Show me the Desktop

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Και κάτι ακόμα ...

linux ----> 0 euro
mikrotik -----> 30 euro
windows 2003 server -----> 500 euro

και

linux ----> τρέχει σε παλιό pc αξίας 100 ευρώ max
mikrotik -----> ομοίως
windows 2003 server ----> καλά κρασιά ...

got it?

mp

PS: Και το mikrotik linux είναι ... απλώς έχει ένα user friendly shell

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

PS: Και το mikrotik linux είναι ... απλώς έχει ένα user friendly shell
kai drivers tis prokopis, kai ola paizoun on the fly.

Malista metras lathos to kostos tou leitourgikou. Den elaves upopsi sou tis anthrwpowres pou tha fas na to stiseis. Ekei einai i megali diafora kai to pragmatiko kostos tis kathe lushs.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp δεν είπα οτι δε δουλέυει..το wifi στο linux..και δεν έκανα καμία ψευδή δήλωση..είπα οτι εσύ ο τελικός καταναλωτής linux/atheros πήρες τα @@ μου κανα διήμερο..όπως συχνά πυκνά παίρνει τα @@ μου και ο οποιοσδήποτε..με το linuxaki σε τέτοια θέματα..

Το γιατί δε δίνει source η atheros κτλ..είναι κάτι που λίγο με νοιάζει κ εμένα και τον κάθε τελικό χρήστη..που δε κάνει τη δουλειά του..

O λόγος είναι προφανής..κάποιος δε τα σκάει σε κάποιον..αλλά κ αυτό αρνητικό του linux το βλέπω και όχι της atheros..εκει βλέπεις και γιατί υπάρχουν οι τιμές που αναφέρεις..πληρώνεις κανεις δουλειά σου..δε πληρώνεις?παιδέυεσαι..να το χέσω το free του linux και εγω και η κάθε εταιρία αν είναι να μου σπάνε τα @@;-)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
linux ----> τρέχει σε παλιό pc αξίας 100 ευρώ max
mikrotik -----> ομοίως
windows 2003 server ----> καλά κρασιά ...

got it?
windows 2003 τρέχουν χαλαρά σε pc αξίας 100Ε

Linuxas να σου λύνει τα θέματα που προκύπτουν 1000Ε/μήνα. Got it?

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

mp wrote:
linux ----> τρέχει σε παλιό pc αξίας 100 ευρώ max
mikrotik -----> ομοίως
windows 2003 server ----> καλά κρασιά ...
H αλήθεια ειναι οτι τα τρέχω σε ενα PC του κώλου. P3 ~ 800ΜΗΖ με 512Ram και ειναι πολυ σβέλτα

Βέβαια αυτο ωφειλεται στον πυρηνα 5.2 που έχουν σε αντιθεση με τα XP Που έχουν 5.1

Τα XP στο παραπάνω μηχάνημα θα έσερναν
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:
PS: Και το mikrotik linux είναι ... απλώς έχει ένα user friendly shell
kai drivers tis prokopis, kai ola paizoun on the fly.

Malista metras lathos to kostos tou leitourgikou. Den elaves upopsi sou tis anthrwpowres pou tha fas na to stiseis. Ekei einai i megali diafora kai to pragmatiko kostos tis kathe lushs.
"drivers της προκοπής"; Κατ' αρχάς το mikrotik έχει ένα πολύ μικρό range υποστήριξης. Μιλάμε για atheros και prism. Τίποτ' άλλο. Οι prism δούλευαν πάντα τέλεια σε linux. Οι atheros είχαν κάποια προβλήματα αλλά πλέον είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο.

Φυσικά το ότι το mikrotik δε σέβεται τα regulations και ξεκλειδώνει "παράνομα" περισσότερα κανάλια σε atheros δε το θεωρώ πλεονέκτημα.

Οι ανθρωποώρες όταν μιλάμε για hobby δεν έχουν κόστος. Ίσα ίσα η γνώση που αποκτάς είναι συμαντικότερη. Αν μιλάμε για business, τότε το θέμα αλλάζει.

Για να είναι νόμιμος ο Hwoarang, πρέπει να σκάσει 500 ευρώ. Θα το κάνει; Φυσικά και όχι. Αν ήταν υποχρεωμένος ή να σκάσει τα 500, ή να αφιερώσει ανθρωποώρες για να σετάρει linux, θα διάλεγε το δεύτερο.

Σε ένα ερασιτεχνικό ασύρματο δίκτυο το να κάνουμε promote λύσεις που θέλουν 500 ευρώ για να είναι νόμιμες αντί να κάνουμε promote το ανοιχτό λογισμικό και το προσωπικό effort, είναι το λιγότερο pathetic.

