pwmn.net_xhaos01 [#484]

Συζήτηση για τους κόμβους κορμού του PWMN
User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by george »

oxi :roll:

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

έκανα παραγγελία δεύτερο πιάτο και κάρτα για τον κόμβο ώστε να μπορεί να βγει loop. προς τα που θέλετε να κινηθώ? Νομίζω το πιο λογικό είναι Μεσολόγγι.

Υ.Γ. thx neoplan

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by neoplan »

Έχεις link με κανέναν?
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

bb όχι ακόμα, πελάτης είμαι μέχρι ώρας @Makyneia

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

τελικά στα 5 δεν ακούω κανέναν σας, αλλά ακούω από Μεσολόγγι τον tsataso, πιο συγκεκριμένα ακούω:
tsatasos_retsina_ap, tsatasos_ag_thomas_ap, wimes_kelsos_ap, wimen_nkar_ap και γενικά ΤΕΙ και δήμο Μεσολογγίου. screenshot από το scan.
mesolog.png
Έβαλα ένα πιάτο σε οριζόντια πόλωση προς tsatasos_retsina_ap που κάνει εκπομπή στα 5550 (pwmn.net_xhaos01_2).


από πλευρά Πάτρας τελικά δεν ακούω κανέναν εκτός από αντιριο, στο οποίο και έχω κεντράρει (antirrio wifi @5220). Από αυτό το πιάτο κάνω εκπομπή πάλι pwmn.net_xhaos01_1 @5290

το scan προς Πατρα-Ριο
antirio.png
και τα 2 πιάτα τα έχω βάλει σε οριζόντια πόλωση γιατί διάβαζα ότι για συνδέσεις που περνάνε από θάλασσα έχει καλύτερη συμπεριφορά.
IMG_20120630_092429.jpg

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by tsatasos »

xhaos τα AP που πιάνεις από Μεσολόγγι είναι με πάρα πολύ χαμηλό σήμα και δε γίνεται έτσι δουλειά.
Πρέπει να γίνει κατευθυντικό link, αλλά προς το παρόν δεν έχω κάποιο σημείο για να βγάλουμε.
Θα έλεγα να κοιτάξεις με κάποιον από Πάτρα πρώτα.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by grigoris »

παντως εχεις κανει ωραια δουλεια! ειδες που τα καταφερες και στα κεραμιδια!

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

σκοπός μου είναι να βγουν πρώτα οι συνδέσεις και προς τις δυο κατευθύνσεις ώστε και εγώ να είμαι σταθερός για τους πελάτες αλλά και για να υπάρχει δεύτερη διαδρομή που θα συνδέει τα δυο δίκτυα. Από πλευράς Μεσολογγίου είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα γιατί τα βλέπω όλα και τα ακούω όλα, οπότε όταν είναι βγάζει κάποιος από εκεί ένα πιάτο και παίζουμε. από πλευράς Πάτρας τώρα τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα γιατί με την ίδια την Πάτρα δεν έχω οπτική λόγω δέντρων. παλαιότερα άκουγα από Πάτρα πολύ κόσμο και ήμουν κάποια φάση και συνδεδεμένος με τον wild. αλλά τώρα δεν ακούω τίποτα. οπότε νομίζω πρέπει να βγει σύνδεση από πλευράς αντιριου κλπ. Δηλαδή είτε από Μακυνία κλπ, είτε από πιο πάνω όπως από george (αλήθεια μπορείς Γιώργο να δεις αν με ακούς;;;; αν και δεν κοιτάζω ακριβώς προς εσένα). Εναλλακτικά μπορούμε να δούμε και με Θέα αν παίζει. σε κάθε περίπτωση ο εξοπλισμός είναι εκεί και περιμένει πλέον, από εβδομάδα θα βάλω radome και στην μικρή κεραία και περιμένω.

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by freelan »

Μπραβο φιλε μου για την προσπαθεια που κανεις και κυριως για τη θεληση και την επιμονη σου.
Πιστευω οτι εισαι σε καλο σημειο και μπορεις ευκολα να βγαλεις δυο λινκ.
Ενα σιγουρα με απεναντι που ειναι σιγουρα ευκολο μεχρι και στα ελληνικα μπορεις να φτασεις.
Πιστευω οτι ο tsatasos θα μπορεσει να γυρισει ενα if για σενα απο καποιο κομβο εκει.
Τωρα με Πατρα μαλλον με Thea θα ηταν καλη περιπτωση και λογω αποστασης.

