Show me the Desktop

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Nαι για μενα τα OSPF που λες ειναι gurutzidika πραγματα. Διπλες IP σου είπα πέρασα στο linux που ήξερα. :) . Το θεμα ειναι που βρίσκεις support γι'αυτα που δεν ξέρεις

Εκει τα χαλαει το linux. Χιλιάδες διανομες , μοιρασμενες στους χρηστες αρα μοιρασμενο και το support.

Σιγουρα κάποιος που έχει κρατήσει διανομη για πάνω απο ένα 5μηνο και έχει ασχοληθει και λιγο μαζι της ( περα απο το να ακουει μουσικι , firefox , openoffice ) μπορει να κάνει τα πάντα

Γι αυτο σου λέω. Σε αυτην που ξέρω κάνω ότι θέλω. Εκει που δεν ξέρω όμως δεν έχω και support

Εκει σπάει το πράγμα :)
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Χαίρομαι που σου πήρε 8 σελίδες posts να το παραδεχτείς..και σ έναν νέο χρήστη windows 1 βδομάδα να νιώσει το λειτουργικό που έχει..και όχι 5 μήνες..εκεί λέμε κ εμείς οτι είναι η διαφορά..και όχι μόνο εμείς αλλά και σχεδόν ο υπόλοιπος πλανήτης που πέρασε απο μπροστά του και το fedora και το ubuntu μέσα απο περιοδικά..και όπως το έβαλε έτσι το έβγαλε..οπότε δέξου το να το κράζουμε χωρίς κόμπλεξ..και βάλε ένα mikrotik η ασχολήσου με το ospf των 2003 όποτε σου περισσέψει χρόνος απο αυτόν που σπαταλάς για να βρείς support στο linux...και θα δεις οτι το ospf..είναι μια μαλακία και μισή και σαν λογική και σαν σετάρισμα..και σαν όλα..και δεν χρειάζεται να έχεις ούτε καν βασικές γνώσεις..30 mins και ούτε..όσο για support χοχοχο..

Άσπρο Μάυρο..το linux πια είναι Γκρί.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Τη μέρα που θα πρέπει να διαλέξουμε αν θα παραδώσουμε τον Η/Υ μας στα drm και στον έλεγχο των studios ή αν θα διατηρήσουμε τον έλεγχο στα χέρια μας, όσοι από εμάς έχουν ήδη παιδευτεί και αφιερώσει χρόνο με το Linux και τα άλλα open source ή free source λειτουργικά, θα έχουν την ευχέρεια να διαλέξουν. Οι υπόλοιποι απλώς θα το καταπιείτε και θα πείτε και ευχαριστώ. Και δεν είναι μακριά αυτή η στιγμή, βήμα βήμα δρομολογείται.

Λέτε ξανά και ξανά πως θέλετε να κάνετε τη δουλειά σας και να μην ασχολείστε με τις ιδιομορφίες του λειτουργικού. Αλλά ποια είναι αυτή η δουλειά; Τι είναι αυτό που δε μπορεί να προσφέρει σήμερα το ανοιχτό λογισμικό σε εσάς και στους περισσότερους;

Έχω linux σα desktop και δε μου λείπει τίποτα. Φίλε ironchris που λες για mp3, πρόγραμμα σαν το amarok δεν έχεις και δεν έχεις δει στα windows. Στο media pc μου που χρειάζομαι υποστήριξη για τις δορυφορικές κάρτες, έχω windows. Αλλά ακόμα κι εκεί, δεν έχω βάλει τα windows media center της M$, όπως θα ήθελε. Έχω απλά windows και το open-source project mediaportal. Τη μέρα που το mythtv και το linux υποστηρίξουν τις δορυφορικές κάρτες που χρησιμοποιώ, τα windows θα πάρουν τον πούλο και από το media pc.

