ΣΧΟΛΙΑ - Συνέπειες Αρχών Λειτουργίας DOMAIN PWMN.NET

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Εγώ πιστεύω πως αν θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό που ξεκίνησε το καλοκαίρι, τότε δε σκαλίζουμε το παρελθόν, αλλά σκαλίζουμε και κλαδεύουμε τα λόγια μας. Ο νοών νοήτω...

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Tα SPN και PWN δεν θα επρεπε να αναφέρονται καν. Επρεπε να χουν λείξει εδώ και καιρό

ενα 6μηνο τώρα αναλώνεστε στα ίδια.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

TheKeyMaster wrote:Έχει καταντήσει αηδία όλο το σκηνικό. Νοιάζεστε για την έξω εικόνα, αλλά δε βλέπω να προσπαθείτε να κάνετε και κάτι. Λυπάμαι.
Θανάση, μπορείς να μου απαντήσεις στο εξής; Εσύ θεωρείς σωστό να έχουμε όλοι στα ssid μας το pwmn.net_* ενώ ξεκαθαρίστηκε από τους tweety/korki πως το pwmn.net domain και οι υπηρεσίες τους είναι προσωπική τους ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ;

Θεωρείς σωστό πως ενώ συμφωνήσαμε όλοι να έχουμε ένα δίκτυο με ssids pwmn.net_* και δείχνοντας καλή πίστη στον ιδιοκτήτη του domain korki, έγινε από την Πέμπτη και μετά αυτή η "αποσαφήνιση" - κοροϊδία θα έλεγα εγώ - της "ιδιοκτησίας" των korki/tweety;

Θεωρείς λάθος που διαμαρτυρόμαστε γι' αυτό; Πρέπει να σωπάσουμε και να το αποδεχτούμε έτσι απλά;

Απάντησέ μου σε παρακαλώ γιατί η γνώμη σου μου είναι σεβαστή, και είσαι κι εσύ από τα άτομα με μεγάλη ιστορία σε αυτό που λέμε "ασύρματη κοινότητα Πάτρας".

mp

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

mp wrote: Μπορείτε να δεχτείτε ένα ssid που να μη παραπέμπει στο ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ site των tweety/korki και να παραμείνει το δίκτυο ενιαίο και ομοιόμορφο, ή να αναγκάσετε τους διαφωνούντες να αλλάξουν ssid και να επέλθει η ρήξη. Σε κάθε περίπτωση το μπαλάκι είναι στα χέρια σας και η ρήξη αν επέλθει σας βαρύνει εξ' ολοκλήρου.
mp
Μα δεν υπαρχει και κατι αλλο! Τι να βαλουμε? wana.gr? Ας βγει και κατι αλλο και αν ειναι της προκοπης το βλεπουμε!

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

@thekeymaster
Ειναι περισσοτερο απο προφανες οτι οι tweety/itmy/korki δεν θελουν καμια ενωση και σχεση με οποιουσδηποτε εχουν διαφορετικες αποψεις, και το εκαναν ξεκαθαρο.

Και φυσικα δεν θα υπηρχε καμια ενωση απο την αρχη, αν ξεκαθαριζαν τοτε οτι θα εχουν φιλοσοφια 'δικο μου ειναι κανω οτι γουσταρω' και 'εγω εχω κανει το register αρα ειναι δικο μου και οποιος δες συμφωνει μαζι μου στο καλο'.

Ειπαμε να ενωθουν δυο δικτυα με σεβασμο το ενα προς το αλλο, οχι να βαλουμε τσιφλικαδες στο κεφαλι μας.
Και τωρα ξαφνικα προεκυψε πως το pwmn.net δεν ειναι του δικτυου αλλα του tweety/korki και ο κανουν οτι θελουνε.. Αυτα δεν υπαρχουν πουθενα :/

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο που τρώγεστε. Υπηρεσία είναι και το forum, υπηρεσία είναι και ο ftp server. Αν κλείσει ο Πάνος (λέμε τώρα) τον FTP server του, θα έρθετε να γκρινιάζετε συνέχεια και να γράφετε συνέχεια? Εκεί δηλαδή δεν έχετε τσιφλικάδες? Για εξηγήστε μου εσείς τώρα το γιατί.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Πάνο το οτι τους βρίζω με κάθε ευκαιρία δείχνει αν θεωρώ σωστή την κίνηση αυτή η όχι. Θεωρώ πολυ σωστή τη διαμαρτυρία σας. Είναι και δική μου αν το θες απλά..έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά. Δε πιστέυω οτι η διάσπαση είναι η λύση όμως.

Απ την άλλη ίσως αν μερικοί βάζατε τη λογική κάτω θα βλέπατε οτι ένα domain και ένα host χωρίς σύλλογο πάντα κάποιου ιδιοκτησία θα είναι. Θα βλέπατε πως αν δεν είχαν αργοπορήσει και δε τους πιέζαΜε δε θα ξεστόμιζαν κάτι τέτοιο. Θα βλέπατε πως ακόμα έχουν το forum του pwmn εδώ και πως δε θα το πουλήσουν/γκρεμίσουν/διαλύσουν ποτέ. Θα βλέπατε πως δουλέυουν για το pwmn καιρό τώρα απλά σε πολλά όπως και όλοι μας δεν ήταν έτοιμοι να τ αποδεχτούν.

