έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Εδώ αναφερόμαστε σε προβλήματα που αφορούν το δίκτυο
User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by grigoris »

δε φωτογραφιζω τον under.. ειναι πολυ γενικοτερο.
Αλλα link του χιλιομετρου θα'πρεπει να ειναι -60 το πολυ με 1dbm.. και οχι -70.. και οχι 20dbm.
Αλλα πεφτει τοσο πολυ rfιασμα μεταξυ των panels (και λογω των panels και λογω της ισχυος) που και με γρηγορο ταρατσο-pc δε θα παει καλυτερα.

@neoplan: ας βγουν links που να εχουν τουλαχιστον οπτικη επαφη γιατι και αυτο εχει ψιλοξεχαστει τελευταια..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Πάντα το πρόβλημα ήταν τα links και η θέση τους..απο τότε που Agyia-Pyrap-Aroh έκλεισαν ο under παρέμεινε μοναδική διαδρομή..

Δεν είναι έυκολο ούτε το στήσιμο ούτε το να πληρώσει κάποιος εξοπλισμό.

Λύση no1...Και πάλι κακός θα γίνω..αλλά γιατί να τρέξει/πληρώσει κάποιος να βγάλει link με τον how τη στιγμή που ο κόμβος του παραμένει έστω και 1 μήνα off το χρόνο?Απ την άλλη, με τα probs που αντιμετοπίζουμε πια επίσης κάθε τόσο..εγώ θα παραμείνω κακός και θα φωνάζω πάντα για ιδιόκτητες ταράτσες..μόνο αυτές αξίζουν τουλάχιστον την δική μου προσοχή.

Αντίριο είναι λύση..αλλά πολλά τα km και ασταθή τα link δεδομένου οτι καμία ταράτσα δεν έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει πιάτο με σιγουριά οτι δε θα σκοτωθεί κάποιος.

Karlito - Aviator επίσης είναι λύσεις και ενδυνάμωση αλλά πάλι ανατολικά..στη δύση δεν υπάρχει τίποτα (ένας tweety τρέχει μόνος του απο εκεί)

Μάλλον ο karlito έχει και οπτική με zion το oποίο έχει και έτοιμο/ελεύθερο interface, ο trv συμφώνησε για link αν βγαίνει. Αλλά και αυτό είναι όταν..στηθεί ο karlito.

Υπάρχουν και κόμβοι px yian που είναι αποκομένοι χρόνια..κ αυτοί μπορούν να βγουν απο karlito ίσως..θα δούμε στήνοντας σύντομα..αν και άρχισαν οι πρώτες βροχούλες.

Σημασία δεν έχει πάντως το πως θα κάνουμε τη ζωή του leecher έυκολη αλλά το πως θα περνάνε υπηρεσίες μόνιμα και σταθερά..και πιστέψτε με υπηρεσίες φτάνουν απο Ακράτα ώς Αμαλιάδα μια χαρά. Απ την άλλη δεν είναι κακό να συντονιζόμαστε και να σηζητάμε για καλύτερα links..Μιας και το θέτουμε όμως να σηζητήσουμε και λίγο για το routing..καθώς πέρα απ το prob ένωσης ανατολής-δύσης (που θα λυθεί και σύντομα πιστεύω)..όλο το υπόλοιπο δίκτυο και απ τις 2 μεριές έχει άπειρα rings που εξ αιτίας κακού πρωτοκόλου δεν χρησιμοποιούνται στο έπακρον..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by grigoris »

sf1n4k1 wrote:Απ την άλλη, με τα probs που αντιμετοπίζουμε πια επίσης κάθε τόσο..εγώ θα παραμείνω κακός και θα φωνάζω πάντα για ιδιόκτητες ταράτσες..μόνο αυτές αξίζουν τουλάχιστον την δική μου προσοχή.
Πολυ πολυ σωστο.. Ηθελα να το πω πριν και ξεχαστηκα. Το ΒΒ δεν μπορει να βασιζεται σε "ευθραυστες" λυσεις δανεικων ταρατσων. Επιπλεον, σιγουρα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα για σοβαρο ιστο σε μια ιδιοκτητη ταρατσα σε σχεση με το να το παζαρευεις με τον σπιτονοικυρη σου. (αν και ολα θεμα θελησης ειναι)
Η μοναδικη λυση που βλεπω εγω ειναι να σπρωξουμε το θεμα του συλλογου για να προχωρησει το θεμα "απο πανω" καθως θεωρω οτι απο κατω δεν προκειται να γινει καποια ιδιαιτερη αλλαγη.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Εγώ δεν είμαι καθόλου απογοητευμένος απ το δίκτυο..το χρησιμοποιώ απ το Ρίο όλο το καλοκαίρι..και ίσως επειδή το έχω δει απο παλιά..δε ξέρω αλλα νιώθω οτι όλη η κούραση όλων όσων έχουν ασχοληθεί..απέδωσε και αποδίδει..

