WGWN - Προταση για συγκλιση

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
MacGyver
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Wed May 14, 2008 12:06 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by MacGyver »

alfadeck wrote: Eλπιζω να εχεις κανει δοκιμη διοτι οπτικη επαφη δεν υπαρχει ακομα και μεσα σενα που εισαι ο νοτιοτερος κομβος μεσα στην πολη.
Ανέβηκες σε κάποιον ιστό;
Στον ιστό που βρήκαμε έχουμε το ελεύθερο για το θέμα ύψους.
alfadeck wrote: Να μπεις στο μηχανημα μου και να δεις εαν εχω default ισχυ. Ασε τι λεει ο Λευτερης που δεν ξερει που του πανε τα τεσσερα!!!
Μετα να μετρησεις (απο τον Τιμο κιολας) να δεις ποσα ΒΒ του Δημου φτανουν εκει πανω και με τι ισχυ. ΟΚ?
Καλά μας δουλεύεις ο ίδιος τα έλεγες. :lol: Εμείς έχουμε 2 κόμβους δίπλα από αυτός του Δήμου και δεν έχουμε πρόβλημα. OK ??

alfadeck wrote: Λασπη στο Wiran δεν εριξα ποτε. Αυτα ειναι λογια δικα σου. Αν δεν δεχεσαι την αποψη μου για ενα "σετ" ατομων δικαιωμα σου.
Η γνωμη αλλαξε απο συλλογικη συζητηση για το καλο του δικτυου και οσων διασυνδεονται απο και προς εμενα. Προσωπικα μαζι σου καμια σχεση δεν θελω πια. Αν ομως ο Γιαννης (John_active) δεν βγαζει λινκ αλλου και μενει αποκλεισμενος για να βγαλει 1 ΒΒ ομως δεν ειναι σκεπτικο ομαδας αυτο. Απο την αλλη ο Χρηστος (c_access) παροτι εχει επαφη με τον Πλατωνα αλλα ο Πλατωνας εκλεισε το λινκ μαζι του πως το δικαιολογεις? Θα μπορουσε απλα να κοψει route/IP ή οτι αλλο ηθελε και οχι να κοψει καθε επικοινωνια.
Ναι καλά ....
Ο Χρήστος είπε κάποια πράγματα που δεν άρεσαν σε κανέναν μας + ότι κίνηση 0.

alfadeck wrote: Μιλησες με τον Χρηστο (ξαναλεω) να δεις εαν θα συνδεθουν τα 2 δικτυα εκει? Και αφου εδω και 2-3 χρονια φιλτραρεις route & IP για να περνανε αυτοι που θες απο τον κομβο σου, γιατι να μην εφαρμοστει και αυτο σε καποιον αλλο κομβο? Μηπως θες την διαχειριση ολων των κομβων να αποφασιζεις εσυ ποιος/τι/ποτε θα περναει? Τοσο στην Πατρα οσο και στην Αθηνα υπαρχουν ιντριγκες, φιλτρα, κλπ
Είχε πέσει πρόταση για τον Άρη αλλά ....
Πόσο καιρό ήταν πεσμένος ο κόμβος του Χρήστου παλιότερα;
Από τον κόμβο μου δεν έκοψα ποτέ κανέναν εκτός από εσένα μετά τα γεγονότα που έγιναν. Σταμάτα την καραμέλα με τα φίλτρα. Τέτοιες βλέψεις μόνο εσύ έχεις.
Αλήθεια στο ξένο το μηχάνημα γιατί μου άλλαξες την access χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη;
alfadeck wrote: Καλα no comment εδω.
Αυτό έλειπε να το σχολιάσεις κιόλας.
Αφού θες να περνάει το δικό σου πάντα.
alfadeck wrote: Πως να μπω οταν παιζουν φιλτρα? Με τον Ζαχαρια παλευαμε να κανουμε 1 zone transfer και ηταν κλειστες οι πορτες! (οταν επαιζε το PC ακομα).
A ναι ξέχασα να σου πω πως τότε δεν είχα φίλτρα + ότι ο Ζαχαρίας έχει πρόσβαση στο Mikrotik μου. :lol:
Αν θυμάσαι ούτε με εμένα αργότερα γινόταν μεταφορά και μόλις έγινε αποδείχτηκε ότι είχες κάνει λάθος εσύ από εκεί. :lol:

