PWN_Eglykada - pwmn.net_Koukos failed

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

supernova wrote:Στα 500 μετρα που ειναι το AP που δοκιμαζετε το ξερω οτι θα εχουν την ιδια αποδοση δεν χρειαζεται καν να πας να το δοκιμασεις! Αντε ομως να δοκιμασεις απο Ριο προς Πατρα με την ferimex και με το πιατο και ελα πες μου μετα!
Προσωπικά επειδή τα db είναι db, είμαι σίγουρος ότι η ferimex δε 8α πιάσει το signal του πιάτου σε καμμία περίπτωση, θα είναι 2-3 db χειρότερη, η απόσταση δεν έχει σημασία, δε μετράμε ταχύτητα, μετράμε signal που βλέπει η κάρτα. Επαναλαμβάνω, -69 η 19άρα stella, -62 το πιάτο. Προβλέπω η ferimex να είναι στο -64.

Φαντάζομαι ο Θανάσης πιστεύει πως θα βγάλει -60 η και περισσότερο η ferimex, και θα διαψευστεί πανηγυρικά ;-)

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

-62 στην χειρότερη..-59 το υπολογίζω για την ακρίβεια..τώρα θα δούμε..πότε κάνουμε δοκιμή γιατί είναι να την δώσω την κεραία?:P

sn έχεις μπερδέψει την κατευθυντικότητα με το gain..και απο ρίο αντίριο η ferimex καρφωσε σε σκέτο feeder 59ΚΒ/s.

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Δηλαδη sf1n θες να μου πεις οτι μια omni 12 dbi και μια grid 12 dbi, θα ακουνε με το ιδιο signal ενα access point, και απλα θα υπαρχει διαφορα στο bandwidth?!?!?!

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

supernova wrote:Δηλαδη sf1n θες να μου πεις οτι μια omni 12 dbi και μια grid 12 dbi, θα ακουνε με το ιδιο signal ενα access point, και απλα θα υπαρχει διαφορα στο bandwidth?!?!?!
Σαν να λέμε 1 kgr πούπουλα και 1 kgr σιδηρος ποιο είναι το πιο βαρύ?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

supernova wrote:Δηλαδη sf1n θες να μου πεις οτι μια omni 12 dbi και μια grid 12 dbi, θα ακουνε με το ιδιο signal ενα access point, και απλα θα υπαρχει διαφορα στο bandwidth?!?!?!
εΕεε θεωρητικά..ναι...πρακτικά..ναι..μάλιστα το είχαμε κάνει και στο βουνό με το solar αλλά και με το αντίριο..τα db ήταν παρόμοια και μπορώ να σου και το bw..απλά με την omni μοιράζεις rf και εκεί που δε θες..εσύ τι διαφορές λες να έχουν?

Επειδή σ έπιασε υπερβολικός ζήλος με τα πιάτα, ο κυρίως λόγος είναι οτι βγαίνουν φθηνά τα πολλά db σε όσους τα χρησιμοποιούν (τσίπικο θέμα δλδ)..και οτι έχουν καλύτερη σημειακή ανταπόκριση κερδίζοντας σε bw μιας και δε μαζέυουν πολύ θόρυβο ειδικά σε με μεγάλες αποστάσεις (θέμα ήθους)..

ο sf1nbuster είναι εδώ όμως για να σου αποδείξει κάτι που ήδη αποδείχτηκε..οτι 1ον τα db που μας λεν..δεν είναι τα db της πραγματικότητας..και 2ον ο θόρυβος και το άνοιγμα που μας λεν.. είναι μικρότερο μεν, αλλά όχι τόσο διαφορετικό ώστε να σκάσεις 60 γιουρια + στήριξη..ειδικά για μες την πόλη..και αυτό πρέπει να το τονίσουμε μιας και βρισκόμαστε σ ένα forum που θα διαβάσουν και νέοι χρήστες..

Για την περίπτωση των handmade feeders σου..δοκίμασε να τα αλλάξειςς με stella και θα δεις..συγκεκριμένα κάτι αντίστοιχο παίζει και τώρα σε 802.11a..πιάτο και handmade feeder στην ταράτσα του yian προς αρόη..που μας δείχνει το χειρότερο σήμα ενώ είναι το πιο κοντινό bblink, με το αμέσως επόμενο 500+ μέτρα μακρυά και grid 28ρα (άθλια κ όλας equinox νομίζω) να βρίσκεται πάνω απο 10db διαφορά σε σχέση με τον yian...γι αυτό μη τρελλένεσαι..πιες ένα redbull και σκέψου καθαρά..:P

..COD is not the way to illuminate your mind..DOTA and Cs are..YOU can start with chess..:P

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Δεν ξερω τι παιζει με την περιπτωση του yian,αυτο που ξερω ειναι οτι στο Κιατο εχουμε bb link με Βραχατι, 10 χιλιομετρα αποσταση ,χωρις να ξερω ποσο καλη οπτικη επαφη, και ειναι στα -62 με πιατα και feeder handmade σε a. Σου φαινεται ασχημο αυτο για κοστος 40 ευρω πιατου + feeder?! Σιγουρα για εναν client που λες, ειναι πολυ πιο βολικο και μια χαρα αποδοτικό να βάλει μια grid, ομως για τα bb link μου επετρεψε μου να χρησημοποιώ τις πιατελες μου που με βολευουν και σε κοστος και σε αποδοση :P :P .

p.s.: Αμα ψηνεσαι σε παιζω και ενα παιχνιδι chess και με στοιχημα :lol: [/img]

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

supernova wrote:Σιγουρα για εναν client που λες, ειναι πολυ πιο βολικο και μια χαρα αποδοτικό να βάλει μια grid, ομως για τα bb link μου επετρεψε μου να χρησημοποιώ τις πιατελες μου που με βολευουν και σε κοστος και σε αποδοση :P :P .
Εγω θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ για σερβίρισμα και για φαγητό..εσύ καλά κάνεις..για τα bblinks, ειδικά τα μακρυνά, σίγουρα με μια καλή στήριξη είναι καλύτερα τα πιάτα.. :-)

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

Kανε μου το τραπεζι ρε με πιατο τετοιο και να εχει κοκκορα μακαροναδα μεσα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Kανε μου το τραπεζι ρε με πιατο τετοιο και να εχει κοκκορα μακαροναδα μεσα. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Eidika gia sena 8a se perimenei kai katallhlh saltsa sto piato :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Your mind is twisted. How can I resist it?

Post Reply