Για να σε ακουσουν ομως καποιοι θα πρεπει να γυρισεις σε καθετη πολωση μιας και το 99% εκπεμπει ετσι και να στοχευσεις στα σημεια ενδιαφεροντος.
Καλη επιτυχια σε οτι κανεις και ευχομαι τα παιδια απο Πατρα που νοιαζονται για το δικτυο να σε υποστηριξουν καταληλα.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

κοιτάζοντας το wind βλεπω οτι θα είχε ενδιαφέρων από πλευράς αντιρίου να βγει link με Bouki - George που είναι στην ίδια ευθεία ακριβώς και μπορεί να βγει και με freelan, οποτε βγαίνει πολύ σταθερή σύνδεση. από την άλλη πλευρά μπορεί να συνδεθεί πάνω μου και το Μεσολόγγι αλλά και το Αγρίνιο από τα Ελληνικά.
Περιμένω εκδήλωση ενδιαφέροντος.

User avatar
tom111
Intel 80286
Posts: 90
Joined: Sun Feb 13, 2011 5:16 pm
PWMN Wind Node ID: 737
Location: Μεσολόγγι
Contact:

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by tom111 »

Δεν ξέρω αν ο Τάσος έχει άλλο ελευθερο if.Μάλλον έχει.Το Αγρίνιο από Ελληνικά για βγάλει από εμένα.Έχουμε βάλει πιάτο προς Ελληνικά :)

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by tsatasos »

Βασίλη όταν λένε τα παιδιά ότι ο tsatasos θα βρει να γυρίσει ένα if ακόμα προς Πάτρα δεν εννοούν από το σπίτι μου, αλλά γενικά από κάποιον στο Μεσολόγγι. Από το σπίτι μου βλέπω μόνο δέντρα και το βουνό.

Τώρα από ποιον θα βρω είναι το θέμα.

- Από μένα (#724) είπαμε το ξεχνάμε λόγω οπτικής.
- Από Ρέτσινα (#725) το ξεχνάμε επειδή δεν είναι σπίτι μου και ήδη με τα χίλια ζόρια μπήκε το 2ο πιάτο για Πάτρα, οπότε δεν το συζητάμε καν για 3ο πιάτο.
- Από εσένα (#737) και άπο Άγιο Θωμά (#726 και #929) πάλι δε γίνεται λόγω οπτικής.
- Από nkar αν και ψηλό σπίτι που ίσως έβγαινε είναι πολύ δύσκολο αφού είναι μόνιμα Αθήνα και Μεσολόγγι τον βρίσκουμε πάρα πολύ σπάνια (3-4 χρόνια πήρε για να φτιαχτεί το μεταξύ σας link που είστε δίπλα στο 1km).
- Μένει ο faino (#844) που μόλις μετακόμισε από την πολυκατοικία με την καλή οπτική και ήδη έχει κοπεί το link του με Πάτρα και δεν έχουμε ιδέα πώς είναι το νέο σπίτι.

Οπότε πρέπει να περιμένουμε να δούμε σε τί κατάσταση βρίσκεται ο faino, να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε τα 2 του link από το νέο του σπίτι και μετά βλέπουμε για 3ο link με xhaos.

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

απλά καλό νομίζω είναι να βγει τουλάχιστον ένα link άμεσα ώστε να βάλω την omni και να ακουστούμε στην περιοχή. το λέω με την έννοια να προλάβουμε να διαφημιστούμε το καλοκαίρι που όπως και να το κάνουμε έχει περισσότερο κόσμο

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by grigoris »

χαχα.. ωραια κανονιζουν ολοι ρε τασο για σενα!

xhaos τις τελευταιες 2-3 μερες εμφανιστηκε ο paggel (ή καπως ετσι). "Ανεφερε" οτι ενδιαφερεται να σηκωσει κομβο. Αν οντως ισχυει κατι τετοιο εχει πολυ καλη οπτικη τοσο με μενα οσο και με σενα. Επισης, ειναι βολικοτατη η τοποθεσια του γιατι προς εκεινη την κατευθυνση δεν εχω αλλο λινκ (προς εσενα εχω 2-3). Το θεμα ειναι να δουμε αν υπαρχει οντως ενδιαφερον ή αν ειναι μονο λογια. Αν μπαινεις irc θα τον βρεις.
Στο wind ειναι ο 996 νομιζω

xhaos
386
Posts: 225
Joined: Sun Nov 18, 2007 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 484

Re: pwmn.net_xhaos01 [#484]

Post by xhaos »

αν είναι ευχαρίστως να γυρίσω πιάτο προς τα εκεί, το κακό είναι ότι δεν θα έχει καθαρή οπτική λόγο δέντρων. Πραγματικά νομίζω ότι πιο καλά θα είναι με Μεσολόγγι και Αντιριο γιατί έχω οπτική επαφή.
πάντως ρε Γρηγόρη γιατί δεν σε ακούω καθόλου πλέων.......δεν μπορώ να καταλάβω και αφού έχει δυο Link πως και δεν έπιανα κανένα..... wtf
Στο wind πάντως μόνο τη σύνδεση με το jester βλέπω ότι είναι προς εμένα.

Post Reply