alfadeck wrote: Μπραβο σας. Να θυμισω για τους τυπους οταν ψαχναμε να συνδεσουμε το Καινουριο με Αγρινιο, οτι ο Ζαχαριας ευγενικα μας ειχε πει οτι δεν εχει κανενα Interface για να συνδεθει. Ξαφνικα βρεθηκα Interface....
Αν δεν ξέρεις τις καταστάσεις μην μιλάς. Ελεύθερο interface υπήρχε μόνο στην Καψοράχη. :lol:
alfadeck wrote: Ηταν προσκληση απο 13 ατομα απο Καινουριο! Και ναι δεν σκοπευω να βοηθησω καποιον να στησει το client του και να καθεται και να μην την παλευει καθολου μονος του! Το wifi ειναι πειραματισμος, προσπαθεια, δοκιμες και αλλα πολλα και οχι δεν ειμαι παροχος να τρεχω.
A ναι και πήγες να βγάλεις link μόνος σου με άτομα που δεν ήξεραν να κεντράρουν. Όταν ήρθα πέρα με τον Κίμωνα και τον Λευτέρη είχα πει στα παιδιά το συγκεκριμένο link δεν έχει οπτική αλλά το πείρα τε χαμπάρι πολύ αργότερα.
alfadeck wrote: σε αντιθεση με σενα που εχεις αρκετο ελευθερο χρονο.
A ναι ξέχασα ότι στα workshop πήγαινα μόνος μου στο σπίτι του Πλάτωνα και ερχόταν και ο Κώστας που είχε και 3 παιδιά :lol:
alfadeck wrote: Ο γιαννης, η δικια θα μεταφερθει αλλου και πιθανον και ο Αρης. Σε καλυψα?
Α είστε prive δηλαδή..
alfadeck wrote: Δεν ασχολουμαστε.... Κοιταμε να εκτονωσουμε την κριση.
Κρίση δεν θα υπάρχει αν δεν σταματήσεις εσύ προσωπικά να μπλέκεις με εμάς.
alfadeck wrote: Το κατεβατο που αραδιασες αλλα δειχνει.
Λεω να σταματησουμε εδω. Τι λες και εσυ?
Εαν υποστηριζεις την ιδεα του wifing θα κανεις τα απαραιτητα βηματα να συγκεντρωθουν οσο το δυνατον περισσοτεροι κομβοι και κομβουχοι σε ενα ενιαίο δικτυο.

Η ανωτεροτητα ενος ατομου διαφαινεται απο την ικανοτητα να συνεργαστει ακομα και με αυτους που εχει εντελως αντιθετη αποψη.
Εγω ειμαι προθυμος να το κανω. Εσυ?
Οτι εχω πει ισχυει. Κινηση απο και προς τον κομβο μου ελευθερα. Οι υπηρεσιες μου φιλτραρονται (οτι περιπου κανεις και εσυ).

Αυτα
Τώρα σε έπιασε ο πόνος για ενιαίο δίκτυο;
Όταν έλεγες τις μ4#@$ς έπρεπε να ξέρεις ότι αναπόφευκτα θα υπάρχουν και συνέπειες.
Ξεκόλλα με το ΕΓΩ σου και βάλτο καλά στο μυαλό σου ότι κανείς από το WirAN δεν θέλει να έχει παρτίδες μαζί σου.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Το δίκτυο από τη φύση του (ερασιτεχνικό) δε μπορεί να βασίζεται σε κεντρικοποιημένα συστήματα. Γιατί πρέπει λοιπόν να αποφασίζει πάντα το κάθε wiran ή wiman για το τί θα γίνει? Εγώ θέλω να βγάλω λίνκ με μεμονωμένα άτομα - αυτά που θέλουν όντως να ασχοληθούν.
Όπως εγώ από μέρους μου δεν εκρποσωπώ το pwmn για το στήσιμο του λινκ, γιατί δεν κάνετε το ίδιο και εσείς? Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Είμαστε 2-3 άτομα που θέλουμε το λίνκ με το Αγρίνιο, εμείς θα πληρώσουμε τον εξοπλισμό, εμείς θα τρέξουμε να στήσουμε. Δεν πρόκειται να ζητήσουμε τη γνώμη, ή να πάρουμε τήν άδεια άπο κάποιον άλλον εκ του pwmn. Τόσο απλά. Γιατί λοιπόν δεν κανονίζετε ποιοί 2-3 από τη δική σας μεριά θέλετε να βγάλουμε αυτό το λίνκ να τελειώνει η ιστορία.
Death to all Fanatics

