Περί PWMN, SPN, PWN, ανάπτυξη και μέλλον

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

trv wrote:Το φορουμ merge το αναλαμβάνω εγώ προσωπικά, απο 12/02 και μετά που θα έχω χρόνο, αν βεβαια δεν υπαρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόσωπό μου και δεν συναντήσω χλευασμό ή απαξίωση.
Δώστα στον tweety, λέγαμε να κοιτάξουμε αυτό το Σ/Κ to foroym για καποιες αναβαθμίσεις. Ελπίζω να προλαβαίνεις να κάνεις ένα dump :twisted: . Πόσο να θέλει άλλωστε; 2-3 min ακόμα και στον k6-2 266.
trv wrote: Γιατι αποτι βλεπω, καμια απο τις δυο 'πλευρες' δεν εχει μετακινηθεί ουτε στο παραμικρό στις αποψεις τις, οποτε δε μπορώ να πώ οτι ήταν κατι με ιδιαιτερη σημασια/βάρος η προχθεσινη δηλωση.

Η μηπως κανω λαθος? Τι αλλαξε ακριβώς?
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω δυο πλευρές. Υπάρχει μια εν γένει συμπνέουσα τάση και ένα μελανό σημείο μεταξύ των οποίων δεν υπάρχει καν πραγματικό σημείο τριβής. Ειναι σαν να προσπαθούμε να συγκρίνουμε ενα πολυδιάστατο χώρο με μια μοναδική τιμή.


Προσωπικά αν και γενικά τέτοιες καταστάσεις μας κάνουν και αναλωνόμαστε σε ηλιθιότητες, κερδίσαμε και κάτι, και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που ένα ιστορικό μέλος του PWMN με μεγάλη ιστορία στον χώρο των ασύρματων δικτύων πήρε θέση, και μετέφερε τις ανησυχίες. Πιστεύω οτι η γνώμη του συνοψίζει τις ανησυχίες όλων οσων ενδιαφέρονται πραγματικά για τα πράγματα , ανεξάρτητα από κλίκες και λοιπές αηδίες, και μας κατέθεσε εμπεριστατωμένα και μαζεμένα μια γνώμη που όλοι είχαμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας αλλά κανείς δεν κατέγραψε.

Κύριοι είναι καιρός τα βήματά μας να γίνονται ΜΟΝΟΝ προς τα εμπρός και χωρίς πισωγυρίσματα για βλακώδεις λόγους ή ακόμα χειρότερα άνευ λόγου και αιτίας.


--Edit τα greeklish έφυγαν
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Δηλαδή ρε Νίκο όλοι συμφωνείτε στην ένωση δυο τελείως διαφορετικών forum και την πραγματοποιείτε κ όλας?Που δεν έχουν όχι μόνο καμία σχέση πολιτικής και οργάνωσης αλλα ούτε καν συνέχεια το ένα με το άλλο?Τι άκρη θα βγει δλδ?Θα μπορούμε να γράφουμε στο section "PWN_SV3EAZ" και "PWN_Pyrap" ?Τι μπέρδεμα επιδιώκετε και γιατί?Σε τι θα βοηθήσει είπαμε στην ιστορία του PWN?Σε τι το PWMN?Δεν είδα επιχειρηματολογία για ένα τέτοιο εγχείρημα. Και δε μιλάμε για host και admins αλλά για πολλές ώρες αρκετών απο εμάς που δε γράφουν εδώ η στο PWN παλιότερα μόνο για εντυπώσεις αλλά για να διαδώσουν και γνώση την οποία που και πως θα βγάζει άκρη ο αναγνώστης?Θα postarei στις υπηρεσίες του PWMN ή του PWN?

Διαφωνώ κάθετα..γυρίστε αυτό το forum σε SPN και δείχτε το σαν ιστορία του SPN και το παλιό του PWN αντίστοιχα και πάμε σε νέο forum αν επιμένει τόσο mp..γιατί κανείς άλλος δεν έδειξε οτι θέλει κάτι τέτοιο ούτε ο Blacky που είναι απο το 2002 στο PWN.

