Α ρε ξύλο που θέλουν μερικοί... (γε

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

lol
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

grigoris wrote:
Την προηγουμενη εβδδομαδα στηναμε με tweety στον hoara..τετοιο και μας παρατηρουσε για πολυ ωρα ενας τυπας απο την απεναντι πολυκατοικια.Τελικα μετα απο λιγο ηρθε απεναντι στην ταρατσα και μας ρωτησε αν προκειται για κεραιες κινητης, του εξηγησαμε τι ακριβως ειναι και τι κανουμε(αλλα δεν ψηνοταν για client) και εφυγε χαμογελαστος!
Σκεψου να ερχοταν με τσαμπουκα να τα κατεβασει! Ακομη θα παιζαμε μπατσες!! :twisted: :twisted:
Αυτό το έχω πάθει και με το pyrap που έκαναν συνέλευση στην πολυκατοικία για τις κεραίες μου..και με το solar πρόσφατα με έναν γείτονα που ενοχλήθηκε απ τον πύργο..εκεί η τους γράφεις η απλά τους παρουσιάζεις τους νόμους που δεν ξέρουν...αν προβούν σε οποιαδήποτε χειροδικία η καταπάτηση της περιουσίας σου χωρίς τις νόμιμες διαδικασίες..τότε καταντάνε απλα "Έλληνες".

Το θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρει το topic είναι οτι ο κόσμος δεν ξέρει τι θα πει ασύρματο δίκτυο ή τι θα πεί χρήμα και κινητή τηλεφωνία..το να παίζει μια μικροκυματική κεραία χαμηλά και κοντά μας ίσως να είναι το ίδιο απ το να παίζει ισχυρά και λίγο πιο μακρυά..οι νόμοι δεν είναι απλά με το μέρος τους..έχουν φτιαχτεί γι αυτούς..και έτσι βγάζουν άδειες παντού..το θέμα είναι κατα πόσο θέλει ο κάθε Μιλτος να εκτίθεται σε ακτινοβολία και το κατα πόσο διαχωρίζουμε εμείς την θέση μας απο τέτοιες καταστάσεις...η κατα πόσο τις συνχέουμε..βλέπε awmn thread - Μίλτος.

Για τον mp που έχει την τάση να λέει οτι πάνω απο 2 link κτλ είναι καρα-παράνομη ταράτσα κτλ στο ασύρματο..θα του απαντήσω οτι η νομοθεσία θα έπρεπε να αφήνει τρισωλήνιους πύργους πιο ελέυθερα και τοποθέτηση αρκετών κεραιών πάνω τους παρά η κατάσταση που ισχύει σε ταράτσες 15ετίας και πάνω οπου βλέπεις 30 κεραίες TV με 15 σάπιους ιστούς..και με τα ακραία καιρικά φαινόμενα να γίνονται χρόνο με το χρόνο και πιο ακραία..στην ταράτσα την δική μου βρίσκονται νόμιμα πιάτα nova στηριγμένα σε σάπια κάγκελα που σε max 2 χρόνια θα κατέβουν στην πλατεία..με ότιδήποτε συνεπάγεται αυτό..

Το "καλά του κάνανε" το αφήνω ασχολίαστο..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

κατσε θαναση.. περιμενε.. Μια κοσμια και εμπεριστατωμενη απαντηση πρεπει να ειναι στα σκαρια και για σενα! :lol: :lol:

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

grigoris wrote:κατσε θαναση.. περιμενε.. Μια κοσμια και εμπεριστατωμενη απαντηση πρεπει να ειναι στα σκαρια και για σενα! :lol: :lol:
Επειδή υποψιάζομαι οτι η μπηχτή πηγαινε για εμένα, Γρηγόρη νομίζω οτι αυτά που έγραφα παραπάνω δεν απέχουν πολύ από αυτά που αναφέρει ο Θανάσης για την δικία του περίπτωση. :roll:

Ν.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

korkakak wrote:
grigoris wrote:κατσε θαναση.. περιμενε.. Μια κοσμια και εμπεριστατωμενη απαντηση πρεπει να ειναι στα σκαρια και για σενα! :lol: :lol:
Επειδή υποψιάζομαι οτι η μπηχτή πηγαινε για εμένα, Γρηγόρη νομίζω οτι αυτά που έγραφα παραπάνω δεν απέχουν πολύ από αυτά που αναφέρει ο Θανάσης για την δικία του περίπτωση. :roll:

Ν.
Μόλις μου ανέφεραν οτι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται :-(



βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

korkakak wrote:
korkakak wrote:
grigoris wrote:κατσε θαναση.. περιμενε.. Μια κοσμια και εμπεριστατωμενη απαντηση πρεπει να ειναι στα σκαρια και για σενα! :lol: :lol:
Επειδή υποψιάζομαι οτι η μπηχτή πηγαινε για εμένα, Γρηγόρη νομίζω οτι αυτά που έγραφα παραπάνω δεν απέχουν πολύ από αυτά που αναφέρει ο Θανάσης για την δικία του περίπτωση. :roll:

Ν.
Μόλις μου ανέφεραν οτι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται :-(



βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ
AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX
AX
XAAXAXAXAXAX
AXAXAXXA

n1 ρε Νίκο!!