MacGyver
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Wed May 14, 2008 12:06 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by MacGyver »

Στο WirAN είμαστε όλοι 100% οκ να βγάλουμε το link και να συμβάλουμε στο στήσιμο κτλ.
Άλλωστε υπήρχε και τηλ. επικοινωνία σήμερα με άτομο του δικτύου σας με τον Platon από WirAN.

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by tweety »

Macgyver κι εδώ είμαστε όλοι 100% οκ να βγει λινκ με Κρήτη. Το θέμα είναι να το αναλάβουν συγκεκριμένα και υπεύθυνα κάποιοι ασχέτως αν ανήκουν σε wiran, wiman ή οτιδήποτε άλλο (αν δεν μπορουν να τα βρουν μεταξύ τους όσοι το αναλάβουν, απλά να μην μπουν καν στον κόπο να το αναλάβουν). Γενικότερα, όσο λιγότεροι το αναλάβουν, τόσο πιο γρήγορα και αποτελεσματικά θα γίνει η δουλειά.
Το πρόβλημα τώρα είναι ότι όλοι έχουν "αναλάβει" το λινκ.

Μιλάμε λοιπόν για ένα σημείο σε ιστό (εξαιρείται ο κουνιστός που ανέβηκα, εκτός αν ξεσάπισε και μπήκαν αντιρίδες) το οποίο να έχει οπτική προς Πάτρα και Αγρίνιο-περίχωρα, έστω και οριακή. Από εξοπλισμό μπορούμε να στήσουμε τα πάντα, αν τελικά η διαφωνία σας είναι ο εξοπλισμός.
Alfadeck, το rb112 αποκλείεται να μπει εκεί πάνω αφενός της προιστορίας του με την ethernet και αφετερου δεν μπορεί να ρουτάρει 2 a links.

YΓ: Αληθεύει τελικά ότι το forum εδώ έχει βγάλει όνομα ξεκατινιάσμστος? :lol: :lol:
Image

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

tweety wrote:Alfadeck, το rb112 αποκλείεται να μπει εκεί πάνω αφενός της προιστορίας του με την ethernet και αφετερου δεν μπορεί να ρουτάρει 2 a links.
+++

Όχι μόνο δε routaρει 2 a αλλά δε σηκώνει SR κάρτες!!!
433 ftw!!
Να υπάρχει και 3ο if για κάθε ενδεχόμενο. :-)
Death to all Fanatics

soti19
Avacus
Posts: 5
Joined: Sat Mar 22, 2008 8:44 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by soti19 »

1. η grid έσπασα :evil: , άλλα την έφτιαξα κάπως... άλλα για ελληνικά δεν αντέχει να ανεβεί σε ιστό, και δεν ξέρω πως παίζει τώρα.
2.platon
macgyver
soti19
εμείς θα γυρίσουμε πιάτο προς ελληνικά

sv1dpi
soti19
κ.α. ...
εμείς θα πάμε Ελληνικά, οι άλλοι με τα πιάτα θα είναι ταράτσα.

είχαμε κανονίσει για 20/08 αλλά δεν θα μπορέσω να πάω Ελληνικά ένα άτομο δεν μπορεί να πάει μόνο του
3. εδώ βλέπω pwmn wiran και κάποιον που δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν μας αρέσει η παρουσία του στα πόδια μας (όλο το wiran το αποφάνθηκε αυτό 12/04/2008).
Δεν με νιαζει η ιστορία στο wifi το παρών μετράει τώρα, ξεπέρασε το.
The End, Finito, Papala, Τέλος, Άντε γεια, Das Ende, L'extrémité, L'estremità, El extremo
Конец

πόσες σελίδες με βλακεία θα διαβάσω ακόμα, ε? κάποτε θα βαρεθεί

Α για τα default που ακούγονται υπάρχουν screenshots, άλλα μετά τα video στο youtube με το μηχάνημα...