Σε αντίθετη περίπτωση να περιμένετε 2000 posts με αρκετές φώτος και γνώση και και..να γίνουν τελίτσες..δε θα γίνουμε πιο ηλίθιοι απ ότι είμασταν μέχρι τώρα σαν εικόνα για έναν mp έλεος. Η τουλάχιστον δε θα γίνω εγώ μαζί σας. Αρκετά με τη νοημοσύνη μας ιστορία = μουσείο που μπορείς να μάθεις αυτήν, όχι καθημερινή συμμετοχή. User merge κάντε..forum merge απο εμένα όχι, αν και αυτό ηλίθιο θα είναι με ένα κάρο άτομα που δεν υπάρχουν καν.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Εγώ ρε παιδιά γιατί θυμάμαι πως είχε υποθεί να παγώσουν και τα 2 forums αλλά να είναι προσβάσιμα μόνο για ιστορικούς λόγους, και να ξεκίναγε ένα forum από το μηδέν?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

TheKeyMaster wrote:Εγώ ρε παιδιά γιατί θυμάμαι πως είχε υποθεί να παγώσουν και τα 2 forums αλλά να είναι προσβάσιμα μόνο για ιστορικούς λόγους, και να ξεκίναγε ένα forum από το μηδέν?
Έτσι είχαμε πει..βλέπεις κάπου SPN forum να το παγώσουμε?Να βοηθήσω λίγο μήπως κάποιος συνέβαλε (βάλε και την καλή θέληση όλων σ αυτό) στο να μην βλέπεις SPN forum με γκρίνια κτλ και γκρινιάζει πάλι?Να παγώσουμε το forum του pwmn σηζητάμε πια?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Blacky wrote:δεν περίμενα να τα καταλάβεις :P
Τελικά όλοι την ίδια νοοτροπία έχετε μου φένεται...


Θανάση (sfin) συμφωνώ μαζί σου. Στην μέχρι τώρα πορεία του PWMN έχει βοηθήσει ΜΟΝΟ η καλή θέληση των μελών του ex-SPN, καθώς και η πολύτιμη συμβολή ακομπλεξάριστων κι αμερόληπτων ατόμων του ex-PWN, όπως ο Αντρέας (PF), που κατ'εμέ βλέπει πολύ πιο μπροστά από το 99% των ex-PWN μελών και το αποδεικνύει έμπρακτα και χωρίς μάλιστα την παραμικρή ανούσια πολυλογία.

Για το forum merging τώρα (τη διαδικασία) αρμόδιοι είναι οι admins του κάθε forum που έχουν και τις αντίστοιχες γνώσεις (korki, tweety, itmy & trv), όμως σαν ιδέα, η δική μου άποψη είναι ΑΝ τελικά γίνει αυτή η ενωποίηση, θα ήταν να μείνει παγωμένο για ιστορικούς (αφού κάποιοι το θέλουν έτσι) λόγους και τα όποια νέα posts να συνεχίσουν να γίνονται στο ΝΕΟ από τον Ιούνιο forum με το όνομα PWMN... Έχει δίκιο ο sfin σε αυτό που λέει, η καλή θέληση όλων άλλαξε το SPN forum σε PWMN πολύ καιρό τώρα. Δεν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να παγώσει από το εν λόγω forum.

Και κάτι τελευταίο περί Admin προερχομένου από το ex-PWN που ειπώθηκε σε προηγούμενο post του MP νομίζω: Εφόσον (και λογικό κατ'εμέ) πρέπει να υπάρχουν admins και από τις 2 ex-πλευρές στο από τον Ιούνιο νέο PWMN, η δική μου πρόταση για Admin θα ήταν ΜΟΝΟ για τον PF (Αντρέα) γιατί για την ώρα, θεωρώ ότι είναι ο μόνος ο οποίος που από τη μεριά ex-PWN, δε θα έβλαπτε το δίκτυο και το κοινό όραμα όλων για την μελλοντική του πορεία. Αν λοιπόν ο ίδιος θέλει να το δεχτεί, θα πρότεινα να γίνει έτσι. Δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων που έχει κάποιος ως προς το να είναι Admin/Mod, αλλά έχει να κάνει περισσότερο με τις κινήσεις/πράξεις του για το κοινό όφελος όλων...

Αυτά και νομίζω ότι είναι καιρός να μπούνε τα πράγματα στη θέση τους και να ειπωθούν με το όνομά τους.
Your mind is twisted. How can I resist it?

pf
Intel 4004
Posts: 18
Joined: Thu Mar 08, 2007 11:15 am

Post by pf »

Πανο (PanouliX) σε ευχαριστω προκαταβολικα για την προταση-προσκληση σου αυτη αλλα δεν θα την αποδεχτω για πολλους λογους (αγνωστο αντικειμενο σε μενα, ελαχιστος ελευθερος χρονος, πολλες ευθυνες κλπ). Εξαλλου ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα γραφειοκρατικα. Στο ασυρματο ειμαι για λογους hobby και μονο και δεν μπορω να δεσμευομαι απεναντι στα υπολοιπα μελη για τιποτα.