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΡΕ ! αυτος ποιον ρωτησε και ανεβηκε στην ταρατσα?που θα το αφησεις ασχολιαστο στα παπαρια μας ρε μην το σχολιασεις.απλα!


Α! και χρωστας και ενα βαψιμο εσυ μην ξεχνιεσε :lol: :lol: :lol: :lol:γυρο-γυρο :wink:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Για τον mp που έχει την τάση να λέει οτι πάνω απο 2 link κτλ είναι καρα-παράνομη ταράτσα κτλ στο ασύρματο..θα του απαντήσω οτι η νομοθεσία θα έπρεπε να αφήνει τρισωλήνιους πύργους πιο ελέυθερα και τοποθέτηση αρκετών κεραιών πάνω τους παρά η κατάσταση που ισχύει σε ταράτσες 15ετίας και πάνω οπου βλέπεις 30 κεραίες TV με 15 σάπιους ιστούς..και με τα ακραία καιρικά φαινόμενα να γίνονται χρόνο με το χρόνο και πιο ακραία..στην ταράτσα την δική μου βρίσκονται νόμιμα πιάτα nova στηριγμένα σε σάπια κάγκελα που σε max 2 χρόνια θα κατέβουν στην πλατεία..με ότιδήποτε συνεπάγεται αυτό..

Το "καλά του κάνανε" το αφήνω ασχολίαστο..
Καλώς ή κακώς αυτή είναι η νομοθεσία, άρα αυτός είναι παράνομος. Και είναι παράνομος από πολλές πλευρές. Ο πύργος του προσβάλλει κάθε έννοια καλαισθησίας και προκαλεί τους πάντες γύρω του. Σε αυτό το ύψος που σηκώθηκε θα έπρεπε να έχει άδεια πολεοδομίας. Και φυσικά οι "κρυμμένες" κεραίες κινητής, για να βγάζει το χαρτζιλίκι του.

Αν εγώ έβλεπα όλα αυτά γύρω μου, διαμαρτυρόμουν και έβλεπα πως το κράτος δε με προστατεύει, ναι, θα έπαιρνα και εγώ το νόμο στα χέρια μου. Και το αμάξι του θα έσπαγα, και τις κεραίες του θα κατέβαζα.

Ο άνθρωπος επειδή είναι κομματόσκυλο του ΠΑΣΟΚ νόμιζε πως μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει (και για να μη παρεξηγηθώ, το ίδιο θα έγραφα αν ήταν κομματόσκυλο της ΝΔ). Έχτισε λέει την πολυκατοικία μόνος του. Ας μου πει κάποιος πως χτίζεις πολυκατοικία με το μισθό συνδικαλιστή.

Επιμένω, καλά του κάνανε. Νόμιζε πως είναι υπεράνω νόμων και υπεράνω οργής λαού. Προφανώς έκανε λάθος. Ας πρόσεχε ...

mp


Απ' ότ

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
sf1n4k1 wrote:Για τον mp που έχει την τάση να λέει οτι πάνω απο 2 link κτλ είναι καρα-παράνομη ταράτσα κτλ στο ασύρματο..θα του απαντήσω οτι η νομοθεσία θα έπρεπε να αφήνει τρισωλήνιους πύργους πιο ελέυθερα και τοποθέτηση αρκετών κεραιών πάνω τους παρά η κατάσταση που ισχύει σε ταράτσες 15ετίας και πάνω οπου βλέπεις 30 κεραίες TV με 15 σάπιους ιστούς..και με τα ακραία καιρικά φαινόμενα να γίνονται χρόνο με το χρόνο και πιο ακραία..στην ταράτσα την δική μου βρίσκονται νόμιμα πιάτα nova στηριγμένα σε σάπια κάγκελα που σε max 2 χρόνια θα κατέβουν στην πλατεία..με ότιδήποτε συνεπάγεται αυτό..