@sf1n4k1: Θα ήθελα πολύ να δω αυτά τα 2003 που τρέχουν σε pc των 100 ευρώ ...

mp

edit: Υποστηρίζει και aironet (old cisco). Αυτά.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τα έχεις δει τα 2003 στην ταράτσα του yian να τρέχουν και ospf κ απ όλα..πες μου οτι ένας p3 450Mhz δε σηκώνει το λειτουργικό η οτι κάνει πάνω απο 100Ε:P

O Hwoarang μπορεί έυκολα να σκάσει 30Ε για ένα mikrotik μ ένα p200mmx όπως και οποιοσδήποτε απο εδώ για την δουλειά της ταράτσας, και να κατεβάσει το pc που έχει στην ταράτσα κάτω ώστε να φιλοξενήσει τις υπηρεσίες του...απλά πολλοί έχουν μπερδέψει το ταρατσάτο router, με άπειρες υπηρεσίες κτλ...εκεί καταλήγεις σε win η linux και σαφώς καλύτερο pc απο ένα 200ri mmx. Και εκεί διαφωνώ με το να βρίσκεται στην ταράτσα..γιατί υπηρεσίες σημαίνει και αλλαγές..updates μλκς πείραγμα και πολλές φορές και σκάλωμα..και οι ταράτσες μας δεν είναι γι ανεβοκατεβάσματα..

Το mikrotik είναι καθαρά routerOS..νόμιμο παράνομο..κυκλοφορεί και μπορεις να το αγοράσεις..είναι καθαρά για την δουλειά που βρίσκονται τα pc στην ταράτσα μας (routing, wireless conectivity, traffic monitoring κτλ), και μόνο γι αυτήν..τώρα γιατί μπαίνει στη διαδικασία σύγκρισης με win και linux δε ξέρω..πάντος σίγουρα είναι προς τιμήν του..xooxoxo

edit: Σ ένα ερασιτεχνικό δίκτυο σαφώς και δε κάνουμε promote κάτι που κανει 500Ε, αλλά ούτε και κάτι που θα σου σπάσει τα νέυρα με το καλημέρα να ψάχνεις how-to..δέξου λοιπόν το mikrotik σαν μέση λύση..και κάθε "κατεργάρης" στον πάγκο του.
Last edited by sf1n4k1 on Mon Jul 16, 2007 2:47 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Σε ένα ερασιτεχνικό ασύρματο δίκτυο το να κάνουμε promote λύσεις που θέλουν 500 ευρώ για να είναι νόμιμες αντί να κάνουμε promote το ανοιχτό λογισμικό και το προσωπικό effort, είναι το λιγότερο pathetic.
Ola xreiazontai proswpiko effort kai h lysh twn 0 euro, kai twn 30 kai twn 500. Apla sugkrinoume to kostos kai to effort mazi kai blepoume oti i lusi twn 0 euro den einai i idaniki. Otan o allos kanei to hobby tou mporei na dialeksei monos tou to effort kai ta xrhmata pou tha dapanhsei . Pathetic einai na ton kateythynoume emeis sto linux epeidh apla einai anoixto logismiko.
Death to all Fanatics

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

@sf1n4k1

Ε δεν γινεται ομως να έχουμε και 1 PC για κάθε δουλεια

Ενα για ρουτερ, ενα για services, ενα για fileserver και τα υπολοιπα για προσωπικη χρηση

Το μεγάλο λάθος που εχω κάνει και το μετανιώνω ειναι που έχω δώσει ιντερνετ στο taratsato λογω proxy και τραβάει ζόρι με τα antivirus κτλ κτλ κτλ

Αν επαιζε απλα τον ρολο του ρουτερ + services θα ηταν μια χαρα . Αλλα και παλι θεωρω καλύτερο να μην μπλέκεις το LAN σου με το ασύρματο παρέχοντας απο 1 μηχάνημα υπηρεσίες και στα δύο δύκτια. Και αυτο γιατι αυριο-μεθαύριο σταματάει το taratsoPC να παιζει. Αν ειχε ολες τις υπηρεσίες των δικτυων μου αυτο θα επρεπε να τις ξαναστηνω σε άλλο μηχανημα.

καλήτερα το κάθε δίκτυο να εχει και τον δικο του server . . . Eτσι το βλέπω εγω καλώς κακώς :D
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

1 router στην ταράτσα για wireless και 1 σοβαρο pc να έχεις κάτω..κάνει όλα τα υπόλοιπα..το modem/router της dsl σου είναι άσχετο με τη δουλειά μας και είναι απλά μια bridge συσκευούλα που τη μοιράζεις όπου εσύ θες.

Θες να μου πεις οτι τώρα έχεις μόνο ένα pc κάτω?Δεν έχεις αλλου τον fserv αλλού το προσωπικό σου pc κτλ?Και σε 1 μπαίναν όλα..δε σε βοηθάει η ταράτσα στο να έχεις λίγα pc κάτω..θέμα κάυλας είναι και τα έχεις αυτό εξηγώ.