Απο κει και επειτα, σε οτι αφορα στο θεμα αυτου του post, προσωπικα δεν με ενδιαφερει πως λεγονταν το παλιο ασυρματο, ποια ειναι η ιστορια του, πως λεγεται τωρα η πως θα λεγεται το 2009. Για μενα η ουσια του πραγματος μετρταει, δηλαδη που βρισκεται τωρα το δικτυο και ποσο λειτουργικο ειναι. Ακριβως ομως επειδη ειναι ελευθερο το δικτυο δεν μπορει να υπακουει σε καθολικους κανονες. Οτι υπαρχει τωρα και οτι μπορει να γινει πρεπει να βασιζεται στην καλη θεληση ολων μας. Για μενα οι μονοι κανονες μπαινουν απο τον καθε διαχειριστη κομβου, οποιοι και να ειναι αυτοι και η ισχυ τους φτανει μεχρι την ταρατσα του.
Για τη δημιουργια συλλογου επισης δεν ενδιαφερομαι και δεν εχω σκοπο να νομιμοποιησω (με ολα τα παρελκομενα που συνεπαγονται) το χομπυ μου και την πλακα που κανω με αυτο.
"The car's on fire with no driver at the wheel. The sewers are muddied with thousands lonely suicides. A dark wind blows. The government is corrupt and we're on so many drugs with the radio on and the curtains drawn. We're trapped in the belly of this horrible machine and the machine is bleeding to death
The skyline was beautiful on fire all twisted metal stretching upwards. Everything washed in a thin orange haze. I said, "Kiss me, you're beautiful.. These are truly the last days"

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Panoulix υπάρχουν πολλά ακομπλεξάριστα άτομα απο το ex-PWN δεν είναι μόνο ο pf. Για αυτό που προτείνεις για τον pf θα συμφωνήσω μαζί του..τον προτιμώ hobbista..με το 7ο if θα είναι ο πιο κεντρικός και ο no1 σε links κόμβος που έχει προσφέρει στο δίκτυο της Πάτρας με uptime και bw. Είναι ο 1ος απο ex-PWN που δε κόλωσε σε ονόματα και routing και ένωσε τα 2 δίκτυα μαζί με το pyrap στην πράξη και όχι στα λόγια. Αυτό δείχνει την νοοτροπία του hobby και της προσφοράς, την νοοτροπία δλδ που θα έπρεπε όλοι να έχουν, την ουσία όπως λέει..κάτι που χάνεται συστηματικά και προπαγανδιστικά καιρό τώρα σε όλη τη διαδρομή που έχω δει στα 3 μεγάλα δίκτυα της Πάτρας (σαν ονόματα) και απο συγκεκριμένα ονόματα.

Θα έπρεπε να συζητάμε για το πως θα γίνει πιο δυνατή η δυτική πλευρά της Πάτρας σε bblinks και όχι σε APs. Ο κόμβος του grigori (το 2ο στολίδι της Πάτρας δλδ για εμένα) κάθεται με 2-3 ifs ελεύθερα και ενωμένος με την ανατολική πλευρά απο 2 μεριές και με clients στο AP του. Κανείς απ την παρέα που τηρεί σιγή και κανείς απ αυτούς που φωνάζουν για το πως να κλείσει και το ενεργό forum του PWMN δεν ασχολείται με αυτή την ουσία. Να βγάλει ένα bb μαζί του, να ενδυναμώσει το δίκτυο, να προσφέρει έστω και ζητώντας βοήθεια. Περιμένουν τι θα πει ο τσοπάνης για να ακολουθήσουν..Θα έπρεπε να σηζητάμε για πρωτόκολα δρομολόγησης καθώς απο τα πολλά bb το routing table και ο ospf δεν εκμεταλέυται καν το διαμάντι κορμό που υπάρχει με πολλάπλά links-rings. Αλλα δυστηχώς μερικοί περιμένουν τον τσοπάνη..λυπάμαι που γυρνάω στις παλιές μου απόψεις για τσοπάνη και πρόβατα. Λυπάμαι που τα πρόβατα παίρνουν απλά μάτι για το τι θα πει ο τσοπάνης. Τους προκαλώ ν αφήσουν ήσυχο το PWMN και την πορεία ανάπτυξης που διαγράφει σε λιγότερο απο 1 χρόνο ζωής. Όσα δε κατάφερε κανένα δίκτυο πριν, τα κατάφερε το PWMN σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, κάνοντας τα αδύνατα δυνατά και ενώνοντας 3 δίκτυα που είχαν διασπαστεί απο τσοπάνηδες και πρόβατα. Ίσως γι αυτό "θέλουμε" η αρχαία ιστορία να μπερδευτεί με τη νέα..ίσως γι αυτό θέλουμε να μπερδευτεί ο αναγνώστης του forum.