Το "καλά του κάνανε" το αφήνω ασχολίαστο..
Καλώς ή κακώς αυτή είναι η νομοθεσία, άρα αυτός είναι παράνομος. Και είναι παράνομος από πολλές πλευρές. Ο πύργος του προσβάλλει κάθε έννοια καλαισθησίας και προκαλεί τους πάντες γύρω του. Σε αυτό το ύψος που σηκώθηκε θα έπρεπε να έχει άδεια πολεοδομίας. Και φυσικά οι "κρυμμένες" κεραίες κινητής, για να βγάζει το χαρτζιλίκι του.

Αν εγώ έβλεπα όλα αυτά γύρω μου, διαμαρτυρόμουν και έβλεπα πως το κράτος δε με προστατεύει, ναι, θα έπαιρνα και εγώ το νόμο στα χέρια μου. Και το αμάξι του θα έσπαγα, και τις κεραίες του θα κατέβαζα.

Ο άνθρωπος επειδή είναι κομματόσκυλο του ΠΑΣΟΚ νόμιζε πως μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει (και για να μη παρεξηγηθώ, το ίδιο θα έγραφα αν ήταν κομματόσκυλο της ΝΔ). Έχτισε λέει την πολυκατοικία μόνος του. Ας μου πει κάποιος πως χτίζεις πολυκατοικία με το μισθό συνδικαλιστή.

Επιμένω, καλά του κάνανε. Νόμιζε πως είναι υπεράνω νόμων και υπεράνω οργής λαού. Προφανώς έκανε λάθος. Ας πρόσεχε ...

mp


Απ' ότ
¨

Λες και ξαναλές οτι είναι παράνομος και ψηλός ο ιστός του..ή δεν ξέρεις τον νόμο η δε βλέπεις που βρίσκεται το τελευταίο σημείο του κτηρίου σε σχέση με τον ιστό..Για την κινητή δεν αναφέρθηκα..γιατί θα έπρεπε να είναι παράνομη..αλλά δε σε είδα να αντιδράς για την πλατεία γεωργίου στην Πάτρα..μήπως στις ταράτσες εκείνες ζουν Κουμουνιστές και δε μιλάς η μήπως νομίζεις οτι αν μιλήσεις θα γίνει κάτι?..εδώ είμαστε και θα δεις οτι στην αμφικράτους οι κεραίες θα παραμείνουν της κινητής αν το θέλει ο κύριος Κατσαρός. Που κολάει το τι κόμα είναι?Πας καλά?Φανατίζεσαι?Θα έπερνες τον Νόμο στα χέρια σου?Ωραίο παράδειγμα..έλα πάρτον..ζεις σε γειτονιά που σε ακτίνα 1Km τρώς KiloWatt όχι watt και miliwatt..γιατί δε κανονίζεις κάτι αντίστοιχο?

Η μόνη παρανομία που έχει ο κόμβος του ΑΜΔΑ είναι οτι έχει αρκετά πιάτα πάνω στον πύργο..και τον ίδιο τον πύργο..εκτός αν είναι Ραδιοερασιτέχνης..οπου με το πτυχίο του καταρίπτεται και αυτή η παρανομία..θα ήταν πιο καλαίσθητο να έχει γεμίσει την ταράτσα του με 15 ιστούς και 1 πιάτο σε κάθε ιστό?Εκεί θα έκανες τουμπεκί?Δε νομίζω..με το που θα άκουγες Πασόκ όπως δείχνεις και εκεί θ αντιδρούσες..ποιος είναι κοματόσκυλο?

Είπαμε Καλαισθησία?Που είδες καλάισθητες κεραίες δλδ?Σε πια ταράτσα?Εμένα μπορώ να σου πω ο κόμβος του μου φαίνεται πολύ όμορφος/ασφαλής σε σχέση με κόμβους που υπάρχουν ακόμα και στην Πάτρα.

Σοβαρέψου..ασε το νόμο στα χέρια άλλων..δε κάνει για τα δικά σου τυφλώνει η φανατίλα..

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η νομοθεσία, άρα αυτός είναι παράνομος. Και είναι παράνομος από πολλές πλευρές. Ο πύργος του προσβάλλει κάθε έννοια καλαισθησίας και προκαλεί τους πάντες γύρω του. Σε αυτό το ύψος που σηκώθηκε θα έπρεπε να έχει άδεια πολεοδομίας. Και φυσικά οι "κρυμμένες" κεραίες κινητής, για να βγάζει το χαρτζιλίκι του.

Εχει απολυτο δικιο θαναση ,αυτο ειναι αηδια ρε φιλε(ιστος),και ο ιδιος ειναι προκλητικος. κατι θα τους ειπε ποιος ξερει τι?και χεσε μεσα.αλλα αν την εχει δει και αλλιως,καλα του κανανε.

