Show me the Desktop

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
User avatar
FireGate_13
386
Posts: 155
Joined: Thu Mar 08, 2007 3:36 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Patra
Contact:

Post by FireGate_13 »

Hwoarang wrote:Firegate τρελο αγορι, το rotate αυτο που εβαλα παραπάνω και τα άλλα 3d τα κάνει μια ταπεινη 6600GT. Αν εσένα η 7900GS δεν μπορεί να τα δείξει τα κόλπα στα Vista τότε η στραβός ειναι ο γυαλός ή στραβα αρμενίζουμε δεν νομίζεις?? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
E? Καταρχήν όντως οι φωτός είναι από το ιντερνετ. Ο λόγος δεν είναι γιατί δεν τα σηκώνει η κάρτα γραφικών μου, ΜΑ ΕΛΕΟΣ! Τέσπα, απλά βαριόμουνα να κάνω reboot στα Vista για να δείξω κάτι πολύ γνωστό: Οτί απλά από την πλευρά ποιότητας απεικόνισης, ευχαριστης εμπειρίας και λειτουργικότητας ειναι ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Τώρα καθήστε εσείς και κάντε γύρω γύρω όλοι το κυβικό desktop σας και μετά παίξτε και με τα μεθυσμένα παραθυράκια σας.
FireGate_13 Was Here!
BeWare!!!

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Οτί απλά από την πλευρά ποιότητας απεικόνισης, ευχαριστης εμπειρίας και λειτουργικότητας ειναι ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

xaxaxaxaxaxaxaxaxaax. Ε μην τα ισοπεδώσουμε όλα πια. . . . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω?Αν ναι, μ επιχειρήματα παρακαλώ..

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Κοίτα, τα Windows είναι καλύτερα για newbάδες (δίνω ένα 99% στα Windows ότι θα παίξουν όλα με το πρώτο setup (ειδικά στα Vista) και 95% στο Linux). Aπό εκεί κι ύστερα είναι καθαρά θέμα για ποιο target group μιλάμε (πχ αλλιώς το βλέπει μια εταιρεία το θέμα OS αλλιώς εμείς). Όσον αφορά εμάς τώρα, όποιος γνωρίζει κάποια πράγματα και θέλει να μάθει ακόμα περισσότερα το Linux είναι μονόδρομος μιας και αφήνει πολύ μεγαλύτερη ελευθερία στον χρήστη (και να κανα δυο configs παραπάνω να κάνει για να παίξουν όλα στην εντέλεια δεν έγινε και τπτ). Από την άλλη το γεγονός του open source δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα στο Linux και γιαυτό και ως OS είναι αρκετά μπροστά από τα Windows (security, networking, resources, user management). όσο αφορά "ποιότητα απεικόνισης, ευχαριστη εμπειρία και λειτουργικότητα" προφανώς για έναν εντελώς αρχάριο είναι καλύτερα. Για μένα το "ποιότητα απεικόνισης, ευχαριστη εμπειρία και λειτουργικότητα" είναι με διαφορά το Linux (σε σχέση πάντα με τα Windows, γιατί υπάρχει και το MacOS στη γωνία :wink: )Η πρώτη οπτική εντύπωση από ένα λειτουργικό ξεθυμαίνει σε 2 μέρες και μετά μένει η ουσία.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

sf1n4k1 wrote:Διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω?Αν ναι, μ επιχειρήματα παρακαλώ..
Εμενα μια χαρα λειτουργικοτατο ειναι το Linuxaki μου. Δεν υπάρχει κάτι που να λέω " Ε ρε πουστη επρεπε να χω windows για να το κάνω αυτο". Μου αρεσει να μπαινω να αλλαζω τα μηνυματα στα προγράμματα, να φτιάχνω τα δικά μου προγράμματα, να το φέρνω στα μέτρα μου μέχρι εκει που δεν πάει. Η κοπέλα μου χρησιμοποιεί Ubuntu που ειναι ο ορισμός της ασχετίλας στα PC. Μην μου λέτε λειπόν οτι τα windows ειναι πιο εύχριστα. . . :D

Οποιος εχει κρατήσει το linux για πάνω απο 5 μέρες σαν βασικο συστημα χωρις dual boot κτλ κτλ ωστε να το δουλέψει λιγο θα δει οτι πλέον ειναι στα ιδια επιπεδα με τα windows. Η κοινότητα εχει μεγαλώσει απίστευτα απο την εποχή του Redhat 7
Image
Blog :)

Comming soon . . .