Τα παραπάνω είναι η ουσία και το hobby που λέει ο pf και θα έπρεπε να κυνηγάμε. Βαρέθηκα να γράφω τ αυτονόητα και να συμφωνώ στα παράλογα..ελπίζω να βαρεθείτε όλοι κάποτε.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Θανάση επιστρέφεις σε προσωπικές επιθέσεις, σε τσομπάνηδες και πρόβατα. Δε νομίζω ότι προσφέρεις κάτι, παρά μόνο οξύνεις την ένταση και απαξιώνεις άτομα που έχουν προσφέρει στο παρελθόν και θα προσφέρουν και στο μέλλον. Είναι ο λάθος δρόμος και όντας και moderator θα έπρεπε να modareis πρώτα τον εαυτό σου.

Για το θέμα της ενοποίησης των forum. Πραγματικά thekeymaster η αρχική πρόταση ήταν το πάγωμα και των δύο φόρουμ και η δημιουργία νέου. Επειδή όμως το φόρουμ του SPN ήταν πρόσφατο αλλά και αρκετά ενεργό, συμφωνήσαμε να παραμείνει αυτό ως έχει και κάποια στιγμή να ενσωματώσουμε και το φόρουμ του PWN. Προφανώς και οι περισσότερες περιοχές του φόρουμ του PWN θα είναι κλειδωμένες. Άλλες (πχ Αγγελίες) θα ενωθούν με τις υπάρχουσες. Άλλες (πχ περιοχές κόμβων που υπάρχουν ακόμη - βλέπε PWN_Zion) απλώς θα μετονομαστούν σε PWMN_Zion και θα συνεχίσουν. Αλλά το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ είναι πως το συνολικό αποτέλεσμα θα δείχνει πως έχει μια ζωή και μια ιστορία 6 χρόνων και όχι 10 μηνών. Με την ενσωμάτωση των userids θα φαίνεται πως υπάρχουν μέλη από το 2002. Θα φαίνεται πως το πρώτο post είναι από το 2002. Αν δε καταλαβαίνετε γιατί αυτό είναι καλό, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να το εξηγήσω άλλο. Δεν πρέπει να φοβάστε πως με αυτό τον τρόπο αλλοιώνεται το PWMN. Κάθε άλλο. Αγκαλιάζει την ιστορία του και δείχνει σε όλους ότι δεν είναι χθεσινό, είναι η μετεξέλιξη μίας προσπάθειας που ξεκίνησε πριν 6 χρόνια.

@tweety: Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις για κάτι που είναι αληθές όπως ακριβώς το περιγράφω. Το παρόν φόρουμ είναι το φόρουμ του SPN που ξεκίνησε το Μάρτιο του 2007. Μετονομάστηκε σε φόρουμ του PWMN, αν και ακόμα υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν το SPN (πχ http://forum.pwmn.net:800/viewtopic.php?t=31) και φυσικά θα υπάρχουν, γιατί αποφασίσαμε αυτό να είναι η βάση για το φόρουμ του PWMN. Με τη διαφορά πως όσο δεν ενσωματώνει το φόρουμ του PWN, εξακολουθεί να είναι κυρίως το φόρουμ του SPN. Δεν προσπαθώ να δημιουργήσω εντυπώσεις, απλώς επισημαίνω την πραγματικότητα. Με ρώτησες αν αναλαμβάνω το merge και σου απάντησα. Σου απάντησα πως το αναλαμβάνω, σου απάντησα επίσης πως δε πιστεύω πως πραγματικά έχετε τη βούληση να αναλάβω κάτι τέτοιο. Περιμένω την απάντησή σου.

