ΣΧΟΛΙΑ - Συνέπειες Αρχών Λειτουργίας DOMAIN PWMN.NET

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

@tkm: θα ειναι μονο τυπικα ιδιοκτησια καποιου (στην περιπτωση χωρις συλλογο). Ουσιαστικα θα ειναι ιδιοκτησια του δικτυου, καθως αυτος που θα το 'εχει' δε θα αξιωσει κυριοτητα πανω σε αυτό [του στιλ δικο μου ειναι οτι θελω κανω]. Η μονη ιδιαιτερη σχεση που θα εχει ο τυπικος ιδιοκτητης με το domain ειναι το οτι εκανε το registration και τιποτα παραπανω, που θα μπορουσε να κανει ο οποιοσδηποτε. Στο κατω κατω για 25 ευρω μιλαμε, 25 ευρω θα του δωσουν το δικαιωμα να κανει οτι θελει σε κατι που αφορα ολους?

Το αρμοδιο οργανο που θα αποφασιζει για τα του domain θα ειναι συλλογικό, θα αποτελειται απο ολα τα μελη και οι αλλαγες θα αποφασιζονται με δημοκρατικες διαδικασιες επι των μελων.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Το πρόβλημα δηλαδή εστιάζεται στο domain? Μη γίνει κάτι δηλαδή αυθαίρετα στο domain και μείνουν ξεκρέμαστοι όλοι οι άλλοι? Και ποιος εμένα μου εγγυάται πως κάποιος από το συλλογικό αρμόδιο όργανο που είναι υπεύθυνο για το x domain, δε με κρεμάσει εμένα? Τι θα γίνει τότε?

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει μια επισημη εικονα προς τα εξω απο καποιο site, και για να ειναι επισημη η εικονα, δεν πρεπει να αποφασιζει ενας ή μια ομαδα, αλλα ολοι, συλλογικά και δημοκρατικά.

Το αν θα σε κρεμασει το συλλογικο οργανο εξαρταται απο εσενα και μονο, καθώς σαν μελος θα εχεις λογο σε αυτό, και κανενας δεν θα εχει πιο ισχυρο λόγο απο εσένα.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Itmy wrote:@mp
Ποιες ειναι οι "διαδικασιες ορισμενες με σαφηνεια που θα μας διασφαλισουν" τα παραπανω που λες? Αναλυσε τες αν μπορεις να δουμε αν μπορουν με το υπαρχον σχημα του δικτυου να υπαρξουν πραγματικα (γιατι ουσιαστικα αυτο ακριβως αμφισβητουμε).
Η λέξη κλειδί είναι "διασφαλίζω". Ακόμα και με σύλλογο και νομικό πρόσωπο, η διασφάλιση δεν είναι ποτέ 100%. Από κει και πέρα το θέμα είναι τι προτιμά ο καθένας. Προτιμά δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από αυτόν που έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες (τον domain holder ουσιαστικά), ή προτιμά μία ομάδα αυτόκλητων πεφωτισμένων ηγετών που αποφασίζουν μόνοι τους; Προσωπικά προτιμώ το πρώτο, και θέλω να πιστεύω πως αυτό πιστεύει ο περισσότερος κόσμος του δικτύου.

Την ανάλυση που ζητάς θα τη δεις στην πράξη στη νέα προσπάθεια προβολής αυτού του δικτύου που θα ξεκινήσει σύντομα. Σκοπό θα έχει να είναι μία "επίσημη" εικόνα του δικτύου, γι' αυτό θα κληθούν όλοι να συμμετέχουν στις δημοκρατικές διαδικασίες.

