WGWN - Προταση για συγκλιση

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Καλημερα σε ολους

Ειμαι ο Σπυρος και διαβαζοντας εκτενως το forum σας εχω καποια προταση που ομως δεν θα ηθελα να επεκταθει σε flamewar.

Διαβαζω οτι θελετε να αναπτυξετε συλλογο. Κατα παρομοιο τροπο θελησαμε και στο Αγρινιο να φτιαξουμε κατι αναλογο. Τελικο αποτελεσμα 2 δικτυα (με οχι ουσιαστικες διαφορες - απλα ποιος θα κανει τον admin να banarei τον αλλο).Εγω ουσιαστικα ειχα ξεκινησει την ομαδα WIMAN απο τον Απριλη του 2004 η οποια πλεον δεν υπαρχει. (ωστοσο οι κομβοι μας λειτουργουν αλλα διασπαρτα).

Διαβασα επισης για τα προβληματα του WANA και πως διακοπηκε καποιο BBLINK τους.

Kαι προτεινω το εξης: Εφοσον οι Νομοι μας ηδη ανηκουν στην ιδια περιφερεια και εφοσον αρκετοι (οχι ολοι και ειναι λογικο και αποδεκτο αυτο) εχουμε το οραμα για ενα μεγαλο δικτυο απο τον Πυργο μεχρι την Πατρα και το Αγρινιο, γιατι δεν μαζευομαστε ολοι μαζι?
Νομιζω οτι ολοι μας γνωριζουμε το "ισχυς εν τη ενωσει".
Μηπως πρεπει να το πραγματοποιησουμε?

WGWN λοιπον Western Greece Wireless Network. Eνα SSID ολοι, μια προσπαθεια ολοι και για οσους εχουμε διαφορες με καποιους αλλους απλα διπλους admin για να υπαρχει ισορροπια. Ενας συλλογος μια ιδεα και μια κινηση.

Το συζητατε πολυ καιρο στην Πατρα, αλλο τοσο στο Αγρινιο και σιγουρα και σε Αμαλιαδα. Δεν κανουμε το βημα να παμε παραπερα?
Η ιδεα μου ειναι απλη. Μαζεμα ολων των δικτυων στην Δυτικη Ελλαδα σε ενα SSID (εστω και αν οι νησιδες δεν ειναι ενωμενες μεταξυ τους), τακτοποιηση ΙΡ παντου για διευκολυνση διασυνδεσεων μελλοντικα, ενοποιηση υπηρεσιων (wind, forum κλπ κλπ)

Απλα μια ιδεα λεω μην αρχισουμε πολεμο και μικροπρεπειες.

Φιλικα
Σπυρος
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Εδώ παλεύουμε το ριμάδι το link με Αγρίνιο από τον περασμένο Αύγουστο και ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να συνδεθούμε, και προτείνεις να φτιάξουμε εννιαίο σύλλογο τη στιγμή που δε μπορούμε να συννενοηθούμε για 1 απλό λινκ... Έτσι όπως πάμε γρηγορότερα θα συνδεθούμε με awmn παρά με wi?an.
Ένας τέτοιος σύλλογος μου φαίνεται απλά overkill.

P.S. Το wana έχει εδώ και κάτι χρόνια νομική υπόσταση.
Death to all Fanatics

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Nα υποθεσω οτι η θεση σου ειναι αρνητικη.

Δεν μιλησες με τους καταλληλους για το λινκ με Αγρινιο φιλε μου.
Εδω και 1 χρονο εχω τον εξοπλισμο ετοιμο και καθεται για την συνδεση. Εαν μου βρεις ιστο στα Ελληνικα παμε να στησουμε.
(ναι με το RB112 που εχει προβλημα με το ethernet και θα δεις οτι ολα γινονται :) )

BTW WiMAN δεν υπαρχει πλεον... μονο το Wiran και παραμενουν ενωμενα τα δικτυα.

PM για οτιδηποτε αλλο.
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Οκ μπορεί να μίλησα με λαθος άτομα. Αυτό που είδα όμως από την πλευρά του Αγρινίου ανεξαρτήτως ατόμων είναι αδιαφορία (στην πράξη, όχι στα λόγια).
Εαν μου βρεις ιστο στα Ελληνικα παμε να στησουμε.