Η διαφορά σε κάποιον που ασχολείται με linux είναι ότι ξέρει και τα windows. Αν έχεις την ικανότητα και τη διάθεση να ψηθείς με το linux, τα windows τα έχεις για πλάκα. Οπότε τελικά έχεις επιλογές, και όσοι ξέρουν μόνο τα windows, δεν έχουν καμμία.

mp

User avatar
IronChris
Intel 8088
Posts: 31
Joined: Tue May 29, 2007 2:17 am
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Anw Nekrotafeio

Post by IronChris »

Nomizw oti kai monoi sas oi xrhstes tou linux amesa h emmesa dhlwnete
oti to linux den sas arkei (gia pio allo logo exete ta windows;; - to linux na sas thimisw einai xaderfaki tou unix = eunouxos opote olo kai kati tha tou leipei :twisted: ) Egw pou eimai fan ton windows(profanws kai anagnwrizw tis adynamies tous) den xreiazomai linux gia tipota. Auto pou oloi oi windows users prospathoyme na sas poume einai oti efoson ola ta leitourgika exoun problhmata (mh mou peite oti to linux einai telio) xrhsimopoioume auto pou einai to pio euxrhsto exontas perissotero xrono na asxolhthoume sobara me auto pou theloume, kai oxi na trwme deka wres gia to pws tha to sthsoume na doulepsei sto linux. YG . O hxos epeimenw einai athlios kai den ftaiei to
software anaparagwghs alla oi foberoi drivers kartas hxou tou linux.
Forget religion,politics,career,sex and ego for a while.
The only important information you need is the fact that
life is shit.Then you can try to live.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

mp

Η ωρα αυτη εχει έρθει . Αλλα ποιος απο αυτους ξέρει τι ειναι το drm?

Vista και MacOSX ειναι τα πρώτα στρατιωτάκια του drm

Αλλα ας μην μιλάμε εμεις γιατι δεν ξέρουμε

Windows ruleeez ρε. τσάμπα παρακολουθηση 24/7 :D

@ironchris

Στον last kernel. υποστυρίζονται up to 50 κάρτες ήχου. Creative κτλ κτλ

Oι drivers ειναι μια χαρα και η δικη μου creative SB Live παιζει μια χαρα. Αν εσενα η κάρτα σου δεν λειτουργει στο Linux λυπάμαι αλλα συμβαίνουν αυτα. Μην τα κάνουμε ισιωμα όλα επειδη μια κάρτα δεν παιζει
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

IronChris wrote: ... O hxos epeimenw einai athlios kai den ftaiei to
software anaparagwghs alla oi foberoi drivers kartas hxou tou linux.
Ποια κάρτα ήχου; Με ποιους οδηγούς; Στα windows έπαιζε η κάρτα ήχου αυτόματα ή χρειάστηκες οδηγούς της εταιρείας; Η εταιρεία σου έδωσε οδηγούς για linux;

Ο δικός μου ήχος πάντως μια χαρά είναι, τόσο από το SPDIF-Out όσο και από τα analog.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

IronChris wrote: ... Egw pou eimai fan ton windows(profanws kai anagnwrizw tis adynamies tous) den xreiazomai linux gia tipota.
Είμαι σίγουρος ότι θα ήθελες πολλά από αυτά που έχει το linux αν έμπαινες στη διαδικασία να το ψάξεις λίγο.

Δε θα έστηνα ποτέ το file server μου σε windows. Στο linux έχω software-raid5 που πιάνει 110MB/sec read/write, μπορώ να έχω software-raid6 για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια, μπορώ να έχω encrypted volumes με AES, μπορώ να κάνω resize το raid volume μου προσθέτοντας δίσκους ή αλλάζοντας τους σταδιακά με μεγαλύτερους, έχω ένα filesystem αποδεδειγμένα πολύ γρηγορότερο από το ntfs, ειδικά σε metadata operations.