Το σίγουρο είναι πως οι συντελεστές αυτής της προσπάθειας δε θα προσπαθήσουν να κοροϊδέψουν τους πάντες να χρησιμοποιήσουν το pwmn.net_XXXXXXX και μετά να οικειοποιηθούν το όνομα και κατ' επέκταση το ίδιο το δίκτυο.

mp

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

mp wrote:Η λέξη κλειδί είναι "διασφαλίζω". Ακόμα και με σύλλογο και νομικό πρόσωπο, η διασφάλιση δεν είναι ποτέ 100%. Από κει και πέρα το θέμα είναι τι προτιμά ο καθένας. Προτιμά δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από αυτόν που έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες (τον domain holder ουσιαστικά), ή προτιμά μία ομάδα αυτόκλητων πεφωτισμένων ηγετών που αποφασίζουν μόνοι τους; Προσωπικά προτιμώ το πρώτο, και θέλω να πιστεύω πως αυτό πιστεύει ο περισσότερος κόσμος του δικτύου.
Mp, λίγο ακόμα και θα συννενοηθούμε πλήρως! Ή με άλλα λόγια κάποιος αρχίζει και καταλαβαίνει τι παίζεται εδώ και πως ορίζεται η δημοκρατία και ποιο το νόημα της ψηφοφορίας για το host...

Mήπως αυτή η περιβόητη admin team δεν έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από τον domain holder (ουσιαστικά από την ίδια την admin team)?

Χαίρομαι που κάποιοι πραγματικά αρχίζουν και καταλαβαίνουν πως λειτουργούν τα πράγματα και δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους ή κάνουν τον κινέζο όταν τους λένε ότι έτσι είναι τα πράγματα... :wink:
Image

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

tweety wrote:Mήπως αυτή η περιβόητη admin team δεν έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από τον domain holder (ουσιαστικά από την ίδια την admin team)?
Δεν ξέρω αν δεσμεύτηκε, αλλά απέδειξε με τη στάση της πως γράφει στα παλιά της τα παπούτσια κάθε δημοκρατική εκδήλωση γνώμης (βλέπε συνάντηση Πέμπτης, βλέπε logo poll κτλ κτλ).

Το post viewtopic.php?p=8054#8054 δεν είδα να το απαντάει κανείς από το host team. Να σας τα ρίξω άλλη μία:

Οπότε αφού το περιεχόμενο το καθορίζουμε όλοι μας, αν οι περισσότεροι επιιθυμούν την καταχώρηση διαφημιστικού υλικού στη πρώτη σελίδα του portal, η ομάδα διαχείρισης θα τις συμπεριλάβει ή θα αρνηθεί;
Αν οι περισσότεροι επιθυμούν το merging με το παλιό φόρουμ του pwn, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;
Αν οι περισσότεροι επιθυμούν στο φόρουμ να γράφουμε με greeklish, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;

Και τι θα γίνει αν κάποια από τα παραπάνω ή άλλα ενδεχόμενα δε τα επιθυμούν οι περισσότεροι, αλλά είναι μοιρασμένοι στα δύο χωρίς σαφές προβάδισμα μίας ή άλλης θέσης;

Και για να απαντήσω, στη δική μας πρόταση, σε όλα τα παραπάνω η απάντηση θα ήταν να δεκτεί τη γνώμη των πολλών. Και σ' αυτά που οι γνώμες είναι μοιρασμένες, θα προσπαθούσαμε να κάνουμε μία πρόταση που να ικανοποιεί όλους.

Εσείς;

mp

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

mp wrote:Προτιμά δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από αυτόν που έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες (τον domain holder ουσιαστικά), ή προτιμά μία ομάδα αυτόκλητων πεφωτισμένων ηγετών που αποφασίζουν μόνοι τους;
Δεν κάνεις τον κόπο να μου εξηγήσεις λίγο το "ενδέχεται να καταστρατηγηθούν" μιας και το αναφέρεις? :wink:
Image

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Ενδέχεται ... δηλαδή υπάρχει το ενδεχόμενο.