Και επειδή η οικονομική κρίση μας έχει αγκαλιάσει όλο και περισσότερος κόσμος ασχολείται με αυτό. Εκεί απλά χρειαζόμαστε κ άλλους κόμβους. Σε γενικές γραμμές το δίκτυο σκοτώνει και χωρίς σύλλογο και μπράβο μας.

Το θέμα συλλόγου μπαίνει στο συρτάρι πάλι απο πλευράς μου μιας και δε πιστέυω πια οτι θα λύσει προβλήματα..μια θέση στην Αροή μπορεί να κάνει και 1 χρόνο ακόμα και τώρα που μιλάμε να είχαμε σύλλογο..πόσο μάλλον τώρα που δεν έχουμε..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by Hwoarang »

Ακριβως επειδη η ταρατσα δεν ειναι δικη μου και δεν μπορω να την αφησω με 220V δυο μηνες το καλοκαιρι ανοιχτο χωρις καποιος να την ελεγχει , και να εχει φυσικη προσβαση. Δυσκολο ειναι στην κατανόηση αυτο που λεω?

Ευχαριστως αν θελει καποιος που εχει δικη του ταρατσα στην περιοχη να του δωσω τα πραγματα αλλιώς δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Οταν κουβαλας 220V και γενικα τοσα πραγματα σε μια ταρατσα εχεις μια ευθυνη. Δεν τα αφηνεις ετσι και την κανεις. Απλα και λογικα ειναι αυτα που λεω.


Τελος, μην ξεχνας οτι το καλοκαιρι δεν λειπω μονο εγω αλλα και το 60% του δικτυου οπότε και BB να ημουν δεν θα φαινοταν η απώλεια μου. Τι κινηση να εχει Αυγουστο μηνα το δικτυο.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Μάρκο δε σε κρίνουμε. Απλά κοιτάμε και μιλάμε για την σταθερότητα του δικτύου. Αν θες να σε κρίνουμε και αν ο λόγος που κλείνεις την ταράτσα σου κάθε φορά που φεύγεις είναι αυτός .. τότε με 2 μετασχηματιστές αξίας 36Ε και με ένα utp θα ήσουν νόμιμος και σίγουρος. Το πρόβλημα μου όμως θα παρέμενε..καθώς κάποια στιγμή θα φύγεις και θα είναι κρίμα να έχει στηριχθεί το bb πάνω σου..

Η κίνηση του καλοκαιριού μπορώ να σου πω οτι ήταν μεγαλύτερη απ το χειμώνα..στο λέω επειδή ήμουν μέσα. Άυγουστο παίξαμε και 4vs4 dotes. Με το σκεπτικό σου..πρέπει να το λέμε Winter Wireless Network ή Student Wireless Network..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by Hwoarang »

Και παλι Θαναση εγω δεν μπορω να τα αφησω αυτα χυμα και να φευγω. Θελω να ειμαι εδω να τα προσεχω , γενικα αν παιχτει κατι να ειμαι εδω και οχι να με ψαχνουν με κινητα και ιστορίες. Εγω δεν ειπα να κατσω BB . Ξέρω οτι δεν συμφέρει να περασει απο μενα . Οπως επισης συμφωνω με σενα οτι για ενα σταθερο δικτυο θελουμε και σταθερές ταράτσες.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by neoplan »

sf1n4k1 wrote:Αντίριο είναι λύση..αλλά πολλά τα km και ασταθή τα link δεδομένου οτι καμία ταράτσα δεν έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει πιάτο με σιγουριά οτι δε θα σκοτωθεί κάποιος.
Αν έχεις την υποδομή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. εγώ έκανα οτι έκανα στην ταράτσα με το λόγo μερικών οτι θα βγει μακρυνό link με αντίριο. Διατίθεμαι να βάλο 1,5m πιάτο για να βγει καλό link και μιας και υπάρχει άτομο απέναντι κρίμα είναι να μη βγει.
Και ας σκευτούμε λίγο το reconfiguration (τι λέω πάλι) εφόσον υπάρχουν link που δεν αποδίδουν όσο θα θέλαμε. Πχ το pf-αντιριο εφόσον πάει 2MB με το ζόρι γιατί να μην προσπαθήσουμε έστω να δοκιμάσει κάποιος άλλος που μπορεί να βάλει πιατάκι μπας και πάει παραπάνω? δεν λέω για τον αντρέα γιατι ο άνθρωπος έχει βάλει πάρα πολλά πάνω και δεν χωράει πιάτο.

@grigoris Εγώ στην μεριά που είμαι οπτική επαφή έχω μόνο προς αντίριο και με τον cornilio και σε αυτούς ποντάρω. Τώρα αν κάτσει και βγει link με καρλίτο ξέρω από τώρα οτι θα είναι σάπιο αλλά δεν παύει να είναι μία εναλλακτική δίοδος.