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

Με ενδιαφέρον παρακολουθώ τη συζήτηση. Ένα πράγμα που δεν έχει θιχτεί πολύ, πιστεύω πως είναι το uptime.

Τo routerboard πάντως που έχω κανά δήμινο στην ταράτσα και δεν έχει καταλάβει τίποτα.

H τάση πάντως είναι το open source να κατακτήσει την αγορά. Όποιος μπορεί και το στήνει , μπορεί να εξοικονομήσει πάρα πολλά χρήματα.

Ας μη ξεχνάμε πως λύσεις όπως το asterisk έχουν φέρει επανάσταση στο χώρο. Ειδικότερα με το trixbox είναι παιχνιδάκι να το στήσει κάποιος. Πιστεύω πως αυτή είναι η τάση-ξεκάθαρα. Μεγάλες εταιρίες, όπως η skype είναι στημένες πάνω σε asterisk.

Ήδη έχουν βγει και pc για αυτή και μόνο τη δουλειά βλέπε mini-box.com.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Γιώργο ναι το asterix ένα redhat είναι ουσιαστικά..και είναι πολύ απλό και το να το στήσεις και το να το χρησιμοποιήσεις..για πάρε ένα asterix και στήστου και routing wifi ftp http proxy warcraft wine όμως και αν τα καταφέρεις πες μας πόσες μέρες σου πήρε:P..αυτό που λέμε είναι οτι πολλά θέματα πέρα απο μια συγκεκριμένη δουλειά..στο linux είναι παλούκια..

Το συγκεκριμένο OS για εμένα είναι για τέτοιες δουλειές σαν asterix..να μπει σε παγωτομηχανή η συστήματα αυτοματοποίησης..κάτι που θα κάνει συγκεκριμένη δουλειά και τίποτα παραπάνω..εκεί έχεις αξιοπιστία..

Στη λειτουργικότητα χάνει όμως..ότι και να μου πείτε..

Για το θέμα uptime πάλι θα πέσουν καυλωμένοι οι linuxades οτι α ου..κ αγγούρια..στο πρώην uptime-project..έβλεπες xp 2-3 χρόνια up (ούτε ο bill gates δε θα το πίστευε..αν δε το έβλεπε)..Το uptime είναι σχετικό...με το τί τρέχει σαν services και σε τι μηχανάκι τα τρέχει..

Το open source δε θα κατακτήσει ποτέ την αγορά..γιατί το χρήμα έχει την τάση να κερδίζει τον καταναλωτή απ όλες τις μεριές..κάτι στο οποίο πχ βλέπεις το open source πιο πάνω να "ζορίζεται" (atheros wifi chips), η M$ και όσοι το έχουν πληρώσει..το απολαμβάνουν απο τέλεια έως με πολύ περισσότερες επιλογές..δεν περίμενα να δω το 802.11b στα 11mbit, να πιάνει 860KB/s και μη περιμένετε να το δείτε με atheros στο linux απ ότι κατάλαβα. Κατα τ άλλα ο mp μπορεί να επιμείνει οτι όλα πάνε μια χαρά..

Εγώ θα επιμείνω οτι αν δε πληρωθείς δε δουλέυεις..αν πληρωθείς..δουλέυεις και με όρεξη..

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

sf1n4k1 wrote:Γιώργο ναι το asterix ένα redhat είναι ουσιαστικά..και είναι πολύ απλό και το να το στήσεις και το να το χρησιμοποιήσεις..για πάρε ένα asterix και στήστου και routing wifi ftp http proxy warcraft wine όμως και αν τα καταφέρεις πες μας πόσες μέρες σου πήρε:P..αυτό που λέμε είναι οτι πολλά θέματα πέρα απο μια συγκεκριμένη δουλειά..στο linux είναι παλούκια..

Το συγκεκριμένο OS για εμένα είναι για τέτοιες δουλειές σαν asterix..να μπει σε παγωτομηχανή η συστήματα αυτοματοποίησης..κάτι που θα κάνει συγκεκριμένη δουλειά και τίποτα παραπάνω..εκεί έχεις αξιοπιστία..

Στη λειτουργικότητα χάνει όμως..ότι και να μου πείτε..

Για το θέμα uptime πάλι θα πέσουν καυλωμένοι οι linuxades οτι α ου..κ αγγούρια..στο πρώην uptime-project..έβλεπες xp 2-3 χρόνια up (ούτε ο bill gates δε θα το πίστευε..αν δε το έβλεπε)..Το uptime είναι σχετικό...με το τί τρέχει σαν services και σε τι μηχανάκι τα τρέχει..