edit: ο jnk ψάχνει link εδώ και καιρό. Συνδέθηκε κάποια στιγμή με το TEI και μετά το link χάθηκε χωρίς να έχει ενημέρωση από κανέναν. Έχει 2 ελεύθερα interfaces και έχει κάθε διάθεση να βγάλει links, είτε με grigoris είτε με όπου μπορεί.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Είπα οτι λυπάμαι που το αναφέρω. Αλλά η ομάδα στην οποία αναφέρθηκες δε τοποθετήθηκε στο θέμα ποτε. Αν πιστέυεις οτι έτσι θα αναδειχτεί η ιστορία και το πιστέυουν και οι υπόλοιποι νομίζω οτι δεν είμαι εμπόδιο. Απλά τονίζω και δείχνω με τα λεγόμενα μου αλλα και τις ως ώρας τοποθετήσεις που βλέπουμε, οτι απ ότι φαίνεται το πιστέυεις μόνο εσύ και ο trv και ο korki?. Η γνώμη μου είναι οτι το να διαβάζει ο νέος χρήστης για 50κ limits, ομηρικούς καυγάδες όχι μόνο μ εμένα αλλά με πολλούς και άπειρα posts που θέλουν mod και δεν έγιναν ποτέ, η να βλέπει εγγραφές που δεν υπάρχουν και ξαφνικά να γίνουμε 2000 μέλη είναι κοροϊδία απέναντι στην ιστορία,σ αυτούς που τη δημιούργησαν, σ εμάς τους ίδιους και όσους μας διαβάζουν. Να σου επισημάνω οτι τα πρόβατα και οι τσοπάνηδες δεν είναι προσωπική επίθεση αλλά γεγονός..και εγώ ήμουν κάποτε πρόβατο. Να σου επισημάνω οτι η ιστορικότητα του PWN μ ενδιαφέρει και εμένα. Αυτό φαίνεται σε πολλά. Δεν είπα να χαθεί, είπα να μπει στο μουσείο.

Tο παρών forum αν είναι του SPN για μερικά posts που δεν έχουν αλαχτεί τότε πόσο μάλλον αυτό που θες να ενσωματώσεις εδώ ήταν και θα είναι του PWN. Μη μου πεις οτι θα γίνει forum του PWMN μετά τα λεγόμενα σου και την ενσωμάτωση. Η ιστορική αναδρομή, το πάγωμα του forum του pwn και η διόρθωση ακόμα και απο εσένα σημείων που αναφέρουν το SPN εδώ είναι για εμένα η καλύτερη λύση. Αν εσύ,ο korki και ο trv συμφωνείτε στην κοροϊδία της ένωσης με τα επιχειρήματα που δίνεις μόλις σήμερα, μιλώντας για πρόβατα και βγάζοντας πια εμένα έξω απ αυτά, θα πω οτι πρέπει να συμφωνήσουν και άλλοι για να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να σιωπούν πέρνοντας μάτι απλά.

offtopic: o jnk μπορεί να στείλει pm στο grigori, τον blacky που είχαν και παλιότερα link, τον iano που έχει ελέυθερο if μετά τη μετακόμιση σου ktl ktl. Το tei παρόλο που του προσφέραμε εξοπλισμό δωρεάν για το συγκεκριμένο σκοπό αποφάσισε να μεταφέρει τον κόμβο του σε άλλη θέση (με ηλίθιες προφάσεις) με αποτέλεσμα να μην έχει καν οπτική με τον jnk. Κάναμε ότι μπορούσαμε γι αυτό το link. Ας κάνει και κανείς άλλος πια χωρίς δικηγόρους στη μέση. Για την ιστορία ο εξοπλισμός που δώθηκε στο tei θα γυρίσει πίσω ώστε να βοηθήσει το δίκτυο πραγματικά και όχι για τα συμφέροντα ανθρώπων που μας κρέμασαν σα δίκτυο. Στην αρόη δεν υπάρχει if που να μπορέσει να του βγάλει link. Όπως βλέπεις παρόλο που μερικοί ζουν ακόμα και εκτός Πάτρας έκαναν οτι μπορούσαν γι αυτό το link..ενώ φίλοι και παρέα που ζουν δίπλα δεν ενδιαφέρθηκαν καν. Ενώ άλλοι το τονίζουν σαν απαίτηση σε άσχετους βλέπε εσένα στο offtopic edit σου.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Θανάση, πραγματικά προσπαθώ να απαντώ σε ήρεμο κλίμα και μένοντας στην ουσία αλλά δυναμιτίζεις συνέχεια το κλίμα, κάνοντάς με να πιστέψω πως θες να γίνει καυγάς. Δε σκοπεύω να ξανακάνω καυγά.