...
Death to all Fanatics

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Itmy wrote:Οκ μπορεί να μίλησα με λαθος άτομα. Αυτό που είδα όμως από την πλευρά του Αγρινίου ανεξαρτήτως ατόμων είναι αδιαφορία (στην πράξη, όχι στα λόγια).
...

Καλα δικιο εχεις σε αυτο (για αυτο και καταληξαμε 2 δικτυα τελικα :) )
Εαν μου βρεις ιστο στα Ελληνικα παμε να στησουμε.
Για αυτο καθομαι και διαβαζω για τον solar κομβο μηπως και στησουμε σε ενα χωραφι γιατι δεν βλεπω να συνεννουμαστε παλι με το wiran και δεν εχω καμια ορεξη για flamewar και γαβ-γαβ συζητηση.


Τεσπα ξεφυγαμε απο το θεμα και δεν βλεπω να ενδιαφερει το τοπικ οποτε ενας admin να το κλειδωσει παρακαλω.
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Δηλαδή πρόσβαση στα ελληνικά υπάρχει ή όχι? Αν υπαρχει τι μας εμποδίζει τόσο καιρό να βγάλουμε το λινκ?
Death to all Fanatics

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Itmy wrote:Δηλαδή πρόσβαση στα ελληνικά υπάρχει ή όχι? Αν υπαρχει τι μας εμποδίζει τόσο καιρό να βγάλουμε το λινκ?
Επειδη εισαι στο εξωτερικο κατσε να τα πουμε λοιπον....

Στο Αγρινιο απο τον Φεβρουαριο προς Μαρτιο ειχαμε μια φαγομαρα μεταξυ μας και τον Απριλιο τελικα χωριστηκαμε σε 2 ομαδες.
Η μια ηταν το WIMAN (στην οποια ανηκω και η οποια δεν υφισταται πια) και η αλλη το WIRAN.

Μεχρι την στιγμη της διασπασης ουτε η νησιδα στον γειτονικο Δημο Θεστιεων ειχε ενωθει ουτε καμια ενεργεια (πλην οτι ειχε γινει περυσι) στον Αρακυνθο (κακως λετε Ελληνικα διοτι αυτο ειναι χωριο οχι βουνο).
Σε κομβο του Wiran ενωνεται το Θερμο αλλα οσο καιρο ειμασταν ενα δικτυο μαζεμενο δεν ειδα να φτιαχνουν καποια υπηρεσια ή κατι αλλο και γενικα δεν ειδα σημαντικες κινησεις κοινοφελους δρασης. (το να μοιραζουμε μια dsl ή να στηνουμε υπηρεσιες για προσωπικης μας χρηση δεν τα θεωρω καθολου υπηρεσιες).

Απο την ημερα της διασπασης μεχρι τωρα, η πρωην ομαδα WIMAN εχει ενωσει τον Δημο Θεστιεων με το Αγρινιο (μεσα σε 1 μηνα το ειχαμε τελειωσει) και εχουμε βρει και τροπο να συνδεθει ο Αρακυνθος με το ολο δικτυο. Παραλληλα παραμενουμε ενωμενοι και με το wiran μεσω ενος ΒΒ για να περναει κινηση προς τα εκει.

Τα προβληματα μας:
1) Θελουμε την αδεια ενος ραδιοφωνικου σταθμου να τοποθετησουμε τον εξοπλισμο στον ιστο του
2) Μας λειπεται κεραια προς το δικο σας i/f, 1-2 pigtails κατι ψιλα... Τεσπα για αρχη ας βαλουμε το RB112 που εχουμε με 2 nortel καρτες και αμα δουμε τρελη κινηση θα κανουμε αναβαθμισεις.
3) Παρεμβαση προς το Δημοτικο WIFI Αγρινιου που μας εχει διαλυσει τα λινκ και στα 5 και στα 2.4Ghz.
4) Ενα ευχελαιο μπας και σταματησει η γκρινια στο Αγρινιωτικο Wifi.