Έχω βαρεθεί να πονάω γι αυτό το δίκτυο και ν αλλάζω ssids σε κόμβους και wind..έχω βαρεθεί να ξεχωρίζω τι έγινε στο pwn, spn , pwmn, sv3eaz..ενώ όλα είναι ΕΝΑ γμτ..τα παιδιά προσπάθησαν με αυτή τη κίνηση να σταματήσουν τη γκρίνια..επι της ουσίας..και μη λες μόνο κόρκι/tweety είναι και itmy/under απο πίσω..άλλο αν καταθέτουν η όχι τις απόψεις τους..έχουν μάθει να βγάζουν links, να πηγαίνουν μπροστά, να προσφέρουν...όχι να κάνουν πολιτική σου ξαναλέω..σε γνωρίζω και τους γνωρίζω..δίνουν έυκολα..δε δίνουν με πίεση..όπως κανείς μας πιστέυω.

Μας πούλησαν οκ..ας βγούμε στο πεζοδρόμιο να μαζέψουμε λεφτά να μας αγοράσουμε παλι. Αυτό δεν είναι λύση αξιοπρέπειας απ τη στιγμή που ακόμα μας προσφέρουν στέγη και θα μας την προσφέρουν για πάντα.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

TheKeyMaster wrote:Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο που τρώγεστε. Υπηρεσία είναι και το forum, υπηρεσία είναι και ο ftp server. Αν κλείσει ο Πάνος (λέμε τώρα) τον FTP server του, θα έρθετε να γκρινιάζετε συνέχεια και να γράφετε συνέχεια? Εκεί δηλαδή δεν έχετε τσιφλικάδες? Για εξηγήστε μου εσείς τώρα το γιατί.
Θανάση, δεν είναι το ίδιο. Είναι άλλο ο ftp server του mp, και άλλο το site/forum του pwmn.net, όταν έχουμε συμφωνήσει αυτό το pwmn.net να είναι στο ssid όλων των κόμβων του δικτύου. Το ένα είναι προσωπική υπηρεσία που εκφράζει εμένα, το άλλο είναι η εικόνα όλου του δικτύου (αφού συνδιάζεται και με το ssid) προς τα έξω.

Σε παρακαλώ πολύ να μου απαντήσεις όταν μπορείς στα ερωτήματα που σου έχω θέσει.

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote: Θανάση, δεν είναι το ίδιο. Είναι άλλο ο ftp server του mp, και άλλο το site/forum του pwmn.net, όταν έχουμε συμφωνήσει αυτό το pwmn.net να είναι στο ssid όλων των κόμβων του δικτύου. Το ένα είναι προσωπική υπηρεσία που εκφράζει εμένα, το άλλο είναι η εικόνα όλου του δικτύου (αφού συνδιάζεται και με το ssid) προς τα έξω.

Σε παρακαλώ πολύ να μου απαντήσεις όταν μπορείς στα ερωτήματα που σου έχω θέσει.

mp
Το μόνο που θεωρώ οτι πρέπει να ειπωθεί είναι οτι το forum είναι μια πλατφόρμα/μέσο έκφρασης, και οτι ο καθένας εκφράζει ελεύθερα τον εαυτό του. Οτιδήποτε άλλο , καθολικά κοινά αποδεκτό δεν μπορεί να υπάρξει όπως σωστά παρατήρησαν άλλοι. Και εσύ σαν mp γράφεις εδώ αυτό που σε εκφράζει και ο trv και ο οποιοσδήποτε άλλος πληρώντας τον κανονισμό λειτουργίας (netiquette). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βρεθεί ένα σχήμα καθολικής έκφρασης (και το τονίζω ιδιαίτερα αυτό) όταν οι διαδικασίες είναι ρευστές, καθώς το κάθε τι θα απαιτεί πλήρη/απόλυτη ομοφωνία για να επιτευχθεί αυτό το καθολικά κοινό. Όλα τα υπόλοιπα που γράφονται επιμένω είναι μόνο για τον εντυπωσιασμό και για πλήγμα της αξιοπρέπειας μας/ήθους μας καθώς οι προτάσεις που περιγράφονται στο "Κουβέντα με τους admins" δεν φαίνεται να καλύπτουν όλους τους μετόχους του δικτύου. Εγώ ξαναλέω οτι στα πλαίσια της κοινοχρησίας δεν μπορεί να λειτουργήσει κάτι (πέραν ενός επίσημου site, βήμα έκφρασης ενός συλλόγου και το οποίο πάλι δεν θα είναι κοινόχρηστο θα ανήκει στον σύλλογο και θα υπάγεται νομικά και διοικητικά στους κανόνες που αυτός θα θέτει).
Αυτό που έχει ειπωθεί από την πλευρά μας είναι οτι ενώ η διαχείριση του παρόντος forum είναι αδιαπραγμάτευτη (προς το παρόν) το περιεχόμενο είναι ρευστό και το καθορίζουμε όλοι μας.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