πως την βρισκετε την τροφη ρε κουφαλες χαχαχαχαχαχ
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Cornilie εσύ μιλάς μόνο για να μιλήσεις..οπότε τι διάλογο να κάνουμε?Πια καλαισθησία ποιος ιστός είναι όμορφος?Που έχει δίκιο?Στ οτι άκουσε οτι είναι συνδικαλιστής του Πασόκ και άρχισε τους χαρακτηρισμούς?Στο οτι ο ιστός δεν ξεπερνάει κατα 4μ το ύψος του κτηρίου?Στ οτι δεν ξέρει αν ειναι ραδιοερασιτέχνης η όχι?Cornilie αλήθεια έχεις δει τον 8μετρο ιστό σου?Για έβγα - φαγε - δελτα έξω το μεσημέρι να δεις πόσο αηδία είναι..και πόσο προκλητικά ανασφαλής πρώτα..και μετά μίλα για τον πύργο του Κυρίου δεηθώμεν ελέησον υμάς..άιντε μπράβο..

Ο κόμβος που βλέπουμε άσχετα απ την κινητή είναι παράδειγμα προς μίμηση..ενώ ραδιοερασιτέχνες σαν εσένα cornilie είναι παράδειγμα προς αποφυγήν..τελος

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

αντε ξεκωλιασου παιδι μου που θα πεις για μενα ρομπα.....
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

cornilios wrote:αντε ξεκωλιασου παιδι μου που θα πεις για μενα ρομπα.....
etc ;) Να κοιτάμε στον καθρέπτη πριν κρίνουμε διότι θα κριθούμε..κσεμούσκεψε καμια μούφα τώρα και είδωμεν..

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Πάνο από το να τσακώνομαι εγώ με τον sf1n, ακόμα πιο παράξενο είναι να συμφωνεί ο cornilios με εσένα :-P


ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΕΕΕΕΡΩΤΑΣ ΜΕΓΑΑΑΑΛΟΣ
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1: Η νομοθεσία λέει για 4m από το ψηλότερο επίπεδο σημείο του κτιρίου. Από αντίστοιχες περιπτώσεις που έχουν πάει στα δικαστήρια, η νομολογία λέει πως τα 4m ισχύουν από το επίπεδο της ταράτσας, ή του τελευταίου ορόφου αν πρόκειται για σπίτι με σκεπή, και όχι από το ψηλότερο σημείο της σκεπής ή από δώματα κτλ. Οπότε είναι κάργα παράνομος.

Αν δίπλα στο σπίτι μου είχα κάποιον που έχει σηκώσει αυτό το έκτρωμα χωρίς άδεια, παραβιάζοντας τους νόμους για την ερασιτεχνική χρήση που σαφώς αναφέρουν μέχρι 3 interface ανά οικοδομικό τετράγωνο και μέχρι 1 πολυκατευθυντικό (omni) interface ανά 6 οικοδομικά τετράγωνα, παραβιάζοντας τους νόμους για τις κεραίες κινητής κτλ, να είσαι σίγουρος πως θα προσπαθούσα να διεκδικήσω το δίκιο μου. Ευτυχώς εκεί που μένω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Δεν έχω μένος επειδή είναι ΠΑΣΟΚος. Άλλωστε και εγώ είμαι πολιτικά πιο κοντά σε αυτό το χώρο. Πολιτικά, όχι κομματικά. Προσπάθησα να εξηγήσω τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου ατόμου. Είναι τυπική περίπτωση ατόμου που νομίζει πως δε τον πιάνει ο νόμος, επειδή έχει γαντζωθεί κομματικά σε ένα μηχανισμό. Είναι περήφανος που έφτιαξε πολυκατοικία μόνος του, και εγώ θα ξαναρωτήσω, όσο κίτρινο κι αν ακούγεται, πως φτιάχνεις πολυκατοικία με το μισθό ενός συνδικαλιστή.

Όταν κάνεις παρανομίες, προσέχεις να μη προκαλείς την κοινή γνώμη. Προσπαθείς να καλοπιάσεις τους γείτονες, να τους εξηγήσεις πως αυτό που κάνεις δεν είναι βλαβερό γι' αυτούς κτλ κτλ. Ο συγκεκριμένος κύριος νόμισε πως είναι τσαμπουκάς και υπεράνω νόμου και οργής λαού, και πως θα κάνει το δικό του μη δίνοντας λογαριασμό σε κανέναν. Πήρε το μακρύτερο και ηρέμησε.

Α, ναι, ξέχασα και το καλύτερο: Ο τρόπος γραφής του δείχνει και το ποιόν του. Εκτός κι αν είναι από τους star wars maniacs και μιλάει την yoda διάλεκτο !!!

Μπράβο στους γείτονες που του δώσανε ένα μαθηματάκι ταπεινοφροσύνης και δε μασήσανε.

mp

Post Reply