Επιλυσεις:
Στο (1) μαλλον θα παρουμε μια απαντηση εντος εβδομαδος
Στο (2) θα σας ενοχλησουμε με ΠΜ
Στο (3) ... δεν ξερω τι μπορω να γινει. Ειναι αμαρτια να εχεις τελεια λινκ με εκτος Αγρινιου και μεσα στο κεντρο να εχεις τους μ***κες να παιζουν με grid στα 5!
Στο (4) εχω παραγγειλει στον παπα της ενορίας να ερθει. Να δουμε ποσοι πιστοι θα ερθουν :)
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Πρώτα από όλα δεν είμαι στο εξωτερικό.
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι το 1. Εξοπλισμό έχουμε άφθονο. Όσο για το 3 δε βλέπω τι μπορείς να κάνεις, η μπάντα είναι ελέυθερη.
Για εξήγησέ μου όμως (για να καταλαβω και για το 4), οι του wiran έχουν θέση σε ιστό για κεραία στο βουνό, την οποία όμως δε θέλετε να χρησιμοποιήσετε εσείς του wiman και περιμένετε να βρείτε άλλη? Εφόσον το λινκ με πάτρα θα ωφελήσει και τα 2 δίκτυα, γιατί δε συμφωνείτε να πάμε μία μέρα να στήσουμε να τελειώνει η ιστορία?
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by sf1n4k1 »

Itmy wrote: Εφόσον το λινκ με πάτρα θα ωφελήσει και τα 2 δίκτυα, γιατί δε συμφωνείτε να πάμε μία μέρα να στήσουμε να τελειώνει η ιστορία?
Και τα 3 δίκτυα θα έλεγα..

++++ itmy ++++

platon
Intel 8088
Posts: 30
Joined: Tue May 13, 2008 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Αγρίνιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by platon »

Από τα 4 προβλήματα που αριθμεί ο φίλτατος alfadeck, το wiran δεν έχει κανένα.

1. Υπάρχουν διαθέσιμοι 3 ιστοί
2. Εξοπλισμός υπάρχει (τουλάχιστον για να βγει το link του Αγρινίου)
3. Τα δικά μας link, τόσο τα 5άρια όσο και τα 2.4 (μόνο οι omni μας γιατί τα BB link μας είναι στα 5) δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα ούτε θορύβου ούτε τίποτα
4. Το κεράκι είναι δωρέαν για όλους τους πιστούς.

Το γιατί δεν έχει βγει ακόμη το link αφορά άλλους λόγους που όποιος ενδιαφέρετε σοβαρά να μάθει ας μου στείλει p.m. Δεν είναι ένα forum για τέτοιες αναφορές.

Το πότε θα βγει το link αυτό, σαν wiran, πιστεύουμε το αργότερο μέχρι 10/9 γιατί όλα έχουν δρομολογηθεί.

Όσον αφορά το ποιούς θα εξυπηρετεί το link αυτό, η απάντηση είναι απλή. Από την εδώ μεριά, θα εξυπηρετεί το wiran και όσους είναι συνδεδεμένοι με αυτό.-

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Πλατωνα με Αγρινιο δεν βγαινει το λινκ!
Δοκιμασμενα θελει αλλες περιοχες (Καινουριο-Παραβολα-Ριγανη Στρατου)

Καλο ειναι η κοντρα να τελειωνει επισης Πλατωνα (τα ξανα-ειπαμε αυτα)


Ιtmy απλα δεν εχουμε προσβαση στους ιστους δεν εχουμε κανενα προβλημα να στησουμε. Πρεπει να μας δοθει προσβαση και επιπλεον να λυθει και ενα "θεματακι" που αρχισε να δημιουργειται με την ΕΡΤ που θελει να "καθαρισει" την περιοχη απο τους ιστους (δεν ξερω τι κοντρες σχηματιζονται με ραδιοφωνικους και τηλεοπτικους "παραγοντες" της περιοχης).