Μην κάνετε διάλογο με έμενα δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω
.

Πάω να φτιάξω βαλίτσες τώρα. 8) CU
Wireless Agrinio Network

MacGyver
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Wed May 14, 2008 12:06 am
PWMN Wind Node ID: 0

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by MacGyver »

tweety βρέθηκε νέος ιστός όπως σου είχα πει σε ένα pm.
Κανονίσαμε για τις 20 του μήνα αλλά χρειαζόμασταν και έναν από εσάς αλλά όπως μου είπε από ο Platon δεν μπορείτε την συγκεκριμένη μέρα.
Αυτή την φορά θα γίνει σωστή δουλειά πχ στο Αγρίνιο θα καθίσω σίγουρα εγώ στην ταράτσα μου και πιθανόν και ο Πλάτωνας στην δικιά του.
Μόλις γίνει η δοκιμή και πάνε όλα καλά κανονίζουμε τα περί εξοπλισμού και στήνουμε τα links.
Για να είμαστε ξεκάθαροι όπως είπε ο Platon από τον ιστό θα βγει μόνο με WirAN-PWMN και αν έχουμε το οκ να βάλουμε και άλλο εξοπλισμό για ένα ακόμη link όλα οκ σε καμιά περίπτωση δεν βγαίνει με wiman.
Καμία σχέση με τις προηγούμενη φορά που πήγαμε με χαλασμένο rb και αυτός που έμενε στο Αγρίνιο μέχρι να ανέβουμε στον ιστό έφευγε....

platon
Intel 8088
Posts: 30
Joined: Tue May 13, 2008 3:17 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Αγρίνιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by platon »

tweety wrote: YΓ: Αληθεύει τελικά ότι το forum εδώ έχει βγάλει όνομα ξεκατινιάσμστος? :lol: :lol:

Στο δικό μας δεν γράφουμε, από το awmn μας έδιωξαν οπότε ήρθαμε εδώ :)


Τελικά ομάδα wiman υπάρχει ή όχι ? Βλέπω ανακοινώσεις και δηλώσεις ότι έχει διαλυθεί. Μετά βλέπω προτάσεις για ένωση της ομάδας με το wiran, με το pwmn και μετά δηλώσεις ότι υπάρχουν λινκς, access points, εμπλοκή του thewin, παρόλο που υπάρχει δήλωση από εκεί ότι είναι αυτόνομοι και δεν θέλουν να εμπλακούν σε κανένα δίκτυο... μπάχαλο.
Δεν έχω καταλάβει...
- υπάρχει τελικά το wiman σαν ομάδα ?
- τι σκοπούς έχει ?
- είναι ελεύθερο δίκτυο ?
- είναι μια παρέα φίλων που το έχουν για δικούς τους σκοπούς ?

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by sf1n4k1 »

ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ..ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο MP ΠΙΣΩ..ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ FLAME ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ MP?ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?!!!! ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ!!

Πέρα απ την πλάκα τώρα αφου κανείς απο εμάς δε μπορεί και αφού η μεριά της Πάτρας ήδη ξέρει οτι βγαίνει το link με Πάτρα απο το σημείο ενώ η μεριά του Αγρινίου δε το ξέρει ακόμα..καλό θα ήταν να πάτε τα παιδιά του Αγρινίου που κανονίζετε και να δείτε αν μπορεί να βγεί link με κάποιον απ τους κόμβους σας..αν όλα είναι οκ σε 2η φάση και με σωστό εξοπλισμό..θα κάνουμε 2η απόπειρα και οι 2 μερίες να linkaroyme-routaroume..και όλα οκ. Εγώ είμαι μέσα αν όλοι που το ok όταν θα μπορώ βέβαια να έρθω για βοήθεια..το ίδιο πιστέυω ισχύει και για itmy-tweety και ίσως και άλλα παιδιά απο μεριά της Πάτρας.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by korkakak »

Παιδιά χαλαρώστε!

Εσωτερικές φαγωμάρες περνάνε ολοι (από το awmn μεχρι το chania wireless) και θα περνάνε καθότι άνθρωποι είμαστε, και δεν γίνεται αναγκαστικά να συμφωνούμε. Το θέμα είναι να μην λέγονται πράγματα που επιφέρουν μόνιμη ρίξη...

