Σύνδεση WANA -> SPN φάση β'

Το PWMN ενδιαφέρεται για απομακρυσμένες διασυνδέσεις με άλλα δίκτυα της Δυτικής Ελλάδος
User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Σύνδεση WANA -> SPN φάση β'

Post by axrst »

Τελικά την Κυριακή μπορέσαμε και επισκεφθήκαμε τις κεραίες στο Κάστρο. Είναι σε απόσταση από το Χλεμούτσι και σε περιοχή, που έχει ορατότητα όπως περιμέναμε και προς Αμαλιάδα και προς Πάτρα. Δείτε πρώτα τις foto:

Image

Θέα προς Πάτρα (αν και είχε κακή ορατότητα)

Image

Θέα προς Αμαλιάδα με εξίσου κακή ορατότητα:

Image

Μετρήσαμε με GPS:

Υψόμετρο: 112μ
λ: 21,1665
φ: 37,8881


Ιδού και από το google earth:

Image

Και η θέα προς Πάτρα. Δείχνει να υπάρχει ένα μικρό ύψωμα στη μέση, το οποίο το αποφεύγουμε αν πάμε ΒΑ όσο μπορούμε στην μεριά της Πάτρας.

Image

Λοιπόν, μπορείτε εσείς να μας στείλετε στίγμα και ορατότητα για να προχωρήσουμε σε μια δοκιμή λήψης κάποια στιγμή;
Image
Image

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

προστέθηκε στο wind μας ένα entry με τα στοιχεία της εν λόγω περιοχής. Μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι ενθαρυντικά καθώς μας δείχνει σε κα8αρή οπτική από σχεδόν παντού. Ελπίζω και εμείς λιαν συντόμως να πάρουμε την απόφαση να ανεβούμε στο Πουρναρόκαστρο αν και από παντού φαίνεται να βγαίνει το link.

Αναμένετε νέα λίαν συντόμως.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Κεραιοσύστημα σε 802.11b υπάρχει εδώ, κοιτώντας προς τα μέρη σας. (Σαφώς και δυνατότητα για να 802.11a, αλλά μόνο panels καθότι δεν υπάρχει χώρος στον πύργο)

http://wind.wspn.gr:81/?page=nodes&node=5

Έχει μπει και το στίγμα σας στο wind, 65km η απόσταση που βγάζει ενώ δείχνει να έχει οπτική.

Σύντομα φώτο και απο πουρναρόκαστρο που είναι πιο ψηλά αλλά και πιο δυσπρόσιτο σ εμάς.

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Άσχετο με το θέμα, αλλά: Αν κεράσουμε καμια μπριζόλα καφέ κτλ... θα μας βοηθήσετε κι εμάς τα πτωχά πλην τίμια να στήσουμε wind? H σελίδα του project δεν δείχνει να δουλεύει και είναι πολύ καλό εργαλείο...
Image
Image

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Pantos me to node 17 vgainei aneta ena link thoro.. :)

To link ontos fainetai na vgainei..menei mono na to dokimasoume.. :?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

grigori χαλαρά βγαίνει με το node 17, δοκιμή μπορεις να κάνεις σε b με το AP που ήδη υπάρχει εκεί. Αυτό είναι ένα θέμα που αφορά το SPN_Koukos όμως. http://vlsi.wspn.gr:800/viewtopic.php?t=165

Το θέμα είναι να βγαίνει το SPN_Koukos - Wana οπου και εκεί υπάρχει οπτική και 40dB κεραιοσύστημα να κοιτάει το wana. Αν ξαναπάτε στο σημείο δοκιμάστε τι beacons παίρνετε σε b κοιτώντας ένα κατευθυντικό προς Πάτρα.

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Παιδιά, επειδή έχουμε ξεχαστεί, να οργανωθούμε λίγο:

Νομίζω ότι μετά και την επιβεβαίωση της οπτικής επαφής, αυτό που απομένει είναι να κάνουμε μια δοκιμή. Όπως είχαμε πει στην συνταβερνίαση (αν θυμάμαι καλά) έχετε εσείς επιπλέον εξοπλισμό για να κάνουμε μια δοκιμή λήψης. Εμείς έχουμε μεν, φορητό εξοπλισμό, αλλά δεν είναι κατάλληλος (panel, PCMCIA κτλ).

Οπότε, θα πρέπει να κανονίσουμε μια φορά που θα μπορείτε, να κατέβει μια αντιπροσωπία σας εδώ και κάποιοι άλλοι από εσάς να μείνουν εκεί, για να κάνουμε την πολυπόθητη δοκιμή.

Κερνάμε και τα σχετικά καφεδάκια κτλ.

Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος, ή αν δεν ισχύει κάτι απ' αυτά που είπα ή αν τέλος πάντων προτείνετε κάτι άλλο. Αν συμφωνείτε, η επόμενη κίνηση είναι δική σας. Σας περιμένουμε.
Image
Image

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Είναι λίγο δύσκολο για εμάς να ξαναέρθουμε, άνοιξαν οι σχολές..άρχισαν οι δουλείες..ο firegate βρήκε γκόμενα (αυτή δε το ξέρει). Είναι όμως πολύ έυκολο να σας προμηθέυσουμε μ εξοπλισμό αν βρεθεί κάποιος απο εσάς Πάτρα. Αλλιώς το κάνουμε στην επόμενη εξόρμηση του SPN που θα είναι μπάνιο καλόγρια..μοιράζοντας την απόσταση:P

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

οκ. Εμείς ανεβαίνουμε συνέχεια Πάτρα. Οπότε μπορούμε να κανονίσουμε να δανειστούμε τον εξοπλισμό, αρκεί να είναι κάποια στιγμή που θα μπορείτε κι εσείς να κάνουμε την δοκιμή.
Image
Image

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Ωραία το κινητό μου το έχετε να σας δώσω την μια 26 db ferimex [802.11b]. Για ενέχυρο θα μου αφήσετε τον Narayan μέχρι να την επιστρέψετε να μου πλύνει πιάτα και να μου μαγειρεύει.

Αγαπητό μου νικολάκι που έχεις χαθεί?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
Narayan
Intel 8080
Posts: 24
Joined: Tue Mar 13, 2007 10:17 am
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Αμαλιάδα
Contact:

Post by Narayan »

Αγαπητό μου Βατραχάκ εγώ είμαι για να τρώω μπριζολίδια και να πίνω μπυρόνια... :P

Χτίζω εδώ και καιρό ένα μπάρμπεκιου γι'αυτό χάθηκα :mrgreen:
Image

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

Λοιπόν με τα πολλά, χαθήκαμε, αλλά ήταν δύσκολη περίοδος για όλους μας.
Έχουμε λοιπόν κανονίσει να πάμε για scan στο Κάστρο το ΣΚ. (περισσότερο το Σάββατο 4 Αυγούστου το βλέπω). Ερωτήσεις:

1. Έχετε διάθεση να το συντονίσουμε; Ίσως αν θέλετε να κατέβει και καμια ομάδα προς τα κάτω ή να είναι μια ομάδα στην απέναντι πλευρά όταν θα κάνουμε τις δοκιμές.

2. Αν δεν γίνει το 1, υπάρχει interface που να κοιτάζει προς το κάστρο για να δοκιμάσουμε αν πιάνει τίποτα; Κάτι που θα έπρεπε να ξέρουμε;

3. Εξοπλισμό έχουμε, αλλά μας λείπει η κεραία την οποία είπε οτι θα μας δανείσει ο Κόρκι. Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρουμε;

4. Ελάτε για κανα μπάνιο τουλάχιστον και καμια μπύρα ;-)

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά και να είναι επιτυχής η προσπάθεια.
Image
Image

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

ooo! Ela re Axrst xronia kai zamania :P

To 1 einai genika duskolo.
2. Yparxei ena pou koita pros ti genikh kateuthinsi me 19ri panel. Gia perissoteres leptomereies prepei na symbouetoume ton sfin.
3.o korki prepei na fuge xthes gia kriti , opote keraia mallon prepei na broume apo allou. isws kapou na periseuei kamia kali. Diaforetika piato +feeder, Feeders exoume arketa
4.Gia mprizola tarandoy!!! :D :D :D
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

1) Δύσκολο

2) Είναι το ίδιο Panel 2.4Ghz που έχει συνδεθεί ο Γρηγόρης, ενώ το μακρυνότερο ήδη υπάρχον link του και μάλιστα πολύ καλό προς την κατευθυνσή σας είναι το alex2 στα ~10Km. Δοκιμάστε να δείτε τι beacons πέρνετε, αν πέρνετε και ενημερώστε μας με ενα screenshot απ το scan.

3) O korki την πούλησε την κεραία του. Ενώ εγώ δεν έχω κάτι να προσφέρω.

4) Είδωμεν (εγώ έχω ανοίξει πολλά μέτοπα και σε συνδυασμό με τη δουλειά, δεν έχω χρόνο)

User avatar
axrst
Motorola 6502
Posts: 66
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:54 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada
Contact:

Post by axrst »

5. τον ήπιαμε... όλα καλά, αλλά χωρίς κεραία...

Μου έγραψε ο Κόρκι, οτι την κεραία την έχει δανείσει στον Γύπα και οτι μπορούμε να την πάρουμε απ' αυτόν... Επειδή δεν τον ξέρω τον άνθρωπο κανας συντονιστής; Να την έχουμε το Σάββατο τουλάχιστον... και μετά την ξαναματαεπιστρέφουμε...
Image
Image

Post Reply