Κατι ακομα. Πλατωνα εαν θες μεσα στα επομενα 2 Σ/Κ παμε να το στησουμε. Δεν χρειαζεται να μαζευτουμε 300 ατομα υποθετω 4-5 ατομα αρκουν. Την grid την εχεις, σχεδον ολος ο υπολοιπος εξοπλισμος υπαρχει και η διασυνδεση κατα 99% θα γινει με τον Κιμωνα στο Καινουριο. Εαν θες να το συζητησουμε ελα απο το μαγαζι να πιουμε καφε και τα λεμε (Φορης-Λευτερης-Σωτηρης δεν ειναι δεκτοι μετα απο οσα εχουν ειπωθει).

Και κατι τελευταιο... Εμεις σαν wiman καναμε ενα βημα υποχωρησης και ριξαμε site-wind κλπ κλπ και ζητησαμε να ενσωματωθουμε στο Wiran (ολη η ομαδα οχι επιλεκτικα) με στοχο να υπαρχει ενα δικτυο στην πολη και ακομα παραπερα και "φαγαμε" πορτα (οχι Πλατωνα δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αυτο πλεον).
Μην αρχισουμε flame οτι εγινε εγινε, αραζουμε στις γωνιες και συνεχιζουμε σαν ομαδα. Εμεις σας ειπαμε τους ορους μας (συμμετοχη σε συλλογο ναι, στο forum δεν με εκφραζει αυτη την στιγμη το συνολο των ατομων ουτε τα θεματα του, εγγραφη σε wind), καντε και εσεις τις υποχωρησεις σας και παρτε παραδειγμα απο την Πατρα που 3 δικτυα εγιναν 1!

Κυριε admin ειμαστε off-topic. Σας παρακαλω μετακινηστε τα ποστ στο συνδεση PWMN-WIMAN.
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

MacGyver
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Wed May 14, 2008 12:06 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by MacGyver »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εφόσον υπάρχει οπτική επαφή το link θα βγεί.
Αν δεν ξέρεις να κεντράρεις και παίζεις με default ισχύ σε όλα τα link σου
τι να πει κανείς.... σου φταίει ο Δήμος.
Σταμάτα να ρίχνεις λάσπη στο WirAN.
Να σου πω εσύ δεν μας έβριζες και έλεγες ότι δεν θέλεις να έχεις καμία σχέση με εμάς;
Πώς εντελώς ξαφνικά άλλαξες γνώμη;
Κανονίστηκε και meeting wiran-wiman.. πόσοι ήρθατε από το wiman;;; πόσοι;; ENA άτομο :lol:
Σας δόθηκε και η ευκαιρία να ενωθείτε αλλά με έναν περιορισμό, στο να μην ενώνεις εσύ το wiman με το wiran αλλά την απορρίψατε οπότε τα παραμύθια αλλού....
Ποιος απειλούσε με μηνύσεις (πρωτάκουστο) για άγνωστους λόγους ; :lol:
Σε αντίθεση με εσάς στο WirAN δεν έχουμε αρχηγό και παίρνουμε τις αποφάσεις όλοι μαζί.
Όσον αφορά τους κόμβους Θέρμο κτλ ποιος σου είπε ότι δεν είχαν υπηρεσίες; Είχαν irc,ftp,voip(μέχρι που το pc τα έπαιξε) αλλά δεν μπήκες πότε μέσα όπως δεν έμπαινες και σε καμία υπηρεσία όταν ήμασταν ένα δίκτυο. Το τι εξυπηρετούν αυτοί οι κόμβοι; τίποτα απλός χτες ενώσαμε και την Άνω Μυρτιά και συνεχίζουμε 8)
Παλιά μου είχες πει ότι δεν θα τρέχεις μέσα στο Αγρίνιο για να βοηθήσεις το κάθε πιτσιρίκι να στήσει κόμβο.. Εδώ έχω μία απορία στο Καινούργιο που ήταν κάτι χιλιόμετρα μακριά γιατί πήγαινες;
Meetings workshops κτλ κάνατε ποτέ -> μπαα...
Καμιά omni υπάρχει στο Αγρίνιο για να μπορεί κάποιος να μπει στο δίκτυό σας ή είναι prive;
Τραβάτε στήστε κόμβους φαντάσματα και σταματήστε να ασχολείστε με το τι κάνει το WirAN.

"..4) Ενα ευχελαιο μπας και σταματησει η γκρινια στο Αγρινιωτικο Wifi.
Ο μόνος που γκρινιάζει είσαι εσύ.