Το open source δε θα κατακτήσει ποτέ την αγορά..γιατί το χρήμα έχει την τάση να κερδίζει τον καταναλωτή απ όλες τις μεριές..κάτι στο οποίο πχ βλέπεις το open source πιο πάνω να "ζορίζεται" (atheros wifi chips), η M$ και όσοι το έχουν πληρώσει..το απολαμβάνουν απο τέλεια έως με πολύ περισσότερες επιλογές..δεν περίμενα να δω το 802.11b στα 11mbit, να πιάνει 860KB/s και μη περιμένετε να το δείτε με atheros στο linux απ ότι κατάλαβα. Κατα τ άλλα ο mp μπορεί να επιμείνει οτι όλα πάνε μια χαρά..

Εγώ θα επιμείνω οτι αν δε πληρωθείς δε δουλέυεις..αν πληρωθείς..δουλέυεις και με όρεξη..
Θανάση, ποιος σου είπε πως αυτοί που χρησιμοποιούν το open source, δεν πληρώνονται? Μα όλη η ιστορία γίνεται για να βγάζουν περισσότερα φράγκα. Και μαγκιά τους βεβαίως.
Ούτε το παλικάρι που έφτιαξε το asterisk, δεν το έκανε τζαμπα. H digium, 10 εκατομμυρια $ του έδωσε σε ένα χρόνο.
Αυτό που ισχυρίζομαι είναι πως το όλο εμπορικό-οικονομικό παιχνίδι έχει αλλάξει. Έτσι π.χ. αντί να φτιάξει κάποιος ένα software και να το πουλάει, καλύτερα να το δώσει τσάμπα και να πάρει λεφτά από τη διαφήμισή-επισκεψιμότητα που του δίνει το site.
Δεν είμαι στο χώρο του linux, αλλά πολλές φορές το επιλέγω, εφόσον μου κάνει τη δουλειά μου.
Όσο για τα προβλήματα που έχει το linux σχετικά με τα ασύρματα, πιστεύει κάποιος πως δε θα λυθούν?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αποκλείεις το να μη λυθούν γιατί κανείς δε θ ασχοληθεί μιας και δε θα πληρωθεί αφου δεν είναι και τόσο ευρείας σημασίας όσο πχ ένα asterix?Τι μας λέει το παραπάνω που έγραψες για το open source?Άλλος ένας λόγος για να σβήσει..παλιότερα δεν υπήρχαν τέτοιες σκοπιμότητες όπως το κέρδος..(έτσι νομίζω κ όλας)..το θέμα ήταν θέμα ιδεολογίας..αν σταματήσει και αυτό τι μένει απ το open source?

Το παιχνίδι έχει αλλάξει αλλά το promo των καρχαριών φαίνεται στην αγορά κ αυτό ψωνίζει ο κόσμος θέλει δε θέλει..και το κομμάτι που έχει αλλάξει δε πάυει να είναι μια μικρή μειοψηφία ακόμα..

Οι καρχαρίες ξέρουν να συγκεντρώνουν το χρήμα στα χέρια τους..και οι επόμενες κινήσεις είναι να μαζέψουν τους "asterix" όχι με 10 αλλά με 100 εκατ $. Είμαι σίγουρος οτι τα επόμενα χρόνια να δούμε την Μ$ να φοράει kernel και ο κόσμος να τον πληρώνει..

Ακόμα και η τωρινή αγορά μας δείχνει πόσο χρήμα έχουν και πόσο σωστά το εκμεταλέυοντε..γιατί καμία εταιρία laptop δεν ενσωματώνει linuxaki ρε παίδες?Η ζείτε στ όνειρο οτι θα γίνει ποτέ κάτι τέτοιο χωρίς ένα μεγαλοκαρχαρία απο πίσω?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Ο asterix είναι γαλάτης. Το asterisk είναι open source pbx. Δεν είναι redhat. Το trixbox είναι ένα distro redhat based που έχει ενσωματώσει το asterisk, το freepbx και μερικά ακόμα πακέτα σε ένα σύνολο. Το asterisk είναι πολύ μεγαλύτερο από ένα trixbox. Και είναι open source.

Το open source θα κατακτήσει την αγορά. Το έχει ήδη κάνει στην αγορά των servers. Η microsoft είναι απλώς ανύπαρκτη σε αυτή την αγορά παγκοσμίως. Το έχει κάνει στην αγορά των embedded (βλέπε mikrotik). Το κάνει στις τηλεπικοινωνίες. Θα το κάνει και στο desktop, απλώς είναι θέμα χρόνου. Η "λειτουργικότητα" είναι κάτι σχετικό. Ήδη το linux σα desktop είναι πιο εύχρηστο από ότι ήταν πχ το dos με τα windows 3.1. Το openoffice είναι στα επίπεδα του ms office 2000.

Η m$ έφαγε 5 χρόνια ανάπτυξης για να πάει από τα xp στα vista. Είναι χαμένη, απλώς δε το ξέρει ακόμα.

mp

Post Reply