korkakak wrote: Αυτό που έχει ειπωθεί από την πλευρά μας είναι οτι ενώ η διαχείριση του παρόντος forum είναι αδιαπραγμάτευτη (προς το παρόν) το περιεχόμενο είναι ρευστό και το καθορίζουμε όλοι μας.
Αυτό θα έπρεπε να τους καλύπτει όλους..το περιεχόμενο μας νοιάζει και όχι σε ποιον απο εμάς ανήκει.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:
korkakak wrote: Αυτό που έχει ειπωθεί από την πλευρά μας είναι οτι ενώ η διαχείριση του παρόντος forum είναι αδιαπραγμάτευτη (προς το παρόν) το περιεχόμενο είναι ρευστό και το καθορίζουμε όλοι μας.
Αυτό θα έπρεπε να τους καλύπτει όλους..το περιεχόμενο μας νοιάζει και όχι σε ποιον απο εμάς ανήκει.
Οπότε αφού το περιεχόμενο το καθορίζουμε όλοι μας, αν οι περισσότεροι επιιθυμούν την καταχώρηση διαφημιστικού υλικού στη πρώτη σελίδα του portal, η ομάδα διαχείρισης θα τις συμπεριλάβει ή θα αρνηθεί;
Αν οι περισσότεροι επιθυμούν το merging με το παλιό φόρουμ του pwn, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;
Αν οι περισσότεροι επιθυμούν στο φόρουμ να γράφουμε με greeklish, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;

Και τι θα γίνει αν κάποια από τα παραπάνω ή άλλα ενδεχόμενα δε τα επιθυμούν οι περισσότεροι, αλλά είναι μοιρασμένοι στα δύο χωρίς σαφές προβάδισμα μίας ή άλλης θέσης;

Νομίζω καταλαβαίνετε που το πάω με τις ερωτήσεις. Πως μπορεί η θέληση του korki να είναι η καλύτερη αλλά μόνο διαδικασίες ορισμένες με σαφήνεια μπορούν να διασφαλίσουν πως τελικά δε θα αποφασίζει για το περιεχόμενο η ομάδα διαχείρισης.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ας απαντήσει ο Νίκος λοιπόν. :-) Αν και νομίζω οτι θα το δέχονταν...δεν σκάλωσαν σ αυτό το θέμα γενικά..σκάλωσαν με το να τους ορίσουμε το host σε κάποιον που δεν εμπιστέυονται μέσω κάποιου που δεν εμπιστέυονται..εκεί νομίζω ξεκίνησαν όλα..στο θέμα διαχείρησης καθαρά. Το forum-merge το σηζήτησαν χωρίς αντιδράσεις και σίγουρα θα δέχονταν εκεί την πλειοψηφική απόφαση ;-) Καταλαβαίνεις που το πάω..

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

sf1n4k1 wrote:Το forum-merge το σηζήτησαν χωρίς αντιδράσεις και σίγουρα θα δέχονταν εκεί την πλειοψηφική απόφαση
μαρεσει η σιγουρια σου :lol:

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

@mp
Ποιες ειναι οι "διαδικασιες ορισμενες με σαφηνεια που θα μας διασφαλισουν" τα παραπανω που λες? Αναλυσε τες αν μπορεις να δουμε αν μπορουν με το υπαρχον σχημα του δικτυου να υπαρξουν πραγματικα (γιατι ουσιαστικα αυτο ακριβως αμφισβητουμε).
Death to all Fanatics

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Από τη στιγμή Πάνο που το παρόν δίκτυο δεν έχει κάποια νομική υπόσταση, σύλλογο ή ότι άλλο ταιρίαζει καλύτερα, τότε εγώ προσωπικά πιστεύω πως η λέξη επίσημο είναι απλά μια ταμπέλα. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα είναι ο ιδιοκτήτης μιας υπηρεσίας, όποια και αν είναι αυτή.

Τώρα να πω και τι σκέφτομαι για το αν συνεχιστεί αυτό που καλώς ή κακώς έχει ξεκινήσει.

Κάποια στιγμή υποθέτουμε πως κάποιος/κάποιοι φτιαχνεί/φτιάχνουν ένα domain pwmn.org (ή ότι άλλο σας αρέσει, δεν έχει σημασία). Αυτό κάποιος/κάποιοι θα το είχε/είχαν αγοράσει και κατ' επέκταση κάποιου/κάποιων θα είναι ιδιοκτησία. Έρχεται ένας νέος client. Ο άνθρωπος είναι ψημένος κάργα και φτιάχνει κόμβο. Αποφασίζει λοιπόν να βάλει το pwmn.org στο SSID του γιατί έτσι του αρέσει καλύτερα. Μαθαίνει και αυτός μετά από καιρό ότι το pwmn.org είναι ιδιοκτησία κάποιου/κάποιον και καλώς ή κακώς στραβώνει. Τι θα γίνει? Θα φτιάξει το pwmn.com.gr? Άντε δηλαδή πάλι από την αρχή. Και έτσι δηλαδή θα αυτοαποκαλούμαστε ως ένα δίκτυο?

Post Reply