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω?Αν ναι, μ επιχειρήματα παρακαλώ..
Επιχειρηματα θα πρεπει να δωσουν οσοι εκφραζουν απολυτες αποψεις του στυλ
Οτί απλά από την πλευρά ποιότητας απεικόνισης, ευχαριστης εμπειρίας και λειτουργικότητας ειναι ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
, και οχι οσοι διαφωνουν με αυτες!

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

FireGate_13 wrote:Οτί απλά από την πλευρά ποιότητας απεικόνισης, ευχαριστης εμπειρίας και λειτουργικότητας ειναι ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Δε καταλαβαίνω τι το λειτουργικό έχει να έχεις ένα περιβάλλον εργασίας που κάθε τρεις και λίγο σε ρωτάει αν θες να κάνεις το χ ή αν είσαι σίγουρος ότι θες να κάνεις το ψ. Τα vista είναι ένα (κακό) αντίγραφο του Mac OS X στο UI και απευθύνεται σε κρετίνους. Δε δέχομαι πως ένας "απλός" χρήστης νιώθει καλύτερα στα Vista. Το συγκεκριμένο περιβάλλον σε αντιμετωπίζει ως ηλίθιο. Θα το αφήσουμε;

Σ-ΒΗΣΤΑ

mp

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

mp wrote:
FireGate_13 wrote:Οτί απλά από την πλευρά ποιότητας απεικόνισης, ευχαριστης εμπειρίας και λειτουργικότητας ειναι ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Δε καταλαβαίνω τι το λειτουργικό έχει να έχεις ένα περιβάλλον εργασίας που κάθε τρεις και λίγο σε ρωτάει αν θες να κάνεις το χ ή αν είσαι σίγουρος ότι θες να κάνεις το ψ. Τα vista είναι ένα (κακό) αντίγραφο του Mac OS X στο UI και απευθύνεται σε κρετίνους. Δε δέχομαι πως ένας "απλός" χρήστης νιώθει καλύτερα στα Vista. Το συγκεκριμένο περιβάλλον σε αντιμετωπίζει ως ηλίθιο. Θα το αφήσουμε;

Σ-ΒΗΣΤΑ

mp
Θα συμφωνήσω με τον Πάνο. Μακάρι τα Σ-ΒΗΣΤΑ να μην είχαν βγει ποτέ. Θα ήταν το κεφάλι μας πιο ήσυχο...

User avatar
FireGate_13
386
Posts: 155
Joined: Thu Mar 08, 2007 3:36 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Patra
Contact:

Post by FireGate_13 »

Δεν έχετε άδικο σε πολλά απο όσα είπατε. Το συγκεκριμένο ποστ είναι για το desktop(δηλαδή εμφάνιση) και πάλι καταφέρατε να βγείτε εκτός θέματος. Δεν διαφωνεί κανένας σε όσα είπατε λοιπόν απλά την επόμενη φορά ας κρατήσουμε το ποστ μέσα στα όρια του θεματός του. Έχω βαρεθεί να διαβάζω πραγματικά τα ατελείωτα ποστ που γράφονται ότι ασχετο κατέβει στον καθένα.

Και αφήστε με λοιπόν να εξηγηθώ. Αν βρείτε ένα άτομο που δεν έχει εντυπωσιαστεί με την εμφάνιση των Vista να μου τον γνωρίσετε. Και δεν μιλάω για το αν τα παράθυρα κάνουν λες και έχουν πιει 4 κιλά ούζο, ούτε για το αν το desktop τους γυρίζει σαν πλυντήριο με 4 πολύγωνα σχεδίαση(κύβος).
Δοκιμάστε το. Ανοίξτε τα Vista σας και σηκώστε 2-3 παράθυρα, μπείτε με τον Internet explorer 7 σε 2-3 site και να έχετε μάτια ανοιχτά θα καταλάβετε τι εννοώ.. Δεν σας λέω ψέματα, εντυπωσιακό το XGl,compiz κτλ αλλά τελείως βλακώδες η όλη φάση.