Το πρόβλημά σου είναι η άγνοιά σου. Δεν έχεις ιδέα τι υπάρχει πέρα από τα windows και τι μπορείς να κάνεις, γι' αυτό και λες πως δε χρειάζεσαι το linux για τίποτα.

mp

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Πες τους ρε συ mp τις ταχύτητες πάνω στα NFS αντι για το σκατο-sharing Που εχουν στα windows

να σας δω να πιάνετε σε 100αρι δίκτυο ταχυτητες 11-12mb/s ΣΤΑΘΕΡΑ

Μεχρι και η κάρτα ηχου το turbo-x λαπτοπ μου υποστυριζεται . Η μονη κάρτα που δεν παιζει σε linux με την βούλα ειναι η Creative XFI και αυτο γιατι η creative δεν θα δώσει ποτε drivers γι αυτην
Image
Blog :)

Comming soon . . .

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

Η διαφορά ενός που ξέρει και τα linux, είναι μερικές φορές να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη. Εγώ έβαλα linux για να τρέξω software, που μόνο σε linux έπαιζαν, μου έφαγε πολύ καιρό να καταλάβω τι παίζει, και με βοήθεια κιόλας.

Δηλαδή τι να έκανα? Να έβριζα τη Synopsys που έχει φτιάξει εργαλέια μόνο για linux.

Αν ήμουν εξοικοιωμένος η ζωή μου θα ήταν πολύ πιο εύκολη.
Πηγαίνετε σε καμιά σοβαρή εταιρεία για δουλειά, πάνω στο θέμα υπολογιστών και πείτε της πως ξέρω μόνο Windows. Θα τρέχετε να κρυφτείτε. Εκεί ούτε σκονάκια παίζουν, ούτε κάποιος θα σας δείξει.

User avatar
IronChris
Intel 8088
Posts: 31
Joined: Tue May 29, 2007 2:17 am
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Anw Nekrotafeio

Post by IronChris »

Den mporw sas katalavw. An h pio sobarh douleia pou kaneis sto pc sou
einai o file server tote isws axizei na fas kana 2 meres apo th zwh sou
gia na ton sthses. Profanws kai agnow kapoia pragmata alla mono giati den me endiaferoun. Kai epimenw oti kai na les oti kanei to linux
sou lew oti einai gemato me bugs. As dokimazes na baleis linux se
systhma me sata otan protoeixan bgei oi sata, kai meta na doume ti tha eleges gia ta raid. Kapoios milaei gia th synopsis. Ypothetw oti anaferese se kapoio spice h kapoio allo hardware tool. 1) Na se enhmerwsw oti ta perissotera tools yparxoyn kai se windows alla kostizoun perissotero,
kai etsi to panepistimio sou dinei ayta pou mporei na agorasei 2)Poses
etairies(mias kai to pas ekei) asxolountai sobara me hardware sthn ellada;;

mp wrote:
IronChris wrote: ... Egw pou eimai fan ton windows(profanws kai anagnwrizw tis adynamies tous) den xreiazomai linux gia tipota.
Είμαι σίγουρος ότι θα ήθελες πολλά από αυτά που έχει το linux αν έμπαινες στη διαδικασία να το ψάξεις λίγο.

Δε θα έστηνα ποτέ το file server μου σε windows. Στο linux έχω software-raid5 που πιάνει 110MB/sec read/write, μπορώ να έχω software-raid6 για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια, μπορώ να έχω encrypted volumes με AES, μπορώ να κάνω resize το raid volume μου προσθέτοντας δίσκους ή αλλάζοντας τους σταδιακά με μεγαλύτερους, έχω ένα filesystem αποδεδειγμένα πολύ γρηγορότερο από το ntfs, ειδικά σε metadata operations.