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

MacGyver wrote: Εφόσον υπάρχει οπτική επαφή το link θα βγεί.
Eλπιζω να εχεις κανει δοκιμη διοτι οπτικη επαφη δεν υπαρχει ακομα και μεσα σενα που εισαι ο νοτιοτερος κομβος μεσα στην πολη.
MacGyver wrote: Αν δεν ξέρεις να κεντράρεις και παίζεις με default ισχύ σε όλα τα link σου
τι να πει κανείς.... σου φταίει ο Δήμος.
Να μπεις στο μηχανημα μου και να δεις εαν εχω default ισχυ. Ασε τι λεει ο Λευτερης που δεν ξερει που του πανε τα τεσσερα!!!
Μετα να μετρησεις (απο τον Τιμο κιολας) να δεις ποσα ΒΒ του Δημου φτανουν εκει πανω και με τι ισχυ. ΟΚ?
MacGyver wrote: Σταμάτα να ρίχνεις λάσπη στο WirAN.
Να σου πω εσύ δεν μας έβριζες και έλεγες ότι δεν θέλεις να έχεις καμία σχέση με εμάς;
Πώς εντελώς ξαφνικά άλλαξες γνώμη;
Λασπη στο Wiran δεν εριξα ποτε. Αυτα ειναι λογια δικα σου. Αν δεν δεχεσαι την αποψη μου για ενα "σετ" ατομων δικαιωμα σου.
Η γνωμη αλλαξε απο συλλογικη συζητηση για το καλο του δικτυου και οσων διασυνδεονται απο και προς εμενα. Προσωπικα μαζι σου καμια σχεση δεν θελω πια. Αν ομως ο Γιαννης (John_active) δεν βγαζει λινκ αλλου και μενει αποκλεισμενος για να βγαλει 1 ΒΒ ομως δεν ειναι σκεπτικο ομαδας αυτο. Απο την αλλη ο Χρηστος (c_access) παροτι εχει επαφη με τον Πλατωνα αλλα ο Πλατωνας εκλεισε το λινκ μαζι του πως το δικαιολογεις? Θα μπορουσε απλα να κοψει route/IP ή οτι αλλο ηθελε και οχι να κοψει καθε επικοινωνια.