Και αφού θέλετε αποδείξεις για τον ισχυρισμό μου, θα σας αναφέρω πολύ απλά οτι ο Itmy έχει 2 δύο φορές τα Vista στο PC μου, πρωτη φορά στην εγκατάσταση που έμενε με το στόμα ανοιχτό ξεφωνίζοντας ένα Ουυυαουυ! και την δεύτερη προχτές που surfaρα με τον explorer και έιπε το εξής:"πωπω αυτά τα windows,τόσο καθαρή απεικόνιση, τόσο καθαρά Fonts δεν έχω ξαναδεί, ντρέπεσαι να τα αγγίξεις, σκέτη χλίδα..". Να το ακούς από ένα άτομο που έχει φάει 7-8 χρόνια μπροστά απο ένα linux σημαίνει ότι είναι αληθινή αντίδραση.

Προσοχή! Δεν μου αρέσουνε τα Vista, τα θεωρώ το πιο αργό άχρηστο σπαστικό λειτουργικό που έχω βάλει στο PC μου. Σας παρακαλώ ας μέινουμε εντός θέματος.. Τα VISTA είναι απλά ΧΛΙΔΑ!!!
FireGate_13 Was Here!
BeWare!!!

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο οτι είναι πολύ ηλίθιο λειτουργικό..εγώ θα έλεγα οτι είναι μια κακή αντιγραφή xp...που κάνει το pc σου να σέρνει πιο πολύ και έχει πιο πολύ εφέ..θα διαφωνήσω με τον Μάρκο οτι ακόμα και το ubuntu είναι user friendly κτλ..ναι..οκ έχει γίνει το linux πιο έυχρηστο..μεγαλώνει η παρέα..αλλά..ακόμα και στο ubuntu το κωλαράκι θα σου φύγει αν σου δώσω ένα πιατάκι την skystar και να προσπαθήσεις να το κάνεις να παίξει στα 15 mins που θα το κάνεις σε windows..αντίστοιχα σε πολλά άλλα..(πχ έχεις windows στην ταράτσα..δε μας είπες γιατί..)

Έχουμε πολλά κορίτσια linuxades πια..που απλά κάθε μέρα που περνάει πρίζουν πιο πολύ το αγόρι,φίλο,συγγενή τους ρωτώντας πως εκείνο πως το άλλο..Τέλος ένα θετικό που επειδή μεγαλώνει η παρέα τήνει να γίνει αρνητικό..ο ένας έχει το ένα distro ο άλλος το άλλο..μέχρι και εκεί τσακώνοντε οι linuxades και πολλές μα πάρα πολλές φορές δε μπορεί να βοηθήσει ούτε ο ένας τον άλλον..έχει δρόμο ακόμα το ριμάδι κ είναι εκτός σύγκρισης σε πολλά θέματα user friendly..άρα μη τρελλένεστε κάθε φορά επειδή έχετε το 2-7ήμερο να στήσετε κάτι που φοράει το pc σας..η το χρόνο να ψάχνετε το πως θα γίνει compile κάτι..update και workable κάτι άλλο..

Δεν είναι όλοι έτσι..και δε θα είστε ούτε εσείς έτσι for ever..

M$+Linux συνεργασία περιμένω εγώ..Θα ήθελα να δώ αν άνοιγε τον κώδικα η Μ$ ποιος θα χρησιμοποιούσε linux μετά..και πως.. ;-)