Το edit ήταν για να απαντήσω στο θέμα της δυτικής πλευράς. Το τι έγινε και τι δεν έγινε με το ΤΕΙ δε το ξέρω, εγώ μετέφερα τη θέληση του jnk για link. Το παιδί είναι εκτός δικτύου εδώ και καιρό και δεν ξέρει κανέναν grigori. Με ianos δε βγαίνει link, δοκιμάσανε. Με blacky βγαίνει αλλά ο blacky αυτή την περίοδο δε θέλει να βάλει άλλο interface, κι αυτό νομίζω είναι δικαίωμά του. Αν είναι να πω στο jnk να επικοινωνήσει με grigori. Δεν έκανα το edit για να την πω σε κανέναν.

Στα του φόρουμ νομίζω εξάντλησα την επιχειρηματολογία μου, δεν επανέρχομαι. Στην τελική δώστε μου την ευκαιρία να κάνω ένα join, δείτε το αποτέλεσμα, και αν σας φαίνεται άσχημο ή πως υποβαθμίζει και δεν αναβαθμίζει αυτό που λέμε PWMN, δε το ανεβάζουμε στον αέρα.

Προσωπικά θα επιμείνω σε αυτό το θέμα μιας και ήταν μέσα στα αρχικά συμφωνηθέντα.

mp

User avatar
Oz
Intel 80286
Posts: 136
Joined: Thu Mar 08, 2007 6:11 pm
PWMN Wind Node ID: 112
Location: Azeroth
Contact:

Post by Oz »

MP:Συνδέθηκε κάποια στιγμή με το TEI και μετά το link χάθηκε χωρίς να έχει ενημέρωση από κανεναν.


http://forum.pwmn.net:800/viewtopic.php?t=447&start=30

Μην λες αρλουμπες τον ειχα ενημερωσει τον ανθρωπο

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Ε,μετα τον φιλο μου τον Βασιλη πρεπει να πω και εγω τη γνωμη μου.. :D !!

1) Για το forum δεν ειμαι αντιθετος σε ενα merge, αλλα θελει πολλη προσοχη. Για παραδειγμα δε γινεται να ειναι να ειναι ανοιχτα τα topics κομβων που ανηκουν στην ιστορια ή που δε γνωριζουμε με σιγουρια αν ειναι up. Και τι θα γινει με τα duplicates? Για παραδειγμα για το pyrap θα βλεπουμε ως adminsitrator τον sf1n4k1 ή τον terrorist ή κανεναν πλεον?? Αυτοι οι παλιοι κομβοι θα πρεπει να επισημαινονται με εναν εμφανη τροπο για να μην μπερδευεται καποιος καινουριος στο forum (πχ. ex-psilap).
Με τα tutorials τι θα γινει? Σιγουρα αρκετα απο το pwn πρεπει να μπουν στο μουσειο μιας και δεν εχουν πρακτικη εφαρμογη πλεον! Για να μη μιλησουμε για υπηρεσιες δικτυου και routing! Γενικως συμφωνω οτι μπορει να γινει, αλλα υπαρχουν πολλες λεπτομερειες για να μην καταντησει φαιδρο!
Οσο για τα members για εμενα τουλαχιστον δεν παιζει κανεναν ρολο το join date. Το οτι μπηκα στο pwn το 2002 δε με κανει καθολου πιο μαγκα απο κανεναν εδω μεσα παρα μονο το τι προσφερω πλεον στο δικτυο και για την ακριβεια δε θα ηθελα να συσχετιζομαι με τους πρωτους καιρους(γι'αυτο και αλλαξα nick). Ειτε μεινω ως εχω ειτε γινω BlueGene με 6000 posts ειτε avacus με 4 μου ειναι ακριβως το ιδιο!

