Windows Vista

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
Post Reply
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Windows Vista

Post by sf1n4k1 »

1) Απόψεις
2) Δοκιμές bugs
3) Aξίζει η όχι η αναβάθμιση απο κάποιον που έχει XP?

Υ.Γ Τα πρώτα DVD είναι εδώ Firegate, (όμορφο πακετάκι:P) έλα ν αγοράσεις καμια άδεια:P

User avatar
senortiago
Intel 8088
Posts: 35
Joined: Fri Mar 16, 2007 1:58 am
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Amaliada

Post by senortiago »

Παιδιά, μεγάλη ασυμβατότητα με ένα μέρος του Hardware. Αφήστε να περάσει λίγος καιρός να βγουν 100% supported drivers, αλλιώς, όπως και σε μένα, θα υπολειτουργεί το σύστημα και $#@$@(%#$@%)#@$%. (ritual για φορμάτ ήταν αυτό :D). Οπότε, πάμε με σειρά:

1) Καλό, όχι υπέροχη αναβάθμιση για αυτούς που δεν θέλουν να μείνουν πίσω.
2) Bugs του λογισμικού, πέραν των drivers και των εφαρμογών, όχι, αλλά τι είναι windows χωρίς τα προαναφερθέντα..
3) Όχι ακόμα.

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

1)Δεν μπορώ να πω οτι το έχω δοκιμάσει στο pc μου, αλλα απο οτι έχω δει απο φίλους είναι κακοφιαγμένο προιον. Μας λένε οτι είναι γεμάτο απο πρωτότυπες ιδεές όπως το περίφημο GUI και τα toolakia για indexing και searching και για οργάνωση των multimedia που έχεις, αλλα είναι ένα ματσο τεχνολογίες κλεμένες και κακοαντιγραμμένες, το 3d desktop υπάρχει απο το 2001 (βλέπε looking glass της sun)!
Τέλος είναι υπερβολικά άργο και μνημοβόρο(5-6% cpu σε "idle" και 400mb μονο το OS!!!)
2)Copy paste πολλων φακέλων (με ctl-a) κολάει και χωρις να σου δωσει καμία προειδοποιηση τερματίζει έχοντας μεταφέρει τα μισα.(και εσυ νομίζει οτι τα έχεις περάσει ολά κάνεις format, και μετά γινεσε vista suicider)(bug found by tweety).
Τα network services ειναι λιγο bugy παλι δεν βρισκει τα διπλανα pc στο sub του.
3)Οχι...
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Windows Vista δεν έχω σκοπό να βάλω σε ορίζοντα 6 μηνών +. Μετά από την εμπειρία solaris με looking glass και gnome, [δεν είχα 3d accel για την γαμ**** την ΑΤΙ] σαν desktop ήταν μοναδική εμπειρία, δεν νομίζω να με συγκινήσει εύκολα ουτε beryl ουτε aero ουτε τίποτα άλλο. Ένα 3d-γάντι θέλω με γυροσκόπιο για να έχω το απόλυτο minority PC που να τρέχει Linux/Solaris. Άντε και κανα WinXP για να παίζουμε κανα βαρύ game [battlefield]

Ta WinVista μου φαινονται προσωπικά overkill άσε που είναι πανάκριβα για τον λαό [εμείς είμαστε στο Microsoft Academic Alliance οπότε κάποια στιγμή θα το πάρουμε free] αλλά ακόμα και έτσι 3 λεπτά που έκατσα στο PC του fire μου έσπασε τα νεύρα.

Και όπως λέει το χιλιοειπωμένο λογοπαίγνιο: Windows ΣVista
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

ΑΑΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΟΡΝΑΤΕ εγω θα τα βαλω κανονικα γιατι αγαπαω τον bill.
και γενικα την μαικροσοφτ 8) γιατι με προσεχει πολυ και μπορω οτι ωρα θελω να τους στειλω ημειλ.και να ειμαι σε επικοινωνια απικο.
ΕΕΕΕΕ πως να το κανουμε ρε φιλε ειμαι φαν της μαικροσοφτ.





ευχαριστο που το διαβαζετε..... :)

Post Reply