κομάτια software(για routing etc) σαν modules, δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω τα sources για αυτά.
Κάνεις λάθος, ο kernel έχει GPL και όχι LGPL license, άρα πρέπει όλες οι αλλαγές να δωθούν. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις σε GPL license ένα API επικοινωνίας του kernel με κάτι δικό σου, το οποίο αυτό το κάτι θα είναι binary (βλέπε madwifi, nvidia κτλ). Η mikrotik δεν έχει κάνει ούτε καν αυτό. Το μόνο κώδικα που έχει δώσει δημόσια είναι για linux kernel 2.4, ενώ χρησιμοποιεί η ίδια πλέον 2.6.
Βασικά όταν έφτιαχνα κάποια module για τον 2.6 είδα οτι υπήρχε τη marco MODULE_LICENSE που μπορούσες να ορίσεις κατω απο ποια license ειναι το module, και αν ήταν nonfree έκανε tainted τον kernel.Ποια η χρησιμότητα του παραπάνω εκτος του να έχεις κάποια γνώση για την license ενος binary distributed module. Προσφατα έμαθα για μια σηζητηση που έχει ξεκινησει για να κανουμε ban τέτοια module και ίσως για αύτο να υπάρχει το marco, αλλά υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα και ανάμεσα στους kernel developers.Ο linus για παράδειγμα δεν είναι σύμφωνος με την απαγόρευση των proprietary binary modules. Και μην ξεχνάμε οτι αρκετές διανομές οπως Ubuntu έχουν στο default installation τέτοιους drivers.
Ολη η κουβέντα για το αν είναι νόμιμο ή οχι, έχει να κάνει με το αν τα kernel modules ειναι ή οχι derived products(και άρα ειναι υποκείμενα της GPL). Κάτι που όπως είπα πιο πανω δεν συμφωνούν ολοι οι kernel developers.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

axrst wrote:Για να γυρίσουμε στα επι της ψηφοφορίας λίγο πάλι....

1. Mac OS X δαγκωτό. Δεν υπάρχει απλά τίποτα καλύτερο. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Σταθερότητα, απλότητα, και ένα GUI που απλά δεν αποχωρίζεσαι με τίποτα όταν το μάθεις. Χαίρεσαι να δουλεύεις ρε παιδάκι μου σ' αυτό το λειτουργικό. Και άμα είσαι από τους σκληροπυρηνικούς, υπάρχει και η κονσόλα ;-)

2. Γιατί λείπει το OS/2? (όχι οτι θα το ψήφιζα φυσικά :P )

3. Γιατί λείπει το BeOS? Τουλάχιστον σαν φόρο τιμής στη μνήμη του πρέπει να του δώσουμε καμια ψήφο.

4. Εντυπωσιακό το οτι πολλοί προτιμούν το Linux και κανείς το BSD !!!

:D
Εχεις δίκιο μου φαίνεται οτι παρέλειψα κάποια OSes(Θα τα βάλω στο voting άμεσα). Τι μου θύμησες για το BeOS πρέπει να ήταν αρκετα χρόνια πριν (μάλλον 2 λυκείου), οταν έπεσε στα χέρια μου ένα cd με το BeOS R3 και αποφάσισα να μπω στον κόπο να κόψω ένα partition απο τον 40αρη που για να το δοκιμάσω! Μου ειχε κάνει εντύπωση το απλό design το ότι είχε bash shell, και το ότι δεν μπορουσες να κάνεις τίποτα με αυτο το ριμάδι!!!
Για το Mac OS δεν έχω ιδέα αλλα το χαζεύω κάθε φορα που τυχαίνει περνάω απο κάνενα κατάστημα που έχει Mac, το gui του είναι μαγευτικό.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

undertaker wrote:Για το Mac OS δεν έχω ιδέα αλλα το χαζεύω κάθε φορα που τυχαίνει περνάω απο κάνενα κατάστημα που έχει Mac, το gui του είναι μαγευτικό.
Δε χρειάζεται πια να έχεις mac για να τρέχεις MacOS. Μόνο μια προσεκτική επιλογή στο hardware.
http://www.insanelymac.com/

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
undertaker wrote:Για το Mac OS δεν έχω ιδέα αλλα το χαζεύω κάθε φορα που τυχαίνει περνάω απο κάνενα κατάστημα που έχει Mac, το gui του είναι μαγευτικό.
Δε χρειάζεται πια να έχεις mac για να τρέχεις MacOS. Μόνο μια προσεκτική επιλογή στο hardware.
http://www.insanelymac.com/
Μμ δεν είναι κακό..όποιος έχει χρόνο ας δοκιμάσει να μας πεί..

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Για να σας βγάλω, από τον κόπο... καλύτερα να κάνετε αιματηρές οικονομίες και να αγοράσετε ένα mac παρά να προσπαθήσετε να το βάλετε στο pc. Παρ' ότι έχω mac, έκανα και δοκιμές να το βάλω στο pc και τελικά τα κατάφερα. ΑΛΛΑ... δεν γίνεται να δουλέψεις πάνω σ' αυτό το πράγμα... Στο τέλος και αφού θα έχεις τραβήξει τα πάνδεινα... θα πας να το αγοράσεις ;-)
Image
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Υποστήριξη/service που θα βρεις?Αυτό δε μας είπες..μη μου πεις στην αντιπροσωπεία..γιατί θα φρικάρω..μια φορά μίλησα με τους τύπους και ήταν αρκετή για να μη ξαναμιλήσω ;-)

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Εχεις δίκιο . Μονο και μόνο η rainbow είναι ένας υπεραρκετός λόγος για να μην ασχοληθείς με MAC
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Service έχει μια πολύ καλή εταιρεία, η document. Αλλά φυσικά δεν λύνει το πρόβλημα με την Rainbow. Ακούγεται όμως οτι μετά το καλοκαίρι θα έχουμε αλλαγές. Ίσως η μέρα που θα έχουμε Apple Hellas, να μην είναι μακρυά.

Άλλωστε, τα mac δεν χαλάνε :P :P :P :P :P
Image
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Μη το λες μη το λες..:P Μακάρι να δει μια άσπρη μέρα στο support και αυτή η εταιρία..γιατί αυτό την έχει κάψει στο Ελλαδιστάν.

Post Reply