2) Οσον αφορα την πολιτικη του δικτυου οπως ειπα δεν εχω καλες αναμνησεις απο το pwn και γι'αυτο εφυγα πριν καν συμπληρωσω μισο χρονο! Αυτο που εισεπραττα εγω τοτε ως client-μπορει και να κανω λαθος βεβαια- ηταν πως οι ΑΡ-ουχοι αποτελουν κλικα! Σαφως και δεν μπορει να βασιστει η διαχειριση του δικτυου σε αναρχοκομμουνιστικο μοντελο οπως λεει ο mp διοτι ΥΠΑΡΧΕΙ κεφαλαιο.. Και προκειται για το κεφαλαιο που εχει διαθεσει ο καθενας μας απο 50 ευρω εως και μερικες χιλιαδες! Κανενας δεν μπορει να υποδειξει τι θα κανει καποιος με τον εξοπλισμο του και τη πολιτικη θα ακολουθησει. Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει, ομως, και αυτοι που εχουν διαθεσει τα περισσοτερα,δλδ η ΑΡ-ουχοι, να αποτελουν κλικα μεταξυ τους! Αυτο μου αρεσει στο δικτυο στην τωρινη του μορφη που ειναι μια παρεα ολοι (κι ας εχουν ενα "ιδιαιτερο" ταμπεραμεντο :D )! Και αυτο δεν αλλαζει τωρα που ειμαι στην απεναντι οχθη ως κομβουχος μιας και εχω δει ποσο ασχημο ειναι.

3)Οσον αφορα τον συλλογο εγω πιστευω οτι θα ηταν προτιμοτερη στην περιπτωση μας για τους ιδιους σκοπους η ιδρυση μιας αστικης μη κερδοσκοπικης εταιρειας! Προσφερει πολλες ευκολιες και ειναι πιο ευελικτη απο εναν συλλογο! (αυτο μπορουμε να το συζητησουμε καποια στιγμη ολοι μαζι απο κοντα) Να υπενθυμισω πως στην Σαλονικα τετοια ζητηματα ενωσης λυθηκαν αναμεσα σε ΤΡΙΑ δικτυα εδω και πολυ καιρο και εντελως "αναιμακτα" και ας υπαρχουν δικτυα εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας..(βλ wtess) Ισως εδω να ειναι και η παγιδα βεβαια γιατι 2 πανομοιοτυπα δικτυα (σχετικα με την υλοποιηση και τους στοχους τους) εχουν ακριβως τις ιδιες αξιωσεις-απαιτησεις.. :roll:

PS. Με τον jnk2 ειχα επικοινωνησει εγω.Πρωτα του εστειλα ενα pm αρχες σεπτ. το οποιο δε διαβασε και το ακυρωσα. Μετα του εστειλα αλλο ενα 27 σεπτ και το διαβασε 18 οκτ! Εκανα ενα scan με panel σε b, αλλα δεν ακουσα το ΑΡ του. Πιθανολογησα πως δεν κοπτεται κιολας..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Οκ έτσι ναι..και με τις προτάσεις grigori να το δούμε ή μάλλον να σας δούμε,όσοι αποφασίσετε να το κάνετε, γιατί είναι δύσκολο εγχειρημα.. Για jnk κτλ απάντησαν και ο grigoris και o Οz. Δε μπορει εσύ να λες οτι το παιδί δεν έχει link και δεν ξέρει κανένα grigori..και απο okt να έχουν επικοινωνήσει χωρίς καμία προσπάθεια-αποτέλεσμα..τι δείχνει αυτό?Δέχομαι οτι δεν είναι μπηχτή..πως να το ερμηνέυσω?Κακή δικηγορία?

Συγνώμη αν δυναμιτίζω το κλίμα αλλά η όλη κατάσταση και η αντιμετόπιση απο το ένα θέμα στο άλλο χωρίς μπηχτές αλλά με κακούς δικηγόρους το δυναμιτίζει έτσι κ αλλιώς.

Πάμε στα έργα. Σήμερα το δίκτυο απέκτησε άλλα 2 link-ring. Μπράβο σε pf και astrapogianno.

User avatar
nio2131
Avacus
Posts: 5
Joined: Thu Nov 01, 2007 4:05 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by nio2131 »

επειδη καπου διαβασα για tutοrials τουλαχιστον αυτο παιδια δουλεψτε το λιγο οταν μπορεσετε γιατι καποιοι τα χρειαζομαστε (δεν μιλαω μονο για μενα )

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Post by neoplan »

nio2131 wrote:επειδη καπου διαβασα για tutοrials τουλαχιστον αυτο παιδια δουλεψτε το λιγο οταν μπορεσετε γιατι καποιοι τα χρειαζομαστε (δεν μιλαω μονο για μενα )
Wikiiiii
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

Post Reply