Στο δια ταυτα, για τον συλλογο προσωπικά σαν ιδέα μου φαινεται καλή. Άλλωστε σε μια παλίοτερη συζήτηση με κάποια "αναρχοφοιτηταριά" και "αναρχομαγαζάτορες" είχαμε κάνει μια τέτοια συζήτηση, και είχαμε καταλήξει και στο mission statement, το οποίο δυστυχώς δεν δημοσιεύτηκε. Ίσως αν δεν είχαμε εσωτερικές αντιδράσεις, και το δημοσιεύαμε τα πράγματα να ήταν καλύτερα...

ΌΜΩΣ αν ένας τέτοιος σύλλογος μπορεί να μας βοηθήσει εδώ στην Πάτρα γιατί να μην βοηθήσει συνχομπίστες και σε άλλα περιοχές ειδικά οταν είναι ένεργά μέλη του και ενισχύουν την δυναμική του. Το θέμα είναι να υπάρχει και θέληση από τους κατατοπους ενδιαφερόμενους-αμεσα οφελούμενους από κάτι τέτοιο (οπως παρατηρεί σωστά ο itmy στο 2ο post εδώ). Τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά πιστεύω, και το να στηρίζεσε σε προσωπικές γνωριμίες για να στηθεί κάτι σε μη ιδιοκτητο ή έστω νόμιμα συμφωνημένο χώρο αν αποτελεί προσωρινή λύση μόνο προβλήματα δημιουργεί (βλέπε θέμα Αρόης @ PWMN) σε βάθος χρόνου.

Γενικά εγώ είμαι υπερ κινήσεων συνεργασίας μεταξυ σοβαρών ανθρώπων ειδικά όταν αυτή η συνεργασία γίνεται συνειδητα και με ατζέντα. Όμως πριν μια τέτοια συνεργασία το βασικό και πρώτιστο θέμα είναι να τα βρείτε μεταξύ σας οι συντοπίτες, και τουλάχιστον να μπορείτε να συνενοείστε στα στοιχειώδη, ωστέ να μην "σαμποταριστεί" ή έστω να πέσει στο κενό μια οποιαδήποτε προσπάθεια επειδή κάποιος οι κάποιοι σνομπαρουν (sic) - αδιαφορούν - εχθρεύονται.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Tεσπα το ποστ ηταν για ενα συλλογο Δυτικης Ελλαδος αλλα πως ξεφυγε....

Τεσπα.... Ελλαδα και σιγουρα για αλλη μια φορα Αγρινιο city :o
Οποτε ας το θιξω και αυτο δηλαδη εαν βγει και δευτερο bblink με Πατρα δεν χαλαει κανενα υποθετω?
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Εγώ μέσα και για 2 και για 10 :wink:
Death to all Fanatics

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Itmy wrote:Εγώ μέσα και για 2 και για 10 :wink:

A και κατι ακομα. Τους κομβους απο την wind-pwmn να τους αφησω ή ενοχλουν και να τους σβησω? (οχι μονο εγω αλλα και ο Αρης-Αντιρριο)
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by Itmy »

Αστους αφού έτσι και αλλιώς σε λίγο θα έχουμε λινκ :D οπότε καλό ειναι να φαίνεται κιόλας !
Death to all Fanatics

User avatar
alfadeck
Intel 8088
Posts: 48
Joined: Tue May 27, 2008 2:25 pm
PWMN Wind Node ID: 325
Location: Αγρινιο

Re: WGWN - Προταση για συγκλιση

Post by alfadeck »

Itmy wrote:Αστους αφού έτσι και αλλιώς σε λίγο θα έχουμε λινκ :D οπότε καλό ειναι να φαίνεται κιόλας !
:? :?
Mηπως δεν διαβασες καλυτερα πιο πανω?
Με τους αλλους κομβους θα εχεις λινκ οχι με εμας!
Το μοναδικο ΒΒ που υπαρχει αναμεσα θα πεσει οπου να 'ναι
http://www.wiran.gr/forum/showthread.php?t=354
Αγρινιο - alfadeck (#1143)
--------------------

Post Reply