MacGyver wrote: Κανονίστηκε και meeting wiran-wiman.. πόσοι ήρθατε από το wiman;;; πόσοι;; ENA άτομο :lol:
Σας δόθηκε και η ευκαιρία να ενωθείτε αλλά με έναν περιορισμό, στο να μην ενώνεις εσύ το wiman με το wiran αλλά την απορρίψατε οπότε τα παραμύθια αλλού....
Μιλησες με τον Χρηστο (ξαναλεω) να δεις εαν θα συνδεθουν τα 2 δικτυα εκει? Και αφου εδω και 2-3 χρονια φιλτραρεις route & IP για να περνανε αυτοι που θες απο τον κομβο σου, γιατι να μην εφαρμοστει και αυτο σε καποιον αλλο κομβο? Μηπως θες την διαχειριση ολων των κομβων να αποφασιζεις εσυ ποιος/τι/ποτε θα περναει? Τοσο στην Πατρα οσο και στην Αθηνα υπαρχουν ιντριγκες, φιλτρα, κλπ
MacGyver wrote:
Σε αντίθεση με εσάς στο WirAN δεν έχουμε αρχηγό και παίρνουμε τις αποφάσεις όλοι μαζί.
Καλα no comment εδω.
MacGyver wrote: Όσον αφορά τους κόμβους Θέρμο κτλ ποιος σου είπε ότι δεν είχαν υπηρεσίες; Είχαν irc,ftp,voip(μέχρι που το pc τα έπαιξε) αλλά δεν μπήκες πότε μέσα όπως δεν έμπαινες και σε καμία υπηρεσία όταν ήμασταν ένα δίκτυο.
Πως να μπω οταν παιζουν φιλτρα? Με τον Ζαχαρια παλευαμε να κανουμε 1 zone transfer και ηταν κλειστες οι πορτες! (οταν επαιζε το PC ακομα).
MacGyver wrote: Το τι εξυπηρετούν αυτοί οι κόμβοι; τίποτα απλός χτες ενώσαμε και την Άνω Μυρτιά και συνεχίζουμε 8)
Μπραβο σας. Να θυμισω για τους τυπους οταν ψαχναμε να συνδεσουμε το Καινουριο με Αγρινιο, οτι ο Ζαχαριας ευγενικα μας ειχε πει οτι δεν εχει κανενα Interface για να συνδεθει. Ξαφνικα βρεθηκα Interface....
MacGyver wrote: Παλιά μου είχες πει ότι δεν θα τρέχεις μέσα στο Αγρίνιο για να βοηθήσεις το κάθε πιτσιρίκι να στήσει κόμβο.. Εδώ έχω μία απορία στο Καινούργιο που ήταν κάτι χιλιόμετρα μακριά γιατί πήγαινες;
Ηταν προσκληση απο 13 ατομα απο Καινουριο! Και ναι δεν σκοπευω να βοηθησω καποιον να στησει το client του και να καθεται και να μην την παλευει καθολου μονος του! Το wifi ειναι πειραματισμος, προσπαθεια, δοκιμες και αλλα πολλα και οχι δεν ειμαι παροχος να τρεχω.
MacGyver wrote: Meetings workshops κτλ κάνατε ποτέ -> μπαα...
Workshops δεν ειναι του ενδιαφεροντος μου και δεν με απασχολουν. Για τους υπολοιπους δεν εκφραζω εγω γνωμη. Συναντησεις κανουμε (οταν υπαρχει κατι να πουμε). Ας μην ξεχναμε οτι οσοι εμειναν στο WIMAN εχουν αρκετα φορτωμενο προγραμμα (οικογενεια και εργασια ειναι αρκετα να σου φανε ολη την ημερα) σε αντιθεση με σενα που εχεις αρκετο ελευθερο χρονο.
MacGyver wrote: Καμιά omni υπάρχει στο Αγρίνιο για να μπορεί κάποιος να μπει στο δίκτυό σας ή είναι prive;
Ο γιαννης, η δικια θα μεταφερθει αλλου και πιθανον και ο Αρης. Σε καλυψα?
MacGyver wrote: ... σταματήστε να ασχολείστε με το τι κάνει το WirAN.
Δεν ασχολουμαστε.... Κοιταμε να εκτονωσουμε την κριση.
MacGyver wrote: "..4) Ενα ευχελαιο μπας και σταματησει η γκρινια στο Αγρινιωτικο Wifi.
Ο μόνος που γκρινιάζει είσαι εσύ.
Το κατεβατο που αραδιασες αλλα δειχνει.
Λεω να σταματησουμε εδω. Τι λες και εσυ?
Εαν υποστηριζεις την ιδεα του wifing θα κανεις τα απαραιτητα βηματα να συγκεντρωθουν οσο το δυνατον περισσοτεροι κομβοι και κομβουχοι σε ενα ενιαίο δικτυο.

Η ανωτεροτητα ενος ατομου διαφαινεται απο την ικανοτητα να συνεργαστει ακομα και με αυτους που εχει εντελως αντιθετη αποψη.
Εγω ειμαι προθυμος να το κανω. Εσυ?
Οτι εχω πει ισχυει. Κινηση απο και προς τον κομβο μου ελευθερα. Οι υπηρεσιες μου φιλτραρονται (οτι περιπου κανεις και εσυ).

Αυτα
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

Spectrum analyzer
Posts: 1
Joined: Tue Aug 19, 2008 1:26 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Spectrum analyzer »

Σπύρο κόψε λίγο :evil: Εγώ δεν αναφέρω το ονομά σου και να σε κατηγορώ σε άλλα forum :wink: Όσο ότι δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα o spectrum ξέρει καλύτερα :wink:

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Kαλα κοβω 8)

Αλλα οχι και να λεμε οτι παιζω full! Δεν λεγονται ετσι αυτα!
Το μεγαλυτερο μου λινκ ειναι στα 7 db με τον Αρη και 5 db με Τιμο που με εχουν τσακισει τα λινκ του Δημου.
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

Post Reply