Sorry firegate απλά μερικά πράγματα έπρεπε ν απαντηθούν..εκτός θέματος:P

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

tweety wrote:Κοίτα, τα Windows είναι καλύτερα για newbάδες (δίνω ένα 99% στα Windows ότι θα παίξουν όλα με το πρώτο setup (ειδικά στα Vista) και 95% στο Linux). Aπό εκεί κι ύστερα είναι καθαρά θέμα για ποιο target group μιλάμε (πχ αλλιώς το βλέπει μια εταιρεία το θέμα OS αλλιώς εμείς). Όσον αφορά εμάς τώρα, όποιος γνωρίζει κάποια πράγματα και θέλει να μάθει ακόμα περισσότερα το Linux είναι μονόδρομος μιας και αφήνει πολύ μεγαλύτερη ελευθερία στον χρήστη (και να κανα δυο configs παραπάνω να κάνει για να παίξουν όλα στην εντέλεια δεν έγινε και τπτ). Από την άλλη το γεγονός του open source δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα στο Linux και γιαυτό και ως OS είναι αρκετά μπροστά από τα Windows (security, networking, resources, user management). όσο αφορά "ποιότητα απεικόνισης, ευχαριστη εμπειρία και λειτουργικότητα" προφανώς για έναν εντελώς αρχάριο είναι καλύτερα. Για μένα το "ποιότητα απεικόνισης, ευχαριστη εμπειρία και λειτουργικότητα" είναι με διαφορά το Linux (σε σχέση πάντα με τα Windows, γιατί υπάρχει και το MacOS στη γωνία :wink: )Η πρώτη οπτική εντύπωση από ένα λειτουργικό ξεθυμαίνει σε 2 μέρες και μετά μένει η ουσία.
++

Για να μην αναφερθεί σε κολπάκια της m$ που δεν σου δίνουν πρόσβαση στο ίδιο σου το σύστημα -λέγε με DRM- [ http://www.microsoft.com/whdc/device/st ... otect.mspx ]. Οι εφαρμογές που έρχονται με τα vista είναι για τα μπάζα [βλέπε Windows mail και User Account Control (UAC) ]. Αν μια εταιρία το μοόνο που μπορεί να κάνει είναι να προσλάβει ένα γραφίστα για να κάνει 3 εφέ και να φαίνονται όλα καλύτερα εμένα ποιο το κέρδος μου σαν χρήστης? Αν τελικά και mail client χρειάζομαι και πάρα πολλά extras τα οποία πρέπει είτε να τα αγοράσω είτε να βρώ ports από linux? Αλλά άμα είναι να χρησιμοποιώ ports γιατί να μην έχω το real deal???

Όσο για τα OSS Windows απλά μου έρχετε γέλιο και μόνο που το σκέφτομαι...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

Μη συγκρίνετε τους εαυτούς σας με το μέσο χρήστη υπολογιστή. Ο μέσος χρήστης θέλει να γράψει κανένα κείμενο, να παίξει παιχνίδια, να δει το email του. Εκεί είναι και η μεγάλη επιτυχία των Windows.
Επαγγελματίες όπως γραφίστες, μηχανικοί καλύπτονται σε μεγάλο μέρος από τα Windows με προγράμματα όπως Autocad, 4Μ, Matlab, Dreamweaver.

Βέβαια όμως για έναν μηχανικό, που η επαγγελματική του ενασχόληση του είναι π.χ. τα δίκτυα, εταιρία hosting, σαφώς και πρέπει να παίξει με Linux. (μεχρί να βγει σπασμένη εφαρμογή για τα Windows :P :P )

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αυτό ακριβώς λέω παραπάνω Γιώργο αλλα δεν εννοούν να το καταλάβουν κάποιοι..ή δε θέλουν..:P

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Ρε κότα sf1n4ki βάλε καμιά διανομή να δεις τη γλύκα :P Ο giorgos197 για target group είπε, έκανε πιο λιανά αυτά που είχα πει εγώ παραπάνω. Ο καθένας διαλέγει το λειτουργικό βάσει ευχρηστίας στη δουλειά του.

FireGate_13 όσον αφορά το ΧΛΙΔΑ λειτουργικό , δεν γίνεται με τπτ να θεωρήσεις μόνο την εμφάνιση του λειτουργικού. Είναι σαν να λες ότι μερικά jpgs ή ένα flashάκι είναι λειτουργικό. Είναι όμορφα τα Vista αλλά δεν μπορείς καθόλου να αλλάξεις το gui. To Linux desktop μου, μου αρέσει περισσότερο από τα Vista και μπορώ να το κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θέλω.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Tweety eisai BOT.
Death to all Fanatics

Post Reply