Και στη δημοκρατία μπορούν να βγουν δέκα μ... με τα τανκς και να καταστρατηγήσουν τη λαϊκή εντολή. Ενδέχεται ...

mp

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Οπότε η απάντησή μου κι εμένα είναι ενδέχεται :D :D :D

Παίδες, τα συμπεράσματα δικά σας... 8)
Image

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:
sf1n4k1 wrote:
korkakak wrote: Αυτό που έχει ειπωθεί από την πλευρά μας είναι οτι ενώ η διαχείριση του παρόντος forum είναι αδιαπραγμάτευτη (προς το παρόν) το περιεχόμενο είναι ρευστό και το καθορίζουμε όλοι μας.
Αυτό θα έπρεπε να τους καλύπτει όλους..το περιεχόμενο μας νοιάζει και όχι σε ποιον απο εμάς ανήκει.
Οπότε αφού το περιεχόμενο το καθορίζουμε όλοι μας, αν οι περισσότεροι επιιθυμούν την καταχώρηση διαφημιστικού υλικού στη πρώτη σελίδα του portal, η ομάδα διαχείρισης θα τις συμπεριλάβει ή θα αρνηθεί;
Για διαφημίσεις εγώ προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος. Δεν μπορεί και δεν θα βγάλει κανείς κέρδος από εθελοντικά παρεχόμενη/υποστηριζόμενη υπηρεσία.
mp wrote: Αν οι περισσότεροι επιθυμούν το merging με το παλιό φόρουμ του pwn, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;
Αν οι περισσότεροι επιθυμούν στο φόρουμ να γράφουμε με greeklish, η ομάδα διαχείρισης θα το κάνει ή θα αρνηθεί;

Και τι θα γίνει αν κάποια από τα παραπάνω ή άλλα ενδεχόμενα δε τα επιθυμούν οι περισσότεροι, αλλά είναι μοιρασμένοι στα δύο χωρίς σαφές προβάδισμα μίας ή άλλης θέσης;

mp
Τα παραπάνω ναι θα μπορούσαν να αποτελούν θέματα συζήτησης και συλλογικής απόφασης. (Όπως έγινε και το δεχθήκαμε οι περισσότεροι στο περιβόητο meeting της πέμπτης), το θέμα είναι οτι δεν υπάρχουν διαδικασίες ακόμα...

Και μιας και απαντάω εμβόλιμα δείτε και την συζήτηση tweety με mp από πάνω για να βγάλετε μερικά extra συμπεράσματα...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Για διαφημίσεις εγώ προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος. Δεν μπορεί και δεν θα βγάλει κανείς κέρδος από εθελοντικά παρεχόμενη/υποστηριζόμενη υπηρεσία.
Άρα λοιπόν υπάρχει έστω ένα θέμα (και προφανώς θα υπάρξουν κι άλλα) που ακόμα κι αν οι περισσότεροι αποφασίσουν το περιεχόμενο να έχει διαφημίσεις χορηγών, η ομάδα διαχείρισης θα αρνηθεί.

Η διαφορά με τη δική μας αντίληψη είναι πως αν διαφωνήσει ο έχων το domain του "επίσημου" site του PWMN και δε τον εκφράζουν πια οι συλλογικές αποφάσεις, απλώς θα παραχωρήσει τη διαχείριση σε κάποιον από την πλειοψηφία. Δεσμευόμαστε ενώπιων όλων πως αυτή θα είναι η βασική αρχή των νέων υπηρεσιών. Και εκεί έγγειται η διαφορά.

I rest my case.

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

tweety wrote:Οπότε η απάντησή μου κι εμένα είναι ενδέχεται :D :D :D

Παίδες, τα συμπεράσματα δικά σας... 8)
Η απάντησή σου δεν είναι ενδέχεται. Έχει αποδειχτεί ήδη με πράξεις πως δε σέβεστε τις αποφάσεις των πολλών και κάνετε ότι νομίζετε, γιατί όπως ξεκαθαρίσατε είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ σας.