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να φύγω τελείως από την Πάτρα και να αφήσω τον εξοπλισμό στην ταράτσα μου γιατί ξέρω οτι υπάρχει άτομο που ενδιαφέρεται και θα τον επιβλέπει.
Τέλος αν έχει έχει στηθέι σωστά ο κόμβος και όχι δουλειές του ποδαριού δεν έχεις πρόβλημα να τον παρατήσεις και να πας διακοπές στη Χαβάη

(edit: φχαρηστημαίνως γρυγώρι?)
Last edited by neoplan on Mon Sep 15, 2008 1:42 pm, edited 1 time in total.
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by Hwoarang »

Δυστυχως διπλα μου μενει μια κοπελιτσα οπότε καταλαβαινετε ότι δεν μπορώ να τις τα αφήσω :mrgreen:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Ρε δεν είναι το προβλημα ν αφήσει κάποιος κάτι σε κάποιον..αλλά ποιος θ ασχοληθεί..αύτή τη στιγμή απο aguia-panaxa-pyrap-aroh κτλ...υπήρχε εξοπλισμός για 4ς κόμβους..η μεταφορά τους είναι το prob και ποιος θα τ αναλάβει να τα στήσει..

Το αντίριο για καιρό ήταν off..το link με pf δεν θέλει πιάτο..έχει grid..απλά δεν έχει καθαρή οπτική και πάλι μια χαρά πάει. To link με αντίριο επίσης ίσως το πάρει ο karlito..δλδ να μπει ανάμεσα σε pf-virla..240m απο pf 8.7km απο virla...

Λόγο neoplan είχες πάρει κ απο thebest..και?Και εγώ στο Ρίο παλιά έστησα κόμβο και link με Ναυπακτο στηριζόμενος στο Καστελόκαμπο οτι θα μου βγάλει link..και?Ακόμα περιμένω ν ανοίξει ο καιρός για να βγάλω link..και με ιδιόκτητες ταράτσες..όχι θα μείνει εκεί θα τ αφήσω προίκα..γιατί όλα αυτά καταλήγουν στο "θα σας κρεμάσω μια μέρα.."

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by Hwoarang »

Οπότε θα πρεπει να γινει ενας ανασχεδιασμος όπως ειπε και ο master Neoplan . Να περαστους τα κυρια BB απο ιδιόκτητες ταρατσες και μετα καποια βοηθητικά σε δανικές. Δυστυχως ειμαστε αρκετοι φοιτητες και ετσι δεν ξερω πόσες ιδιόκτητες μπορουν να βρεθούν :(
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by sf1n4k1 »

Μάρκο έχεις μπερδευτεί ή δε ξέρεις το δίκτυο..φοιτητές έχει ίσως πολλούς το δίκτυο..αλλά οι ταράτσες κατα κύριο λόγο στον βασικό κορμό είναι ιδιόκτητες.

Οι ιδιόκτητες γι αυτό και επιμένω στο οτι δεν είμαστε winter wireless network.. είναι : pf, karlito, mp, aviator, itmy, tweety, tweety_boyno, grigoris, jester, beat, eco, solar, antirio, naupaktos, alex...μόνο ο under δεν είναι ιδιόκτητη ταράτσα και είναι σε κρίσιμο σημείο (και πάλι θα είναι on για τα επόμενα 2 χρόνια)..αυτό που επιδιώκουμε απο παλιά για τους κόμβους του Patra wireless έχει γίνει ήδη..δε βασίζεται το bb του σε κόμβους περιστασιακούς..και γι αυτό επιμένω οτι θ ασχολούμαι μόνο με μόνιμους κόμβους/links απο εδώ και πέρα..γιατί ακόμα και μια στόχευση είναι χάσιμο χρόνου...

Οι περιστασιακοί ας μπουν και clients..ακομα και στο ήδη υπάρχον 802.11a (αν και σαπίζει).

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by Hwoarang »

Αυτο ειναι πολυ ευχαριστο. Δεν ηξερα οτι εχουμε τόσες ιδιόκτητες.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by grigoris »

sf1n4k1 wrote:Το θέμα συλλόγου μπαίνει στο συρτάρι πάλι απο πλευράς μου μιας και δε πιστέυω πια οτι θα λύσει προβλήματα..μια θέση στην Αροή μπορεί να κάνει και 1 χρόνο ακόμα και τώρα που μιλάμε να είχαμε σύλλογο..πόσο μάλλον τώρα που δεν έχουμε..
Δε γινεται να το παρατησεις τωρα.. Πρεπει να το κανουμε να τελειωνουμε με αυτο!
Και δεν ειναι μονο για την Αροη (ή οπου αλλου εχει κεραιες).. ειναι και για το πανεπιστημιο και για οποιονδηποτε αλλο θελησουμε να προσεγγισουμε.
Ο συλλογος θα γινει.. και δεν ειναι δικαιολογια η εξεταστικη περιοδος.

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: έχουμε ασύρματο δίκτυο δλδ τώρα?

Post by neoplan »

την επόμενη βδομάδα τελειώνη η εξεταστική. Το μόνο που μένει για τον σύλλογο είναι οι υπογραφές.
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

Post Reply