Το πρόβλημά σου είναι η άγνοιά σου. Δεν έχεις ιδέα τι υπάρχει πέρα από τα windows και τι μπορείς να κάνεις, γι' αυτό και λες πως δε χρειάζεσαι το linux για τίποτα.

mp
Forget religion,politics,career,sex and ego for a while.
The only important information you need is the fact that
life is shit.Then you can try to live.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

@giorgos187
Εχεις δικιο

Λες και τα περισσοτερα υπολογιστικα συστηματα που ειναι στημενα πάνω σε CentOS , Redhat, Suse ειναι για τον @@ οι administratores. Εβαλαν linux οχι επειδη ειναι αποδοτiκότερα αλλα για να κάνουν την ζωη τους δυσκολότερη :twisted: :twisted:
Μα τι βλάκες


@ ironchris
Τα SATA ειχαν προβλημα στα XP χωρις SP.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

To βασικο μειονεκτημα του linux ειναι η ελλειψη σοβαρης υποστηριξης του hardware (Οσο για τον ηχο συμφωνω ειναι τραγικη η υποστηριξη, παρομοιως και σε πολλες αλλες συσκευες - καρτες γραφικων, δικτυου, tv, κλπ.). Το hardware απλουστατα δε δουλευει τοσο καλα οσο στα windows. Οσο για το software, χαλαρα οτι υπαρχει για linux μπορει να βγει και στα windows και το αντιστροφο. Το προβλημα ειναι οτι οι εταιριες εχουν διαλεξει windows, οποτε η υποστηριξη και στο software ειναι μονοπλευρη.
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote: Το hardware απλουστατα δε δουλευει τοσο καλα οσο στα windows.
Αυτή η πρόταση είναι ψευδής. Υπονοεί πως για κάποιο αδιόρατο λόγο το linux σα λειτουργικό δε μπορεί να υποστηρίξει τις συσκευές όπως τα windows. Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Η αλήθεια είναι πως το linux σα λειτουργικό υποστηρίζει πολύ περισσότερες συσκευές απ' ότι τα windows. Φυσικά μιλάμε πάντα για out of the box, έτσι; Η διαφορά είναι πως οι ίδιες οι εταιρείες βγάζουν οδηγούς για τις συσκευές τους συνήθως μόνο για windows, άντε και για κανένα mac os x που και που. Οπότε η σύγκριση είναι ατυχής. Το να λες πως το hardware δε δουλεύει καλά στο linux είναι ψευδές πέρα για πέρα. Οι εταιρείες που βγάζουν οδηγούς για linux έχουν δείξει πως δε μειονεκτούν σε κανένα σημείο σε σχέση με τα windows (βλέπε nvidia). Εταιρείες που κατασκευάζουν υλικό που η πιθανότητά του να χρησιμοποιηθεί σε linux είναι μεγάλη (βλέπε πχ ελεγκτές raid για servers) δεν διανοούνται καν να μη δώσουν οδηγούς για linux.

@irconchris: Οι sata drivers της promise (που υποστηρίζει linux) δούλευαν από τη μέρα 1. Μη γενικεύεις και μη πετάς άσχετες αναφορές για θέματα που είναι φανερό πως δε κατέχεις. Ακόμα δε μας είπες πια κάρτα ήχου έχει πρόβλημα στο linux.

mp

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Υπονοεί πως για κάποιο αδιόρατο λόγο το linux σα λειτουργικό δε μπορεί να υποστηρίξει τις συσκευές όπως τα windows.
Δεν είπε κανείς για αδιόρατο λόγο. Ξεκάθαρα ανέφερα ότι οι driveres είτε δεν υπάρχουν στο linux είτε είνε ποιοτικά πολύ κατώτεροι απο αυτούς των windows. Γιαυτό και το linux δεν υποστηρίζει καλά το hardware.
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:
Υπονοεί πως για κάποιο αδιόρατο λόγο το linux σα λειτουργικό δε μπορεί να υποστηρίξει τις συσκευές όπως τα windows.
Δεν είπε κανείς για αδιόρατο λόγο. Ξεκάθαρα ανέφερα ότι οι driveres είτε δεν υπάρχουν στο linux είτε είνε ποιοτικά πολύ κατώτεροι απο αυτούς των windows. Γιαυτό και το linux δεν υποστηρίζει καλά το hardware.
Η επιχειρηματολογία σου στερείται βασικών αρχών λογικής οπότε η συνέχεια διαλόγου δεν έχει νόημα ...

mp

Post Reply