Άρα λοιπόν στην περίπτωσή σας δεν ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ, έχει ήδη ΣΥΜΒΕΙ.

mp

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Ελάτε ρε παιδιά χαλαρώστε . Μην το biiiiiiiib πάλι

moded by grigoris.. αυτα στο αλλο το forum ρε..στο "καλο"!
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:
korkakak wrote:Για διαφημίσεις εγώ προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος. Δεν μπορεί και δεν θα βγάλει κανείς κέρδος από εθελοντικά παρεχόμενη/υποστηριζόμενη υπηρεσία.
Άρα λοιπόν υπάρχει έστω ένα θέμα (και προφανώς θα υπάρξουν κι άλλα) που ακόμα κι αν οι περισσότεροι αποφασίσουν το περιεχόμενο να έχει διαφημίσεις χορηγών, η ομάδα διαχείρισης θα αρνηθεί.
Χορηγών σε ποιους και ως τι?

Είμαι και θα παραμένω κάθετα αντίθετος στην εμπορευματοποίηση του hobby μας που πας να εισάγεις.


Κατα τα άλλα με κάλυψε ο tweety για την και καλά αθηναϊκή δημοκρατία
tweety wrote:
mp wrote:Η λέξη κλειδί είναι "διασφαλίζω". Ακόμα και με σύλλογο και νομικό πρόσωπο, η διασφάλιση δεν είναι ποτέ 100%. Από κει και πέρα το θέμα είναι τι προτιμά ο καθένας. Προτιμά δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από αυτόν που έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες (τον domain holder ουσιαστικά), ή προτιμά μία ομάδα αυτόκλητων πεφωτισμένων ηγετών που αποφασίζουν μόνοι τους; Προσωπικά προτιμώ το πρώτο, και θέλω να πιστεύω πως αυτό πιστεύει ο περισσότερος κόσμος του δικτύου.
Mp, λίγο ακόμα και θα συννενοηθούμε πλήρως! Ή με άλλα λόγια κάποιος αρχίζει και καταλαβαίνει τι παίζεται εδώ και πως ορίζεται η δημοκρατία και ποιο το νόημα της ψηφοφορίας για το host...

Mήπως αυτή η περιβόητη admin team δεν έχει δεσμευτεί να εξυπηρετεί την κοινότητα και να υπηρετεί τις δημοκρατικές διαδικασίες που ενδέχεται να καταστρατηγηθούν από τον domain holder (ουσιαστικά από την ίδια την admin team)?

Χαίρομαι που κάποιοι πραγματικά αρχίζουν και καταλαβαίνουν πως λειτουργούν τα πράγματα και δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους ή κάνουν τον κινέζο όταν τους λένε ότι έτσι είναι τα πράγματα... :wink:
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Χορηγών σε ποιους και ως τι?

Είμαι και θα παραμένω κάθετα αντίθετος στην εμπορευματοποίηση του hobby μας που πας να εισάγεις.
korki, μη τρελένεσαι. Το παράδειγμα των διαφημιστικών καταχωρήσεων είναι για να δείξω στον κόσμο μέχρι ποιου σημείου φτάνει η "ελευθερία του περιεχομένου" που ευαγγελίζεστε.

Πχ ένα άλλο παράδειγμα είναι αυτό που δημοσίευσες εδώ: viewtopic.php?t=708
ή παλιότερα για κάτι ταραχοποιά αναρχικά στοιχεία (δε βρίσκω τώρα το post). Προσωπικά δεν επιθυμώ το forum του pwmn να παρουσιάζει τέτοια θέματα πολιτικής, ειδικά όταν υποτίθεται πως είναι ένα βήμα που αντιπροσωπεύει το δίκτυο.

Ξαναλέω λοιπόν πως προτιμώ ένα site/forum/portal που θα λειτουργεί με αρχές και διαδικασίες βασισμένες στη θέληση των πολλών και όχι σε ολιγαρχικές ελιτιστικές ομάδες που απαιτούν ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

Να πάρω την ευκαιρία και να χαιρετήσω την αλλαγή του ssid του AP του pf σε pwmn_Babylon. Η ενέργειά του αποδεικνύει πως δικαίως διαμαρτυρόμαστε και πως δεν είμαστε οι "τρελοί" του χωριού.

mp

Post Reply